Sayfa 704/1312 İlkİlk ... 2046046546947027037047057067147548041204 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,625 - 5,632 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Öyle değil Oğuz. Yaşlının yaşlısı var. Sürekli sisteme taze kan gerekiyor çünkü emeklilik sistemi o kadar yanlış kurgulanmış ki. 4 çalışan 1 emekliye bakar şeklinde mantık kurulmuş.

38 yaşında insanlar emekli edilip, üstüne bir de normal zamanı gelen kişiler emekli olunca. Yaşam süreleri de uzayınca. Sistem pert.

Türkiye özelinde en büyük sıkıntı, Türkiye çok fakir bir ülke iken yaşlanıyor. Yani mesela Japonya çok yaşlı bir ülke ama zaten zenginmiş, bir şekilde stabil devam etmeye çalışıyor ite kaka, ki onlarda bile artık 20 senedir para basa basa ite kaka giden durgunlaşmış bir sistem var dünyadaki konumunu kaybediyor. Ki japonya bu, inanılmaz katma değerli zamanında dünya devleri çıkartmış bir ülke.

Almanya konuya farklı yaklaşmış. Onlar çareyi ülkeyi göç ülkesi haline getirmekte bulmuş mavi kart vs nitelikli niteliksiz neye ihtiyacı varsa sürekli alıyor kültürünün içerisine entegre etmeye çalışıyor. Ama onlarda da önümüzdeki 5 10 yıl inanılmaz sıkıntılı çünkü çok büyük bir insan grubu (boomer jenerasyonu) 10 yılda emekli olacak ve alttan insan gelmesi lazım çalışıp vergi verip bunlara emekli maaşı ödetecek.

Fransa aynı şekilde sürekli kuzey afrikalı enjekte ediyor sisteme. İngiltere, ABD hepsi göç ile çeviriyor. Ve ABD'deki emeklilik sistemi çok mantıklı kendin çalışırken yatırıyorsun kimseye muhtçlığın yok yani adamlar olayı çözmüş. Artık oralara dünyanın beyinleri gidiyor, ciddi katma değer üretiyorlar. Bize kim gelecek? Gelecek adamlar belli yani.

Resmen bir nesil, erken emekli olacağız çocuk da yapmayız devlet bize baksın demiş ve sonuçlarını yaşıyoruz / yaşayacağız. Göçmen alan mal, entegre edemeyen mal, ama almasan da ayrı dert, doğrusu alıyorsan çok çok çok iyi entegre ederek seçerek alman İDİ artık geçmiş olsun tabi.
    Bana kalırsa maliyetler açısından ne sağlık sistemi, ne emeklilik sistemi sürdürülebilir değil. Ama sürdürüz diyen siyasetçiler var. Bakalım çözümü nerede bulacaklar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Öyle değil Oğuz. Yaşlının yaşlısı var. Sürekli sisteme taze kan gerekiyor çünkü emeklilik sistemi o kadar yanlış kurgulanmış ki. 4 çalışan 1 emekliye bakar şeklinde mantık kurulmuş.

38 yaşında insanlar emekli edilip, üstüne bir de normal zamanı gelen kişiler emekli olunca. Yaşam süreleri de uzayınca. Sistem pert.

Türkiye özelinde en büyük sıkıntı, Türkiye çok fakir bir ülke iken yaşlanıyor. Yani mesela Japonya çok yaşlı bir ülke ama zaten zenginmiş, bir şekilde stabil devam etmeye çalışıyor ite kaka, ki onlarda bile artık 20 senedir para basa basa ite kaka giden durgunlaşmış bir sistem var dünyadaki konumunu kaybediyor. Ki japonya bu, inanılmaz katma değerli zamanında dünya devleri çıkartmış bir ülke.

Almanya konuya farklı yaklaşmış. Onlar çareyi ülkeyi göç ülkesi haline getirmekte bulmuş mavi kart vs nitelikli niteliksiz neye ihtiyacı varsa sürekli alıyor kültürünün içerisine entegre etmeye çalışıyor. Ama onlarda da önümüzdeki 5 10 yıl inanılmaz sıkıntılı çünkü çok büyük bir insan grubu (boomer jenerasyonu) 10 yılda emekli olacak ve alttan insan gelmesi lazım çalışıp vergi verip bunlara emekli maaşı ödetecek.

Fransa aynı şekilde sürekli kuzey afrikalı enjekte ediyor sisteme. İngiltere, ABD hepsi göç ile çeviriyor. Ve ABD'deki emeklilik sistemi çok mantıklı kendin çalışırken yatırıyorsun kimseye muhtçlığın yok yani adamlar olayı çözmüş. Artık oralara dünyanın beyinleri gidiyor, ciddi katma değer üretiyorlar. Bize kim gelecek? Gelecek adamlar belli yani.

Resmen bir nesil, erken emekli olacağız çocuk da yapmayız devlet bize baksın demiş ve sonuçlarını yaşıyoruz / yaşayacağız. Göçmen alan mal, entegre edemeyen mal, ama almasan da ayrı dert, doğrusu alıyorsan çok çok çok iyi entegre ederek seçerek alman İDİ artık geçmiş olsun tabi.
    4 5 ülke dışında geçmiş olsun bu yaklaşıma göre TR de çalışan göçmende kaçak çalışıyorsa yine faydası yok asgariden gösteriliyorsa minimum fayda sigorta sisteminehatta sigortalının yerine geçtiği için külliyen zarar.
    +hersey maaşta değil yetmez cünkü Babamlar 6 kardeş büyük olan evlenince köyde yeterli toprak yok hadi siz başınızın çaresine denilip istanbula sürünmeye gelmişler 12 13 yaşlarında çoğu göçte aşağı yukarı öyle olmustur bol cocuk kısıtlı imkan.
    Şimdilerde tek çocuk 2 kardeş olunca en kötü babanın 1 2 evi varsa toprağı varsa ileride başını sokacak evin olur.
    Neyse olan olmus artık.

3. Yahu 35-40 yaşında insanlar emekli olurken batmadı sistem, şimdi mezarda emeklilikte mi batacak.

Çalışanların üçte biri sigortasız, devlet bunları çalıştıranları mı bilmiyor, yoksa körler sağırlar birbirini mi ağırlıyor.

Bu kaçak çalışanların yarısı sisteme entegre edilse sorun kalmaz.,dışarıdan adam ithal etmeye gerek kakmaz (resmî işsizlik belki %12 lerden %15 e çıkar).
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

4. Bazen öyle adamlardan öyle fikirler duyuyorum ki şok oluyorum, en elit kesim böyleyse, vatandaşı düşünemiyorum.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    sarı sitede çoğu yerde konut fiyatları dolar bazında haziranda zirve yapmış ve yönünü aşağı dönmüş gözüküyor, emlak endeksine göre...
    Evi satmıştın galiba yeni ev alcaksin düşüyor düşüyor az daha Twitter felanngirip manipüle et belki düşecek

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yahu 35-40 yaşında insanlar emekli olurken batmadı sistem, şimdi mezarda emeklilikte mi batacak.

Çalışanların üçte biri sigortasız, devlet bunları çalıştıranları mı bilmiyor, yoksa körler sağırlar birbirini mi ağırlıyor.

Bu kaçak çalışanların yarısı sisteme entegre edilse sorun kalmaz.,dışarıdan adam ithal etmeye gerek kakmaz (resmî işsizlik belki %12 lerden %15 e çıkar).
    ABO(Aylık bağlanma oranı) düşürülüp emekli maaşları kuşa çevrilirken sesi çıkmaz, İşsizlik sigortasında biriken paralar patrona dağıtılırken sesi çıkmaz, patronlar sigortasız işçi çalıştırır sesi çıkmaz EYT kanunu çıkacak deyince 40 yaşında emeklilik mi olur, emeklilik sistemi çökecek diye çan çan konuşmaya başlarlar. Ki EYT lilerin büyük kısmı şu anda 50 sini geçti.
    Çok merak ediyorum forumdakilerin kaçı patron, kaçı emekçi. Herkes patron ağzı ile konuşuyor.

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    6,190
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Adanaya selamlar Sn. Pisyedili, hep adana yiyorduk bu sefer Kazım Büfe diye bir yerde tost yedik ( yanında şalgam) o bile çok iyiydi yeri ayrıdır bende Ad*****n
    Adana ya en yakın zamanda tekrar geliniz.Sizi ailecek ağırlamakdan onur duyarım.Yeterki gelin siz aziz dostum.

y.t.d.

8. Ben bedelli askerliğe karşıyım. Vergi affına karşıyım. Erken emekliliğe karşıyım. Mahkum affına karşıyım. Mantıksız 0.64 krediye karşıyım. Kontrolsüz para basımı enflasyona karşıyım.

Bütün millet bunlarla çok mutlu olduğu için de kalktım ülkeyi terk ettim. Kafama uymuyor herkes görevini yapsın herkes dürüst olsun herkes hayat boyu çalışsın herkes kurallara uysun uymayan da af yok ceza çekeceğini bilsin istiyorum.

Öyle olmuyor, öyle olmuyorsa da bu bana uymuyor malesef.

Yukarıda yazdığım şekilde olsun 1/10 maaşa gelir ömür boyu ülkem için emek veririm. Hiç gocunmam.

Olmadığı zaman da kendimi aptal enayi gibi hissettiğim için parmağımı kıpırdatmak gelmiyor. Popülizm ve popülist politikaları siyasetin tüm kanatları iktidar muhalefet herkes benimsemiş durumda. Sadaka kültürü tam gaz devam ediyor.

Bu sadaka kültürü ile ancak dilenci zihniyetli fakir zihniyetli bir topluma dönüşürüz.

Hayat zor! Ve bu zorlukların üstüne gidelim beraber aşalım hep beraber çalışalım dediğimiz gün ise zincirleri kırar özgür insanlar oluruz.

Ama herkes erken emekli olayım da alttan gelenler gebersin ben kurtulayım altta kalanın canı çıksın ben af olayım sonrakiler 70 sene çalışsın ben çocuk yapmayayım başkasının çocuğu bana baksın diyorsa.

Kusura bakmazsanız alttaki adam da alır çoluğu çocuğu çeker gider. Afgan suriyeli geliyor yerimize sıkıntı yok.

Sayfa 704/1312 İlkİlk ... 2046046546947027037047057067147548041204 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •