Sayfa 695/1000 İlkİlk ... 195595645685693694695696697705745795 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 5,553 - 5,560 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku

not3: sn epicurist artık geri dönse keşke
    Sanırım o vatandaştı aylar önce bana kızdı. FED dolarla nasıl istediği gibi oynar bu yasalara aykırı diyordu. Ben de isterseniz FED'e bir dilekçe yazın şikayet edin dedim ondan sonra toparlayamadı bir daha

2. Vergiden kaçınmak iyidir, atalarımız öyle söylemiş
    Zaten para kazanırken 35% vergi ödüyoruz, yaptığımiz alisverislerde 18% vergi ödüyoruz....yetti mi? Hayııirrr...bir de enflasyon var her yil cebimizden 20-40% arası para çaliniyor.....
    Eh biraz uyanık olmak hakkımızdır...
    Ne demisler;
    Bıyık burula burula kaytan
    İnsan öpüle öpüle şeytan olur
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Arada bir bu yaziyi buraya koyunuz.
    Sayin ahalimiz uyanik gecinir hep.
    Isi gucu sistemin acigini yakalayip aradan siyrilmaktir.
    Hatirlatmakta fayda oldugunu dusunuyorum.
    Syg,
    SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

3.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Sanırım o vatandaştı aylar önce bana kızdı. FED dolarla nasıl istediği gibi oynar bu yasalara aykırı diyordu. Ben de isterseniz FED'e bir dilekçe yazın şikayet edin dedim ondan sonra toparlayamadı bir daha
    yok yahu ona neden bozulsun. komik bile sayılabilirmiş espiriniz. başka bir şeye bozulmuş o. haklıdır kendi bileceğidir.

4.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Virman ya da eft yolu ile çocuğunuza, eşinize vs. belli bir miktarın üzerinde para/hisse senedi vs. gönderirseniz ki bu miktar 2021 yılı için 7.703 TL olup bunun üzerindeki miktarlarda ilk 380bin tl için %10, sonra gelen 900bin TL için %15, sonra gelen 1.9milyon TL için %20 vs. şeklinde uzayıp giden listeye göre vergi ödenmesi gerekir.

Bu vergi ödenmezse vergi aslı ve vergi aslı kadar vergi ziyaı cezası + cezanın kesildiği tarihe kadar faizi+ özel usulsüzlük cezaları ödenmek durumunda kalınır. Örneğin 380 bin tl'yi geçmeyen bir para gönderdiğinizde, paranın %20'si+özel usulsüzlük cezası+ gecikme faizleri kadar ceza çıkar.

Her nedense vergi cezaları 5 yıl beklenip kesiliyor, bu yüzden 5 yıllık binen faizlerle ceza çok yükseliyor.

Ayrıca ivazsız intikallerde zaman aşımı idarenin bilgi sahibi olduğu tarihten itibaren başlar. Yani 10 yıl sonra dahi ceza gelebilir.
    eurobond, hisse virmani vs takip ediliyor olabilir ama yıllardır maaşını eşine eft yapan insanlar biliyorum, daha herhangi bir şey çıktığını duymadım. ki vergi dairesi neyin hesabını yapacak eşler ailenin borcu/ihtiyacı v.s. için birbirlerine para gönderebilirler.

intikal vergisini şimdiye kadar bir tek eşi üzerine "pahalı" konut alanlarda duymuştum. o da eş çalışmadığı ve ev lüks olduğu için cok kabak gibi bir olay vardı.

eurobond virmanına gelirsek, sanırım burada bahsedilen tutarlar 380bin tl den fazla değildir. eş/cocuk/anne/baba transferde uygulanan vergi oranı %10 değil %5.

5. Arkadaşlar vergi konusunda anlamadığım bir nokta var

Ben devlet memuruyum her memur gibi de sene sonunda yüzde 27 vergi dilimine giriyorum

Diyelim ki benim eurobond kazancım bu sene 60 bin olsa ;

Ben gelir vergisi olarak 53 bin için yüzde 15
    Kalan 7 bin için yüzde 20 mi vergi vereceğim

Yoksa maaş gelirimle zaten yüzde 27 ye girdiğim için:
    Tüm eurobond 60 bin gelirin hepsinden yüzde 27 mi vergi vereceğim ??

6.  Alıntı Originally Posted by ativan Yazıyı Oku
    Arkadaşlar vergi konusunda anlamadığım bir nokta var

Ben devlet memuruyum her memur gibi de sene sonunda yüzde 27 vergi dilimine giriyorum

Diyelim ki benim eurobond kazancım bu sene 60 bin olsa ;

Ben gelir vergisi olarak 53 bin için yüzde 15
    Kalan 7 bin için yüzde 20 mi vergi vereceğim

Yoksa maaş gelirimle zaten yüzde 27 ye girdiğim için:
    Tüm eurobond 60 bin gelirin hepsinden yüzde 27 mi vergi vereceğim ??
    maaş gelirleri ile eurobond gelirleri birlikte hesaplanmıyor diye biliyorum.

7. Herkese selamlar.Bu aralar Eurobond alirken yillik getiri beklentinizi merak ettim. Ornegin 2029-2030-2034 vadeli eurobondlara bakiyorum yillik getiriler %6.5-%7 araliginda. Elbette su getiri iyidir-kotudur seklinde evrensel kabul gormus bir kuraldan bahsedilemez ancak siz bu tarih araliginda hangi getiri seviyesinden itibaren alici olurdunuz? Bu arada gecen sene AW05 kodu ile biten 2025 tarihli eurobond %6.5 getiriden yakalamistim.Halen gecen seneki kadar boyle guzel bir oran goremedim.Beklemedeyim ancak neyi bekledigimi de bilmeyerek bekliyorum

8.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    eurobond, hisse virmani vs takip ediliyor olabilir ama yıllardır maaşını eşine eft yapan insanlar biliyorum, daha herhangi bir şey çıktığını duymadım. ki vergi dairesi neyin hesabını yapacak eşler ailenin borcu/ihtiyacı v.s. için birbirlerine para gönderebilirler.
    Zaten ivazsız intikal için vergi var denildi.

Ev kirası, okul, ortak giderler vs. harcaması için maliyenin bir şey dediği yok. Gelir sorar sana, 10bin tl göndermişsin her ay niye der, sen de ev kirasını onu bunu şunu yatırıyorduk dersin sorun çıkmayabilir. Ama 100bin tl eşinin hesabına gönderirsin, onu da açıklayamazsan ne yaparsın bilemem...

Yakalanmayanların olması, kimsenin yakalanmayacağı anlamına gelmez.

Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    eurobond virmanına gelirsek, sanırım burada bahsedilen tutarlar 380bin tl den fazla değildir. eş/cocuk/anne/baba transferde uygulanan vergi oranı %10 değil %5.
    Eş-çocuk vs. gibi yakınlarda ivazsız intikal vergisinin yarısı olduğu sonraki gönderide zaten düzeltilmişti.

Veraset ve intikal vergisinde de zaman aşımı beş yıl olmakla beraber zaman aşımı, idarenin bilgi sahibi olduğu tarihte başlar.

Yani ben gider sizi 7 yıl önce eşinize gönderdiğiniz para için ya da para almadığınız gayrimenkul satışı için ihbar ederim, zaman aşımı maliyenin bilgisi olduğundan itibaren 5 yıldır. Yani parayı gönderdiğinizin yada muvazaalı gayrimenkul satışının 12. yılına kadar cezayı yeme olasılığınız olur ki bunun ivazsız intikal olmadığını ispat edemezsiniz cezayı yersiniz.

Maliye; karşılıksız olarak belli bir miktarın üzerinde, herhangi bir kimseye menkul veya gayrimenkul verilir de bunun vergisi ödenmezse cezayı keserim diyor.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 695/1000 İlkİlk ... 195595645685693694695696697705745795 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •