Sayfa 815/1000 İlkİlk ... 315715765805813814815816817825865915 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,513 - 6,520 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by kerem_goksoy Yazıyı Oku
    Forumun sakinliğinden herkesin alımı bitirip kenara çekildiği belli zaten. Kurda bir atak olmazsa Marta kadar oranlar bu şekilde gider sanırım. Bence alım yeri değil buralar. Bu dönemde eğer CDS ve Eurobond fiyatlarının stabil kalacağını düşünüyorsanız Eurobond yerine Eurobond fonu almak daha mantıklı olabilir.
    Eğerki fiyatların stabil olacağını düşünüyorsanız Eurobond fonu yerine para piyasası fonu veya kısa vadeli bono tercih edilebilir.

2. Merhabalar arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. 10 gündür eurobond konusunu araştırıyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Paylaşımlarınızdan çok şey öğrendim, hepinize teşekkürler.

Uzun vadeli ve bana pasif getiri sağlayacak yatırım argümanlarıyla biraz geçte olsa yatırım yapmaya başladım.

2 gün önce US900123AT75 kodlu %8 kupon getirisi olan 2034 vadeli ve kirli fiyatı 106.9 olan 5000 nominal bir eurobond YapıKredi bankası üzerinden aldım.Sanırım kamu bankalarından alsaydım 20-30 dolar daha az maliyetli olurdu, aldıktan sonra farkettim. Tüm bankalarda fiyatları sabit olur zannediyordum, neyse çok önemli değil.

Her ne kadar vadesi biraz uzun da olsa kupon getiri oranı cazip geldi, vade sonuna kadarda pek satmayı düşünmediğim için aldım. Gerek seçimim gerekse zamanlama açısından ne düşünüyorsunuz, biraz acele mi etmişim acaba?

Ayrıca kupon faiz oranının yüksek olması vadeye yakın zamanlarda( mesela 2027-2028 gibi) bu eurobonda talebin artması ve fiyatının yükselmesine sebep olabilir diye düşündüm. Vade sonuna gelmeden satma durumunda avantaj sağlayabilir. Tabi ki kupon faizleri artarsa terside olabilir. Mesela 11.8 faizli bir eurobond kirli fiyatı 127 gibi birşeydi, sanırım talepten bu kadar yükselmiş. Doğru mu düşünüyorum acaba?

Teşekkürler..

3.  Alıntı Originally Posted by Pyrrhon Yazıyı Oku
    Merhabalar arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. 10 gündür eurobond konusunu araştırıyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Paylaşımlarınızdan çok şey öğrendim, hepinize teşekkürler.

Uzun vadeli ve bana pasif getiri sağlayacak yatırım argümanlarıyla biraz geçte olsa yatırım yapmaya başladım.

2 gün önce US900123AT75 kodlu %8 kupon getirisi olan 2034 vadeli ve kirli fiyatı 106.9 olan 5000 nominal bir eurobond YapıKredi bankası üzerinden aldım.Sanırım kamu bankalarından alsaydım 20-30 dolar daha az maliyetli olurdu, aldıktan sonra farkettim. Tüm bankalarda fiyatları sabit olur zannediyordum, neyse çok önemli değil.

Her ne kadar vadesi biraz uzun da olsa kupon getiri oranı cazip geldi, vade sonuna kadarda pek satmayı düşünmediğim için aldım. Gerek seçimim gerekse zamanlama açısından ne düşünüyorsunuz, biraz acele mi etmişim acaba?

Ayrıca kupon faiz oranının yüksek olması vadeye yakın zamanlarda( mesela 2027-2028 gibi) bu eurobonda talebin artması ve fiyatının yükselmesine sebep olabilir diye düşündüm. Vade sonuna gelmeden satma durumunda avantaj sağlayabilir. Tabi ki kupon faizleri artarsa terside olabilir. Mesela 11.8 faizli bir eurobond kirli fiyatı 127 gibi birşeydi, sanırım talepten bu kadar yükselmiş. Doğru mu düşünüyorum acaba?

Teşekkürler..
    Getiri oranları değişmekle beraber söz konusu vade için 7-8 arası bir getiri söz konusu ise kupon faizi değişmeyeceğine göre
    kupon faizi piyasa faizinden düşükse 100’ün altına iner
    piyasa faizinden yüksekse 100’ün üstüne çıkar.

Bende olsam 100’e yakın kağıtları tercih ederdim. Karı vade içinde alıp vade sonunda ana parayı almak bana daha uygun geliyor
    Zamanlama için bir şey diyemiyorum. Yarın rusya çiçek uzatırsa çok bir şey değişmez ama sopa uzatırsa rakamlar değişebilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by Pyrrhon Yazıyı Oku
    Merhabalar arkadaşlar, aranıza yeni katıldım. 10 gündür eurobond konusunu araştırıyorum ve öğrenmeye çalışıyorum. Paylaşımlarınızdan çok şey öğrendim, hepinize teşekkürler.

Teşekkürler..

AT75 2034 vade. Efektif faiz getirisini ben çok kabaca şöyle hesaplıyorum.

Kirli 106.9 ise temiz kabaca (2.90 birikmiş faizi ile) = 104 olur

0.08/104= %7.69 - (4/12) = %7.69 - %0.3333 = %7.35

NOT: (4/12) 12 yıl sonra alınacak olan eksik 4 puanı 12 yıla bölüp yıl başına o kadar eksik faiz tahsil edilmiş gibi çok kaba bir hesap yapıyorum.(bileşik faizi katmadan, rakam küçük ve vade çok uzun olmadığından) Tam hassas yaşlandırma metodu ile yapıldığında 12 yıl vade için bu sonuç +/- 0.1..0.2 oynayabiliyor.

Vergi dilimine girenler için ek hesaplama

(örneğin %33'lük efektif vergi dilimi toplamına giriliyorsa) = net getiri yıllık %4.92
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

5.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    AT75 2034 vade. Efektif faiz getirisini ben çok kabaca şöyle hesaplıyorum.

Kirli 106.9 ise temiz kabaca (2.90 birikmiş faizi ile) = 104 olur

0.08/104= %7.69 - (4/12) = %7.69 - %0.3333 = %7.35

NOT: (4/12) 12 yıl sonra alınacak olan eksik 4 puanı 12 yıla bölüp yıl başına o kadar eksik faiz tahsil edilmiş gibi çok kaba bir hesap yapıyorum.(bileşik faizi katmadan, rakam küçük ve vade çok uzun olmadığından) Tam hassas yaşlandırma metodu ile yapıldığında 12 yıl vade için bu sonuç +/- 0.1..0.2 oynayabiliyor.

Vergi dilimine girenler için ek hesaplama

(örneğin %33'lük efektif vergi dilimi toplamına giriliyorsa) = net getiri yıllık %4.92
    Ben alırken temiz fiyat 102'idi. Kupon ödemesine 10 gün olduğu için temiz-kirli makası açık. Yaptığınız hesapları çok anlayamadım, acemiliğime verin.

Kabaca kendi hesabıma göre şöyle bir tablo çıkıyor umarım yanlış hesaplamamışımdır.

Cebimden çıkan meblağ 5345$ ve vade sonunda kupon ödemeler(13*400)+ana para=10.000 $

6 ayda bir 200 dolar kupon ödeme alacağım.

Tabi vade dolmadan satış ve vergilendirmeleri hesap dışı tutuyorum.

Basit faiz hesabıyla %8 yıllık getiri. Sanırım sizin hesap bileşik faiz hesabı ve bu durumda yıllık %5 gibi çıkar diye tahmin ediyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by Pyrrhon Yazıyı Oku
    Ben alırken temiz fiyat 102'idi. Kupon ödemesine 10 gün olduğu için temiz-kirli makası açık. Yaptığınız hesapları çok anlayamadım, acemiliğime verin.

Kabaca kendi hesabıma göre şöyle bir tablo çıkıyor umarım yanlış hesaplamamışımdır.

Cebimden çıkan meblağ 5345$ ve vade sonunda kupon ödemeler(13*400)+ana para=10.000 $

6 ayda bir 200 dolar kupon ödeme alacağım.

Tabi vade dolmadan satış ve vergilendirmeleri hesap dışı tutuyorum.

Basit faiz hesabıyla %8 yıllık getiri. Sanırım sizin hesap bileşik faiz hesabı ve bu durumda yıllık %5 gibi çıkar diye tahmin ediyorum.
    Şimdi tekrar listeye baktım birikmiş faizi 2.90 değil bugün için 3.78 gözüküyor sanırım yanlış kolona baktım.

O zaman yukarıdaki hesaplamayı 102 temiz fiyata göre güncellemek gerekli dediğiniz gibi.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7. TEB bankasından IB'ye eurobond virman edebilen olmuş muydu? Banka şubesi yabancı kuruma virman yapılmaz diyor ama bana saçma geldi.

8. Abiler benim 5 şubatta kupon ödemem vardı nasıl alacağım bunu acaba ilk ödemem olacak

Sayfa 815/1000 İlkİlk ... 315715765805813814815816817825865915 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •