Sayfa 124/250 İlkİlk ... 2474114122123124125126134174224 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 985 - 992 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    ABD ve USD

Adolf Hitler....

Defalarca okudum.. Hayatını ezberledim... Adam inanılmaz.. 2.ci dünya savaşında günde 25 adet denizaaltı, 50 adet savaş gemisi ve sayısı belli olamayan günde onlarca savaş uçağı, tank ve silah yapımı...

Almanya nın demir cevherleri yetmeyince 1 gecede Norveç i işgal edip tüm dağları delip demir cevheri çıkartıyor...

İnanılmaz bir üretim gücü... Günümüz teknolojisi ile mümkün değil..

Ama Almanlar 1940 larda yapabiliyorlar...

Naziler azıcık çok az tedbirli davransalar tüm dünyayı işgal edebilirlerdi... Kimsenin gücü mümkün değil YETEMEZDİ.. ABD liler dahil...

Adolf Hiıtler in tek hatası , kendisine olan aşırı özgüveni idi...

Savaş Kararı aldığında aynı anda doğuda Polonya'ya, Rusya'ya, Balkanlara, Yunanlılara, Bulgarlara.. Kuzeyde Norveçe, İsveçe, güneyde İtalya ya, Kuzey Afrikadaki tüm devletlere, Batıda ise Belçikaya, Lüksemburga, Hollandaya, Fransaya, ingiltereye ve de ABD ye SAVAŞ İLAN ETTİ...

AYNI ANDA...

Eğer ALmanya önce doğuya sonra güneye sonra kuzeye sonra batıya savaş açsa idi bu savaşın %100 galibi Almanlar idi...

Ama YENİLDİLER...

Şİmdi ABD....

YENİLMEZ bir ekonomik güç gibi duruyorlar. Tıpkı 2.ci dünya savaşındaki ALMANYA gibi.. Kendine aşırı özgüven devasa teknoloji ve silah gücü ile.....

Aynı anda Meksika, Kanada, Rusya, Çin, AB ve de Türkiye ile ekonomik savaş ilan etti.... Heryere vergi koydu.. USD ı aşırı güçlü hale getirdi ki bu bundan önce FED başkanı YELLEN in en çok korktuğu şeydi...

"FAİZ ARTIRAN BİR EKONOMİDE GÜÇLÜ USD.."

Gerçi Yellen bunu başardı.. %0,25 olan faizleri %1,75 e kadar USD ı fazla güçlü hale getirmeden ithalat ve ihracaat dengesini korudu...

Oysa şimdi 1,75 den %2,00 ve %2,25 e gelen faizler ile USD çıldırmış derecesinde güçlü...

ABD de nin 21 trilyon USD dış borcu var... 300,000,000 nüfus....

Türkiye nin 0,45 trilyon USD dış borcu var.. 81,000,000 nüfus...

Kısaca Türkiye ye göre dış borcunu oranlar isek; ABD nin 1,66 Trilyon USD olması gerek...

Biz Türkiyeyi 0,45 trılyon usd borcu var diye batırırken, 21 trilyon borcu olan ABD yi göklere çıkarıyoruz...

Oysa ABD nin bu denklemde 1,66 Trilyon USD borcu olması gerek..

Üstüne üstlük anlamsız güçlü bir USD ın ithalatı vergi artışlarına rağmen patlatması an meselesi...

Kıasca ABD bu ekonomik politikaları ile kendisini HITLER gibi yalnızlaştıyor...

Yalnızlaşan bir ABD nin bu ekonomik savaştan galip çıkması olanaksız....

Türkiye'ye Fransa, Almanya, İtalya, Rusya, Çin ve de Azerbaycan açık desteğini koydu...

Kapitalist olan ABD kapanırken, sosyalist olan ÇİN açılım diyor....

Bence ABD tekrar düşünmeli diyorum...

ref.https://www.sozcu.com.tr/2017/ekonom...ertte-1636957/
    buna katilmiyorum

ABD almanyaya savas actiginda zamanin baskani Eisinhower o zamanki otomobil sirketi GM e emir verdi bana Hummer yapin diye

dusun sene 1940 ve adamlar atiyorum dakkada 1 araba cikardilar fabrikadan

O zamanki Boeing e dediki bana savas ucagi yapacaksin

Boeing kendine verilen para ile bir fabrika zinciri kurdu 2 dakkada bir ucak cikti fabrikadan

buna Almanya degil dunyadaki hicbir guc basa cikamazdi. Almanyanin elindeki guc potansiyel ile Amerika arasinda everest kadar fark vardi hala var

2. Cumartesi TV24 te yayınlanan kayıtdışı programına konuk kişi Adnan Oktar ın eski müritlerinden Kızıl İmamlar grubundan olan üst düzey Mason Felsefe PROF. DR Teyfur Erdoğdu.

Sonra demeyin üniversitelerimiz neden bilim patent üretemiyor diye. Yıldız Teknik Üniversitesinde Felsefe Prof DR. Caner Taşlaman ve Teyfur Erdoğdu gibi uydurma akademisyenler dolu. Üniversitelerimiz Patent üretemez durumda. Üniversitelerimiz, Adnan Oktar ve FETÖ gibi örgütlerin elinde oyuncak olmuşsa önlem alınması gerekmez mi?

https://buff.ly/2CJoDNd

3. Hiç akıllanmayacağız; hemde hiç.... Maalesef hepsine müstehakız...

4.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Hiç akıllanmayacağız; hemde hiç.... Maalesef hepsine müstehakız...
    Abi , alışkın değiliz böyle yorumlarına..
    Sana bile böyle yazdıran detayları rica etsek?

5.  Alıntı Originally Posted by bir-esnaf Yazıyı Oku
    Abi , alışkın değiliz böyle yorumlarına..
    Sana bile böyle yazdıran detayları rica etsek?
    Sn.Bir Esnaf üzülüyorum... Sıkılıyorum.. 2 ay önce USD 7,11 TL iken alın alın 10 TL olucak diyenler vardı..

O denli yazdım ki... O denli ikaz ettim ki? Anlayan çıkmadı.. 7 TL ye gelmiş USD grafiği yatayla 90 derece açı yapmış, "Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz" başlığında hala birbirini gazlayan tipler vardı...

İkaz etmeye çalışsam resmen Anneme, bacıma küfür yerdim, o denli....

8 TL olacak 9 tl olacak hatta hızını alamayıp 10 TL olacak oradan 11 TL diye yazanlar dahi vardı...

USD da formasyon an itibarı ile ŞELALE dir.. Düşen bıçak tutulmaz; nerede durur artık, bilinmez; ancak tahmin edilir...

Çok açık yazıyorum, Şubat 2019 tahminim USD da dip 4,85 TL dir... Bir an değer yükselir ama değecektir...

Arada tepkiler olur, iner çıkar..

Ama iki adım geri bir adım ileri olacaktır...

MB 625 baz puan artırmış, PAPAZ bırakılmış hala malum başlıkta USD 6 TL olur sabah diye vakit verenler var... Oysa MB 625 baz puan artırıncaönce USD da "Ölü Kedi Sıçrayışı" olur dediğimde herkes gülmüştü...

MB faizi artırmış USD ise 6,30 TL ye yükselmişti... O zaman bu hemen şakır şakır düşmez bu bir sıçrayış hemde ölü kedi demiştim... Tınan olmadığı gibi Ti ye alanlar olmuştu...

Kafayı 400 milyar USD dış borca takmışlar kendi kendilerini gazlayıp sadece zararlarının boyutunu artırıyorlar...

Her zaman dedim ne ucuz ise onu alın bekleyin. KY sının yapacağı iş o idi...

7,11 TL de millet FULL DOLARİZE iken ben battıklarını iddia ettikleri FULL BANKA HİSSE sinde idim...

(Sen Biliyrosun Banka Hissesinde olduğumu)

(ref. Garanti, Akbank ve Vakbn sayfalarında)

Şİmdi bankalar RALLY de USD da SELLALE..

Ama akıl yok bizlerde.. Rasyonalite yok bizlerde.. Mesela ben çok uygun bir yerden FULL VAKBN dayım... Ömrümün sonuna kadar VAKBN VAKBN VAKBN VAKBN VAKBN da asla demem...

Mesela VAKBN 6 TL USD 4,85 TL olunca VAKBN ı satıp USD alacağım... Belki o vakit 1 yılda USD da vade de kalacağım..

Rasyonalite ve akılcılık budur...

Ama bizler DUYGUSAL davranıyoruz ve hep kaybediyoruz...

USD USD USD USD:. 2018 yılı için 3,75 TL den benim zirve noktam 5 TL idi... 6TL oldu 7 TL oldu 7,40 TL oldu ve USD alan insanlar vardı...

USD düşecek diye birşey yazınca anında AFAROZ edildim.. Buarada FULL SİYASET FULL AKILSIZLIK...

Her neyse anlatmaya çok çalıştım değerli arkadaşım....

Anlamak, dinlemek istemediler...

Yapacağım bir şey yok...

Şimdi 3 TL den aldığım Vakbn ları izlemek kademe kademe nereden satacağımı hesap etmem gerek...

USA a da 5,50 TL den kademe kademe girmek var. (6 aylık süreç)

Umarım sen de herşey yolundadır......

Bol kazançlar...

(Ne yalan söyleyeyim malum başlığa şunu yazmak isterdim.. "2 ay önce 7 TL den USD aldım USD şimdi 5,65 TL oldu zararım çok büyük ne yapmalıyım? Acil cevap...")

Ne alık cevap verenler olur du...

Rahip serbest bırakılmayıp. 10 yıl hapis verilseydi yine kur bu seviyede olur muydu ?
    Eğer cevabınız evetse tüm önermelerinizi kabul edebilirim. Ancak cevabınız hayırsa kimseye haksızlık etmeyin bence.
    Ben mahkeme kararı çıkasıya kadar karar veremedim.

Not: 7 den dolar almadım.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

7. Sn.Egeli sorunuz için çok teşekkür ederim...

Vakbn sayfasına giriniz 5-10 sayfa gerilere gidiniz orda SELKA yı bulunuz ve tüm yorumlarımı son 1 aydır okursunuz..

Kafadan atma yok... Hepsi kayıtlı, tarihli ve arşivli..

Okuma zahmetinizden sizi kurtarmak amaçlı burada ifade etmek isterim..

(Arzu ederseniz yazdıklarımı bulur buraya yapıştırabilirim)

Şunu diyordum...

Konkordatolar ard arda gelmeye başlamıştı. Benim fikrim (ref.SN.Bir Esnaf bilir) 2018 yılı USD 5 TL yi geçerse şirketlerin BİLANÇO ları bozulur...

6 TL yi geçerse iflaslar başlar...

7 TL ve üzeri olursa Türkiye'de bulunan 700,000 adet firmanın en az 500,000 ini BATAR....

Bu bir öngörü değildir... Rasyonalite, gerçekliktir.. At kafadan değildir...

Öylede oldu zaten, 5 TL üzeri şirket karları eridi, 6 TL üzeri firma ve bankaların Sermayeleri küçüldü, bilançoları bozulmaya başladı, enflasyon hortladı hemde inanılmaz, 7 TL de ise BATARDIK... Çok açık ve NET...

USD 10 TL olucak diyenlerin ıskaladıkları şey şu idi...

Türkiye'yi batırmak için USD ın 10 TL olmasına gerek yoktu, 3,75 TL den 7 TL ye gelen kur yeterdi...

PAPAZ kesinlikle bırakılmalı idi...

Bırakılmasaydı,

USD derhal 6 TL den ilk durak 6,50 TL ye oradan 7 TL ye gelirdi...

Ama mantıklı olmazdı...

O zaman TR de ki ne şirketlerin değeri, ne senin evinin değeri, ne paranın ne çalışmanın, ne emeğinin, ne de ata yadigarı arsanın değeri kalmaz dı...

Bu çılgınlığı yapabilirler miydi?

Yapabilirlerdi, ama ÇILGINLIK olurdu...

PAPAZ dan önce giyim kuşam ayakkabı şirketleri ardından dev gıda firmaları KONKORDATO ilan etmeye başlamışlardı...

Keskinoğlu piliç, 50 yıllık ambalajcı Emin İş, Kaşıbeyaz restaurantlar zinciri, Günaydın Group, Yörsan, Beta Ayakkabı A.Ş, Hotiç A.Ş, Yeşil Kundura aklıma şu an ilk gelenler vb....

PAPAZIN maliyeti TR de %5 olan faizlerin %25 e çıkması ile zaten aşırı maliyetlenmişti buna devam etmek DELİLİK idi...

Ben PAPAZIN bırakılması gerektiğini ve ihtimalin %95 olduğunu belirtmiştim bir ihtimal %5 bu hükümet çılgınlık yapabilir diyordum...

Şİmdi USD ın nasıl füze gibi çıkardılarsa bu faktörler ortadan kalkımnca aynı hızla geri geliyor...

Tüm hadise bu...

Bol kazançlar.

8. SELKA
    papaz ile bozuk olan ABD ilişkilerinin düzeldiğini veya düzelebileceğini düşünüyor musunuz?
    RUSYA İRAN VE ÇİN ile yakınlaşma..
    iran ambargosu na uydun uymadın
    s400 füze sistemi
    halkb
    mümbiç de ABD askerine rağmen dalarız çıkarız söylemleri..
    ısrarla büyük elçi olmadan maslahatgüzar seviyesinde ilişki..

dolar seviyesi ve yaklaşımınız tamamen doğru..
    sıkı ise bırakmasınlar idi..
    doların 10 a doğru hareketlenmesi ile HİÇÇ birşeyimiz kalmayacak idi..

RTE bunu gördü..Çaresizliği gördü..esip gürlemesi bu çaresizliğin neticesi idi..

Sayfa 124/250 İlkİlk ... 2474114122123124125126134174224 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •