Sayfa 99/1024 İlkİlk ... 4989979899100101109149199599 ... SonSon
Arama sonucu : 8185 madde; 785 - 792 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    doğru söylemiş bu tuhaf sıkılaştırma nedense tl mevduata uğramıyor. en güzelide dolar faizini düşüremediler. bundan sonra dolar faizi yukarı tl faizi aşağı gider.
    Merkez Bankası ve ekonomi yönetimi havanda su dövüyor..!!
    Tulumbada su kalmayınca..!!!
    Tükenmişlik sendrumundalar..!!
    Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ben konuşmayı sonradan dinledim. Dövizin diğer *gelişmekte olan ülkelerden daha fazla* artışa geçmesini tetikleyen cümlenin şu olduğunu düşünüyorum:

Finansal sektörün maliyetlerini arttırmayacak şekilde parasal sıkılaşmaya gitmeyi *başardık*.

Yani kredi faizlerini arttırmadan parasal sıkılaştırma yarattık gibi bir cümle kuruyor.

Belki o yüzden piyasa tcmb sıkılaştırmadan bahsettiğinde ne çeşit bir sıkılaşma olduğu konusunda tereddüte düşeceği için tcmb nin hamlelerinin verimliliği düşük kalabilecek.

Verimlilik düşüşüde sürecin olması gerekenden daha fazla faiz artışı gerektirmesi anlamına gelirse toplam zarar gerçek bir sıkılaşmaya göre daha fazla olabilir.
    Evet buna benzer bir ifade kullanıyor. Yani diyor ki şimdiye kadar aldığımız tedbirler olumlu sonuç verdi. Bundan sonra da parasal sıkılaştırmaya ilave tedbirler alabiliriz gibi açıklaması var. MB sı faizi direkt arttrımasa bile piyasalar er geç yolunu bulur.

http://www.paraanaliz.com/2017/ekono...ilabilir-8185/
    Son düzenleme : Tbey35; 09-03-2017 saat: 12:53. Sebep: düzeltme

3.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    doğru söylemiş bu tuhaf sıkılaştırma nedense tl mevduata uğramıyor. en güzelide dolar faizini düşüremediler. bundan sonra dolar faizi yukarı tl faizi aşağı gider.
     Alıntı Originally Posted by BOSPOROS Yazıyı Oku
    Merkez Bankası ve ekonomi yönetimi havanda su dövüyor..!!
    Tulumbada su kalmayınca..!!!
    Tükenmişlik sendrumundalar..!!
    Bazen empati yapmakta gerekebilir. Bana göre uyguladıkları politika ekonomiye daha fazla zarar veriyor ve gerçek bir sıkılaşmaya göre bizlere maliyeti daha fazla olacak. Bu konuda hemfikiriz. Ancak tcmb acaba dövizi yüksek tutup iç piyasanın hak ettiği üretim seviyesine göre kazanç elde etmesi stratejisini uyguluyor olamaz mı?. Eğer böyle yapıyorsa zamanlaması konusunda hemfikir olmasam da bu da bir yoldur. Ve en zor yoldur. En zor ve ezici yolu seçtiği için tcmb'yi suçlayamayız.

Unutmayalım ki hak edilen üretim çıktısı ile uyumlu olmayan kur değeri , daha da sert gerilmiş bir yaydan farksızdır. Faizi yükseltip kuru gerçek üretim çıktısı ile orantısız denge değerinin altına çekmek bu sert yayı dahada gererek ,belki de koparacak olan dinamiklerden birisi değil midir?

Döviz mevduatı yasaklanmadığı sürece, serbest piyasa ekonomisi bünyesinde tcmb'nin bu tür stratejilerini fikirlerimize uymasa da alternatif bir karşı strateji olarak görmek belki daha yapıcı olabilir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bazen empati yapmakta gerekebilir. Bana göre uyguladıkları politika ekonomiye daha fazla zarar veriyor ve gerçek bir sıkılaşmaya göre bizlere maliyeti daha fazla olacak. Bu konuda hemfikiriz. Ancak tcmb acaba dövizi yüksek tutup iç piyasanın hak ettiği üretim seviyesine göre kazanç elde etmesi stratejisini uyguluyor olamaz mı?. Eğer böyle yapıyorsa zamanlaması konusunda hemfikir olmasam da bu da bir yoldur. Ve en zor yoldur. En zor ve ezici yolu seçtiği için tcmb'yi suçlayamayız.

Unutmayalım ki hak edilen üretim çıktısı ile uyumlu olmayan kur değeri , daha da sert gerilmiş bir yaydan farksızdır. Faizi yükseltip kuru gerçek üretim çıktısı ile orantısız denge değerinin altına çekmek bu sert yayı dahada gererek ,belki de koparacak olan dinamiklerden birisi değil midir?

Döviz mevduatı yasaklanmadığı sürece, serbest piyasa ekonomisi bünyesinde tcmb'nin bu tür stratejilerini fikirlerimize uymasa da alternatif bir karşı strateji olarak görmek belki daha yapıcı olabilir.
    Aslında bütün mesele dış ticaret açığı ekonomi bir zincir gibidir her olay birbirine bağlıdır. Yüksek kur politikası ithalatı frenlerken ihracaat üzerinde, turizm üzerinde olumlu etkikeri olur. Ama bunun yanında döviz cinsinden ülke dış borcu artar. Özel sektörün, bankaların dolar cinsinden aldıkları kredi geri ödemelerinde ciddi farklar oluşur. Halkın alım gücü düşer. Doların yüksek olması ekonominin zayıflığının getirdiği bir durumdur. Bunu siz de biliyorsunuz. Bence kur ile oynamak çözüm değil. Asıl üretimi arttrıp rekabetçi fiyatlar ile dünya pazarına açılmak olmalıdır. Niye gelişmiş ülkelerde kur problemi yok. Çünkü ekonomileri sağlam. Döviz mevduatını yasaklamak serbest piyasa koşullarında uygun olmaz. Hatta bir ara tekrar sabit kura mı geçilsin fikri aklımda oluştu ama yine orta vadede aleyhimize dönen sonuçlar ortaya çıkaracak bir durum olur bu. Sonuç tükettiğinden daha fazla üret, ihracaat yap.

5.  Alıntı Originally Posted by Tbey35 Yazıyı Oku
    Aslında bütün mesele dış ticaret açığı ekonomi bir zincir gibidir her olay birbirine bağlıdır. Yüksek kur politikası ithalatı frenlerken ihracaat üzerinde, turizm üzerinde olumlu etkikeri olur. Ama bunun yanında döviz cinsinden ülke dış borcu artar. Özel sektörün, bankaların dolar cinsinden aldıkları kredi geri ödemelerinde ciddi farklar oluşur. Halkın alım gücü düşer. Doların yüksek olması ekonominin zayıflığının getirdiği bir durumdur. Bunu siz de biliyorsunuz. Bence kur ile oynamak çözüm değil. Asıl üretimi arttrıp rekabetçi fiyatlar ile dünya pazarına açılmak olmalıdır. Niye gelişmiş ülkelerde kur problemi yok. Çünkü ekonomileri sağlam. Döviz mevduatını yasaklamak serbest piyasa koşullarında uygun olmaz. Hatta bir ara tekrar sabit kura mı geçilsin fikri aklımda oluştu ama yine orta vadede aleyhimize dönen sonuçlar ortaya çıkaracak bir durum olur bu. Sonuç tükettiğinden daha fazla üret, ihracaat yap.
    Asıl soru, bir ülke elindeki insan kaynağı profili ile (bakınız : 8-16 yaş pisa testi sonuçları) önümüzdeki 30 yıl katma değerli üretim ve ihracat yapma potansiyelinin zayıf olduğunu biliyorsa , Halkını önümüzdeki 30 yıl rahat yaşatmak için yüksek faiz düşük döviz kuru ve dış borç ile büyüme stratejisini mi izlemeli yoksa 30 yıl çile çekip yüksek kur, düşük faiz ile 30 yıl sonrası için farklı bir nesil oluşması için kendisini feda mı etmeli?

1. seçenek politikacılar için önceliklidir. bizler içinde en rahat çözümdür.

2. seçenek fiiliyatta imkansızdır, zira bu durumda hiçbir politikacı süreklilik gösteremez. İnsan sonuçta ileride yaşayacak çocuğunun refahını kendi refahına *büyük bir çoğunlukla* feda etmez. Zira büyük çoğunluk politikacıyı da sürdürülebilir kılandır.

Buradaki paradox (çelişki) nesiller boyu aynı iterasyon (kendi kendini geri beslemeli çağıran döngü) ile devam ettiğinde ortaya bir millet çıkar. Unutmayalım ki bizler bu iterasyonun yani kümülatif toplam ve kararların nesiller boyu oluşan sonucuyuz. Bizim bundan sonra ne yapacağımızda şu an 30. belkide 40. iterasyonda olan milletimizin önceki döngülerde verdiği karardan farklı olmayacaktır.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Asıl soru, bir ülke elindeki insan kaynağı profili ile (bakınız : 8-16 yaş pisa testi sonuçları) önümüzdeki 30 yıl katma değerli üretim ve ihracat yapma potansiyelinin zayıf olduğunu biliyorsa , Halkını önümüzdeki 30 yıl rahat yaşatmak için yüksek faiz düşük döviz kuru ve dış borç ile büyüme stratejisini mi izlemeli yoksa 30 yıl çile çekip yüksek kur, düşük faiz ile 30 yıl sonrası için farklı bir nesil oluşması için kendisini feda mı etmeli?

1. seçenek politikacılar için önceliklidir. bizler içinde en rahat çözümdür.

2. seçenek fiiliyatta imkansızdır, zira bu durumda hiçbir politikacı süreklilik gösteremez. İnsan sonuçta ileride yaşayacak çocuğunun refahını kendi refahına *büyük bir çoğunlukla* feda etmez. Zira büyük çoğunluk politikacıyı da sürdürülebilir kılandır.

Buradaki paradox (çelişki) nesiller boyu aynı iterasyon (kendi kendini geri beslemeli çağıran döngü) ile devam ettiğinde ortaya bir millet çıkar. Unutmayalım ki bizler bu iterasyonun yani kümülatif toplam ve kararların nesiller boyu oluşan sonucuyuz. Bizim bundan sonra ne yapacağımızda şu an 30. belkide 40. iterasyonda olan milletimizin önceki döngülerde verdiği karardan farklı olmayacaktır.
    insan kaynağının 2002 den beri çöpe dönmesi kimin suçu? Bugün piyasada 2002 öncesi mezunlarla şimdiki mezunlar arasında büyük fark var. yeni nesil maalesef problem çözme ve katmadeğer üretme konusunda yaya kalıyor. eski mezunlar olmasa ülke çökecek.

7.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Normalde, diğer bankaların çoğunda eksiye düşüldüğü anda o güne faiz işletileceği kesindir. Merak ettim enparayı arayıp sordum: Aynı gün kapatılan ekpara limitine faiz işlemiyor.
     Alıntı Originally Posted by Gunnar Yazıyı Oku
    Ben epeydir bu şekilde kullanıyorum, gün içinde artıya geçeceğimi biliyorsam çekinmeden kmh kullanıyordum, esneklik sağlıyor.
    çok teşekkürler bilgi için. bence ciddi bir uygulama. buradan bile yürüyebilirler.

8.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    insan kaynağının 2002 den beri çöpe dönmesi kimin suçu? Bugün piyasada 2002 öncesi mezunlarla şimdiki mezunlar arasında büyük fark var. yeni nesil maalesef problem çözme ve katmadeğer üretme konusunda yaya kalıyor. eski mezunlar olmasa ülke çökecek.
    insan kaynağını kısa ve orta vadede değiştiremezsin.Uzun vadede de garantisi yok. Çünkü çok çok uzun bir iterasyonun sonucu.Bu kadar şiddetli olmasa da eskiden düşük profilli insan kaynağının yan etkilerini bu kadar hissetmememizin bir temel nedenide piyasadaki katma değerli iş akışının bu kadar yoğun ve belirleyici olmamsıydı. Yoksa Türkiyedeki insan kaynağı 2002 öncesinde de epey zayıftı. 2002 sonrası sadece dahada hızlanarak kötüleşti. Bu durumda var olan gerçeklerle yani bizim ortalama yaşam süremizin sonuna kadar bu insan profili kalıcı ise seçeneğimiz ne olmalı:
    (katma değeri arttırıp ihracat yapalım, kur düşük olsun faizde düşük kalsın gibi klişelerden sıyrılarak bilimsel gerçeklerle konuşmak gerekirse)

1- yüksek faiz , düşük kur mu?
    2- yüksek kur , düşük faiz mi ?

Aslında powerpc nin bu seçime vereceği cevabın politikacıların resmi söylemlerinde gördüğümüz görüşlerinden farklı olacağını tahmin ediyorum. Ama çelişkisel olarak politikacıların şu anki söylemleri ile gerçek yapacakları seçimler aynı değil. Aslında powerpc nin seçimi ile politikacıların kendi varoluşlarını garantiye alabilecekleri seçimler aynı. Bu denklemde herkesi bir denge noktasına getiriyor.

Sayfa 99/1024 İlkİlk ... 4989979899100101109149199599 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •