Sayfa 948/1016 İlkİlk ... 448848898938946947948949950958998 ... SonSon
Arama sonucu : 8127 madde; 7,577 - 7,584 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    2025 in sonunu bile göremez. Mümkün değil. Doların yükselmesi dolar kitligindan değil. Herkes uzun vadeli FED bonolari zombie görmüş gibi satıyor, bundan dolayı Doların faizi sürekli yükseliyor. Bir süre sonra Dolar aşırı yüksek olunca kimse Apple Tesla Google Microsoft ürünlerine almayacak çünkü aşırı pahalı olacak. Doların artması kesinlikle Doların kit ve az bulunur olmasindan değil. Kimse uzun vadeli FED bonolari almıyor. Herkes olacak sonucu biliyor.
    Sn kastırsef benzeri tespitleri yapmamıza rağmen farklı düşünmemizin tek nedeni global parababalarının gücünü farklı değerlendirmemizde.Ben bu global satanistlerin artık hemen hemen her finansal enstrumanın gidişatını belirleyebilecek güçte olduklarına inanıyorum.Tüm parasını yaklaşık bir yıl gümüşe gömmüş ve bir yıl kadar beklemiş biri olarak nihai kararım alternatif fırsatları kaçırdığım ve alternatif yatırımlara yönelmem gerektiği şeklinde olmuştu.Dolar konusuna gelince elbet olay o bonolarda kitleniyor, o bonolar çok can yakacak ama kimin canını yakacak,elbet o bonoları elinde tutanların canı yanacak,batan çok olacak,sigorta şirketleri emeklilik fonları pek çok banka batacak ona ben de eminim ama FED batmayacak.Dolar gibi bir enstrumanın kaderini ellerinde tutacaklar ve böylesi bir silah daha uzun süre çok işlerine yarayacak,elbet sonunda belli bir çarpanla dijital paraya döndürülecek.Ben daha uzun süre doların vakti var diyorum.
    Son düzenleme : hkm; 07-11-2023 saat: 20:41.

Alıntı Originally Posted by Foncu Yazıyı Oku
    Finansal Tsunami olursa bizim Borsanın ayakta kalacağından nasıl eminsiniz? Ilginç. Bizim Borsayı özel kılan nedir. Özellikle bu kadar pahali iken
    Sn foncu üç konuya dayanarak bizim borsaya güveniyorum.Birinci konu bizim borsa pahalı mı sorusu.Bence değil,ben takip ettiğim kağıtları dolar bazında değerlendirmeyi severim.Benim takip ettiğim kağıtlarda dolar bazında uçma kaçma yok.Amerikan borsaları avrupa borsaları falan hep dolar bazında yükseldiler,bizim borsa ise dolar bazında hep dayak yedi,aslında reel olarak uçma kaçma dolar bazında sözkonusu değil.İkinci konu borsa artık yerlilerin elinde,bizde
    borsaya türklerin yatırım bazında alışması son üç dört yılın hikayesi,temettü emekliliği vs kavramları bizim halk yeni öğrendi,ev araba alamayan halkın gideceği hemen hemen tek adres borsa oldu uzun süre de öyle olacak gibi.Tamamen speklerin ve ky nın kontrolündeki borsada çok büyük bir çöküş şu ara bence mantıklı değil.Üçüncü konu da ben zaten borsaya yatırım yapmam,genelde sadece bir şirkete yatırım yaparım,dolar bazlı kazanan,sektör olarak iç piyasaya çok hitap etmiyen yurt dışı ile bağlantılı bir işle iştigal eden bir şirket bizim iç dinamiklerimiz nedeniyle neden göçsün.Hangi şirket derseniz ,zaten o şirketin topiğinde bolca yazılarım var buraya yazmam uygunsuz olur.Neticede ben ömrümce en çok parayı borsadan kazandım,bizim borsamıza güveniyorum.

Gene de elbet 3.dünya savaşı gibi bir siyah kuğu vs elbet gene borsadaki yatırımlarım için düşüncelerimi değiştirir.Finansal piyasada hiç bir şeyden emin olamam.Şimdiye kadarki tecrübelerim böyle bir kibrin bedelini çok acı ödeyeceğimi bana öğretti.Sadece öngörülebilir riskleri almadan para kazanamadığımdan belli riskleri alıyorum diyebilirim.Aksi durumda eurobond veya faiz dışında başka yere para koymamam gerekirdi o da bence doğru bir yol (bence) değil.

4.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn foncu üç konuya dayanarak bizim borsaya güveniyorum.Birinci konu bizim borsa pahalı mı sorusu.Bence değil,ben takip ettiğim kağıtları dolar bazında değerlendirmeyi severim.Benim takip ettiğim kağıtlarda dolar bazında uçma kaçma yok.Amerikan borsaları avrupa borsaları falan hep dolar bazında yükseldiler,bizim borsa ise dolar bazında hep dayak yedi,aslında reel olarak uçma kaçma dolar bazında sözkonusu değil.İkinci konu borsa artık yerlilerin elinde,bizde
    borsaya türklerin yatırım bazında alışması son üç dört yılın hikayesi,temettü emekliliği vs kavramları bizim halk yeni öğrendi,ev araba alamayan halkın gideceği hemen hemen tek adres borsa oldu uzun süre de öyle olacak gibi.Tamamen speklerin ve ky nın kontrolündeki borsada çok büyük bir çöküş şu ara bence mantıklı değil.Üçüncü konu da ben zaten borsaya yatırım yapmam,genelde sadece bir şirkete yatırım yaparım,dolar bazlı kazanan,sektör olarak iç piyasaya çok hitap etmiyen yurt dışı ile bağlantılı bir işle iştigal eden bir şirket bizim iç dinamiklerimiz nedeniyle neden göçsün.Hangi şirket derseniz ,zaten o şirketin topiğinde bolca yazılarım var buraya yazmam uygunsuz olur.Neticede ben ömrümce en çok parayı borsadan kazandım,bizim borsamıza güveniyorum.
    Doviz bazli bakiyorsaniz sadece fiyata bakarak ucuz cikarimi yapilamaz bundan bes sene on sene onceki doviz birim fiyati ile bugunku doviz birim fiyati yapisal olarak birbirinden cok farkli nuanslar iceriyor kagit benzerlerinin yurtdisi carpanlari kontrol etmek gerekli bist 30 hisseleri ucuz diye genel bir kani var carpanlari global fk lari kontrol ettiginizde boyle cok sudan ucuz hisse cok az

Ayrica ucuz olmasi bir sey de ifade etmiyor bu kagitlarin yukari gitmesi icin giris olmasi gerekli ama bu sefer de para birimimiz asiri degerli ve giris olmuyor bunun yani sira hikayen yok cok risklli ve ongorulemez bir piyasasin cok fazla politik risklerin var bu nedenle ucuz kalmaya devam etsen de gelen olmaz

SM-M526BR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bizim borsamız global bazlı düşünürsek çok sığ bir piyasa.Tüm bankalarımızın toplam piyasa değeri orta ölçekli bir çin bankası kadar ya eder ya etmez.Global piyasalardan şöyle bir beş milyar dolar gelse bizim piyasa sallanır.Halbuki global ölçekte bu para hiç ama hiç önemli değil.Para şu anda gelmiyor,nedeni de paranın silah olark kullanılması politik nedenler falan.Benim şu anki hissem değil,ama bir ara çok incelediğim aksa yı düşünelim misal,akrilik elyafta dünya lideri,karbon elyafta da benim yatırım yaptığım dönemde ilk 4 firma arsındaydı.Karbon elyaf yapımında akrilik elyaf kullanılır akrilik elyafta da dünyada tekel şu anda aksa.Elektrikli arabalar hafif olmak zorunda, dow aksa ortaklığı ford la anlaşma yaptı elektrikli fordlarda kullanılıcak karbon elyaf aksa dan temin edilecek.Bu firmanın dünyada rakibi falan yok,şimdi bu şirket zaten yarısı gavurların,sadece türkiyede üretim yapıyor diye krizde göçmeli mi,değeri global kriz gelse yerle bir mi olur.

Misal aksa nın hikayesine sahip dünyada kaç şirket var.Ha bu arada yanlış anlaşılmasın tek lot aksam yok.Şu anda elimdeki hisse başka.Ama aksa yı zamanında çok inceledim,çok değerli bir şirket,hikayesi olan şirket dendi diye onu örnek verdim

7.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn kastırsef benzeri tespitleri yapmamıza rağmen farklı düşünmemizin tek nedeni global parababalarının gücünü farklı değerlendirmemizde.Ben bu global satanistlerin artık hemen hemen her finansal enstrumanın gidişatını belirleyebilecek güçte olduklarına inanıyorum.Tüm parasını yaklaşık bir yıl gümüşe gömmüş ve bir yıl kadar beklemiş biri olarak nihai kararım alternatif fırsatları kaçırdığım ve alternatif yatırımlara yönelmem gerektiği şeklinde olmuştu.Dolar konusuna gelince elbet olay o bonolarda kitleniyor, o bonolar çok can yakacak ama kimin canını yakacak,elbet o bonoları elinde tutanların canı yanacak,batan çok olacak,sigorta şirketleri emeklilik fonları pek çok banka batacak ona ben de eminim ama FED batmayacak.Dolar gibi bir enstrumanın kaderini ellerinde tutacaklar ve böylesi bir silah daha uzun süre çok işlerine yarayacak,elbet sonunda belli bir çarpanla dijital paraya döndürülecek.Ben daha uzun süre doların vakti var diyorum.

Benim Gümüş önerme sebebim tamamen üretim maliyeti ile ilgili. Son çeyrekte büyüklerin net üretim maliyeti ons başına 26$ - 30$ arası geliyor. Buna göre ucuz diyerek Gümüşe yumuluyorum. Yumulmaya da devam edeceğim. Her gün alıyorum istisnasız.

Ama alış sebebim ABD batacağı çıkacağı için değil, tamamen ucuz olduğu için.

Siz ne zaman Gümüş aldınız bilmiyorum ama misal 2 sene önce aldıysanız o zamanki maliyete baktım 15$-17$ arası imiş. Belki de siz aldığınız zaman ondan gitmemiştir. Maliyete yakın noktadan alınan mal zarar etmez. Benim için herşey maliyettir. Ucuzsa alırım sabırla beklerim. Değerini bulunca acımam satarım. Gerisini bilmem. Gümüşe biçtiğim değer 35$. Adil değer. Neye göre. Madencilerin net üretim maliyetine göre. Madenciler üretmezler zarar ederlerse. Fabrika kapanır. Borç bulamazlar. Temettü veremezler.

JP istediği kadar açığa satsın, 40 takla atsın amuda kalksın, uzun süre değerini üretim maliyetinin altında tutamaz, çünkü mal kalmaz, kuruturlar fiziki envanteri. Dibini sıyırırlar. Yeni mal da gelmez. Madenciler zarar ediyor veya iflas ediyor olurlar.

Sn kastırsef gümüş ucuz falan değil bedava.Trump bile dedi kuşkusuz en düşük fiyatlanan şey gümüş diye .Ama bu çakallar bir yıllık üretim miktarını gereğinde sanal piyasada bir saatte piyasaya boca ediveriyorlar.Bunu bizzat ben yaşadım.Gümüş 30 dolara gittiğinde inanılmaz şeyler oldu,adamlar baskılamak için her türlü illegal yöntemi de uyguladılar.Nasıl yapıyorlar o baskıyı ne kadar sürdürürler bilemiyorum,ama fiyata bakıyorum bu baskı halen devam ediyor.Ben bıkıp çıkmıştım size bir şey diyemem.Yoksa 1970 lerdeki 50 dolarlık çıkışının şu anki karşılığı 850 dolar falan,bu hesapları hep yapmıştım,ama ben o çıkışı bekliyemedim,gene de 30 doları geçerse hiç gözünün yaşına bakmam yüklüce girerim.Şimdilik halen baskı devam ediyor diye düşünüyorum.

Sayfa 948/1016 İlkİlk ... 448848898938946947948949950958998 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •