Sayfa 72/346 İlkİlk ... 2262707172737482122172 ... SonSon
Arama sonucu : 2767 madde; 569 - 576 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1. selamlar arkadaşlar ev almakmı yoksa hisse senedi yatırımı yapmak mı doğru olur şuan için sizce.yorumlurınız ne olur

2.  Alıntı Originally Posted by denizci2 Yazıyı Oku
    selamlar arkadaşlar ev almakmı yoksa hisse senedi yatırımı yapmak mı doğru olur şuan için sizce.yorumlurınız ne olur

Kısa bir süre nakitte günlükte bekleyin, kısa bir süre. Faizler düşene kadar alım yönünde hareket etmeyin. Sonra gidişata göre bakarsınız.

İpotekli konut satışları dibe vurdu. Ancak senetle satılıyor. Müteahhitler riski üstlenmek istemiyor. Ev yapımı da azaldı. Fakat kaçak göçmenleri son sürat sınır dışı ettikleri için denge bozulmadı. Yoksa ev fiyatları daha da uçardı. Şu anda dolar bazında kendi tepesine göre %10 kadar düştü ve yatay da devam ediyor. Kendi tepesi pandemi başına göre dolar bazında x3 kat primle. Yani pandemiyi baz alırsanız ev fiyatları dolar bazında pahalı. Bu seneyi baz alırsanız düştü. Nüfus azalmadıkça ev fiyatlarında düşüş olmaz. Talep yüksek. Ancak az artabilir faizler yüksek olduğu için.

Bankalar ise konut kredisi vermiyorlar. 3 Milyon TL Konut kredisini alsanız 10 yıllık için aylık ödemesi en az 95 bin TL. 110 bin TL ye kadar çıkabilir aylık ödemeniz.

Evlilik ve konut almak için BES in yarısı çekilebilecek. Yeni haber.

Konut kredisi olmadığından satışlar dibe vurunca Hükümet BES ten para çekme imkanı getirdi. Bunu yapan olsa bile kaç kişinin 5 milyon üstü BES birikimi vardır ki yarısını bozsun da ev alsın.

https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/...lecek-42336566

Bir de AirBnb yasaklanırsa muhtelemen 500bin ev boşa çıkar. Bu yasayı da takip edin. Çıkmazsa ev fiyatları ralliye devam eder.

Meclis ekimde çalışmalara başlayacak: Masada Airbnb evlerine vergi düzenlemesi var.

https://www.tgrthaber.com.tr/ekonomi...si-var-2907868

3.  Alıntı Originally Posted by denizci2 Yazıyı Oku
    selamlar arkadaşlar ev almakmı yoksa hisse senedi yatırımı yapmak mı doğru olur şuan için sizce.yorumlurınız ne olur
    Oturmak için ev almanın zamanı yoktur. Gönlünüze göre ev vardır. İnce eleyip sık dokuyabilirsiniz. Sonuçta piyasa uygun olduğunda gönlünüze göre ev bulacağınızın bir garantisi yok. Buradaki tek belirsizlik hükümetin sübvansiyonlu konut kredisi çıkartıp çıkartmayacağıdır.
    Hisse senedine gelirsek hangi hisse senedi sorusu ortaya çıkar bu ise profesyonel danışmanların cevabını vereceği sorudur.
    İki yatırımda uzun vadeli yatırım olacağı için bugünün parametreleri yerine geleceğin parametreleri ile değerlendirmeniz yerinde olacaktır.
    Bulunduğumuz dönemde kendi adıma karar vermekte zorlandığımı küçük adımlar attığımı belirtmek isterim.

Tapatalk kullanarak iPhone 20 aracılığıyla gönderildi

4. Piyasa durgun: Araç var, alan yok... Otomobil yatırım olmaktan çıktı mı?

https://www.facebook.com/watch/?v=848560740251059
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

5.  Alıntı Originally Posted by Yıldız Tozu Yazıyı Oku
    Kaç kişi burada hiç evi olmayan kiracı çok merak ediyorum?

Ev kiralarından şikayet edenler hep ev sahipleri...
    Ben varım. Kiracı oğlu kiracıyım. Ev sahibim ayın 1 inde kiraya 266% zam yaptı. Aynı evde 7ncı senem. Her sene tüfeye göre zam yapmama rağmen evi dolara göre çok geride kalmış. Resmen değerleme yaptı anlayacağınız.aslında kira tespit davasına gidecektim ama kanser hastası olduğu için üstlemedim bir-iki bin lira için. Nasıl kiracıyım ama , salako daha akıllıdır benden. Bu arada de işyerinde patron zammı pas geçti. Doğal olarak geçen seneye göre iyice fakirleştim

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Asıl soru şu olmalı ev fiyatları daha da çok çıkar mı borsaya göre yada düşer mi demek geliyor içimden ama düşmüyor da görüyoruz. Ama kredi çıkmıyor yada çıksa da faiz oranları fazla ama buna rağmen ev fiyatları düşmüyor.bu arada borsa derken BIST 30 veya BIST 50 hisselerindrn bahsediyorum.birde borsada baya yükseldi son zamanlarda.hatta rekor seviyeye geldi.daha da çıkar mı tahmin etmek zor. O yüzden borsada beklesem mi yoksa çıkıp ev mi alsam diye düşünüyorum.bu arada kiradayim.iyi akşamlar cümleten

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    bu forumda 3-4 yıl kadar önce ev almak enayiliktir. kirada otururum o parayı faize dolara borsaya yatırırım daha çok kazanırım yazında tatil yaparım cebimede para kalır diyen adamlar vardı
    Evet, naçizane çok uğraştım onlarla.

Onlara hep meşhur sular yükselince de balıklar karıncaları yer lafını hatırlattım. Ama sorsan yine o görüşleri savunurlar, utanmasalar yine ev almak enayiliktir diyecekler de, utanıyorlar işte. Allah'tan son 1 yıldır oturmak için ev almayı enayilik olarak niteleyen yok. Üstelik ev fiyatları dolar bazında en az ikiye katladı son 3 yılda.

İyi borsacı, malı ucuzken alır, borsacı geçinen evsiz arkadaşlara hatırlatmış olalım.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

8. Yaza girerken evi satılığa çıkardım...arayan-soran, bakan eden olsa da, kredi almada sıkıntı olduğu için ciddi alıcı pek çıkmadı...geçen yıl %50 kira artışı yapmıştım, bu yıl da %125 artış yaptık...ev satılacak diye endişeliydi, 15 yıldır aynı kiracı oturduğu için %25 vs söz konusu değil tabi, ama kiracının da ev sahibinin de ahlaklısının denk gelmesi önemli. %125 değil, %200 de yapsam muadil evlere göre kirası düşük kalırdı..ama, o kadarı da ayıp olur dedim...%125 artışa da hiç itiraz etmedi. Sonuçta iyi niyet ve makul olmalı iki taraf da, kimse kimseyi enayi yerine koymamalı. Zaten sorun çıkaran bir kiracı olsa, üçe beşe bakmaz, anında satarım evi.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 72/346 İlkİlk ... 2262707172737482122172 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •