Sayfa 998/1003 İlkİlk ... 4988989489889969979989991000 ... SonSon
Arama sonucu : 8019 madde; 7,977 - 7,984 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - VIII

1.  Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Topik katılımcılarından varsa; ING HSBC Nurol Odea gibi seçim süreci öncesi yüksek net primle DDKM yapıp da dönüş için oran alan paylaşırsa seviniriz. (Veya sonradan Akbank ve kamu bankaları da katıldı furyaya onlar da olur.)
    ING geçen hafta DDKKM dönüşüne miktara göre yüzde 10 prim veriyormuş.

DDKKM nı TL mevduata döndürürsen 1-3-6 ay için yüzde 55 faiz teklif etmiş. Ben sormadım. Doğruluğunu teyid edemem.

Benim merak ettiğim seçime ve sonrası için nasıl bir yön çizilmeli?

OVP için dolar hedeflerine göre 2023 sonu 30 TL olacak ve seçime kadar dolar baskılanacaksa 6 aylık yüzde 55 faiz mantıklı midir?

Yüzde 55 faizi dolarla korelasyonunu yapsak doların 1 yıl sonra 42 TL yi görmesi gerekir. 1 yıl sonra dolar 42 nin üstüne çıkar mı?

Yoksa yıl sonu beklenen yüzde 65-70 enflasyon ile şu an yüzde 43 olan max mevduat faizinde geçen zaman içinde yüzde 55 üstü görülür mü?

OVP için dolar hedeflerine göre 2023 sonu 30 TL ve 2024 ortalaması 36 olacaksa aradaki zaman diliminde doların ortalamayı sağlaması için (muhtemel seçim sonrası) 40 TL üstünü görmesi gerekmez mi?

Aktif dolara yüzde 5 faiz veriyorsa (3-6 parayı bağlamak yerine aradaki fırsatlardan yararlanmak amaçlı) dolara dönüp 32 günlük gitmek mi mantıklı?

Gerçi her senaryoda enflasyona karşı zarar ediyorsun.

Konu daha az zararla bu işten nasıl çıkılıra döndü.
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

2.  Alıntı Originally Posted by virtue Yazıyı Oku

OVP için dolar hedeflerine göre 2023 sonu 30 TL olacak ve seçime kadar dolar baskılanacaksa 6 aylık yüzde 55 faiz mantıklı midir?

Yüzde 55 faizi dolarla korelasyonunu yapsak doların 1 yıl sonra 42 TL yi görmesi gerekir. 1 yıl sonra dolar 42 nin üstüne çıkar mı?

Yoksa yıl sonu beklenen yüzde 65-70 enflasyon ile şu an yüzde 43 olan max mevduat faizinde geçen zaman içinde yüzde 55 üstü görülür mü?

OVP için dolar hedeflerine göre 2023 sonu 30 TL ve 2024 ortalaması 36 olacaksa aradaki zaman diliminde doların ortalamayı sağlaması için (muhtemel seçim sonrası) 40 TL üstünü görmesi gerekmez mi?

Aktif dolara yüzde 5 faiz veriyorsa (3-6 parayı bağlamak yerine aradaki fırsatlardan yararlanmak amaçlı) dolara dönüp 32 günlük gitmek mi mantıklı?

ufak ek bir soru işareti..

bugüne kadar hangi orta, uzun hatta kısa vadeli plan, hedef tutturulmuş.. seçimden sonra, hatta seçimden önce bu kadro bir gece kararnamesiyle görevden alınsa ya da kendileri görevden aflarını isterlerse sürpriz mi olur?

olursa neler olur? bu risk tl de kalarak alınır mı?

3.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    evet ing de böyle bir uygulama varmış ama döviz başka bankada ddkkm de fonda ya da dibs teyse olmuyor. bu hafta değiştirmezlerse tabi. bu hafta daha ne yeni sürpriz uygulamalar çıkacak kim bilir.
    dibs, fon alındıysa ya da vadelideyse sorun olmaması gerek diye düşünüyorum, sadece arada kazancı eklemiyorlar ama ilk alım miktarı kadar ddkkm açabiliyorlar diye anladım.

4.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    Primli ddkkm lerde vade sonunda döviz 2 katına çıkarsa , bozduran dövizi ve %10 primi vereceklermi? Yada hangisi yüksekse onumu veriyorlar ?
    DDKM ye dolarla girip dolarla çıkıyorsunuz veya temdit ediyorsunuz, dolar kaç olursa olsun.

Prim opsiyon v.s. dedikleri ya peşin ya vade sonunda ya net ya brüt, bankadan bankaya değişir. Hangi kurdan verecekler bu primi (vade başı kuru mu vade sonu kuru mu) o da değişir bankadan bankaya o konu sorulup öğrenilecek neyse o...

Primli/opsiyonlularda faiz oranı aslında iki tane, misal %10 opsiyonlu %20 TL faizli DDKM gibi. Eğer dolar vade sonu %20 artmazsa o zaman da %20 TL faizi kısmı bu ikinci kısım yani düz DDKM nin aynısı bu ikinci kısım.

Ama, bu primli/opsiyonlu DDKM lerdeki o düz DDKM lere verilen faiz oranını çok düşük tutuyorlar, yani zaten o denklemin oluşması imkansız gibi oluyor çok düşük kaldığından. Dolayısıyla o kısmını artık kimse ifade dahi etmiyor, sadece primiyle dillendiriliyor.

31 Ağustos'tan önce sistemde ise dolarınız, aynı bankaya veya o bankadan buna dair belge alarak başka bankaya misal 100.000 dolar yatırırsanız 3 aylığına, vade sonunda 100.000 doları dolar olarak verir, üstüne de %10/4 net dolar prim karşılığını MB kurundan TL olarak verir.

Artık daha da karışmasın diye, giriş MB kuru çıkış MB kuru, dikkat edilmesi gereken saatler, yok stopaj yok brüt net, yok yıllık mı 3 aylık mı onlara girmiyorum, onlar aynı, zaten bu net primli DDKM en düz hali bir tek hangi kurdan prim hesaplanacak detayı var.

Seçimden önce bu primi peşin veriyordu, alıp tekrar yatıramıyordunuz, ki onu yapanlar dahi oldu, bu bankadan peşin primi alıp öbür bankaya aynı şekilde yatırıp, primin de primini alan oldu yani, üstüne biraz daha ekleyerek veya eklemeden. %10 peşini alıp, faizsiz 3-6-9-12 aylığına vadeli hesaba para bağlamak gibi.

5.  Alıntı Originally Posted by 0x00 Yazıyı Oku
    dibs, fon alındıysa ya da vadelideyse sorun olmaması gerek diye düşünüyorum, sadece arada kazancı eklemiyorlar ama ilk alım miktarı kadar ddkkm açabiliyorlar diye anladım.
    sorduğumda "dibs" i anlatmakta zorlandım. o yüzden net bir cevap alamadım. neyse ki dibs dönüşü 31 ağustos öncesi oldu. oradan yırttık. şimdi diğer bankadan fon satacağım da, valöründe nakit çekim talep edeceğim de, gününde öderlerse bunun yanında imzalı kaşeli, imza sirkülerli dökümünü alıp ing ye götüreceğim de.... vs vs.. hakikaten sinir bozucu. bezdirici. zaten istedikleri de bezdirmek sanırım.

6.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    sorduğumda "dibs" i anlatmakta zorlandım. o yüzden net bir cevap alamadım. neyse ki dibs dönüşü 31 ağustos öncesi oldu. oradan yırttık. şimdi diğer bankadan fon satacağım da, valöründe nakit çekim talep edeceğim de, gününde öderlerse bunun yanında imzalı kaşeli, imza sirkülerli dökümünü alıp ing ye götüreceğim de.... vs vs.. hakikaten sinir bozucu. bezdirici. zaten istedikleri de bezdirmek sanırım.
    değişikliklerden sonra bankalar da ceza yememek için kendini garantiye almaya çalışıyor diye anladım. nakitle uğraşmadan bir swift pazarlığı yapmak iyi olabilir, çok ufak rakamlara halledilebiliyor. çek taşı götür yatır uğraşına değmeyebilir.

7.  Alıntı Originally Posted by virtue Yazıyı Oku
    ING geçen hafta DDKKM dönüşüne miktara göre yüzde 10 prim veriyormuş.

DDKKM nı TL mevduata döndürürsen 1-3-6 ay için yüzde 55 faiz teklif etmiş. Ben sormadım. Doğruluğunu teyid edemem.

Şimdi burada mukayese ederken, enflasyonu yıllık ifade ediyoruz, doları da şu kadar ay sonra şu olsa enflasyon farkından dolayı diye düşünüp, bileşik faiz hesabından yürüyoruz.

Genel hatlarıyla doğru ama, eğer bu şekilde faiz arttırmaya devam ederlerse, bir yerinde bunlar eşitlenecekler, yani reel faiz getirisiyle, dolar getirisi diyelim -ki bu bir getiri değil aslında, ABD enflasyonunu da düşünerek eşitlenecekler.

Dolayısıyla illa matematik hesabıyla gidilecekse ay ay düşünmek gerek, 2024 ün ilk 4 ayı baz etkisinden dolayı enflasyon düşük gelecek deniyor bu husus bu 4 ay için reel faizi etkiler. Yani kısmen düşük gelse misal %2-3 gibi, bundan büyük aylık reel faiz için aylık >%2-3 net faiz olmalı. Net faizi yıllıklandırdığımızda bankanın sorulunca söylediği faiz nominal faiz yani 3x12=36 oluyor eşik değer. Bunun bileşik ifadesi ise (1+0,02) üzeri 12 olur.

Bu denklemde mukayese edilecek doların, bu ilk 3-4 aylık yerel seçim öncesi X fiyatı aşmaması sağlanırsa psikolojik anlamda aynı usüllerle baskılanırsa, bunu tek tek ay ay hesaplamak lazım hangi faizi baz alacaksak, o zaman bu dönem için faiz avantajlı olmuş olur.

Misal %55 veriyorlar diyelim DDKM den çıkana TL faizi teşvik için, müteakip ay da arttırdılar, %60 oldu diyelim, diyelim 6 aylık/yıllık da vade yapıyorlar bu orandan, 60/12 aylık %5 faizi aylık enflasyon geçmediği sürece seçim öncesi bu 3-4 aylık dönemde faiz karlı, seçimden önce doları çok da fazla salmazlar hesabı tutarsa tabi.

Bunu mesela Ekim'den itibaren Mart'ı da katarsanız 6 aylık dönem için hesaplayacaksınız. Mukayese edeceksiniz, kabaca reel faiz bu müteakip artışla birlikte ve yine enflasyon %8-9 lar seviyesinde değil de 2023 ün kalan ayları için önce %4-5,5 lar, 2024 ten itibaren %2-3 ler düzeyinde olursa ne olur şeklinde. Bu faize göre dolar kaçı geçerse karda/zararda oluruz. Bu DDKM den dönenlere verilen TL faizine göre başka, mevcut TL ye verilen faize göre başka çıkar. Eğer DDKM den dönenlere sadece 3 ay yüksek faiz verilirse ilk 3 ayı başka ikinci 3 ayı başka, ya da misal.

Ben kabaca böyle görüyorum durumu ama;

Doları yerel seçimden sonra, hele ki KKM/DDKM de bariz azalırsa, dış ticaret açığı baskısıyla komple salacaklarını düşündüğümden, bunun üzerinde de kademe kademe baskı olduğunu değerlendirdiğimden, nihayetinde ta ki fx piyasalara piyasa koşullarında dünya standartlarında tam bir entegrasyona kadar bunun gideceği yolu olduğunu düşündüğümde, bu dolar çok gider bence.

Eğer tam bir normalleşmeyse hedef, vurgulamak için söylüyorum, yarın KKM/DDKM cilerin tamamı, DTH ların da tamamı bozsa TL mevduata geçse, bu halkla MB arasındaki inatlaşmanın sonucu oluşan long short pozisyonu yok olsa yani, yine de dolar çok gider.

Çünkü dolar bir ekonomik rasyo parite oran, iki tarafın bastığı para miktarı oranıyla dış ticaretle borçlanma faiziyle alakalı bir mevzu. Dolar hisse senedi değil, herkesin alması satması uzun vadeli dolar trendinde sadece bir dalgalanma yaratabilir.

Amaç sonunda yabancıya orta yapmak, yani yabancı bu TL o kadar devalüe oldu o kadar devalüe oldu ki daha da düşmez deyip veya düşse de ben onu TL varlıklardan alacağım faizle (borsayla ya da) kurtarırım deyip, gözü karartıp girecek.

O yüzden, ilk başta yazdığım ayrıntıya girmem hesaplamam, Mart'tan sonra, KKM/DDKM den kurtulduktan sonra başlayacak olan faiz yukarı dolar yukarı enflasyon yukarı dolar yukarı faiz yukarı sarmalına odaklanırım, ki bu bunların hesabı Ağustos 2024 te tepeyi bulmak, ya bu iş Ağustos 2025 e sünerse, yol kazası olursa, dünyada çarşı karışırsa, 1994-2000 arası dolar rallisini inceleyin. Macera aramaya gerek yok yani bence, sis pus dağılana her şey normalleşene kadar dolarda kalırım, dolar bazlı getiri peşinde koşarım.

Bu benim görüşüm tabi, yarın bir şeyler karşılığı 50 milyar dolar gelir IMF den Dünya Bankasından ABD'den, ne bileyim boğazları açarız NATO donanmasına, ya da komple kapatırız, hibrit kompozit bir çok farklı gelecek oluşur, ne eskiye benzeyen, ne benim dediğim, tamamen kendine özgün yeni bir gelecek, bilemem.
    Son düzenleme : Achiles; 25-09-2023 saat: 02:08.

8.  Alıntı Originally Posted by 0x00 Yazıyı Oku
    değişikliklerden sonra bankalar da ceza yememek için kendini garantiye almaya çalışıyor diye anladım. nakitle uğraşmadan bir swift pazarlığı yapmak iyi olabilir, çok ufak rakamlara halledilebiliyor. çek taşı götür yatır uğraşına değmeyebilir.
    hocam normalde 5 dolar falan ödüyorum swifte başka bankalarda, hatta bazen sıfır. ama bu para ziraatte. 100k swiftte masraf ne olur dedim.. 495 dolar dedi ziraat mt. sitesinden bakınca 500 dolar. 5 dolar kıyak çekmiş bana

Sayfa 998/1003 İlkİlk ... 4988989489889969979989991000 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •