Sayfa 703/975 İlkİlk ... 203603653693701702703704705713753803 ... SonSon
Arama sonucu : 7793 madde; 5,617 - 5,624 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1.  Alıntı Originally Posted by müzikal Yazıyı Oku
    Hep üzerine basıyorum, tekrar edeyim, bir denge gerekiyor. Arayış burada. Bu dengeyi oluşturacak şey sanırım insanların ihtiyaçları doğrultusunda bir noktaya gelecek. Bunun yüksek faiz ortamı olacağından eminim. Dolayısıyla enflasyonist bir ekonomi. Çok net beynim bu konuda.
    Konuyu toparlayalım bu durumda;
    1- ABD'nin borçlanma ve cari açık gibi ana dengeleriyle diğer etkenleri bir araya getirdiğimizde enflasyonun dolayısıyla faizlerin, orta vadede, hedeflendiğinden daha yüksek seyretmesi yüksek ihtimal.
    2- Federal bütçeyle finanse edilen ve aktif halde bulunan, muazzam maliyetli ABD ordusu politika yapıcılar için bir politika aracı seçeneği ve gerektiğinde kullanabiliyorlar.

Burada yatırım açısından iki farklı yorum mevcut;
    a- yüksek faizlerin ve diğer faktörlerin zamanla durgunluğa neden olacağı ve soğuyan ekonominin karlılığa, dolayasıyla borsa performansına genel olarak olumsuz yansıyacağı düşünülerek, istikrarlı temettü politikasına sahip, karlılığını sürdürebilecek, borcu az, likit yapısı güçlü, sağlam şirketlerden birkaç tanesini içeren bir sepetle ve fazla hareket etmeden beklemek en iyi seçenek. Endeks fonları da bu işlevi görebilir. Bu sürecin uzak geçmişte birden fazla dönem olmak üzere örnekleri mevcut. Sabit getirili menkul kıymetlerin de yüksek getiri oranları sağladığı göz önüne alınırsa bu seçeneğin sağlayacağı getiri faizlerin biraz üzerinde olsa dahi tatmin edici sayılabilir. Yatırımcı davranışı bu senaryoda, zamanla sabit getiriye kayacak ve kolay kolay riskli varlıklara geri dönemeyecek şekilde öngörülüyor.

b- yüksek enflasyon ve faizlere rağmen, yatırımcı beklentilerinin de etkisiyle ekonominin canlı kalmaya devam edeceği böylece kar marjlarının yüksek kalacağını öngören seçenekte kaldıraç görevinin teknolojik ve inovatif gelişmeler görüyor diyebiliriz. Yatırımcılar da zaten bu alanda başarılı kurum ve yatırım araçlarına ilgi göstererek fiyatları destekliyor. Sanırım teknolojik gelişimin klasik iş sahalarında da uygulanmasıyla bu alanlarda da verim artışı, maliyet düşüşü gibi faktörlerin bir araya gelmesiyle genel bir ekonomik kalkınmadan da söz ediliyor? Geçmişte bununla mukayese edilebilecek bir dönem bilmiyorum ancak geçmişin devamlı tekrar edeceğini de söylemek doğru değil. Yüksek fiyat kazanç oranları devam eden kar büyümeleri sayesinde seviyelerini koruyabilir öngörüsü de sanırım bunun bir parçası.

Son olarak burada belirleyici olanın, uzun vadede sabit giderlerini karşılama zorunluğunu olan kurumsal ve büyük yatırımcıların davranışı mı yoksa sayı olarak çok fazla olan küçük yatırımcılar mı olacağı da üzerinde düşünülmesi gereken bir durum.

Alıntı Originally Posted by esozcan Yazıyı Oku
    olası bir yükseliş için tekrar 40.80 üzerine çıkıp oturmalı..
    ereğliye ortak oldum...yemeğe davet edip yengeç haşlama verdiler... herkes ıstakoz yiyor.. bize niye yengeç dedim..

garson.. ''abi yengeç yan yan yürür dedi''
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve grafikler ''Yatırım Danışmanlığı'' kapsamında değildir ve kesinlikle al-sat tavsiyesi içermez.

40.14 40.80 halen aktif.. bu seviyelerin dışına çıkılması ile yön bulabilir.. daha güvenilir bir alana çıkabilmesi için 41.47 üzeri kapanışlara ihtiyaç var.. aşağı gelen çaprazlar yeni dip ve tepeleri belirleyecek.. ayrıca menüde yengeç mi yoksa istakozmu olduğu konusunda bilgi verecek..
    kazancınız bol ve daim olsun....

Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve grafikler ''Yatırım Danışmanlığı'' kapsamında değildir ve kesinlikle al-sat tavsiyesi içermez.

4.  Alıntı Originally Posted by yelpaze Yazıyı Oku
    Konuyu toparlayalım bu durumda;
    1- ABD'nin borçlanma ve cari açık gibi ana dengeleriyle diğer etkenleri bir araya getirdiğimizde enflasyonun dolayısıyla faizlerin, orta vadede, hedeflendiğinden daha yüksek seyretmesi yüksek ihtimal.
    2- Federal bütçeyle finanse edilen ve aktif halde bulunan, muazzam maliyetli ABD ordusu politika yapıcılar için bir politika aracı seçeneği ve gerektiğinde kullanabiliyorlar.

Burada yatırım açısından iki farklı yorum mevcut;
    a- yüksek faizlerin ve diğer faktörlerin zamanla durgunluğa neden olacağı ve soğuyan ekonominin karlılığa, dolayasıyla borsa performansına genel olarak olumsuz yansıyacağı düşünülerek, istikrarlı temettü politikasına sahip, karlılığını sürdürebilecek, borcu az, likit yapısı güçlü, sağlam şirketlerden birkaç tanesini içeren bir sepetle ve fazla hareket etmeden beklemek en iyi seçenek. Endeks fonları da bu işlevi görebilir. Bu sürecin uzak geçmişte birden fazla dönem olmak üzere örnekleri mevcut. Sabit getirili menkul kıymetlerin de yüksek getiri oranları sağladığı göz önüne alınırsa bu seçeneğin sağlayacağı getiri faizlerin biraz üzerinde olsa dahi tatmin edici sayılabilir. Yatırımcı davranışı bu senaryoda, zamanla sabit getiriye kayacak ve kolay kolay riskli varlıklara geri dönemeyecek şekilde öngörülüyor.

b- yüksek enflasyon ve faizlere rağmen, yatırımcı beklentilerinin de etkisiyle ekonominin canlı kalmaya devam edeceği böylece kar marjlarının yüksek kalacağını öngören seçenekte kaldıraç görevinin teknolojik ve inovatif gelişmeler görüyor diyebiliriz. Yatırımcılar da zaten bu alanda başarılı kurum ve yatırım araçlarına ilgi göstererek fiyatları destekliyor. Sanırım teknolojik gelişimin klasik iş sahalarında da uygulanmasıyla bu alanlarda da verim artışı, maliyet düşüşü gibi faktörlerin bir araya gelmesiyle genel bir ekonomik kalkınmadan da söz ediliyor? Geçmişte bununla mukayese edilebilecek bir dönem bilmiyorum ancak geçmişin devamlı tekrar edeceğini de söylemek doğru değil. Yüksek fiyat kazanç oranları devam eden kar büyümeleri sayesinde seviyelerini koruyabilir öngörüsü de sanırım bunun bir parçası.

Son olarak burada belirleyici olanın, uzun vadede sabit giderlerini karşılama zorunluğunu olan kurumsal ve büyük yatırımcıların davranışı mı yoksa sayı olarak çok fazla olan küçük yatırımcılar mı olacağı da üzerinde düşünülmesi gereken bir durum.
    Güzel bir toparlama olmuş, kaleminize sağlık

1 ve 2. maddelere katılıyorum. Yatırımcı yorumu olarak b maddesi benim bakış açımı özetliyor, yatırımlarımı da bu bağlamda şekillendiriyorum.

Teşekkür ederim

40.14 mürdüm eriğine dokunduk.. ama soru şu erik mi yiyeceğiz yoksa ayva mı.. ıstakozdan vaz geçtim..
    bana müsade gözleri dinlendirme zamanı.. iyi çalışmalar..

6. Bir kişi de sormaz mı bofa yine bu kadar satıcıyken iş de gözünü karartip sürekli alici tarafta , hatta son 4 aydır inanilmaz şekilde topluyor , bu iş bi yerde kırılacak herhalde daha ne kadar devam eder bu tiyatro bakalim izleyelim

7.  Alıntı Originally Posted by esozcan Yazıyı Oku
    40.14 mürdüm eriğine dokunduk.. ama soru şu erik mi yiyeceğiz yoksa ayva mı.. ıstakozdan vaz geçtim..
    bana müsade gözleri dinlendirme zamanı.. iyi çalışmalar..

Kimi ıstakoz yer

Kimi paradan kule yapar

Kimi de bizim gibi temettüylede Ereğli alır canı sıkılır

Ama onların keyfi hep yerinde...

8. Dayağa devam. Dolar bazlı da Daha düşüş trendi bitti demek için bile çok erken. Endeks deki en küçük gevşemede hemen su koyveriyor.

Sayfa 703/975 İlkİlk ... 203603653693701702703704705713753803 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •