Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 884/1014 İlkİlk ... 384784834874882883884885886894934984 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 7,065 - 7,072 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Burada nef filan diyorsunuz ama buyuk insaat sirketleri tam bir felaket bu ulkede.
    Ben ilk evimi babacan yapidan aldim.Acin bakin;
    http://babacanholding.com/index.php

avrupa yakasinin en buyuk 3 sirketinden birisidir tahminimce.Adamlar 3 sene oturdugum evde iskani bile ben sattiktan 2 sene sonra almislar.Ne spor salonu ne baska birsey yapildi.Civi dahi cakmadilar insanlar tapularini alinca.

Ve de en onemlisi insaatta 3. kalite malzeme kullanmislar,proje de ki herseyi kafalarina gore yerlerini degistirmisler fakat buna ragmen is bitirme onayini almislar.Elektrik tesisati olmasi gereken yeri markete vermisler.otompark olmasi gereken yeri market deposu yapmislar.Ve buraya yazamadigim onlarca yanlis sey yapmislar.Sonuc ne oldu ;

Sifir insatta daha 2. senesinde bu oldu.Elektrik tesisatinin uzerinen su borulari gecirmisler.SOnuc damlayan su tesisati patlatti.Evlerimiz kapilarina kadar yandi.canimizi zor kurtardik.120 kis icamlardan itfaiye merdiveni ile kurtarildi.7. kattan asagiya itfaiye merdiveni ile inmek nasil duygu bilemezsiniz.

Burada herkes ev alirken m2 ye,sosyal donatiya vs bakar ama bazi seyler insanlarin basina gelmeden anlasilmiyor.Ozellikle oturacaginiz evi alirken yaninizda tesisatci,elektrik teknisyeni ile son karari verin.elektrik kablo korumalari,yalitimlari,su tesisati konumu vs vs herseye baktirmak lazim.

2.  Alıntı Originally Posted by brsci Yazıyı Oku
    İyi güzel söylemiş de ben de katılıyorum ve burada aynısını söylüyorum.Yalniz bunu vatandaşın biri aylık ödediğı kirayı hesaba katmadığını hatırlattığı için altta mesaja cevap olarak yazmış.Kıvırmış bir nevi..Üst tarafa da sonradan eklemiş yorumlardan anlaşılıyor bu...

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O kısmı bilmiyorum... Siteyi okumadım. Arkadaşın yorumuna yazdım...

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    https://www.point2homes.com/US/Home-...811.html,Ahmet Bey bu ilandaki condo fee,aylık mı yoksa yıllık mı?
    fotografta bir ev var yani condo degil house

condo fee demesi kafa karistiriyor

home larda fee yillik alinir condo daire ve townhouse larda aylik alinir

fakat burada bende anlayamadim

burada bazı arkadaşlar oldukça doğru noktaları tesbit etmişler.ilk olarak hukuk eksikliği.. yıllardır koskoca generallere kumpas kurulurken işlemeyen bir sistem vardı.. bir çok insan diğer alanlarda hukuğun işlediğini filan sanıyor ama öyle değil. toki ile ortaya çıkan büyük emlak lobisi yapısı da kanunların işlemediği noktalar ortaya çıkarmış durumda yıllar içinde. hepsi "bir avuç dolar " için, ehem yani bir avuç TL için.

düzgün adamın çok kasması gerekiyor hakkını alabilmesi için. adeta kagıtta yazılı hukuğun tam tersinin uygulanması üzerine işleyen bir sistem var. değerini tapuda az gösterme, imara ters uygulamalar ve çıkılan katlar, yapılmayan donatılar filan.. herkes son noktaya kadar görmezden geliyor.

şimdi soru şu: ikinci evi geçtim..ilk evini alıyorsun diyelim. yatırım değerine bakmadan yani (burada bazılarının ilk ev için öne sürdüğü kutsiyete binaen). 3+1 bir yere 600-700 k tl veriyorsun.. sonra yukarıda fotoları gösterilen tarzda (veya akla gelmeyecek başka bir şekilde) bir çok eksikliğin olduğu ortaya çıkıyor.

bu negatif durum ya evin değerini düşürür ya da sen düzeltmeye çalışırsan sana olan maliyetini arttırır. tabii şu anda kimsenin uyanmadığı ama zamanla anlaşılacak "toplam proje alanında senin payına düşen m2 büyüklüğü" konusu da var.. istanbul da yapılan bir çok ucube ve kümes tipi dairede bu m2 değeri herhalde 5-10 m2 yi geçmez. evin süpürülen alanı 120 m2 diyelim, ama topraktan aldığı pay 5-10 m2 en iyi ihtimalle.. evet.. bence kira ödemiyoruz diye kendinizi avutabilirsiniz ama bu evlerin çoğunun gelecekteki değeri hızla düşmeye mahkum (gelecekte imar artışlarının çok çok sınırlı olacağı varsayımı).

ev alırken bu son noktaya da dikkat edilirse daha tutarlı bir karar verilebilir.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Alıntı Originally Posted by brsci Yazıyı Oku
    Senin dava da m2 davası mı?

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Hayır inşaat şirketi inşaatı yarım bıraktı,battı.Arsa tapusu almıştım.Arsa sahibi tapu iptali davası açtı.20 yıldır dava devam ediyor.Aynı fiyapı gibi, aynı dumankaya gibi,aynı kc grup gibi,aynı osmanlı inşaat gibi,aynı,makrom yapı gibi,aynı sarphan finanspark gibi)))))))daha devam ederim de milleti sıkmayayım.E ne oldu mal sahibi olalım derken avukat olduk))))))) Tapu iptali davalarında, batık inşaat işlerinde değme avukat benim kadar bilgili değildir.Aslında 1 2 yıla kadar benim bu bilgilerime ihtiyaç duyacak kıyamet gibi bilmemnezade inşaat mağduru olacak.Bu forumdan isteyenlere elimden geldiğince bilgi vermeye çalışırım.Ama en özet bilgiyi vereyim müteahit batarsa hukuki sistem canınıza okur ,hiç bir hakkınız yok sistem arsa sahibini korur.

temel psikoloji..ev almanın sağını solunu araştırmadan bu kadar kutsallaştırıldığı, ev alanın kendisini "ne kadar da iyi bir şey yaptım, aferin bana" demek için şartlandırdığı bir ortamda lobi ve sistem bu zaafları kullanacaktır. evi almanın sürekli gelen vergiler ve masraflarla gerçek maliyetini hesaplamaya korkulur bir durum var ortada..

gerçek maliyetini hesaplayın, amortismanı muhakkak hesaba katın, topraktan aldığı payı hesaplayın, gelecekte imar kurallarının daha acımasız uygulanmak zorunda kalacağını da öngörün (yani imar artışı yok).. ve alternatif araçlarla karşılaştırın.. hangisinin riski daha az ? TR gibi borçlu ve ancak borçla büyüyebilen bir ülkede emlağın ne kadar gidecek yeri olabilir ? emlağın güzel günleri geçmişte kaldı, lobinin yardımıyla ittire ittire gider ama nereye kadar ? artık bardak doldu.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    temel psikoloji..ev almanın sağını solunu araştırmadan bu kadar kutsallaştırıldığı, ev alanın kendisini "ne kadar da iyi bir şey yaptım, aferin bana" demek için şartlandırdığı bir ortamda lobi ve sistem bu zaafları kullanacaktır. evi almaktan tut vergiler ve masraflarla gerçek maliyetini hesaplamaya korkulur bir durum var ortada..

gerçek maliyetini hesaplayın, amortismanı muhakkak hesaba katın, gelecekte imar kurallarının daha acımasız uygulanmak zorunda kalacağını da öngörün (yani imar artışı yok).. ve alternatif araçlarla karşılaştırın.. hangisinin riski daha az ? TR gibi borçlu ve ancak borçla büyüyebilen bir ülkede amlağın ne akdar gidecek yeri olabilir ? emlağın güzel günleri geçmişte kaldı, lobinin yardımıyal ittire ittire gider ama nereye kadar ? artık bardak doldu.
    Sayın dıscretus ben ondan da geçtim.Hadi yatırım dedin oturacağım dedin aklına yattı dişini sıktın aldın.Şimdi açın tv yi ev reklamlarını seyredin, gidin alın satılan şeyi .Aldığınız şey ne ,gayrımenkul satışvaadi sözleşmesi.Ev nerde ,tapu nerde,3 yıl sonra inşallah.Yılmaz erdoğanın organize işleri gibi oğlum para nerde, adama verdim,peki araba nerde )))))))

Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Sayın dıscretus ben ondan da geçtim.Hadi yatırım dedin oturacağım dedin aklına yattı dişini sıktın aldın.Şimdi açın tv yi ev reklamlarını seyredin, gidin alın satılan şeyi .Aldığınız şey ne ,gayrımenkul satışvaadi sözleşmesi.Ev nerde ,tapu nerde,3 yıl sonra inşallah.Yılmaz erdoğanın organize işleri gibi oğlum para nerde, adama verdim,peki araba nerde )))))))
    verdiğiniz örnek bence lobinin ve sistemin insanlardaki zaafı çok da güzel kullandığının bir örneği..

batı ile karşılaştırıldığında 200 küsur yıllık bir sosyal gap var (temel bir kriter olarak toplumun yarısının ilk kez okuryazarlığa ulaştığı tarihi alıyorum, ingiltere de 1700 yılı civarlarında ve TR de 1940 lı yıllarda aşağı yukarı) , bu sosyal gap toplumumuzdaki bir çok yerleşik düşünce sistematiğinin ve hareket tarzının nasıl olduğuna da ışık tutuyor, bunun hızla kapanması çok zor zaten. bir kaç nesil sonra ev alırken daha rasyonel davranacak mecburen halk. artılarını eksilerini daha dikkatli araştıracak.. öğrenme aşamasında şu anda.
    Son düzenleme : discretus; 22-01-2018 saat: 23:49.

Sayfa 884/1014 İlkİlk ... 384784834874882883884885886894934984 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •