Sayfa 876/1001 İlkİlk ... 376776826866874875876877878886926976 ... SonSon
Arama sonucu : 8005 madde; 7,001 - 7,008 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,431
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Şaşırtıcı bulduğum tek nokta

2040 vadeli eurobond faizi % 6,40
    2030 vadeli eurobond faizi % 5,76
    2020 vadeli eurobond faizi % 3.93

iken nasıl bir anomali sonucu 2018 nisan vadeli eurobond'un faizi %6.75'e çıkabiliyor?. Genelde vadesine 3-4 ay kalan eurobond'lar yukarıdaki faizlere göre düşük kalıyordu, hatta DTH faizinin de altına iniyordu. Ne oldu da vadesine 60 gün kalan bir eurobond'un faizi %6.75 oldu?
    26.09.2007 de ihraç olmuş..yani yeni bir tahvil değil...
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    26.09.2007 de ihraç olmuş..yani yeni bir tahvil değil...
    Yukarıdaki linkte nisan vadeli eurobond için banka satış basit faizi %1.59 ve banka satış bileşik faizi %1.6 gözüküyor. Ben mi yanlış görüyorum. Sonuçta banka size kirli fiyattan satış yaptığı için temiz fiyata ana para ile birlikte ödenecek olan son kupon ödemesinin alım satım tarihine kadar olan vade getirisini de eklediğinden (yani sizden önceden ödediğiniz fiyatın içinde tahsil ettiğinden) aslında yıllık %6.75 faiz oranı elde etmek mümkün değil diye görüyorum.

Vadesine çok az kaldığı için banka yıllık faizini de epey düşürmüş : %1.6

Yanlış mı görüyorum?!
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    MB'nin ihtiyar dedeler gibi dizleri titriyor,ee kasa boş tabi kolaymı öyle doları düşürmek.
    Yahu bunlar değilmiydi 2008 krizi sonrası dövizi geliri olmayan şirketlere dövizle borçlanma serbestisi getiren..

Şimdi ne olduda oldu, şirketlere döviz takibatı başladı..

Kuşlar böcekler ağaçlar, buradan bakınca öyle gözüküyor..

Denize düşen yılana sarılır..dostların alışverişte görmesine zannımca gerek yok..

Ciddi olan başka şeylerde yapar..neyse uzatmayayım..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,431
    Yukarıdaki linkte nisan vadeli eurobond için banka satış basit faizi %1.59 ve banka satış bileşik faizi %1.6 gözüküyor. Ben mi yanlış görüyorum. Sonuçta banka size kirli fiyattan satış yaptığı için temiz fiyata ana para ile birlikte ödenecek olan son kupon ödemesinin alım satım tarihine kadar olan vade getirisini de eklediğinden (yani sizden önceden ödediğiniz fiyatın içinde tahsil ettiğinden) aslında yıllık %6.75 faiz oranı elde etmek mümkün değil diye görüyorum.

Vadesine çok az kaldığı için banka yıllık faizini de epey düşürmüş : %1.6

Yanlış mı görüyorum?!
    bende aynısını düşündüm ama vade sonu ne t kupon değerini şöyle hesapladım.... 57000 nominal olmak üzere 1923,75 dolar yapıyor.180 gün için... 43 gün için ise 459 küsür dolar geliyor....bende şaşırdım ama vade sonu değeri bu gözüküyor.
    5

5.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    bende aynısını düşündüm ama vade sonu ne t kupon değerini şöyle hesapladım.... 400 küsür dolar geliyor....bende şaşırdım ama vade sonu değeri bu gözüküyor.
    5
    eğer kirli fiyattan aldıysanız ki , bankalar yurt içi piyasada kirli fiyattan satıyor. O 400 doların bir kısmını banka size uyguladığı satış fiyatının içine ekleyip satmış olabilir. Konuyu jondowes hocaya sorma zamanı geldi sanırım.Yine başını ağrıtacağız sn jondowes'un.

4 Nisan 2018 vadeli eurobond'u hangi fiyatla aldınız?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,431
    eğer kirli fiyattan aldıysanız ki , bankalar yurt içi piyasada kirli fiyattan satıyor. O 400 doların bir kısmını banka size uyguladığı satış fiyatının içine ekleyip satmış olabilir. Konuyu jondowes hocaya sorma zamanı geldi sanırım.Yine başını ağrıtacağız sn jondowes'un.

4 Nisan vadeli eurobond'u hangi fiyatla aldınız?
    103,9 civarı birşeydi..... daha önce akbankıda sormuştum üstada.. bak istersen..

http://www.hisse.net/topluluk/showth...13841&page=837

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,431

4 Nisan 2018 vadeli eurobond'u hangi fiyatla aldınız?
    bakın hesabı şöyşe yaptım.. 57000 nominal değerle 57000*(6,75/100)*180/360 =1923,75 dolar eder... 180 gün için ...43 gün için ise 459,56 dolar eder....yani üstündeki kupon (öderken bunuda ödedim.) 1464,19 USD .....gerisi dönem sonunda kalacak para...hesap hatası yapmış olabilirim.

8. Mart diyorum. Hem bu ay içerinde vadesi gelen, kamu ve şirketlerin yıl içerisinde ay bazında ödeyeceği en yüksek dış borç ödemesi var. Hem de defalarca çalışan log destek 370 lere girmeye başlıyor.
    Ciddiye alınmaya..

Sayfa 876/1001 İlkİlk ... 376776826866874875876877878886926976 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •