Sayfa 312/637 İlkİlk ... 212262302310311312313314322362412 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 2,489 - 2,496 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,102
     Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    daha öncede bahsetmiştim ben borsa konusunda yeniyim. merak ettim şey ise okuduğum bir çok yazıda yatırım yapacağımız şirketleri yakından takip etmekten, teknik analizlerden vs. bahsediyor. 4-5 firmaya yatırım yapsam bir beyaz yaka olarak yakından takip edecek kadar vaktim yok benim. Üstatlar nasıl yapıyorsunuz? Bu borsa resmen tam zamanlı iş gibi geldi bana.
    Once ilk iki olmazsa olmaz kritere bakarim. (Sahibi kim ve temettu veriyor mu?)
    Buradan 20 yillik aylik log grafigine bakarim, belirgin bir trend var mi?
    Varsa 45 dereceye yakin mi?
    Sonra 200 haftalik ve 200 gunluk EMA ne yondeler?
    Kendi fiyati nereden nereye gelmis?
    Son 2 yilda yatirim v.s var mi?
    Son ceyrekler nasil bilancolarda?
    Tum bunlardan sonra ilk giris mi olacak?
    Blok alim mi olacak?
    Ekleme mi olacak? karar veririm.

Ben ne kadar yazsam da bu isleri belli bir tecrube isiginda okumadan bir sey anlayamazsiniz..
    Her sey zamanla olur..
    Bu zamani bos gecirmeyeceksiniz, surekli merak edip okuyacaksiniz.
    Para biriktirdiginiz gibi bilgi ve tecrube de biriktireceksiniz.

Bunlari yapmak gunde ne kadar vaktini alir?

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

2.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Once ilk iki olmazsa olmaz kritere bakarim. (Sahibi kim ve temettu veriyor mu?)
    Buradan 20 yillik aylik log grafigine bakarim, belirgin bir trend var mi?
    Varsa 45 dereceye yakin mi?
    Sonra 200 haftalik ve 200 gunluk EMA ne yondeler?
    Kendi fiyati nereden nereye gelmis?
    Son 2 yilda yatirim v.s var mi?
    Son ceyrekler nasil bilancolarda?
    Tum bunlardan sonra ilk giris mi olacak?
    Blok alim mi olacak?
    Ekleme mi olacak? karar veririm.

Ben ne kadar yazsam da bu isleri belli bir tecrube isiginda okumadan bir sey anlayamazsiniz..
    Her sey zamanla olur..
    Bu zamani bos gecirmeyeceksiniz, surekli merak edip okuyacaksiniz.
    Para biriktirdiginiz gibi bilgi ve tecrube de biriktireceksiniz.

Bunlari yapmak gunde ne kadar vaktini alir?

Syg,
    Peki ben aylık maaşımdan artırdığım kadar hisse alacağım. Bir miktar araştırma yaptım özellikle sahiplik, sektör, temettü verimi, büyüme vs. hakkında. Bunlar zaten sürekli yakından izlemeyi gerektirmiyor. Çeyrek raporları da öyle yılda 4 kere yayınlanıyor.
    Mesela 200 haftalık ve 200 günlük ortalamalara her gün mü bakıyorsunuz yoksa her alım öncesinde mi?
    Benim belli bir birikim alışkanlığım var borçlarımı ödedim, üzerine araba aldım, şimdide döviz ve altın olmak üzere kenarda bir miktar birikim yaptım. Artık çeşitlendirme zamanı geldi. Bir miktarda çalıştığım şirketin hisselerinden aldım. Yukarıda bahsedilen kadar sıkı olmasa da birikim yapabiliyorum. Her ay biriktirdiğim parayı 3-5 firmaya bölerek hisse alayım diyorum. Bir diğer aklıma takılan şu. Sonuçta 20-30 senelik projeksiyon ile bakıyorum ben meseleye. Yani sağlam bir şirketin hissesini 20 sene boyunca biriktirmeye kafa yoruyorum. Örneğin EREGL hissesini 20 sene boyunca biriktireceksem bugün kaç paradan aldığım önemli mi? Hareketli ortalamalara illaki neden bakmam gerekiyor?

temel besin kaynağını da uygun fiyatla almayı da unutmayalım. et, et dendiğinde de elbette kuzu. mezbahadan bütün kuzu almak en azından % 20 tasarruf sağlar.

4.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    geçen yeşilli bir bankanın iş görüşmesine gittim, sırf piyasa ne durumda diye bi göreyim dedim.. dönüşte servis full bayan çalışan dolu. "bugün servise bindiğime inanamıyorum" tarzında konuşmalar zaten çalışma koşullarının beyaz yaka için ne kadar ağır olduğunu özetliyor.

işte bu yüzden çıkış yolu sermaye piyasaları diyorum. temettü+trading+mevduat.
    belli bir sistem oluşturursa herkes sermaye piyasaları ile geçimini sürdürebilir.
    hem köle olunmamış, hem kendini daha geliştirmiş , hemde sağlıklı huzurlu bir yaşam geçirmiş olur.

syg.
    çok güzel tespit, sizin yorumunuz da harika!

sabırla yaklaşan herkesin bunu başarabileceğine inanıyorum. yeter ki hem tasarruf hem de yatırımda sabır gösterilsin. ama o kadar çok sosyal baskı var ki, gelirine göre şurda otur, şu arabaya bin, şu marka kıyafet-telefon vs al... tüketim toplumunun reklamı çok, ama birikim yapmanın yok..
    Tasarruf etmek, kanaatkar yaşamak ve birikimleri yatırımla değerlendirmek üzerine bir blogum var:
    http://www.MrMilyoner.com

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,102
     Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Peki ben aylık maaşımdan artırdığım kadar hisse alacağım. Bir miktar araştırma yaptım özellikle sahiplik, sektör, temettü verimi, büyüme vs. hakkında. Bunlar zaten sürekli yakından izlemeyi gerektirmiyor. Çeyrek raporları da öyle yılda 4 kere yayınlanıyor.
    Mesela 200 haftalık ve 200 günlük ortalamalara her gün mü bakıyorsunuz yoksa her alım öncesinde mi?
    Benim belli bir birikim alışkanlığım var borçlarımı ödedim, üzerine araba aldım, şimdide döviz ve altın olmak üzere kenarda bir miktar birikim yaptım. Artık çeşitlendirme zamanı geldi. Bir miktarda çalıştığım şirketin hisselerinden aldım. Yukarıda bahsedilen kadar sıkı olmasa da birikim yapabiliyorum. Her ay biriktirdiğim parayı 3-5 firmaya bölerek hisse alayım diyorum. Bir diğer aklıma takılan şu. Sonuçta 20-30 senelik projeksiyon ile bakıyorum ben meseleye. Yani sağlam bir şirketin hissesini 20 sene boyunca biriktirmeye kafa yoruyorum. Örneğin EREGL hissesini 20 sene boyunca biriktireceksem bugün kaç paradan aldığım önemli mi? Hareketli ortalamalara illaki neden bakmam gerekiyor?
    Her sey senin istedigin olcude komplex karmasik yapilabilir..
    Marifet bir sistem olusturup bunu basitlestirip tavizsiz uygulayabilmekte.
    Yukarida yazdigim benim hareket tarzim.
    Blok giris yapmayacak birisinin tabii ki EMA'lar filan bakmasi gerekmiyor.
    Benim yukarida yazdigim kriterlerden kac tanesi gecebilir ki zaten 500 tane sirketten?
    Yani biriktirmeye deger hisse sayisi 10-15 taneyi gecmez..
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

6. sayın dudu merhaba,

2 noktada şahsi fikrinizi merak ediyorum;

- 2001 ve 2008 yıllarında ki gibi dolar'ın 1 TL olmasına "İMKANSIZ" diyemeyiz, değil mi ?

- Yurtdışı hisselere yatırım yüksek vergiden dolayı mantıklı olmuyor pek, dolar olarak kazanç sağlayabileceğimiz farklı yatırım seçenekleri var mı acaba vergi durumuna takılmayan ?

cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

7. İki ay önce birinci parça temettümü almıştım (10 kg siyah salamura, 10 kg yeşil salamura zeytin)

Haftaya ikinci parça temettü geliyor (20 kg zeytin yağı, 20kg siyah sofralık zeytin)

Uzun vade temettü yatırımcılığı sadece hisse ile olmuyor tabii ki

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Biraz da kendimden bahsedeyim. Hariçten gazel okumadığımız belli olsun.

Lisansım mühendislik, işletme master ı ve ekonomi doktorası yaptım. 18 sene kadar büyük bir şirkette stratejik planlama bölümünde çalıştım. Ve bu yıl kuurmsal iş hayatımı sonlandırma kararı aldım, yaşım 40...Umarım bir daha kurumsal bir firmada çalışmak zorunda kalmam ve yarı zamnalı işlerde çalışarak, kendimi işimi yaparak ayakta durabilirim

Şu an herşey yolunda, olduğu gibi devam ediyor her şey, iki çocuğum da özel okula gitmeye devam ediyor. Bu yaşa kadar ki birikimlerim, ve bundan sonrası için kendime olan güvenim var...Öyle aileden maddi bir şey de kalmadı, ne yaptımsa kendim alın terimi akıtarak, tasarruf ederek yaptım.

Bizim nesil için bahsettiğim hedefe ulaşmak daha kolaydı. Bizden önce 50 yaşında emekli oldu büyüklerimiz, 2000 öncesi çalışmaya başlayan ben de 57 yaşında emekli olacağım (günü tamamladım, yaşı bekleyeceğim artık). Ama yeni başlayan arkadaşlar 65 de emekli olacak. Ve yeni arkadaşların para biriktirmesi de çok daha zor olacak..Ben bekarken kazandığım 3 liranın ikisini, evlendikten sonra da bir lirasını biriktirebildim. Ama artık ne ücretler bu kadar yüksek, ne de hayat eskisi kadar ucuz...Yani işiniz çok daha zor artık.

Bir de şunu akıldan çıkarmasın genç arkadaşlar...10 yıl sonra, şu an uzman olan abinizin yaptığı işi siz yaparken, şu anda onun aldığı ücretin belki yarısını ancak alacaksınız(usd olarak)...Eskiden büyük bir firmada 5 yıllıık çalışma ardından, ortalama bir memur maaşının iki katını alabiliyordu beyaz yaka, artık 1,5 katını bile almak çok zor.

Yani, 50 li yaşlarda çok zorda kalmamak için, 20 li yaşlardan itibaren iyi tasarruf etmek, tasarruf edilen rakamları da çok yi yönetmek gerekiyor.
    Sn. Cautionary bu topiği şimdi gördüm ve ilgimi çekti. Okumaya başladım. Lakin 313 sayfa olmuş .Belki soracağım sorunun cevabını vermişsinizdir bir sayfada ama ben gözden kaçırabilirim.

40 Yaşında kurumsal çalışma hayatınızı bitirmişsiniz. Prim gününüzü bitirmişsiniz. Ve yaşı bekliyorsunuz Emekli olmak için.

Sizin muhtemelen ssk'nın hep tavandan yatmıştır .Bu sene için bu 13.344 tl idi sanırım. Şimdi artık çalışma hayatınız bittiği için ve yarı zamanlı çalışmaya başladığınız için ask priminizi nasıl ödüyorsunuz ? Hala tavandan mı yatırıyorsunuz ? Böyle yapmaz iseniz ,56-58 yaşınıza geldiğinizde muhtemelen emekli maaşınız oldukça düşük olacak ve kurumsal hayatta onca tavandan yatırılmış primler boşa gidecektir.

Asıl sorum şu; Diyelim ki tam özgür olmak istiyor ve yarı zamanlı dahi çalışmamaya karar verirsek. Yaşımızı beklerken bu emekli maaşımızın düşmemesi konusunda bir bilginiz var mı ?

Umarım anlatabilmişimdir derdimi,sorumu.

teşekkürler

Sayfa 312/637 İlkİlk ... 212262302310311312313314322362412 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •