Sayfa 204/956 İlkİlk ... 104154194202203204205206214254304704 ... SonSon
Arama sonucu : 7645 madde; 1,625 - 1,632 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

1. Mesela en yükseği sade süttür sanırım
    1 lt sade süt 1 lt sütten olduğuna göre () 1 lt sütün maliyeti de 1,53 krş olduğuna göre (çiğ süt fiyatı),1 lt Pınar süt satış fiyatı da 3,95 tl olduğuna göre

Brüt Kâr=3,95-(1,53+0,20)=2,22 tl ..(Diğer maliyetler için 0,20 krş koysak)

Kabaca hesapladım...
    Hesap eden çıkmazsa ben tek tek hepsini hesap ederim...

Esen Kalın...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Pınar ürünleri tüketiciye ulaşana kadar üstüne 3 defa kar konulmuş oluyor. 1-Pınar Süt, 2-YBP, 3-Perakendeci Marketler.

Düşünelim, Migros 1lt sütü 3.95'e satıyor, şirketin ortalama brüt marjı %36 yani bunu YBP'den tahminen 3.00 liraya alıyordur. Eh tabi YBP de kendi kârını koyuyor onu da düşebilirsek Pınar'ın satış fiyatını buluruz, şirket toptancı kar marjı %5-10 arasıdır bence. Diyelim %10 ise Pınar'dan 2.72'ye alıyor demektir. Şirketlerin hangi ürünü yüzde kaç karla sattığını bilmek çok zor.

Sn rektör yardımcısı, ürünlerin süt maliyeti üzerinden Pınar'ın ancak hammadde maliyetini belki bulabiliriz. Ancak her ürünün üretim aşamasında fabrikasyon/işleme gideri farklı olacaktır. Yani bu işi kotarabileceğimizi halka açık bilgiler ile sanmıyorum ne yazık ki

Syg.
    Son düzenleme : Börsianer; 21-01-2018 saat: 20:43.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
    Migros'un tüm ürünlerini aynı kar marjı ile satmadığını düşünebiliriz. Bence hızlı tüketim ürünleri daha düşük kar marjları ile satılıyordur sürümden kazanıldığı için. Böyle bile olsa 1lt tam yağlı sütü Pınar maksimum 3,00 TL'ye satıyordur bence. 45 kuruş YBP 45 kuruş da Migros kazanıyor olabilir ???

Bunlar çok derin konular, YBP çalışanları belki bilebilir çünkü dağıtım ağının tam ortasındalar, kaynaktan alıp perakendeciye onlar satıyor. YBP olmasa Pınar Migros'a direkt satış yapsa kar marjları oldukça yükselir veya ürünler ucuzlar ancak tüm pazarlama giderleri de Pınar'a kalır. Yaşar Grubu bu şekilde bir ağ oluşturmuş, bu şirkete ortak olmak isteyen buna razı oluyor.

Syg.

4.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Pınar ürünleri tüketiciye ulaşana kadar üstüne 3 defa kar konulmuş oluyor. 1-Pınar Süt, 2-YBP, 3-Perakendeci Marketler.

Düşünelim, Migros 1lt sütü 3.95'e satıyor, şirketin ortalama brüt marjı %36 yani bunu YBP'den tahminen 3.00 liraya alıyordur. Eh tabi YBP de kendi kârını koyuyor onu da düşebilirsek Pınar'ın satış fiyatını buluruz, şirket toptancı kar marjı %5-10 arasıdır bence. Diyelim %10 ise Pınar'dan 2.72'ye alıyor demektir. Şirketlerin hangi ürünü yüzde kaç karla sattığını bilmek çok zor.

Sn rektör yardımcısı, ürünlerin süt maliyeti üzerinden Pınar'ın ancak hammadde maliyetini belki bulabiliriz. Ancak her ürünün üretim aşamasında fabrikasyon/işleme gideri farklı olacaktır. Yani bu işi kotarabileceğimizi halka açık bilgiler ile sanmıyorum ne yazık ki

Syg.
    Bir düzeltme yapmak isterim yardımcı olursa..
    36% gibi bir brüt marj olamaz.markalı sütde %25 pl de ise %5 la çalışırlar..
    Saygılar sevgiler

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,501
     Alıntı Originally Posted by Black Diamond Yazıyı Oku
    Bir düzeltme yapmak isterim yardımcı olursa..
    36% gibi bir brüt marj olamaz.markalı sütde %25 pl de ise %5 la çalışırlar..
    Saygılar sevgiler
    Katkılarınız için teşekkür ederim, perakendeci kar marjları benim sınırlarımı aşıyor

6.  Alıntı Originally Posted by Börsianer Yazıyı Oku
    Katkılarınız için teşekkür ederim, perakendeci kar marjları benim sınırlarımı aşıyor
    Rica ederim..benim sınırlarım içinde sayılabilir::

7. Arkadaşlar öncelikle şunu belirtmek isterim
    Gerek ben,gerek Sn Borsianer, temel analizi seven insanlar olarak bu tür sohbetler yapmayı seviyoruz...
    Genel kültürümüzü geliştirmeye çalışıyoruz...
    Yoksa hisse fiyatı ile direk alakalı konular değil sohbetlerimiz...

Konu Sn Borsainer tarafından neden anlaşılmadı gerçekten şaşırdım...
    Aslında çok basit...

1 litre sade süt ,1 litre çiğ sütten üretiliyorsa,1 litre uzun ömürlü sütte 3,95 tl ye satılıyorsa aradaki fark brüt kardır...

Brüt Kar=Satış Fiyatı-Brüt Maliyetler
    Brüt Kar=3,95-1,53
    Brüt Kar=2,42 tl (diğer maliyetleri göz ardı ettim)

Şimdi bu 2,42 tl yi birileri (sanayici+dağıtıcı+market) kendi aralarında paylaşıyor...

Esen Kalın...

8. 1 kg yoğurt 1,6 litre çiğ sütten yapılıyorsa

Brüt Kar=Satış Fiyatı-Brüt Maliyetler
    Brüt Kar=6,1-(1,53x1,6)
    Brüt Kar=3,66 tl

İşte bu 3,66 tl sanayici+bayiler+market tarafından paylaşılıyordur...

Yalnız bu nokta da soğuk zincir ciddi bir maliyet kalemi olarak devreye giriyordur sanırım...
    1 lt uzun ömürlü sütün saklama koşulları+raf ömrü ile 1 kg yoğurdu saklama koşulları+raf ömrü ciddi maliyet farklılıkları gerektiriyordur sanırım...
    Bu konuya daha sonra değineceğiz....

Sn Borsainer e özel dipnot:Ltf ismimi orjinaline sadık kalarak kullanınız...

Esen Kalın...

Sayfa 204/956 İlkİlk ... 104154194202203204205206214254304704 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •