Sayfa 553/607 İlkİlk ... 53453503543551552553554555563603 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 4,417 - 4,424 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1. Petun Pnsütten daha iyi bilanço açıklamasına rağmen Sütteki satışlar Petunu da etkiliyor.Bakalım bu durum ne kadar sürecek.Hazır bu durum varken iğne barını atsada kurtulsa millet bu düşüşten

2.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Hocam PETUN son bilançosunda kısa uzun toplam 101 milyon banka kredisi görünüyor ama bu borcun 70 milyon lirası Pınar etin Yaşar holding adına bankadan çekip aynı şartlarla Yaşar holdinge devrettiği kredi.

Onun da vadesi bu sene içi dolacağı için kısa vadeli borca çekmişler. Geçen sene uzun vadede duruyordu. Bu borcun faizlerini de ana parasını da Yaşar holding ödeyecek. Bu faaliyet raporunda yazıyor oradan bakabilirsiniz.

Yani 100 milyon borcun 70 milyonu Pınar ete ait değil. Kalan 30 milyonun da zaten 7-8 milyonu hep vardı. Yani son 3 ayda muhtemelen 20-25 milyon civarında banka kredisi çekmişler uzun vadeli olarak. Yani 1 milyar TL cirosu olan , 90 milyon senelik net karı olan , 750 milyon öz sermayesi olan bir şirket için 30 milyon finansal borç hiçbi,r şey değildir. O yüzden Pınar et borçsuz biir şirkettir diyoruz.

Siz muhtemelen bu 100 milyonu görünce borç artmış diye anladınız ama bu Yaşar Holding detayını bilmiyordunuz sanırım. Öyle olunca borç artmış demek mümkün ama işin aslı benim dediğim gibi. Gerçek banka borcu 30 milyon bunun da 23 milyonu uzun vade. Bu da hiçbir şey bence bu büyüklükteki bir şirket için. Sadece yatırım amaçlı gayrimenkulü var aktiflerde , 23 milyon değerleme ile bunu satsa tüm kredi borcu kapanır.

Muhtemelen bu borcu da temettü ödemesi için aldı. Ben temettü ödemesinde sorun görmüyorum. Yaşar holding iştiraklerinden temettü almak zorunda ayakta durmak için. O yüzden DYO , PETUN ve Pınar süt kar ettikleri sürece , dağıtılabilir karın en az %60-70'ini dağıtırlar. Bu sene PETUN 90 milyon civarında kar edecek , yani hisse başı 2 lira , gelecek sene yine 1,5 lira brüt 1.25 lira net temettü dağıtır diye düşünüyorum.

Bu kendini bilmez Kenn efendi ruh hastasıdır , çok dikkate almaya gelmez. Kendi birşey bilmez herkese saldırır. İşte bu sayfanın takipçileri bilmez o manyağı ama arenadan gelenler bilir.

Çok zaman harcanak biri değil.

2018 sonunda ve 2019 yılında PETUN almıştım 5-6 liralar seviyesinde. O zaman da çok dedim bu paraya PETUN bedava diye çok yazım var. 2018 sonlarına ve 2019 başlarına giden görür o yazılarımı. 250 milyon dolar borca kefil oldukları için çok düştü petun ve süt. O borç ödenip kefalet kalkınca 7 liradan 30 liraya gitti petun. Ama gel gör bu manyaklara anlat. Ben KY kandırıyormuşum.

Arena sayfasında çok hisse sorulsu bana. Sorpressa şahittir. Çimsa ve Nuh çimento dedim Çimsa 7 liradan 25 liraya gitti , Nuh 8 liradan 60 liraya gitti. Ben almadım ayrı. Ben de Arenada kazandım benzerini. Ama bu kadar lafa rağmen hala bana kandırdın insanları diyor ona şaşırıyorum. Manyak her yerde manyaktır.

PETUN 2 . çeyrek bilançosu için çok muhteşem denemez ama bence beklentinin üstünde. 3 ve 4. çeyrekler çok daha iyi hgelecek. Hem mevsimsel etki hem de Çamlı yem etkisi. Ben sene sonu en az 80 en çok 90 milyon kar bekliyorum.

Çok teşekkürler bilgiler için.
    Zahmet edip yazmışsınız çok makbule geçti.
    Evet bu büyüklükte şirket için 20-30 mio kredi hiçbirşey değil.
    Takip etmeye devam edeceğim.
    Saygılar.

3. Ben şirketlerin temettü ödemesi için kredi çekmesini inanılmaz ahmakça buluyorum; hem stopaj hem finansal yük.

Ayrıca temettü için kredi çeken firmalar ya kar yazamıyor yada naki akışı bozuktur.

Bi kereye mahsus olursa neyse; umarım öyledir.

4.  Alıntı Originally Posted by Gueno_33 Yazıyı Oku
    Ben şirketlerin temettü ödemesi için kredi çekmesini inanılmaz ahmakça buluyorum; hem stopaj hem finansal yük.

Ayrıca temettü için kredi çeken firmalar ya kar yazamıyor yada naki akışı bozuktur.

Bi kereye mahsus olursa neyse; umarım öyledir.

Bence burada çok abartılacak bir durum yok. Şirket 60 milyon civarında temettü ödedi ama banka borcu 20-25 milyon civarında artmış. Bu da uzun vadeli kredi olarak alınmış.

Yani bu parayı temettü ödemesinde mi kullandı yoksa işletme sermayesi ihtiyacından dolayı aldı bunu bilemeyiz. Ama bilinen bir durum var PETUN normal şartlarda elinde çok yüklü nakit bulunduran bir şirket değil. İşletme sermayesi de sürekli kafa kafaya gidiyor. Dolayısıyla bir anda kasasından 60 milyon lira ödemesi için 20-25 milyon kredi kullanmış olabilir.

20 milyon liranın senelik 4 milyon civarında faiz yükü olur. Yani tabii ki faize para ödemek hoş değil ama başka şirketler gibi en azından senede 50-100 milyon faiz ödeyen bir şirket değil. 6 ayda ödediği net faiz 8,5 milyon. Gönül ister ki bu da olmasın ve nakit fazlası olan bir şirket olsun ama cari oranı çok şirketten iyi durumda. Cari oran 1,5'in üzerinde.

Aslında elinde yatırım amaçlı gayrimenkul var. 23 milyon değerleme ile aktiflerde duruyor. Muhtemelen piyasa değeri çok daha fazladır. Ben şirket yönetiminin yerinde olsam satarım bunu ve banka kredilerimi sıfırlarım. Üstüne para kalırsa da kasamda dursun cari oranım artar.

Nakit akışı çok bozuk değil ama bu çapta bir şirket için yüksek sayılabilecek 60 milyonluk bir ödemeyi sorunsuz yapacak kadar da likit bir şirket değil.

Evet hoş bir durum değil ama bence çok da abartılacak ve şirket kötü durumda herhalde ki kredi çekiyor diyecek kadar da vahim değil durum.

Dün de yazmıştım , ben Yaşar Holdingin yerinde olsam , esaslı bir gayrimenkul satışı yada iştirak satışı yada halkı arzı yaparım , tüm banka kredilerini sıfırlarım yada çok aza indiririm. Bu kadar yüksek faiz ortamında kredi kullanmak mantıklı değil.

5.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Bence burada çok abartılacak bir durum yok. Şirket 60 milyon civarında temettü ödedi ama banka borcu 20-25 milyon civarında artmış. Bu da uzun vadeli kredi olarak alınmış.

Yani bu parayı temettü ödemesinde mi kullandı yoksa işletme sermayesi ihtiyacından dolayı aldı bunu bilemeyiz. Ama bilinen bir durum var PETUN normal şartlarda elinde çok yüklü nakit bulunduran bir şirket değil. İşletme sermayesi de sürekli kafa kafaya gidiyor. Dolayısıyla bir anda kasasından 60 milyon lira ödemesi için 20-25 milyon kredi kullanmış olabilir.

20 milyon liranın senelik 4 milyon civarında faiz yükü olur. Yani tabii ki faize para ödemek hoş değil ama başka şirketler gibi en azından senede 50-100 milyon faiz ödeyen bir şirket değil. 6 ayda ödediği net faiz 8,5 milyon. Gönül ister ki bu da olmasın ve nakit fazlası olan bir şirket olsun ama cari oranı çok şirketten iyi durumda. Cari oran 1,5'in üzerinde.

Aslında elinde yatırım amaçlı gayrimenkul var. 23 milyon değerleme ile aktiflerde duruyor. Muhtemelen piyasa değeri çok daha fazladır. Ben şirket yönetiminin yerinde olsam satarım bunu ve banka kredilerimi sıfırlarım. Üstüne para kalırsa da kasamda dursun cari oranım artar.

Nakit akışı çok bozuk değil ama bu çapta bir şirket için yüksek sayılabilecek 60 milyonluk bir ödemeyi sorunsuz yapacak kadar da likit bir şirket değil.

Evet hoş bir durum değil ama bence çok da abartılacak ve şirket kötü durumda herhalde ki kredi çekiyor diyecek kadar da vahim değil durum.

Dün de yazmıştım , ben Yaşar Holdingin yerinde olsam , esaslı bir gayrimenkul satışı yada iştirak satışı yada halkı arzı yaparım , tüm banka kredilerini sıfırlarım yada çok aza indiririm. Bu kadar yüksek faiz ortamında kredi kullanmak mantıklı değil.
    Katılıyorum hocam sadece petun özelinde söylemedim zaten. Müsaadenizle bir soru sormak istiyorum; petunun faaliyetlerini bilanço öncesi kestirebileceğimiz bir metrik var mı? Mesela vesbe/ Manisa ihracat rakamı; otokar/ odd verileri; aracı kurumlar/ bist hacimleri benzeri?

6. https://youtu.be/Ac_5viN2ABs
    Feyhan Hanım eskiden programlara katılmış.
    Zaman bulursa finans kanallarında konuk olmasını ve yatırımcılarını bilgilendirmesini ben şahsen arzu ederim.Ya da katıldı benim bilgim yok.
    Son alışımı bugün gerçekleştirdim ve noktayı koydum.Daha 1 lot bile almam artık.

7.  Alıntı Originally Posted by Gueno_33 Yazıyı Oku
    Katılıyorum hocam sadece petun özelinde söylemedim zaten. Müsaadenizle bir soru sormak istiyorum; petunun faaliyetlerini bilanço öncesi kestirebileceğimiz bir metrik var mı? Mesela vesbe/ Manisa ihracat rakamı; otokar/ odd verileri; aracı kurumlar/ bist hacimleri benzeri?

Hocam maalesef bunu bende araştırıyorum ama çok kapalı kutu bir şirket. Yaşar şirketleri çok mecbur kalmadıkça ne KAP gönderip şirketin durumunu açıklıyorlar , ne ileriye dönük bir projeksiyon veriyorlar ne de basında çok yer alıyorlar.

Sadece mevcut durumu açıklayan bir yatırımcı prezentasyonu var internet sayfalarında.

Yani PETUN'un işleri nasıl gitmiş sadece bilançoda görebiliyoruz. Ama şu bir gerçek ki kemikleşmiş bir müşteri kitlesi var. O yüzden enflasyon kadar artıyor satışları. Yani çok büyük bir patlama yapması için ya yeni bir şirket satınalması lazım , yada yeni ve büyük bir iş bağlantısı yapması lazım.

İştiraklerinin hiçbirine %50'den fazla sahip olmadığı için konsolide bilanço ve gelir tablosu da yayınlamıyor. O yüzden iştiraklerindeki satış artışı da yansımıyor PETUN satışlarına.

Ama mesala çok rahat söyleyebilirim ki yılı 1 Milyar lira ( +/- %5 ) civarında bir ciro , 160 milyon civarında bir brüt kar , 85 milyon civarında bir esas faaliyet karı ve 90 milyon civarı bir net karla kapatacağız inşaallah.

Bu hissenin en güzel tarafı gelecek finansal tabloların çok kolay tahmin edebilir olması . Bilinmeyenleri ve sürprizleri az. Çok istikrarlı.

8. Peki Emirhan abi pinsüt neden negatif süpriz bilanço yaptı?

-Hiçbir şey bilmiyorum yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 553/607 İlkİlk ... 53453503543551552553554555563603 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •