Sayfa 786/1230 İlkİlk ... 286686736776784785786787788796836886 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 6,281 - 6,288 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by dealer35 Yazıyı Oku
    Sayın Cautinary;

Bilgi birikiminiz ve sürekli öğrenmeye çalışan yapınızla ayrıca ahlaki ve manevi değer yargılarına sahip olmanızla benim gözümde hisse net sayfasında en çok takibe değer yorumculardan birisiniz.

Bununla birlikte 2020 yılı için belirttiğiniz makro hedeflerde yaşanan olağanüstü durum kaynaklı hedeflerinizden sapma bir çok yatırımcıyı da olumsuz etkilemiştir(Bu sapma pozitif yönlü olsa önemsenmezdi.Negatif yönlü olunca bir çok kişi çok olumsuz etkilendi.)

Aslında bu tip makro hedefler vermenizin sizin sayfanızdaki anlatmak ve uygulamak istediğiniz projeksiyonla da çok uyuşmadığını düşünüyorum.

Sonuçta parçalı alımdan yanasınız.İleriyi kesin çizgilerle belirtmenin anlamı yok.Ne olursa ne yapmalıyım şeklinde düşünmek daha rasyonel.

Her şekilde anlatmaya ve yatırımcılara öğretmeye uygulamaya çalıştığınız sistem bence gayet başarılı.
    Öncelikle, Türkçemizi gayet güzel kullanıyorsunuz, tebrikler...benim için bu tür ortamlarda düzgün cümleler şık kıyafet gibidir..gözümde sahibi için prestij kaynağıdır ilk aşamada.

Gelelim makro beklentilerime...bu beklentiler ana çerçeveyi nasıl oluşturduğumu gösterir...işlemlerimi belirleyen, daha çok önem verdiğim başka kriterlerim var...kısa ve orta vade teknik sinyaller, temel analiz, sektör analizleri, psikoloji analizi, vsvs.

Öte yandan, virüs salgın etkisinin çok fazla olması nedeniyle global bazda büyüme ve borsa beklentileri aşağı geldi...tr için de bu durum geçerli...ancak, faiz, enflasyon, dolartl ve ons altın İçin beklentilerimde değişiklik yok.

Borsa tahminime gelecek olursak...105-125 arası olarak ifade ettim beklentimi...o sıralarda aracı kurumlar 145-165 arası hedefler veriyordu...borsamız da yıla 115 binle başlamış, pek çok kişiyi boğa moda sokmuştu.

Yani piyasaya göre çok daha başarılı olmuş beklentilerim...bu beklenti sizi nasıl olumsuz etkiledi mesela...ortalık yangın yerine dönerken, cauti 105 bin demişti, burası kırılmaz mı dediniz...neyin ne için kullanılacağını iyi bilmek lazım...119 binde sat veren orta vadeli sinyal ile hedge ettiğim portföyü, mesela 105 bine geldiğimizde kaldırmamışım...hatta hala hedge devam ediyor...çünkü hedge i kaldırmam İçin orta vadeli satın ala dönmesi gerekir.

Yani, makro beklentilere bakıp trade etmiyoruz sadece...çok kısa vadeye dalıp, büyük resmî kaçırmayalım diyedir bu beklentiler...zaten yılda bir kez midyear review tadında güncelleme yapılır..çok radikal hareketler olursa da arada güncellenir..bu nedenle, bist hareket bandı beklentimi 80-120 olarak revize etmiştim geçtiğimiz haftalarda.

Not: bu tahminlerden olumsuz etkilenmiş, kafası karışmış başka arkadaş varsa belirtsin...ben bir gelenek olarak her yıl sene başında makro beklentilerimi paylaşırım...aracı kurumların strateji raporları olur aynı şekilde...buna muadildir bu tahminler..yıl sonu gelince de durum değerlendirmesi yapar, başarı karnemizi ortaya koyarız.
    Son düzenleme : Cautionary; 02-04-2020 saat: 16:22.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by firklover Yazıyı Oku
    Sn. Cauti,

Analiziniz için teşekkür ederim bu tip faydalı yazılar çok yararlı oluyor. Zamanında ben de Petkim’den hatırı sayılı oranda kazandım ancak bu şirkete hep mesafeliyim nedeni de Buffett’inda belirttiği Yönetim doktrini.; Ben açıkçası şirketi yöneten Socar yönetimine gram güvenmiyorum. Star rafinerisine zorla ortak edilmesi,konsolide olmayan yatırıma 720 milyon $ ödeme yapılması, Nakit akısının nasıl olacağının açıklanmaması vs. Yıllardır böyle güzide bir sanayi şirketinin bu kadar dusuk çarpanlarla fiyatlamasının ve yabancının 2 senedir ardına bakmaksızın kaçmasının asil nedeni de bu bence. 3-4 senedir insanlar fk’yi Tüpraşâ€™la kıyaslayıp uçacak kaçacak derler ama asla öyle fiyatlanmadı, bence fiyatlanmayacak da.

Ne demişler, Çeçen’den canını, Azeri’den malını...

Bunlar tamamen kendi düşüncelerim, dediğim gibi operasyonel olarak mükemmel bir şirket olabilir ama yönetim’den dolayı geçer not alamiyor
    SaRbi reisin dediği gibi...ortaları da iyi yapsak, zaten Real’de oynardım

Yani Petkim in patronuna güven sorunu olmasa zaten şu anki fiyatının iki katında olurdu..sırf patronu yüzünden almayana da saygı duyarım, ama benim için 1-0 şeklinde çalışan tek kural grafik pahalı kuralı...onun dışında alım kriterleri ile bir ağırlıklı puan hesaplıyorum...barajı geçenleri takibe alıyorum...Petkim de skoru ile barajı geçiyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3. Sayın trendtakipcisi;

Alternatif yol haritası olarak değerlendirebileceğim farklı bakış açınız ve yorumunuz için teşekkürler.

Sayın Cautinary;

Kendi değer yargılarımdan ve hayat tecrübelerimden edindiğim genel kanım;
    Eğer birisi kendi bakış açısını ve realitesini yıkılmaz armada gibi görmeye başladığı anda yaradanın şefkat tokatını hemen hisseder.Dediğim gibi genel ekonomik hareket tarzınızı kendime çok benzetiyorum.O nedenle sizi sürekli takip ediyorum.Sayfaları çok meşgul etmemek adına çok fazla yazmıyorum.

Sorduğunuz soruya istinaden yanıtım evet makro hedeflerinizdeki çizgileriniz beni olumsuz yönde etkiledi.Özellikle 100 bin altı haftalık kapanış beklemiyorum kriterine göre işlem yaptım.

Ayrıca sizin geçmiş sayfalarda Pegasus için 55-50 aralığına kadar alış yaparım.50 den aşağıya düşüşlerde satmayı düşünebilirim şeklinde bir değerlendirmeniz olmuştu.Bu da olumsuz anlamda örneklerden biri.Hatta bu konuda Oğuz... rumuzlu bir arkadaşımızda yüksek maliyetli olduğunu yazmıştı.Ortalama yaparak 50 ye getirmişti sanırım maliyetini.

Bunlar olağanüstü haberlerden sonra oluşan problemler elbette bunu biliyorum.Ve bu örnekler 50 pozitif hamleden sonra oluşan 5 negatif hamle şeklinde.

Dediğim gibi.En nihayetinde bu sayfada yapmaya çalıştığınız sistem son derece başarılı ve bu konuda sizi açıkcası cumhuriyet öğretmenlerine benzetiyorum.Yolunuz açık olsun.

4.  Alıntı Originally Posted by dealer35 Yazıyı Oku
    Sayın trendtakipcisi;

Alternatif yol haritası olarak değerlendirebileceğim farklı bakış açınız ve yorumunuz için teşekkürler.

Sayın Cautinary;

Kendi değer yargılarımdan ve hayat tecrübelerimden edindiğim genel kanım;
    Eğer birisi kendi bakış açısını ve realitesini yıkılmaz armada gibi görmeye başladığı anda yaradanın şefkat tokatını hemen hisseder.Dediğim gibi genel ekonomik hareket tarzınızı kendime çok benzetiyorum.O nedenle sizi sürekli takip ediyorum.Sayfaları çok meşgul etmemek adına çok fazla yazmıyorum.

Sorduğunuz soruya istinaden yanıtım evet makro hedeflerinizdeki çizgileriniz beni olumsuz yönde etkiledi.Özellikle 100 bin altı haftalık kapanış beklemiyorum kriterine göre işlem yaptım.

Ayrıca sizin geçmiş sayfalarda Pegasus için 55-50 aralığına kadar alış yaparım.50 den aşağıya düşüşlerde satmayı düşünebilirim şeklinde bir değerlendirmeniz olmuştu.Bu da olumsuz anlamda örneklerden biri.Hatta bu konuda Oğuz... rumuzlu bir arkadaşımızda yüksek maliyetli olduğunu yazmıştı.Ortalama yaparak 50 ye getirmişti sanırım maliyetini.

Bunlar olağanüstü haberlerden sonra oluşan problemler elbette bunu biliyorum.Ve bu örnekler 50 pozitif hamleden sonra oluşan 5 negatif hamle şeklinde.

Dediğim gibi.En nihayetinde bu sayfada yapmaya çalıştığınız sistem son derece başarılı ve bu konuda sizi açıkcası cumhuriyet öğretmenlerine benzetiyorum.Yolunuz açık olsun.
    İltifatlar için teşekkürler...özellikle son paragraftaki için...eleştirilerinizi de dikkate alacağımdan şüpheniz olmasın.

sizin gibi makro hedefleri baz alarak işlem yapan/yapmayı düşünen başka arkadaşlar da olabilir kaygısıyla tekrar belirteyim...bu beklentileri bana kılavuzluk eden öngörüler nedir bilinsin diye paylaşıyorum...bunlara bakılabilir, ama nihai kararı kendi geliştireceğiniz kriterlere göre vereceksiniz...ben bile kendi beklentilerime gereğinden fazla önem atfetmiyorum...hele 100 yılda bir kaç kez yaşanan bu tür kriz ortamlarında...aman diyim.

Alıntı Originally Posted by trendtakipcisi Yazıyı Oku
    Temel analiz ve değer analizinin en büyük açmazlarından biri bu...Birçok veriyi bir arada kullanmak ve bir sonuç üretmeye çalışmak hiç kimsenin başaramayacağı bir husustur....öyle olsaydı genellikle temel analize göre strateji oluşturan dünya çapındaki çok büyük kurumlar bu kadar yanılmaz ve sürekli revize yapmazlardı...

Önemli olan birçok veriyi anlamlandırmaya çalışmaktansa oluşturacağınız sistematik yaklaşımın (risk yönetimi, bilgi/tecrübe, davranışsal hususlar ve tabiki zamanlamayı/düşünce al ve ortalama yap değil, gösteren denenmiş bir al/sat sistemi) size hangi durum olursa ne yapılacağını göstermesi akıllıca/fonksiyonel bir yöntemdir.

Duruma göre hareket edecek stratejiden yoksun olanları, uzun vade bile kurtaramaz.
    PGSUS İLE İLGİLİ FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI VERMESİ AÇISINDAN BU PLATFORMA TEKNİK SEBEPLERLE YÜKLEYEMEDİĞİM VERİLERİ @murat77632757 TWITTER ADRESİNDEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

6.  Alıntı Originally Posted by firklover Yazıyı Oku
    Malum Petrol düşüşünden sonra biraz araştırmaya başladım. İlgilenenler olabilir diye elimdeki verileri, haberleri paylaşmaya karar verdim ;

- İlk grafik çıkarma maliyetleri:

Ek 24581

Şimdi burada en düşük maliyet Suudi Arabistan İran Irak. Bunun en büyük nedeni işçilik gibi gözüküyor olsa da kaynağın yüzeye yakınlığı ve genişliği diğer ülkelere göre daha iyi konumda dolayısıyla daha ucuz.

Grafikte akıllara şu soru geliyor. E o zaman şuanki fiyatlar(20-25usd) gayet makul gözüküyor. Ama öyle değil nedenlerini sıralayalım;

1. Piyasada 3 büyük oyuncu dediğimiz ülke var üretim miktarlarına göre ; ABD, S.Arabistan ve Rusya.

Bunların arasında en tuzu kuru diyebileceğimiz ABD çünkü, hem kendi iç talebi çok fazla hem de Petrol gelirleri GDPnin %8i kadar. Dolayısıyla bu fiyat onları pek bozmaz kısa vadede. Ancak kimse kar etmeyen rafinerileri, kuyuları çalıştırmak istemez.Arz düşüklüğüne sebep olabilir. Neyse, ABD için büyük problem değil bu fiyatlar kısacası. Denklem Rusya ve S.Arabistan arasında. Rusya da ABD gibi bu fiyatlara tolere gösterebilir- 3-4 yıl ancak- fakat ekonomisi daha kırılgan ve GDPye oranı daha fazla(%30 gibi).Asıl problem S.Arabistan, Petrol GDPnin %50sini oluşturuyor ve ihracatın %90ı. Tamam bu fiyatlarla yine oldukça güzel kar ediyor ancak ellerindeki rezervlerinde bir sonu var ve ülkenin geleceği için diğer sektörlere büyük miktarda kaynak aktarılması, geliştirilmesi gerekiyor ve bunun içinde 15-20 yıl içerisinde para musluklarının sonuna kadar akması lazım petrol tarafında yoksa ülke 50 yıl içerisinde basit bir Afrika ülkesinden hallice olur.
    Benim düşüncem 3 ülke içinde uzun vadede sürdürülebilir olmayan bu fiyatların geçici olduğu, Rusyanın OPEC ile anlaşacağını ve tekrar 50-55 usd bandına geleceğini düşünüyorum(belki 1 belki 2 sene sonra)

Dolayısıyla Akpörtföyün yayınladığı petrol fonunu 3 kademede almaya başlamayı düşünüyorum. Hem de diğer yandan ülkedeki enflasyonun ana kaynağını hedge etme imkanı doğuyor(petrol ve usd)

Aşağıda yararlandığım makaleleri bırakayım, incelemek isteyenler olabilir.

https://www.reuters.com/article/us-s...-idUSKBN20Y0QA

http://graphics.wsj.com/oil-barrel-breakdown/
    Brent petrol 32$ +%29. Bu kadar erken bi sıçrama beklemiyordum umarım faydalanan olmustur. 2. ve3. Alımları yapmak nasip olmayacak galiba.

7.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Arkadaşlar bugünler kaos günleri borsa vıop trade şu bu zamanları değil.Şu ortamda volatilite ile değil para kazanmak parayı korumak bile zordur.Kaosun bittiği falan da yok.2040 2047 arası vadelere baktım 8.4 yıllık faizli eurobondlar bile var.Bu enstrumana 100 bin dolar yani 670 bin bağladınız diyelim,yıllık 8400 dolar aylık 700 dolar yani 4600 4700 lira arasında aylık gelir sabit ve garantili.Dolar arttıkça da her ay 700 dolar garantili maaşınız var demektir.Böyle bir garanti varken riskli ortamlarda rızkını aramak gayrımenkul kirası ile falan uğraşmak bilemiyorum yani siz değerlendirin.Böyle bir fırsat var, paranız ne kadardır bilemem ama paranız oranında gelir hesabınızı yaparak düşünebilirsiniz bu imkanı.
    örnek eurobond kodu paylaşabilir misiniz?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,427
    Temettü ile ilgili ticaret bakanlığından bir karar çıktı deniyor....Okuyan var mı ? neyin nesi?
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 786/1230 İlkİlk ... 286686736776784785786787788796836886 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •