Sayfa 71/156 İlkİlk ... 2161697071727381121 ... SonSon
Arama sonucu : 1248 madde; 561 - 568 arası.

Konu: Uzun Vadeli Yatırım

1. Ben bundan 5 sene sonra uzun vadeli yatirimci olmak istiyorum.

Buradan sizlerin yazilarini okuyup kendime bir yol cizmeye calisan bir kucuk yatirimciyim.

Vur kac pesinde kosmayacagim alacagim.hissemi yatacagim.

Bir kere alayim temettusu ile gecineyim diyorum.

Her duzenli almak yerine.bir kerede alacagim.

Fakat tam algilayamadim cevabimi

Yuzde 300 le 500 le isim yok yatirimci olmak istiyorum elde edilen kardanda pay almak istiyorum.

Hisse senedi yukari gitmis assaga gitmis onemli degil benim icim artik o is al satcilarin isi banane ben temettume bakarim diyenlerden olmak istiyorum

Kendime boyle bir yol cizmek istiyorum.

Bu yolu cizmek isteyen bir yatirimci olarak beni.aydinlatirmisiniz.

Yuksek.temettu dagitim orani olan herhangibir hiase senedini alsam.

Mesela %20 DuzEnli olarak her yil dagitiyor olsun.

Benim bu hisseye sokacagim parada 100.000 tl

Temettuleride alip tatil yapmak istiyorum.

Hee yil duzenli olarak 20.000 Kar mi elde ediyorum

Yoksa portfoyumdeki paradan mi 20.000 tl eksiliyor bu kismi tam anlamadim.

Fiyatla ilgilenip al sat pesinde vurgun pesinde kosmak istemiyorum.

Bu yuzden bunu ogrenmem cok onemli yani hissenin fiyati umrumuzda degil aldik x fiyattan 1 sene.gecti hala aldigimiz seviyede haliyle toplamdaki paramda degismez ama bu onemli degil nasilsa uyvciyiz temettuye bakariM FAKAT

1 SENE SONUNDA YUzde 20 temettu.dagilinca 20 bin tl parami alacagim acaba banka hesabimdaki porfoyum 80 e dusecekmi yoksa 100 bin tlde kalacakta bana kar payi olarak extradan 20 bin tlmi veriliyor.

Hani hic olmazsa temettunuzu almissiniz deyimce 20 bin tl karin var 100 bin tlde hesabimda hissende duruyor gibi anladim.

Sizi yanlismi anlamisim.

Hisse fiuatina bakmak dahi istemiyorum ben ama hissemdeki paramda eksilmesin istiyorum. Hisse ben aldiktan somra.hic dusmedi hicde yukselmedi ama Yuzde 20 temettu dagitti.

Toplam param 120 bin oluyormu yoksa temettu dahil 100 binimmi oluyor.

Bu konuda aydinlatilmaya ihtiyacim.var
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. acemi bir ky olarak basit mantikla dusunuyorum da. esas olay kârın artmasi degilmi temettü veren x şirket her sene asagi yukari aynı kârı elde ediyorsa yatirimi yoksa buyume arzusu yoksa ne yapayim o sirketi.. y sirketi hem temettu verip hem yatirim yapiyor buyuyorsa o sirket temettu vermeyen ama buyuyen z sirketinden daha mantikli olmazmi. makul bir temmettu ve buyume potansiyeli olan y sirketi mantikli degilmi. bence esas karsilastirma su olmalidir.her sene yuzde 20 buyuyen y ve z sirketinden y sirketi karinin %50 sini dağıtıyor % 25 ile yatırım yapiyor % 25 ni kasaya atiyor. z sirketi ise temettu dagitmiyor ve %25 yatirima harciyor %75 kasaya giriyor. simdi ben kasasindaki para daha cok artan z sirketini ne yapayim yatirimmi yapacak katakullimi yapacak derdine dusuyum. yani sirkete patrona sektore göre değişir herşey. temettu olayinin bu kadar tartisilmasida sacma geliyor. kusura bakmayin yatırım isine yeni baslayan biri olarak fikirlerimi beyan ettim. Mubarek kadir gecenizde insanlik için dua etmeyi de unutmayiniz. kıskançlığın yalanin ofkenin bencilliğin had safhaya çıktığı günümüz dünyasında etrafimiza cocuklarimiza hoşgörüyu , sakinligi, affetmeyi yardımseverliği, alçakgönüllügu ,dürüstlüğü ve paranin sadece bir arac oldugunu ogretmek gelecek nesillere bırakacağımız en guzel armağandir.

3.  Alıntı Originally Posted by bidbas Yazıyı Oku
    acemi bir ky olarak basit mantikla dusunuyorum da. esas olay kârın artmasi degilmi temettü veren x şirket her sene asagi yukari aynı kârı elde ediyorsa yatirimi yoksa buyume arzusu yoksa ne yapayim o sirketi.. y sirketi hem temettu verip hem yatirim yapiyor buyuyorsa o sirket temettu vermeyen ama buyuyen z sirketinden daha mantikli olmazmi. makul bir temmettu ve buyume potansiyeli olan y sirketi mantikli degilmi. bence esas karsilastirma su olmalidir.her sene yuzde 20 buyuyen y ve z sirketinden y sirketi karinin %50 sini dağıtıyor % 25 ile yatırım yapiyor % 25 ni kasaya atiyor. z sirketi ise temettu dagitmiyor ve %25 yatirima harciyor %75 kasaya giriyor. simdi ben kasasindaki para daha cok artan z sirketini ne yapayim yatirimmi yapacak katakullimi yapacak derdine dusuyum. yani sirkete patrona sektore göre değişir herşey. temettu olayinin bu kadar tartisilmasida sacma geliyor. kusura bakmayin yatırım isine yeni baslayan biri olarak fikirlerimi beyan ettim. Mubarek kadir gecenizde insanlik için dua etmeyi de unutmayiniz. kıskançlığın yalanin ofkenin bencilliğin had safhaya çıktığı günümüz dünyasında etrafimiza cocuklarimiza hoşgörüyu , sakinligi, affetmeyi yardımseverliği, alçakgönüllügu ,dürüstlüğü ve paranin sadece bir arac oldugunu ogretmek gelecek nesillere bırakacağımız en guzel armağandir.
    basit bir mantıkla gidelim. Esas olay karını arttırması tabiki.

Bir şirket hem temettü dağıtmıyor hemde büyümüyorsa at çöpe diğer şirket hem büyüyor hem temettü dağıtıyorsa alınır.

Başka bir şirket hem büyüyor hemde temettü DAĞITMIYORsa alınır.

Şimdi bir alttaki mantıgına gelelim.

X şirketi 10,000 TL kar ediyor %50 sini dağıtıyor %25 kasada %25 ise yatırıma yönlendiriyor.
    Y şirketi 10,000 TL kar ediyor %0 ini dağıtıyor %75 kasada %25 ise yatırıma yönlediriyor.

Mantığımızı calıstıralım.

X şirketi 10,000 TL karın 5000 Tl sini şirket dışına aktarıyor. 2500 Kasaya koyuyor 2500 ünüde yatırım yapıyor.

Y şirketi 10,000 TL karın 7500 TL sini kasaya koyuyor 2500 ünü yatırım yapıyor.

İkisinin de büyüme oranları aynı bunda bir sorun yok yani bir yatırımcı iki hissedende aynı parayı kazanacak.

Peki temettü yordamıyla şirket dışına cıkarılan bu paranın bize veya şirkete bir faydası var mı ?
    Hiçbir faydası yok cunku o para direk olarak ortadan kaybolmakta.

Diğerinde ise kasada duruyor kasada durun 7500 TL nini 5000 Tl sini katekulle oldugunu varsayalım X ile Y arasında bir fark var mı ?

Yani dışarı cıkarılan 5000 TL zaten katekulleye gitmiş para oluyor. Diğerinde ise en azından kasada duruyor belki bir işe yarar belkide 5000 TL si katekullıye gider.

Şimdi hangisi mantıklı ?

Dikkat et temettü yordamıyla dışa aktarılan 5000 TL yatırımcının cebine asla girmiyor. EE ama 5000 Tl yi karpayı olarak dağıtıyor dolayısıyla benim cebime giriyor o para diyorsan.

Bir önceki gönderimi cevaplamanı istiyorum.

Toplam param 120 bin oluyormu yoksa temettu dahil 100 binimmi oluyor ?????? sorusunu

eğer şirketin elde ettiği kardan benim yatırımcı olarak elde edeceğim gelir 20,000 TL ise toplam portfoyum 100,000 iken banka hesabıma extra 20,000 TL daha yatmalı ki şirketin elde ettiği karın bana kalan payını alayım.

Fakat öyle olmuyor 100,000 TL param 80,000 E düşürülüyor 20,000 TL banka hesabıma yatıyor. E hani şirketin kar payına ortaktım ben. bu dışa çıkarılan para haybeye boşa gitmeyecek benim cebime girecekti ? benim şirketin karından elde ettiğim pay olan 20,000 TL yi benim şirket ortaklıgımdaki 100,000 TL min içinden veriyorsunuz BU nasıl elde edilen kardan pay almak oluyor.

Nerde benim elde edilen kardan aldıgım pay ortada yok ????????

Ben bu şirkete 100 bin tl mi vermişim hisse fiyatıyla ilgilenmemişim nasılsa elde edilen kardan pay alacağım hemde %20 oranında demişim. tam 1 senem geçmiş 1 sene sabretmişim. kardan pay alma günü olan temettü günü gelmiş. Hissenin fiyat hareketiyle ilgilenmesemde hisse aldıgım fiyatla aynı iken temettü dağıtılmış %20 verimlilikle yani hak ettiğim para 20,000 TL.

yani paramın 120,000 Tl olması gerekirken toplam paramı 80 bin e indirilip 20,000 TL kar payı veriliyor. Bir yanlışlık oldugunu düşünüp aracı kurumu arıyorum anlatıyorum durumu kardan pay hakkım 20,000 TL diyorum parmaın 120 bin olması gerekir diyorum. Aracı kurum calısanı durumu acıklıyor bana.

Lakinki sinirleniyorum niye kardan herhangibir pay filan alamamış oldum benim sermayemden pay verildi ozman bu nasıl kardan pay alma hakkı oluyor. benim paramı bana geri verip birde buna kar payı diyorlar. Ben şimdi kar mı ettim etmedim. birde etmediğim karın vergisini ödüyorum sanki kar ettimde vergi ödemem gerekiyormuş gibi.

Peki hala temettü konusunun tartıslaması sence saçmamı ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4. Değerli yatırımcılar,

Temettü hakkında tartışmalar ve görüşler farklı ancak belirtmek isterim ki bu konuda akademik araştırmalar var ve sizin görüşünüz ne olursa olsun bunu severek tercih eden yatırımcılar ve şirketler her zaman olacak.

Temettü, şirketin kârını nakit karşılığı olarak pay sahipleri ile paylaşmanın bir yöntemidir.
    Firmalar büyüklüklerine, büyüme potansiyellerine, yatırım ihtiyaçlarına ve genel kârlılıklarına göre temettü ödemektedir.
    Kâr payı, kârlardan üretilen sermayeyi yatırımcılara geri göndermenin bir aracı olarak kullanılır.
    Kâr payı genellikle, kalıcı ve yüksek nakit akışına sahip şirketler tarafından, genellikle iyi performansı takiben, artan miktarlarda ödenir.
    Öte yandan, temettü ödemeleri düzenli bir gelir sağlamakta ve hissedarın bu nakdi nasıl ve nerede yeniden yatırım yapabileceğine karar verebilmesi nedeniyle esnekliği pay sahibine aktarmaktadır.

Kâr payı bir şirketin finansal refahı hakkında kesin fikir verir.
    Yaşam döngüsü içinde hızlı büyüme aşamasında olan şirketler, tüm kazançlarını muhafaza etmeyi tercih etmektedir.

Temettü karşıtlarının haklı olduğu argüman vergilendirme metodudur. Temettü gelir vergisi olarak, alım satımdaki kazancın vergilendirilmesi de sermaye kazancı olarak kabul edilir ve buna göre vergilendirilir. Bu yüzden temettü ödemeyen ancak büyüyen şirketler daha cazip olabiliyor.

Ayrıca temettü sonrası sermayenin değer kazanması tekrar geri yatırılmayan para yüzünden yavaşlar. Para şirket dışına çıktığı için Erhan Bey burada haklı.

Ancak şunu unutmamalı ki bu bir tercih meselesidir. Hisse adedim azalmasın, ben düzenli nakit alayım diyen de olabilir.

Temettü almanın şöyle bir avantajı olabilir, elinizdeki hisseleri satmadan nakit elde edeceğiniz için olası fiyat ataklarında elinizde yüksek hisse adediyle girme gibi bir avantajınız olur. Temettü vermeyen bir şirkette elinizdeki nakit ihtiyacınızı hisse satarak karşılayacağınız için olası fiyat ataklarında daha az hisse ile girebilirsiniz. Tamamen öngörülemeyen durumlar işte.

5. karşıtlık yok ustadım sadece konusuyoruz. maksat beyın fırtınası aynı zamanda yenı okurların bırseyler ogrenmesı

6. Konu başlığı: Uzun Vadeli Temettü Yatırımcılığı.
    Elbette burası farklı fikirlerin yer aldığı insanların özgürce yazacağı bir platform.
    Bazı arkadaşları “ignore list†içerisine dahil ederek yazılarını görmemeyi tercih etsem de, her sayfada 5 kez
    “Bu mesajı göremiyorsunuz çünkü ************* adlı üye sizin ret listenizde yer alıyor.â€
    Yazısını okumaktan da sıkıldım.
    Ben bu konuyu Uzun Vadeli Temettü Yatırımcılığı ile ilgili bilgi almak için takip ediyorum.
    Bu konu ile ilgili UVY yanlış, hatalı, kusurlu, sakat olduğunu düşünüp burda yazan arkadaşlar lütfen başka bir konu başlığı açarak fikirlerinizi oraya yazın(Örnek konu başlığı: UVY neden mantıklı değil?).
    Umarım mesajım yanlış anlaşılmaz,saygılar.

7. Amacım rahatsızlık vermek değil arkadaşlar bu konuya bir açıklık getirelim.

Amacım insanların ezbere yatırım yapmayıp bilerek anlayarak yatırım yapmasını sağlamak bu yuzden aslında soru sorarak ve bu soruların cevaplşarını vererek yatırımcıları yeni başlayanları ezbere değilde anlayarak yatırımcı olmasını sağlıyorum.

Malesef bir çok insan ezbere yatırım yapmakta bilmeden okuyor örnegın uzun vadeli temettü yatırımcılıgı diyor ali hangi hisseyi almış şu hisseyi almış tamam bende alayım böylece uvy temettü yatırımcısı olayım diyor.

Yani ezbere yatırımcı oluyor. Oysakı olayı anlayıp ogrenıp bılgılendıkten sonra yatırım yapması dogru olan değilmidir.

Benimde amacım bu bunları kendime adıma değil tamamen diğer yatırımcılar sizler adına soruyorum yazıyorum ve sorguluyorum.

İgnore listesinde olmak üzücü çünkü her kim olursa olsun hangi işi yapıyor olursa olsun belki de o inasndan öğrenebileceğiniz birşeyler vardır. O kişinin çöpcü olması sakat olması özürlü olması veya farklı düşünüyor olması. Onun değersiz oldugunu ondan hiçbirşey öğrenmeyeceğin çünkü senin ondan daha üstün oldugunu göstermez.

Benimde sizlerden sizlerinde bizden öğreneceği birşeyler olacaktır. O bakımdan oku dinle uygula uygulama ölç tart sorgula sorgulama bu sana kalmış Ama tamamen görmemezlikten gelmek hoş bir davranış değil. Nihayetinde yazdıgımız yazılar belli amacımızın kimseye zarar vermek olmadığıda belli.

Keşke benim ilgilendiğim alanlarla ilgili birileri gelip farklı fikir ve görüşlerini bana belirtse çok sevinirim. Belkide hatalarımı görmemi sağlar borsa hayatım boyunca yaptıgım stratejilerle ilgili farklı kişilerden görüşler aldım ve bir zaman sonra haklılık paylarının olduğunu görebildim. Yatırım böyle birşey herkesin görüşüne saygı duyup dinlemek lazım bence.

Bu sayfada ne konuşulabilir benim hiç yazmadıgımı düşünün ne anlatabilirsiniz bir yatırımcıya benim aklıma gelmiyor.

Mesela şununla başlayalım hadi.

Konu başlığı: Uzun Vadeli Temettü Yatırımcılığı.

Bu ne demektir tanımı nedir ?

uzun vadeli yatırım öncelikle bir hissse senedinin en az 2 sene ve üzeri elde tutulması uzun vadeli yatırım olarak adlandırılabilir.

Peki temettü yatırımcılığı nedir ?

Temettü veren hisse senetlerini almaktır.

Peki temettü veren hisse senetlerini nasıl buluyorsunuz mesela bundan bahsedin hangi kriterdeki hisseler temettü veren hisse kriterine uygundur ?

Örnegın %5 ve üzeri temettü dağıtan en az son 3 yıldır temettü dağıtmış hisseler temettü hisseleri kriterine giriyor diyebilirmiyiz.

peki Uzun vadeli temettü yatırımcılığı nasıl oluyor nasıl belirleniyor bu hisseler.

Örnegın son 3 yılda %5 ve üzeri temettü dagıtmış hisse senetlerini alıp en az 2 yıl elde tutabilirseniz uzun vadeli temettü yatırımcısı olursunuz diyebiliriz.

Peki bu kriteri sağlamış bir hisse senedini seçtik ve aldık ilk senemizi doldurduk temettümüzü aldık 2. sene temettü verim oranı %3 oldugunda. Bu yatırımcı ne yapmalı uzun vadeli temettü yatırımcısı olmasına ramak kalmıştı ki 2. sene şirket daha düşük temettü dağıttı. Yeni bir hisse seçip 2 sene dahamı beklemesi lazım. ?

Gerçekten uzun vadeli temettü yatırımcılığı diye bir tanım var mı yoksa bu tanım bazı istisnaları tolere edebiliyormu.

Örnegın kriterlere göre hisseleri seçti 2. sene şirket temettü dağıtmak istemedi yatırımcıda hissesini satmadı devam etti. 2. seneyi doldurdu. Ozmanda bu kişi uzun vadeli temettü yatırımcısı olabiliyormu ?

Bu tanıma girmenin avantaj veya dezavantajları neler ?

gerçekten yatırımcı kendisini illa bir tanımın bir gurubun oluşumun örgütün içinde hissetmek zorunda mı ? kendisine bir isim takmak zorunda mı ?

Doğru yatırım bir kalıbın içinde bulunuyor olmak mı ?

seçtiği şirkette 2. senesini doldurmak için şirketi kötü gidiyorsa bile sırf tanımın içinde hissetmek için o şirketi elinde tutmak zorunda mı ?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,429
    Hayırlı kandiller.ben bugün paranın bir kısmını vadeliye yatırdım.her ay faiziyle bir miktar hisse alacağım.porfoyumde vesbe;Trakya cam; kordsa;var..yanına yakında brisada ekleyecegim.aylik 3000 TL civarında.yorumlarinizi bekliyorum.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 71/156 İlkİlk ... 2161697071727381121 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •