Sayfa 887/1017 İlkİlk ... 387787837877885886887888889897937987 ... SonSon
Arama sonucu : 8136 madde; 7,089 - 7,096 arası.

Konu: EREGL - Ereğli Demir Çelik

1. Öte yandan TR'nin yıllık üretimi son 15 yılda 35 milyon ton olarak yatay gitmiş. Her ne kadar TR dünyada ilk 10 da ise de Çin ve Hindistan tüm dünya çelik piyasasını domine ediyor. Yılda 140 milyon ton çelik üreten Hindistan bu rakamı 500 milyon tona çıkarmayı hedefliyor. Tamam da dünyada çelik talebi yatay giderken ekstra kapasite ne ile yarayacak?
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. Dünya Çelik Örgütüne göre 2024 de küresel çelik talebi 1.79 milyar ton, 2025 te ise 1.815 milyar ton olacakmış. Halihazırda mevcut kapasite zaten talebin oldukça üzerindeyken yapılmakta olan ve planlanan kapasite artışları talepte beklenen artışın çok üzerinde. Çift taraflı bir baskı söz konusu burada.

The World Steel Association (worldsteel) has today released its Short Range Outlook (SRO) steel demand forecast for 2024 and 2025. worldsteel forecasts that this year demand will see a 1.7% rebound to reach 1,793 Mt. Steel demand is forecast to grow by 1.2% in 2025 to reach 1,815 Mt.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. Kore'de Posco haricindeki ufak demir çelik şirketleri yatırım için çok cazip. Mesela Korea Steel EREGL'ye oranla müthiş ucuz çünkü 1.5 FAVÖK, 4 F/K, 0.3 DD'den işlem görüyor Kore borsasında. EREGL'nin temel rasyoları bunlardan birazcık yüksek galiba. Temelci olsaydım bunlara atlardım.

4. Bakır piyasasında olanları takip ediyor musunuz? Ben takip ediyorum işim gereği. Fiziki bakır teslimatında yaşanan sıkıntılar yüzünden bakırın tonu 2 haftada %30 artarak 11.000 doları aştı. Rusyanın bakır nikel Alüminyum ihracatında uygulamaya sokulan yasaklar buna neden oldu. Kısa pozisyonda yakalananlar mahvoluyor. Enteresan olan da İngiltere’deki LME ile ABD'DEKİ COMEX bakır fiyatları arasındaki spread ton başına 1200 dolara çıktı yani fiyatın %10 unu aştı. Klasik bir "fiziki mal eksikliğinin yol açtığı short squeeze" olayı.

5.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Kore'de Posco haricindeki ufak demir çelik şirketleri yatırım için çok cazip. Mesela Korea Steel EREGL'ye oranla müthiş ucuz çünkü 1.5 FAVÖK, 4 F/K, 0.3 DD'den işlem görüyor Kore borsasında. EREGL'nin temel rasyoları bunlardan birazcık yüksek galiba. Temelci olsaydım bunlara atlardım.
    Ereğli fk17 pd/dd 0.79 evet BİRAZCIK! yüksek.

6. Merhaba benim bir sorum olacak 17 Mayıs 19:22 de isdemir paylarımla ilgili MKK dan rehin teminat işlemi yapıldığı maili geldi kredili işlem yapınca geliyordu fakat ben kredili işlem yapmadım mkk sitesine girince iş yatırım Rhnv ve tabv diye bişey yazıyor paylarda diğer hisselerde serbes yazıyor ben iş bankasından alış yapıyorum iş yatırımda hesabım yok iş bankasını aradım bizimle ilgili değil dedi hiç bir yere de borcum yok vergi vs bunun nedenini bilen var mı? İlk defa geldi başıma

7.  Alıntı Originally Posted by Mholo Yazıyı Oku
    Merhaba benim bir sorum olacak 17 Mayıs 19:22 de isdemir paylarımla ilgili MKK dan rehin teminat işlemi yapıldığı maili geldi kredili işlem yapınca geliyordu fakat ben kredili işlem yapmadım mkk sitesine girince iş yatırım Rhnv ve tabv diye bişey yazıyor paylarda diğer hisselerde serbes yazıyor ben iş bankasından alış yapıyorum iş yatırımda hesabım yok iş bankasını aradım bizimle ilgili değil dedi hiç bir yere de borcum yok vergi vs bunun nedenini bilen var mı? İlk defa geldi başıma
    Rehin sözleşmesş yapılmadan bu yapılamaz. Ya burada bir yanlışlık oldu veya da senin iznin olmadan yapılmış. Aracı kurumunu ara. İşbankası İŞ Yatırım kanalıyla iş yapıyor.

8.  Alıntı Originally Posted by Crushing Yazıyı Oku
    Ereğli fk17 pd/dd 0.79 evet BİRAZCIK! yüksek.
    Aynen. Dünyada bu kadar kapasite fazlalığı varken ve talepte ciddi artış yokken yeni kapasite eklemek ne kadar mantıklı?

Sayfa 887/1017 İlkİlk ... 387787837877885886887888889897937987 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •