Sayfa 828/997 İlkİlk ... 328728778818826827828829830838878928 ... SonSon
Arama sonucu : 7975 madde; 6,617 - 6,624 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by chilypeppers Yazıyı Oku
    Yazıyı okuyordum ta ki şu yoruma kadar: 2004'te reel faiz yüzde 14 düzeyindeydi. 2014'te reel faiz yüzde 3'e geriledi. Bugün geldiğimiz noktada reel faiz yüzde 4-5 düzeyinde. Türkiye olarak reel faizi yaklaşık 10 puan indirmişiz. Reel faizin yeniden yükselmeye başladığı dönem 17-25 Aralık ile başlamıştır.
    Reel faiz nasıl 4-5 oluyor.
    En fazla veren banka 15 veriyor..
    Devletin aldığı haraç çıkınca 12.75 kalıyor...
    Enflasyonu da çıkartırsan 0.75 kalıyor... bu da en iyi ihtimalle 15% faiz almayı başarabilenler için geçerli...
    Resmen dalga geçiyor bunlar.
    Linkdeki fotoğrafına bakın surat ifadesinden nasıl biri olduğu belli zeten..
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

2. paramanya ve tradeshark'da benzer şeyleri yazmış...ben onları okumadan yazdım tekrar gibi olmuş...

Sinirden hemen kaleme sarılmışım...

Bunların amacı milleti sinir etmek , mantık dışı şeyler söyleyip kafa bulandırmak..başka bir şey değil....
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    paramanya ve tradeshark'da benzer şeyleri yazmış...ben onları okumadan yazdım tekrar gibi olmuş...

Sinirden hemen kaleme sarılmışım...

Bunların amacı milleti sinir etmek , mantık dışı şeyler söyleyip kafa bulandırmak..başka bir şey değil....
    Reel faiz diye salladıkları rakamları MB enflasyon tahminine göre hesaplıyorlar. Bildiğiniz geri zekalı kandırma ama bu hesapları yutacak kadar gerzeğin var olduğunu düşünmüyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Aynen reelde 5 e razıyız.

yeni mevduat bağlıcaklar özellikle brüt faiz oranlarına aldanmasınlar. Oran konusunda aşağadaki hesabı mutlaka dikkate alın.

heleki %14 mevduat faizi, reel olarak getiride %0 'dır. Yani bi bakıma başabaş noktasıdır (breakeven)

%14 x 0,85 (0,15 vergiyi düşün) = 11,90

11,90 - 11,90 (enflasyon)

=0
     Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Reel faiz nasıl 4-5 oluyor.
    En fazla veren banka 15 veriyor..
    Devletin aldığı haraç çıkınca 12.75 kalıyor...
    Enflasyonu da çıkartırsan 0.75 kalıyor... bu da en iyi ihtimalle 15% faiz almayı başarabilenler için geçerli...
    Resmen dalga geçiyor bunlar.
    Linkdeki fotoğrafına bakın surat ifadesinden nasıl biri olduğu belli zeten..

Ufak bir ekleme yapmam gerekirse, enflasyon verisi bileşik oran, ancak mevduat faizi yıllık basit faiz oranı

Mevduatın da netinin 32-35 günlük çevrimlerle bileşiğini hesaplayıp karşılaştırırsak biraz daha sağlıklı olabilir.

Örneğin %15 brüt mevduat faizi 32 günden yılda 11.4 kere çevrilirse nette %13.51 getiriye sahip olur. %13.51 lik bu bileşik getiri yine bileşik olarak hesaplanan enflasyon ile karşılaştırılması gereken değer olmalı.

Tabiiki herkesin enflasyonu değişkendir ve resmi enflasyon nispi olarak daha düşük görülebilir ancak resmi rakamlarla şu an

%13.51 net mevduat bileşik
    %11.90 enflasyon bileşik ise reel faiz tabii ki %1.61 değil

Onunda formülü sanırım şöyle:

reel faiz = (1 + nominal faiz ) / (1 + enflasyon)

Reel faiz= 1.1351 / 1.119 =%1.43 çıkıyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

5. FİBA 32 gün %15 yeni giriş 1m.

(14.85 dediler yine standart. 15 yoksa gelmiyorum diyince okeylediler)
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

6. Sugarbank 200k 14.50 32 gün uğraşmadım miktar küçük olunca.

LG-K535 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. bankalar birliği başkanı nasıl reel faiz %4-5 diyebilir? bilmemesine imkan yok.

8.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ufak bir ekleme yapmam gerekirse, enflasyon verisi bileşik oran, ancak mevduat faizi yıllık basit faiz oranı

Mevduatın da netinin 32-35 günlük çevrimlerle bileşiğini hesaplayıp karşılaştırırsak biraz daha sağlıklı olabilir.

Örneğin %15 brüt mevduat faizi 32 günden yılda 11.4 kere çevrilirse nette %13.51 getiriye sahip olur. %13.51 lik bu bileşik getiri yine bileşik olarak hesaplanan enflasyon ile karşılaştırılması gereken değer olmalı.

Tabiiki herkesin enflasyonu değişkendir ve resmi enflasyon nispi olarak daha düşük görülebilir ancak resmi rakamlarla şu an

%13.51 net mevduat bileşik
    %11.90 enflasyon bileşik ise reel faiz tabii ki %1.61 değil

Onunda formülü sanırım şöyle:

reel faiz = (1 + nominal faiz ) / (1 + enflasyon)

Reel faiz= 1.1351 / 1.119 =%1.43 çıkıyor.
    syn rxpu benim matematik zayıf
    şu artı 1 leri yazmasan fark ediyor mu

Sayfa 828/997 İlkİlk ... 328728778818826827828829830838878928 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •