Sayfa 789/1000 İlkİlk ... 289689739779787788789790791799839889 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,305 - 6,312 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Bu ekran görüntüsünü nereden çektiniz sn. Dudu?
    6.70% mevduat eşleniği konuşulmuştu, %20 mevduat faizinden neti 5.40% olması gerekmiyor mu? Eğer net %4 olacaksa çok düşük kalmış. %7-8 getirili Eurobond alıp en üst dilim %40 oranından vergi versek bile neti daha fazla oluyor. Beyan sınırı altında kalanlar için zaten hiç vergi yok, net getiri %7.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,317
     Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Bu ekran görüntüsünü nereden çektiniz sn. Dudu?
    6.70% mevduat eşleniği konuşulmuştu, %20 mevduat faizinden neti 5.40% olması gerekmiyor mu? Eğer net %4 olacaksa çok düşük kalmış. %7-8 getirili Eurobond alıp en üst dilim %40 oranından vergi versek bile neti daha fazla oluyor. Beyan sınırı altında kalanlar için zaten hiç vergi yok, net getiri %7.
    Benim MT boyle diyor..

Daha detayli bllgi almak icin HSBC yi arayacaksiniz...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3. Konu dışı olacak ama (bono/tahvil topiği inaktif gözüküyor, 7 aydır uğrayan olmamış)
    TÜFE’ye endeksli devlet tahvil getirisi %42.6 lara çıkmış. Bunlar KY olarak alınabiliyor mu?

4. Teşekkürler sn. Dudu. Maalesef HSBC hesabım yok. Başka bankadan TEFAS üzerinden almayı düşünüyordum.

5.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    %4-4.2 nete gelir getirisi diyorlar..

Eurobond isteyen ama vergi isi ile ugrasmak istemeyen icin iyi bir urun..

Syg,
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Yıllık mı 2 senelik getiri mi peki
    mt ile görüştük. getirinin başta kendilerine iletilenden bayağı düşük oluştuğunu söyledi. kendilerine başta gönderilen bilgilendirmeyi de gönderdi ancak iç yazışma olduğundan paylaşmam yanlış olur. orada iç verim başta gerçekten %6,69(mevduat karşılığı) olarak belirtilmiş. peki neden bu kadar düşüş oldu diye sorunca, CDS ler düştü ya gibi bir laf geveledi ama bence o da büyük fuck-up olduğunu düşünüyor gibi geldi bana.

her neyse sonuç; bugün görünene göre getirisi yıllık %5,80 (mevduat karşılığı) imiş. talep yarın öğlene kadar. talep sırasında paranın hesapta olması gerekiyor. getiri yarın netleşecek ama çok büyük oynama olmaz dendi. valör ptesi.

6. Enteresan bilgiler sn Shorts. CDS düştü ama eurobond fiyatlarında ciddi bir primlenme yok aslında. Hangi tarihte 6.69 hesapladılar acaba. Ya da CDS artmaya devam ederse hesabı mıydı bu. Her koşulda sizin de dediğiniz gibi saçma bir durum olmuş.
    Buyrun CR91 grafiği
    Screenshot.jpg

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Gecmiste defalarca yazildi cizildi.

Tekrar edelim.

90 dolardan 5 yillik bonoyu aldim.

Her yil 2 kuponu aldim, limit uzerinde ise kupon gelirini beyan ettim.

Son sene 90 dolarim 100 dolar olarak itfa edildi...

10 dolari son senenin kuponlari ile birlikte beyan edip vergiyi oduyorum.

O 10 dolari aldigimdaki kur ile itfa arasindaki kur farki ile carpmiyorum yani kur farki vergilendirilmiyor..

Direk 10 dolar itfa tarihinde kac lira ise onunla carpiyorum.

Alirken 5 TL ise ve itfa tarihinde 25 TL ise aradaki fark degil...

https://kpmgvergi.com/blog/eurobondl...f-noktalar/177

Syg,
    İtfada elde edilen 10 dolar fark nedeniyle oluşacak gelir de kupon geliri gibi 70.000 istisnaya dahil midir?

Örn: itfada 2000 dolar kar ettim. Bunun yanında 2000 dolar da başka bondlardan kupon getirim var. 4000 dolar istisna altında kaldığı için beyanname vermeyeceğim. Yoksa itfada elde edilen 2000 dolar her türlü vergiye tabi mi alım satım kazancı gibi?

Teşekkürler.

8. öyle ya da böyle bir saçmalık olmuş başta o belli. zaten biz de şüphelenmiştik. too good to be true durumu vardı. ama sonuçta..

bu 5,80 doğruysa :-) yine de gayet iyi bir oran bence. ben kafamı duvarlara vuruyorum. çünkü 2 ay kadar önce piyasa sapıtmadan önce garantinin çıkardığına girdim (03/2023). başta %4+ lerden bahsedilirken talepte %2,70 lere kadar düştü verimi. basiretim bağlandı vazgeçmedim şimdi %2 çıkış cezası olduğundan kalakaldım orada.

bugün itibarıyle 12/2023 vadeli hazine EB getirisi %4,80-5,00 arası yerlerde geziyor. hsbc fonun neti 5,80x0,8=4,60 larda..

beyan derdi olmayacaklar için EB nin kendisini almak daha mantıklı. temiz fiyatı iskontolu olmadığı için vade sonunda vergi de çıkmaz. ama beyan sınırı üstündekiler ya da ek alımla geçebilecekler için %20 vergi olsa 5x0,8=4 civarlarına gelir neti. bu durumda vade sonuna kadar çıkmam diyenler düşünülebilir bu fonu.

tabi ki ytd. herkes kendi hesabını yapmalı, olası tekrar/başka yanlış bilgilendirme ihtimaline karşı bankadan detaylı bilgi almalı.

Sayfa 789/1000 İlkİlk ... 289689739779787788789790791799839889 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •