Sayfa 120/667 İlkİlk ... 2070110118119120121122130170220620 ... SonSon
Arama sonucu : 5335 madde; 953 - 960 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,031
    Yirtdisinda gelir vergisi orani dusuk bir ulkede oturum alip orada vergi mukellefi olursaniz o zaman olur..
    Bu ulke ile bir ilisiginiz kalmaz. Gidersiniz vergi dairesine ben yurtdisinda yasayacagim bu ulkede mukellef degilim dersiniz ve ceker gidersiniz tabii demek de yetmez gittiginiz ulkeden bir oturum izni ve oradan alacaginiz vergi numarasini gostermeniz gerekir.
    Benim kardesim 25 sene abd'de yasadi, ikametgahi orada idi ama tr'de temettu geliri elde etti diye vergi kayip ve cezasi cikarttilar burada.
    Pasaport giris cikislarindan yurtdisinda yasadigini ispat ederek sildirdi aylarca ugrasarak. Bu ulkede sadece %15 stopaj ile kurtardi.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,031
     Alıntı Originally Posted by elma Yazıyı Oku
    Dünya borsalarında esaslı bir düzeltme gerçekleşmeden yurtdışı hisse/ETF vb alımını çok riskli görüyorum. Bundan sonra ABD faizleri uzun süre durağan kalacak veya düşecek beklentiniz varsa en uygun tercih altın, gümüş ve BIST hisse senetleri olur.
    %100 katiliyorum. Bu nedenle abd hisselerine cuzi bir miktar ayiririm.
    Syg,

3. abd hisselerine cuzi bir miktar ayırıp diğer kalan para ile ne alımı yaparsınız ?

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Yurtdisi araci kurumlarda actik diyelim adam pasaportun kimlik sayfasi fotokopisini ve bir fatura ile nerede oturdugumuzu soruyor hesabi acmak icin bir de fatca ve crs belgelerini de imzalatiyor ki kendi uzerinden sorumluluk gitsin.
    CRS ile herkes artik karsilikli bilgileri paylasiyor, 100 ulkeyi gecmis bunu imzalayan ulkeler.
    Bu vergi mukim yani ikametgahinizin oldugu yerde odenir.
    Kaynaginda kesilen bir stopaj varsa mahsup edilir.
    Bitti bu kadar.
    Bundan kacis yok.
    Varsa gosterin.
    Syg,
    Şöyle olabilir mi Dudu Hocam, ben bu yıl boyunca hep hisse etf aldım ama satış yapmadım, sadece bekledim sonra 8 sene sonra varlık barışıyla ülkeye getirsem?

5.  Alıntı Originally Posted by chevron Yazıyı Oku
    Şöyle olabilir mi Dudu Hocam, ben bu yıl boyunca hep hisse etf aldım ama satış yapmadım, sadece bekledim sonra 8 sene sonra varlık barışıyla ülkeye getirsem?
    Olmuyor ki öyle. Çünki hesabın sahibi banka veya aracı kurum görünmüyor mu ? Türkiyede kurulu bu kurumlarda. Sadece aracı kullanıyorlar. Ama sen yurtdışında gidip bireysel hesap açarsan o dediğin olur işte.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Yurtdisi araci kurumlarda actik diyelim adam pasaportun kimlik sayfasi fotokopisini ve bir fatura ile nerede oturdugumuzu soruyor hesabi acmak icin bir de fatca ve crs belgelerini de imzalatiyor ki kendi uzerinden sorumluluk gitsin.
    CRS ile herkes artik karsilikli bilgileri paylasiyor, 100 ulkeyi gecmis bunu imzalayan ulkeler.
    Bu vergi mukim yani ikametgahinizin oldugu yerde odenir.
    Kaynaginda kesilen bir stopaj varsa mahsup edilir.
    Bitti bu kadar.
    Bundan kacis yok.
    Varsa gosterin.
    Syg,
    ABD CRS'e taraf değil, hala imzalamadı, parası ABD'de olanlar için şimdilik sıkıntı yok diye anlıyorum. ABD; "FATCA yüzünden tüm ülkeler benimle bilgi paylaşmak zorunda ama ben kimseyle bilgi paylaşmam" diyor, çok tepki çekiyor tabi ama şimdilik durum böyle gözüküyor. Bu arada ben uluslararası vergi hukuku uzmanı değilim, kimseyi yanıltmak istemem, okuduklarımı paylaşıyorum sadece. ABD ve ABD'deki aracı kurumlarla ilgili başka bilgileri olanlardan da CRS ya da bilgi paylaşımı hususları hakkında bildiklerini duymak isterim.

Aşağıda Interactive Brokers'ın sitesindeki açıklamayı kopyalıyorum. IB'ın tüm iştiraklerinin, müşteri bilgilerini ilgili ülkenin vergi dairesiyle paylaşacağı belirtiliyor onlar da karşılıklı olarak diğer ülkelerle bilgi değişimi yapacaklar. Yani mesela Kanada ülkesindeki Türk vatandaşlarının, Türkiye'de Türkiye'deki Kanadalıların bilgilerini toplayıp birbirleriyle paylaşacaklar. Son maddeye dikkat ederseniz ABD'deki esas IB bunu yapmıyor.
    For accounts held by Interactive Brokers Japan entity, the above information will be reported to National Tax Agency of Japan
    For accounts held by Interactive Brokers India entity, the above information will be reported to Income Tax Department of Japan
    For accounts held by Interactive Brokers Canada entity, the above information will be reported to the Canada Revenue Agency
    For accounts held by Interactive Brokers LLC, there is no reporting since the United Sates has not signed the CRS.
    https://ibkr.info/article/2784

Burada da özetle ABD'nin kara para ve vergi cennetlerine savaş ilan edip kendisinin bizzat vergi cenneti olduğuna dair eleştiriler var.
    https://www.bloomberg.com/opinion/ar...-new-tax-haven

7.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    Olmuyor ki öyle. Çünki hesabın sahibi banka veya aracı kurum görünmüyor mu ? Türkiyede kurulu bu kurumlarda. Sadece aracı kullanıyorlar. Ama sen yurtdışında gidip bireysel hesap açarsan o dediğin olur işte.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    İyi de hocam ben mesela buyback etf aldım diyelim, veya hisse aldım tuttum. Satmadıkça kazancım olmuş sayılmaz ki. Temettülerden zaten kaynağında vergi kesiliyor. Onu tahsup ederiz gerekirse. IB'den işlem yaptığımız için de para buraya hiç dönmemiş oluyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,031
    Vergi ve olumden kacis yoktur.
    Syg,

Sayfa 120/667 İlkİlk ... 2070110118119120121122130170220620 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri