Sayfa 593/1012 İlkİlk ... 93493543583591592593594595603643693 ... SonSon
Arama sonucu : 8092 madde; 4,737 - 4,744 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,116
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    En ufak kasa 120 ila 130 kilo altın alır. Kabaca 10-11 büyük külçe.

1 büyük külçe 420kEuro ise toplamda 4.2mEuro luk altın alır.

Yıllık 450 Euro kirası varsa yıllık maliyeti %0.01 (onbinde 1 , borsadaki hisse saklama bedeline eşit) civarı oluyor (sigortasız)
    Cok guzel bilgiler bunlar sn. rxpu,

Su borsadan hayirlisi ile cikinca %10 u ile yapmam lazim bunu

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,116
     Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    üstat gıdada üretici maliyetini belki asgari ücret zammı çok fazla etkilemez tarlada ekti aile işçileri topladı sattı diyelim ama ürün market rafına girdiğinde o markette çalışanların ücreti etiket fiyatının belirlemesindeki en önemli maliyetlerden biri haline geliyor maalesef ! Tabi birde cafe ve lokantalar var ki artık bir kahveyi kaça içeriz orasını kimse tahmin edemez
    Icmezsin sen de Bahri, ben haftalardir gerekmedikce evden disari cikmiyorum.
    Cikarsam da once evde karnimi doyuruyorum oyle cikiyorum.
    En son ne zaman disarida kahve ictim hatirlamiyorum bile.
    Evimde turk kahvesi makinasi da var espresso kahve makinasi da.. aliyorum 250gr cekirdek kahve mis gibi iciyorum evde.
    Syg,

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Icmezsin sen de Bahri, ben haftalardir gerekmedikce evden disari cikmiyorum.
    Cikarsam da once evde karnimi doyuruyorum oyle cikiyorum.
    En son ne zaman disarida kahve ictim hatirlamiyorum bile.
    Evimde turk kahvesi makinasi da var espresso kahve makinasi da.. aliyorum 250gr cekirdek kahve mis gibi iciyorum evde.
    Syg,
    zaten artık herkes kendi enflasyonla mücadelesini yapacak fiyat davranışları bozuldumu geriye gönüş çok zor olur zamanında mb uygun faizi yapıştırsaydı piyasaya bu durum olmazdı enflasyonu katılaştırmadan önlem alacaksın katılaştımı çözülmesi anca acı reçete ile olur o da göze alınmazsa dediğin gibi onu al bunu alma yapacak tüketici işverenler için çok zorlu bir dönem gerçekten bu zamanda esnaf olmak istemezdim

4. Ooo amcalar haftasonu bilgi doldurmuşlar Dudu amca, sende böyle yapıyorsan biz günde 1 kere yemek yiyelim, asgari ücretli havayla doysun

5.  Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    haklısın ,maliyet asgari ücretle bitmiyor ki ..sigorta primide 590 dan 780 e cikacak artı stopaj da 180 tl kanaca +- %5 bir asgari ücretli yaklaşık 3.200 gelecek maliyet ..bu çark zor doner ..işverende yapicak zami ürüne maliyetim artti diye..şuiyi tarafı var çoluk çocuğa uni okutmaya gerek duymayacağız ..uni mezunu yeni başlayan biride 2.500 tl alıyor ..özel sektörde ..
    2200TL net için giydirilmiş maliyet 3786 TL yapıyor. Zira brüt ücrete işveren hissesini de eklemek gerekli.

3786TL'ye her yıl için 1 yıl brüt maaş kıdem tazminatı eklersek aylık giydirilmiş maliyet 4052TL yapıyor.

Türkiye'de istisnasız olarak işverenler öğle yemeğini karşılıyor. Bu da 4052TL + 320 TL = 4.372 TL yapıyor.

Genelde çoğu işveren yol parası da verebiliyor. Ama bunu hesaba katmayalım.

Asgari ücretli bir işçi tatil günlerini saymaz ise yılda 220 gün civarı çalışıyor. 1 hafta yıllık tatil hakkı ve yılda 5 gün hastalandığını göze alırsak. Efektif olarak kabaca 200 gün çalışmış oluyor.

Yıllık maliyeti 4.372TL /200gün olarak hesaplarsak asgari ücret net 2200 TL'ye çıkartılırsa asgari ücretli bir işçinin günlük maliyeti 262 TL civarında oluyor.

NOT: Bu hesaba tüm sigorta primlerini zamanında ödeyen işletmeler için uygulanan %5 iskonto dahil. Eğer prim ödemeleri 1 ay dahi aksarsa toplam maliyet aylık 100TL-150TL civarı daha yüksek olabiliyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    2200 net için giydirilmiş maliyet 3786 TL yapıyor. Zira brüt ücrete işveren hissesini de eklemek gerekli.

3786TL'ye her yıl için 1 yıl brüt maaş kıdem tazminatı eklersek aylık giydirilmiş maliyet 4052TL yapıyor.

Türkiye'de istisnasız olarak işverenler öğle yemeğini karşılıyor. Bu da 4052TL + 320 TL = 4.372 TL yapıyor.

Genelde çoğu işveren yol parası da verebiliyor. Ama bunu hesaba katmayalım.

Asgari ücretli bir işçi tatil günlerini saymaz ise yılda 220 gün civarı çalışıyor. 1 hafta yıllık tatil hakkı ve yılda 5 gün hastalandığını göze alırsak. Efektif olarak kabaca 200 gün çalışmış oluyor.

Yıllık maliyeti 4.372TL /200gün olarak hesaplarsak asgari ücret net 2200 TL'ye çıkartılırsa asgari ücretli bir işçinin günlük maliyeti 262 TL civarında oluyor.

NOT: Bu hesaba tüm sigorta primlerini zamanında ödeyen işletmeler için uygulanan %5 iskonto dahil. Eğer prim ödemeleri 1 ay dahi aksarsa toplam maliyet aylık 100TL civarı daha yüksek olabiliyor.
    bu yazıyı çerçeveletmek lazım belki bu sayede forumdaki duygusal ve romantik abilerimiz ve kardeşlerimiz biraz rüyadan uyanır

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,116
    Zor zamanlar onumuzde gorunuyor...
    30 sene oncesi gibi yasayacagiz artik.
    Sade ve basit..
    Iki cift ayakkabi olacak.. Birisi yazlik birisi kislik..
    Kapitalizmin sunu da a, buraya da git, surada da tatil yap,l onu almazsan, bunu tuketmezsen adam degilsin, yasamiyorsun gibi yaparak dayattigi bir suru seyden vazgecmemiz lazim...

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,116
     Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    bu yazıyı çerçeveletmek lazım belki bu sayede forumdaki duygusal ve romantik abilerimiz ve kardeşlerimiz biraz rüyadan uyanır
    Herkes iyi yasamak ister tabii..
    Ama bunu haketmesi lazim.
    Verimlilik nerede?
    Bir alman iscisi gibi uretim var mi?
    Bu soruyu kimse sormuyor?
    Urettiklerimizin cogu dusuk katma degerli, dunyada para etmeyen seyler.
    Once kulluktan cikip vatandas olmak sart, odedigimiz vergilerin hesabini sormamiz lazim.
    Ancak o zaman bir seyler dogru yone yonlendirilir.
    Syg,

Sayfa 593/1012 İlkİlk ... 93493543583591592593594595603643693 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •