Sayfa 813/1002 İlkİlk ... 313713763803811812813814815823863913 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,497 - 6,504 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by ayurdakok Yazıyı Oku
    Haklısınız.yaptiklari çıkışin show amaçlı oldugunu biliyorum. Risk seviyesi 4 olan bir fonun getirisi 3 haftada %17 olabilir mi? Ilerki zamanlarda hjb ve rpd getirisini inceleyip 1 tanesi uzerinden karar verecegim . Cunku Fon stratejileri ve fon karsilastirma olcutleri aynı.RIK ayni sekilde show amacli (roadshow) çıkış yapti. Aslinda ise birebir KUB rakibi.TCD ve diger yabancı hisse fonlari ile araya girebilir. Onun icin suanda RIK in cikis yapabilecegini dusunmuyorum.
    RPD'nin yıllık getirileri dahi elimizde ve kesin gerçek, rüştünü ıspatlamış olması. deniz portföyün bistyüz endeksi fonuyla rpd'yi karşılaştırdım, şöyle bir durum ortaya çıktı.
    haftalıkta dze %0,56, rpd %1,65. aylıkta dze %-10,46, rpd %4,39. üç aylıkta dze %2,75, rpd %14,03. 6 aylıkta dze %3,77, rpd %31,40. yıllıkta dze %84,88, rpd %84,63. yılbaşından bu yana ise dze %-16,02 götürürken rpd %17,22 getiri sağlamış. stopaj faktörü olumsuz taraf ama kafamı ağrıtmadan orta düzey getiri sağlayayım diyen için fazla söze gerek yok durumu ortaya çıkıyor gibi.

Son 1 Ay Getirisi
    %-10,406441

2. hisse fonlarından tiksinmeye başladım. yılbaşından bu yana endekste oluşan yüzde 16'lık kayıptan daha fena performans gösteren fonlar oldu. bu fonlar, st1 %-33,82, mac %-27,77, ahi %-22,16, tkf %-21,96, oph %-18,67, nnf dahi %-16,75'le endeksten kötü ayrışmış. sadece hvz ve nhy olumlu ayrışıp %2 civarı kayıpla durumu başarıyla idare etmiş.
    geçen yıl yan kâğıtlar uçarken eskiden tcd'nin yaptığı gibi abanmışlar ama yılbaşından itibarebn herkes yan kâğıtlar şişti, uzak durun derken uykuya dalmışlar. nasıl bir profosyonellikse artık.

3.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    hisse fonlarından tiksinmeye başladım. yılbaşından bu yana endekste oluşan yüzde 16'lık kayıptan daha fena performans gösteren fonlar oldu. bu fonlar, st1 %-33,82, mac %-27,77, ahi %-22,16, tkf %-21,96, oph %-18,67, nnf dahi %-16,75'le endeksten kötü ayrışmış. sadece hvz ve nhy olumlu ayrışıp %2 civarı kayıpla durumu başarıyla idare etmiş.
    geçen yıl yan kâğıtlar uçarken eskiden tcd'nin yaptığı gibi abanmışlar ama yılbaşından itibarebn herkes yan kâğıtlar şişti, uzak durun derken uykuya dalmışlar. nasıl bir profosyonellikse artık.
    TKF'den ben de tiksindiğim için şubatta komple çıktım deprem sonrası TVF müdahelesinde.
    Daha önce cevap atan fon yöneticisi alttaki Ocak ayındaki mailime hiç bir cevap veremedi, tamamen rezil durumda son 1 yıldır.

Okan Bey,

Kusura bakmayınız rahatsız ettim amacım dertleşmek başka bir şey değil.
    Maalesef alttaki konuyla ilgili dönüş yapmadınız ancak ben sadece shortların neden kapandığını merak ettim, piyasanın dalgalı olması zamanlaması vs elbette ki talihsiz olabilirdi %100 doğru zamanı bilmek imkansız. Ancak biraz daha dikkatli inceleyince shortların temmuz ayında başladığını en düşük 4000 kontrat 150milyon tl hedge ettiğinizi ve zaman zaman 300milyon tl civarına çıktığınızı gördüm ve ocak ayında hedge tutarı 0'a düşmüştü. Gerçekten bu kadar uzun ve sert yükselişlerde short ısrarınızı ve bu kadar tepeye geldikten sonra bu ısrardan vazgeçmenizi anlamakta güçlük çekiyorum. 1 temmuz 1 ocak arası tkf getirisi %91 ile hisse senedi fonlarında bist100'de en kötü 2.performans, nnf o dönemde %136. 6 aydır bu yükü taşıyan(ortalama %35-40 az getiri) yatırımcınız bir gecede shortlardan vazgeçmenizin bedelini çok ağır ödedi. hem de tam da 6 ay boyunca bu maliyete %99'u nedenini bilmeden katlanmışken, detayları takip edenler olarak(%1) biz de korunduğumuzu sanırken ve bu maliyeti bile isteye taşımışken 2 günde nasibimizi aldık. TKF 2022 yılının martına kadar son 5 yılda tefas'ta en yüksek getiren ilk 5inde her dönemde olmuşken(1 yıllık, 3 yıllık, 5 yıllık, vb), 6 aylıkta sondan 2.lige gelmesi gerçekten bizi çok üzdü. tek tesellimiz shortların bir gün işe yarayacağıydı onu da 1 gecede kararınızı değiştirince yazmadan edemedim.
    Kusura bakmayınız rahatsız ettim amacım dertleşmek başka bir şey değil.

kkm de toplam mevduat 113.2 milyar usd olmuş , vatandaş oturduğu yerden risk almadan döviz artısından para kazanacak , yedirirlermi acaba ? baştan anlasdigi faizi alır çıkarlar , duz mevduat 40 iken ortalama 25 e bağladılar paralarını hemde 92 gün , işin başka boyutu bankadan paranın faiz de bağlı kalıp ekonomiye girmemesi , durgunluk yaratması

HJB de

Kisi sayisi 590dan once 606 sonra 994 en son da 1386 kisi toplanmis

hosgeldiniz

Alıntı Originally Posted by ayurdakok Yazıyı Oku
    Haklısınız.yaptiklari çıkışin show amaçlı oldugunu biliyorum. Risk seviyesi 4 olan bir fonun getirisi 3 haftada %17 olabilir mi? Ilerki zamanlarda hjb ve rpd getirisini inceleyip 1 tanesi uzerinden karar verecegim . Cunku Fon stratejileri ve fon karsilastirma olcutleri aynı.RIK ayni sekilde show amacli (roadshow) çıkış yapti. Aslinda ise birebir KUB rakibi.TCD ve diger yabancı hisse fonlari ile araya girebilir. Onun icin suanda RIK in cikis yapabilecegini dusunmuyorum.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Icinde hisse kalmadi dostum bunu konusmustuk takip edebilir misiniz
    tavanda sattilar diyorsunuz neden baska senet almadilar acaba....

Alıntı Originally Posted by Valfranc Yazıyı Oku
    RIK ve HJB fonlarının yükselişleri Europower halka arzından kaynaklı.
    Hisse tavanı çözülünce bu iki fon gerçek kimliklerine bürünmüş oldular.

RPD benim fonlardaki orani %48.8

RPD
    Son 1 Ay Getirisi
    %4,400791

Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    RPD'nin yıllık getirileri dahi elimizde ve kesin gerçek, rüştünü ıspatlamış olması. deniz portföyün bistyüz endeksi fonuyla rpd'yi karşılaştırdım, şöyle bir durum ortaya çıktı.
    haftalıkta dze %0,56, rpd %1,65. aylıkta dze %-10,46, rpd %4,39. üç aylıkta dze %2,75, rpd %14,03. 6 aylıkta dze %3,77, rpd %31,40. yıllıkta dze %84,88, rpd %84,63. yılbaşından bu yana ise dze %-16,02 götürürken rpd %17,22 getiri sağlamış. stopaj faktörü olumsuz taraf ama kafamı ağrıtmadan orta düzey getiri sağlayayım diyen için fazla söze gerek yok durumu ortaya çıkıyor gibi.

Son 1 Ay Getirisi
    %-10,406441

Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    HJB de

Kisi sayisi 590dan once 606 sonra 994 en son da 1386 kisi toplanmis

hosgeldiniz
    gözü kapalı girmiş millet , 1 hafta getirisi ppf lerin altında kalmasına rağmen , sağdan soldan duyumlarla hareket ediyorlar herhalde

Sayfa 813/1002 İlkİlk ... 313713763803811812813814815823863913 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •