Sayfa 464/1003 İlkİlk ... 364414454462463464465466474514564964 ... SonSon
Arama sonucu : 8019 madde; 3,705 - 3,712 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - VIII

1.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Eurobond ve hisse topiklerinde ah ulan 2000 yılında keşke hisse/eb mallanaydık şimdi emekli olmuştuk diye hayıflananlar buyrun sahne sizin

ytd
    Söyle onlara
    O kadar canlarını sıkmasınlar.
    Günü gelecek hayattan da emekli olacaklar.

Mal sahibi
    Mülk sahibi
    Hani bunu ilk sahibi.
    Türkiye'de temel problem şu : bilgili olanların yetkisi yok , yetkisi olanlarında bilgisi yok.

2. Mevcut durumun harika anlatımı...

https://www.youtube.com/watch?v=_4ICFmAr_DQ

TL tasarruf edenin de kanına girdiler!
    Elimde 100 dolarım vardı. Devlet bana şunu teklif etti: “Bu dövizini TL’ye çevir bankaya yatır, vade sonunda 100 dolarını vereceğim, vade süresince kur artışı az olursa üstüne bir de faiz alacaksın; ama meraklanma 100 doların garanti.”

Vade sonunda 100 dolar ödemeyi garanti eden devlet kamuoyuna döndü ve “Bakın sistemde 100 dolar vardı, o yok artık, ben onu alıp 2000 lira verdim, bankalardaki lira arttı, yani liralaştık” dedi.

Arkadaşımın elinde de 2000 lirası vardı. Devlet ona da şu teklifi götürdü:

“Bak paran 100 dolar ediyor, getir bu parayı dövize endeksleyelim, sana üç ay sonunda 100 dolar karşılığı TL’yi vereceğim, kur az artarsa faiz de kazanacaksın.”

Devlet yine döndü kamuoyuna, “Bakın bankadaki 2000 liranın dövize gitmesini önledim” diye övündü.

İşte bunun adı da liralaşma oldu... Benim 100 dolarım, zaten dövizdi, vade bitiminde yine 100 dolarım olacak, belki üstüne faiz de kazanacağım.

Arkadaşım TL’de duruyor ve zaman zaman aklından geçse de döviz almayı pek düşünmüyordu. Ama devlet ne yaptı, onun adeta kanına girdi:

“Senin yüz ifaden bir süre sonra döviz alacağını gösteriyor, en iyisi getir senin paranı dövize endeksleyelim.”

Arkadaşım TL’de üç kuruş faize talim ederken özellikle bir dönem kur çok artınca acayip para kazandı. Artık onun için TL vardı ama dövize endeksli TL. Hiç aklında yokken cüzdanında duran TL’ye dövizin getirisi enjekte edilmişti ve artık bu alışkanlığını yenmesi, uyuşturucudan kurtulmak kadar zordu. Hem niye kurtulacaktı ki, kötü bir şey yapmıyor, devlet sayesinde para kazanıyordu.

Bir yandan da sağda solda ekonomiyi yönetenleri dinliyor, “Her geçen gün liralaşmayı artırıyoruz” şeklindeki sözler karşısında kıs kıs gülüyordu.
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

3.  Alıntı Originally Posted by virtue Yazıyı Oku
    Mevcut durumun harika anlatımı...

https://www.youtube.com/watch?v=_4ICFmAr_DQ

TL tasarruf edenin de kanına girdiler!
    Elimde 100 dolarım vardı. Devlet bana şunu teklif etti: “Bu dövizini TL’ye çevir bankaya yatır, vade sonunda 100 dolarını vereceğim, vade süresince kur artışı az olursa üstüne bir de faiz alacaksın; ama meraklanma 100 doların garanti.”

Vade sonunda 100 dolar ödemeyi garanti eden devlet kamuoyuna döndü ve “Bakın sistemde 100 dolar vardı, o yok artık, ben onu alıp 2000 lira verdim, bankalardaki lira arttı, yani liralaştık” dedi.

Arkadaşımın elinde de 2000 lirası vardı. Devlet ona da şu teklifi götürdü:

“Bak paran 100 dolar ediyor, getir bu parayı dövize endeksleyelim, sana üç ay sonunda 100 dolar karşılığı TL’yi vereceğim, kur az artarsa faiz de kazanacaksın.”

Devlet yine döndü kamuoyuna, “Bakın bankadaki 2000 liranın dövize gitmesini önledim” diye övündü.

İşte bunun adı da liralaşma oldu... Benim 100 dolarım, zaten dövizdi, vade bitiminde yine 100 dolarım olacak, belki üstüne faiz de kazanacağım.

Arkadaşım TL’de duruyor ve zaman zaman aklından geçse de döviz almayı pek düşünmüyordu. Ama devlet ne yaptı, onun adeta kanına girdi:

“Senin yüz ifaden bir süre sonra döviz alacağını gösteriyor, en iyisi getir senin paranı dövize endeksleyelim.”

Arkadaşım TL’de üç kuruş faize talim ederken özellikle bir dönem kur çok artınca acayip para kazandı. Artık onun için TL vardı ama dövize endeksli TL. Hiç aklında yokken cüzdanında duran TL’ye dövizin getirisi enjekte edilmişti ve artık bu alışkanlığını yenmesi, uyuşturucudan kurtulmak kadar zordu. Hem niye kurtulacaktı ki, kötü bir şey yapmıyor, devlet sayesinde para kazanıyordu.

Bir yandan da sağda solda ekonomiyi yönetenleri dinliyor, “Her geçen gün liralaşmayı artırıyoruz” şeklindeki sözler karşısında kıs kıs gülüyordu.
    Bal gibi de ponzi, kimse yok düşük faizli tahvil tutma bla bla demesin, ddkkm yapacak olan düz mevduatta 3e 4e 5e alışık adam sen 10 versen zaten ddkkm yapacagi varsa da yapar, 40ı neden veriyorsun bal gibi de karadelik gibi ddkkmye bakmayanlari çekip hüpletmek için, ya bu işin sonunu düşünmüyor günü kurtaralım diyorlar yada gercekten kötü niyetliler ve fena planları var

4. Burgan on tüm vadelerde tl kmm oranlarını 35% düşürmüş bugün
    Seçimlerden sonra mevduatta 40 hayal olabilir.

5.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    15,08,2022 tarihli , Şubat 2023 de değişti kural.arastirma yapabilirsiniz konunun özü , kkm hiç bir opsiyon ,dct işleminde referans olarak kullanılamaz dedi MB ve hazine ,buradaki kur riskini devlet ustlenmiyor
    Doğru, iyi hatırlattınız, opsiyon işlemine konu edilemez , edilirse kur farkı karşılanmaz şeklinde bir uyarı gelmişti. O zaman durum daha da garip bir hal alıyor bankalar için

6.  Alıntı Originally Posted by El_Rey Yazıyı Oku
    Doğru, iyi hatırlattınız, opsiyon işlemine konu edilemez , edilirse kur farkı karşılanmaz şeklinde bir uyarı gelmişti. O zaman durum daha da garip bir hal alıyor bankalar için
    Nasıl yorumlamak lazım.
    Bizlerin bildiğini koca bankalar da biliyordur.
    Opsiyon işlemi tespit edilip, kur farkını MB karşılamazsa ise bu durum mevduat sahibini bağlamaz.
    Bu durumda kur farkını Banka kendi yatırır ve bir mağduriyete sebebiyet vermez diye düşünüyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by yolgider Yazıyı Oku
    Burgan on tüm vadelerde tl kmm oranlarını 35% düşürmüş bugün
    Seçimlerden sonra mevduatta 40 hayal olabilir.
    Burgan şubeden %38 KKM yaptım, saat 11.30 da

8. Arkadaşlar vakıfbank mobilden bakıyorum. KKM var bir de Birikimli KKM var. Her ikisi de dolara endeskli ve aralarında faiz oranı olarak da hiçbir fark yok. Öyleyse neden 2 farklı hesap seçeneği var? ayrıca Prim ödemesi diye bir şey göremedim.

Bilgisi olan cevaplarsa çok sevinirim.

Sayfa 464/1003 İlkİlk ... 364414454462463464465466474514564964 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •