Sayfa 40/78 İlkİlk ... 30383940414250 ... SonSon
Arama sonucu : 621 madde; 313 - 320 arası.

Konu: Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız

1.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Aslinda soyle siz yanlis anloyorsunuz.

01.01.2010 yilinda aldiniz 5000 tl 01.01.2011 yilinda oldu 6000 tl

02.01.2011 1000 tl dagitti ayni gun degeri 5000 tl ye dusuruldu.

Tekrar lot aldiniz ortaklik oraniniz artti 6000 tl degerinde ortaksiniz bir sene daha gecti bu surede 7000 tl oldu sizin paraniz

Ama sirketin degeri aslinda 6000 tl ye yukseldi sonra 1000 tl dagitti sirket degeri 5000 e sizin portfoyunuz 6000 e dusuruldu.

Gittiniz tekrar lot aldinoz vesaire.

Aradan gecen 3 yilda sirket degeri 5000

Amcak sizin ortaklik portfoy degeriniz 8000 tl oldu.

3 yil oncede bu sirketin degeri 5000 di simdide 5000.

matematik yanilmaz
    acayip saçma bir hesap şekli

allah yardımcınız olsun
    bir daha topiğinizde bulunmamam merak etmeyin

siz buna matematik mi diyorsunuz

tutarları değiştirin belki kafanız doğruyu görüp anlamanıza yardımcı olur
    benim vaktim değerli
    Paylaştığım hiçbir şey yatırım tavsiyesi olamaz.
    HERKESİN KENDİ AKLI VAR.

2. Neden temettü ödeyen sanayi şirketlerine ortak olmalıyız başlıklı konuda sayfalardır temettü etkisizliği konuşuluyor.. Ki sadece etkisizliğini anlatmak için açılmış da bir başlık varken..

Üstelik sadece bu konu değil, Uzun Vadeli Temettü Yatırımcılığı ve kaç sene önceki forum arşivindeki geçmiş konularda da benzer durum var.

Bıkmadın mı gerçekten..

Bu konudakilerin çok temel bir mantığı var; bir bakkala ortak olursan amacın ortaklık payının satış fiyatının artmasından ziyade kar, kar artışı ve sürdülebilirdiği ve bundan alacağın paydır.

Ford Otosan'dan Koç Holding de Ford Motor Company de parasını bu şekilde kazanır, yetkililerine bir sor istersen kar payı etkisiz mi değil mi, etkisizse neden alıyorsunuz diye..

Yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Saygılar.

3. Bana gore kacamak bir cevap sacma buluyor ama aciklamiyorsun.

Benim en buyuk dertlerimden biride bu hayir oyle degil sacma bu der ama dogru olan hesaplamayi yapmazlar.

Bakkal hesabina gelince ortaklik payinin satis fiyati artmayinca eline gecen kar payi kar olarak yansimiyor.

Bu basit dedigin mantigi oturup iki satirda defterde hesap edemediginiz icin konu 5 6 yildir cozulemedi.

Elde edilen kar sana dagitilmasa bile satis fiyatinin icine dahil ediliyor. Eger satia fiyatinin icine dahil edilmezse ana paran eksiliyor elde var 0 oluyor.

Bu sebepledir ki ben bakkala ortak oldum sen satisi yap karininda bir kismini bana ver diye basit ilkokul matematigine benzemiyor bu is

Bakkal karini elde eder kasaya koyar sende ver o kasadan ver temettumu dersin patronda vermeyecem banka faizinde dursun der.

Sende baslarim boyle ise ben ortakligimi baska birine satoyorum dersin ve satacagin adama hem bakkalin degerini hemde bankada duran kar ile beraber satarsin. Dolayisiyla ha kasadaki parayi temettu alip bakkali satmissin

Ha kasada duran parayida degerin icine sokup satmissin ayni sey.

Iki tarafta ayni b.kk nanelisini yiyor.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. Bakkal amca eskisi gibi 100 gofret satmaya devam etsin mi ?

Bakkal amca kasadaki para ile 110 gofret satmaya başlasın mı ?

Bakkal amca olarak devam etmek mi , 2-3cü şubeyi açmak mı ?

Daha nasıl anlatılır?
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

5.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Bakkal amca eskisi gibi 100 gofret satmaya devam etsin mi ?

Bakkal amca kasadaki para ile 110 gofret satmaya başlasın mı ?

Bakkal amca olarak devam etmek mi , 2-3cü şubeyi açmak mı ?

Daha nasıl anlatılır?
    daha o levele geçemedik bile Daha level 1 deyiz.

level 1 soruları

bakkal amca1 her ay 100 gofret satıyor sattığı gofretlerden gelen parayı kasasında tutuyor.

bakkal amca2 her ay 100 gofret satıyor sattığı gofretlerden gelen parayı her ay kendisi dahil tüm ortaklara temettü olarak dağıtıyor.

SORU-1 Yukarıdaki anlatılanlara göre iki bakkalında ilk kuruluş değeri 1,000 TL ise her 100 gofret satışından elde edilen net kar 100 tl ise 5 ay sonra, bakkal amca1'in değeri kaç lıradır bakkal amca 2 nin değeri kaç lıradır ?

a- bakkal amca1 1,500 TL - bakkal amca2 1500 TL
    b- bakkal amca1 1,000 TL - bakkal amca2 1500 TL
    c- bakkal amca1 1,000 TL - bakkal amca2 1000 TL
    d- bakkal amca1 1,500 TL - bakkal amca2 1000 TL

SORU-2 Yukarıdaki anlatılanlara göre bakkal amca1'in kasasında ne kadar para vardır bakkal amca2'nin kasasında kaç para vardır.

a- bakkal amca1 500 TL - bakkal amca2 0 TL
    b- bakkal amca1 0 TL - bakkal amca2 0 TL
    c- bakkal amca1 1,000 TL - bakkal amca2 0 TL
    d- bakkal amca1 1,500 TL - bakkal amca2 1000 TL

Level-2

İki adet bakkal dükkanınız var her ay her birinden 100 gofret satıyor ve 100 TL kar elde ediyorsunuz. 1. bakkaldan 25 TL her ay temettü alıyor 2. bakkaldan her ay 50 tl temettü alıyorsunuz.Buna göre;

SORU-1 Çikolata satışı için her bir bakkala en az 500 TL'lik çikolata siparişi vermeniz gerekiyorsa aşağıdakilerden hangileri yanlıştır ?

A- 1. bakkal 2. bakkaldan daha geç çikolta siparişi verir.
    B- 1. bakkal 20 ay sonunda çikolata siparişi verebilir.
    C- 2. bakkal 40 ay sonunda çikolata siparişi verebilir.

a- B ve C
    b- A ve B
    c- yalnız A
    d- Hepsi

SORU-2 (KONU: İLİZYONİST CÜMLELER: KARINI YATIRIMCILARLA PAYLAŞAN PATRON Sanki bütün kar sizin için paylaşılıyormuş gibi) Toplam değeri 10,000 TL olan bir bakkalın %10 u halka açık. BU halka açık kısımın hepsinede erhan satın aldı. Bakkal her ay 1500 TL kar elde ediyor elde edilen bu karın 1000 TL sinide temettü olarak paylaşıyor. BUna göre;

aşağıdakilerden hangileri doğru bir yargıdır.

A- Bu şirket karının 3/2 sini temetüt olarak paylaşmıştır.
    B- Patron her ay 900 TL temettü ödemesi alır.
    C- Şirketin %10 una ortak olan yatırımcı elde edilen kardan temettü olarak 100 TL alır
    Ç- Patron karının büyük bir kısmını yatırımcılarla değil aslında kendi ile paylaşıyordur.
    D- Elde edilen karın çok büyük bir kısmı dağıtılmasına rağmen asıl karı patron alıyordur.
    E- Karının 3/2 sini dağıtan patron 900 TL Sini kendi cebine 100 TL sini ise yatırımcılara dağıttığı halde yatırımcılar karını paylaşan patron diye sevinir.
    F- Patron şirketteki karın 3/2'sini kasadan araklamak yerine temettü dağıtarak aynı amaca hizmet etmiş aynı zmanda yatırımcı nezdinde övülmüştür.
    G-Bİr taşta iki kuş vuran yatırımcı değil şirket sahibidir.

A-HEPSİ
    B-YARISI
    C-HİÇBİRİ
    D-BİRKAÇTANESİ

Son sorunun abartılı ve yanlı oldugunu kabul ediyorum. Sadece böyle bir ihtimalinde mümkün olabileceğini görmenizi istedim.
    Son düzenleme : erhanacikgoz1; 18-04-2018 saat: 22:21.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6. Kötü haber mali analiz programındakı verılerı excele cekmeyı engellemışler

varmı verılerı cekebılecegımız bır program yucının prugramını bılen varmı ondan cekılebılıyormu

7. Özsermayesi eksiye düşmüş ve 3'te 2 oranında kaybetmiş olan şirketler

http://www.borsagundem.com/foto-habe...ketler/1298393

8. Bati cimento yokmu.

Ondan bir miktar aldim bu oz varlik buyumesi ile ilgili tespit ettigim.bir kagit ayni zamanda pp dd net kar efk ve ciro artisi bunlarin hepsine bakarak sectim.

Amacim test etmek 3 6 9 ay sonra bu alintiyi ceker sonucu yazariz

Fiyat 6.89 ortalama bakalim

Sayfa 40/78 İlkİlk ... 30383940414250 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •