Sayfa 58/122 İlkİlk ... 848565758596068108 ... SonSon
Arama sonucu : 975 madde; 457 - 464 arası.

Konu: Gümüş Agx

1.  Alıntı Originally Posted by kutsi Yazıyı Oku
    Çoğunluğun anlamakta zorlandığı... anı yükselişte (×4 , x5) veya yeni sisteme geçilişte ... oluşacak fiyat farkı hesabınıza yansıması mümkün mü diye kendinize sormalısınız... eğer sisteme güveniyorsanız değerli emtia almanın mantığı yok... yanlış anlaşılmasın benim portföy de full fiziki emtiadan oluşmuyor yeri geldiğinde trade de ediyorum hisseye de giriyorum, ama bunun bilinçi ile hareket ediyorum dengeyi sağlamaya calışıyorum ...
    Sayın Kutsi, dün altında topiğinde bunu tartıştık. Aslında doğru değerli metal alıyorsan fiziki al. Ama son 1 yıla baktığında 380 den 530 oradan 419 lara gelen altın bu hareketi 10 yıllarda yapmadı, 10-12 ayda yaptı, yani alıp satmak bir kaç pozisyon değiştirmek yeterli. tersine elinizde fiziki varken 530 dan satmak istemezsiniz. İllaki bir gün bu sistem çökecek ve değerli metal fiziken farklı olacak. Ama bunu kestirmek çok güç. Diğer bir nokta ise sistemin çöküşüne dair azda olsa emareler alınmalı. Mesela kripto pazarındaki ani hareketlilik gibi. Bugün ofisde doların rengini bilmeyen bir arkadaş bitcoin alınır mı diye bana sordu. Bende dedim işin içinde kara para var sen o işlere girme, gümüş al.

2. Gümüşü dolar ons olarak izliyorum TL çevrimine kafam basmıyor. Şubat ağustos direk var, sonrasında bugüne kadar flama gelmiş. 28 dolar ons üzerinde kalırsa direk flama çalışır. Yine de ben bu ay gümüşü bankadan almayı tercih ediyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by CAKIR24 Yazıyı Oku
    Sayın Kutsi, dün altında topiğinde bunu tartıştık. Aslında doğru değerli metal alıyorsan fiziki al. Ama son 1 yıla baktığında 380 den 530 oradan 419 lara gelen altın bu hareketi 10 yıllarda yapmadı, 10-12 ayda yaptı, yani alıp satmak bir kaç pozisyon değiştirmek yeterli. tersine elinizde fiziki varken 530 dan satmak istemezsiniz. İllaki bir gün bu sistem çökecek ve değerli metal fiziken farklı olacak. Ama bunu kestirmek çok güç. Diğer bir nokta ise sistemin çöküşüne dair azda olsa emareler alınmalı. Mesela kripto pazarındaki ani hareketlilik gibi. Bugün ofisde doların rengini bilmeyen bir arkadaş bitcoin alınır mı diye bana sordu. Bende dedim işin içinde kara para var sen o işlere girme, gümüş al.
    sistem çökerse herkesin hayali çökmeden 1 saat önce çıkarım 1 gün önce çıkarm 1 hafta önce çıkarım vs. benim mantığım şu 1 saniye geç kalmaktansa 10 sene erken davranmak yeğdir. çünkü o bir saniye geç kaldığında herşey için çok geçtir çünkü kimse en tepeyi yakalayamaz ve kimse en dipten giremez.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir!!

4. İşte şu kadar para basıldı, o zaman altın 160bin dolar olmalı, şu kadar borç oldu gümüş 1250 dolar olmalı.

Unutulan şey 1985-2021 arası üretilen evler, barajlar, köprüler, gemiler, arabalar, uçaklar, şirket değerleri, uydular, marsa gidiş çalışmaları, cern projesi, alüminyumlar, bakırlar, demirler, paladyumlar, platinler, yiyip tüketilen şeyler, her şey ama her şey bu borçların bu basıların paraların karşılığıdır.

Yani bunu sadece gümüşe yormak, sadece altına yormak böyle hatalı ve imkansız rakamları ortaya çıkarmaya sebep olur.

Eğer para olarak dünyada sadece altın kullanılsaydı, o zaman ben hiç bir şey almaz altında beklerdim ve dünyada ne kadar şey üretilirse üretilsin dünyadaki büyüme kadar elimdeki altın değer kazanırdı.

1985 yılında 100 kg altın ile tüm dünyadaki mal ve hizmetlerin milyonda birini alabiliyorsam, 2021 yılında da milyonda birini alabilmeliydim. O zaman ne diye mal mülk alayım altın alır üstüne oturur her yıl müthiş bir şekilde değerlenmesiyle dünyanın milyonda birine sahip olamaya devam ederdim, marsa yapılan yatırımların dahi milyonda biri benim olurdu. 1985 yılında altın stoğumla bir ilçe satın alabiliyorsam 2021 yılında bir il satın alacak kadar alım gücüm olurdu.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

5. bu arada bende borsadayım kazandıkça fiziki gümüş alıyorum karımla. yırtık tshirt giyerim eski araba kullanırım 5 senelik cep telefonu kullanırım ama gider gümüş alırım. 1 iphone 2 kilo gümüş ediyorsa iphone almam gümüş alırım.
    bir araba 30 kilo gümüş ediyorsa araba almam gümüş alırım. 30 kilo gümüş altınla eş değer olduğunda 15 milyon eder.
    belki hiç bir zaman olmayacak ama bitcoin 10 dolarken eminim biri çıkıp 40 bin dolar olacak dese herkes aynı şeyi söylerdi. gümüş belki hiç bir zaman altınla eşit olmayacak belki olacak ama şuna eminim gümüş altın rasyosu en kötü 1:15 olacak şu an 1:60 ve altına göre 4 kat daha fazla kazandıracak. bu en kötü senaryo. belki altından daha değerli olacak bu da en iyi senaryo. ee kaybedecek neyimiz var ama tabiki fiziki. ben bankaların böyle 80 kat kazancı sana vereceğine inanmıyorum.

6. Sayın Turnike, teşekkür ederiz, farklı ve güzel bir değerlendirme olmuş.

7.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    İşte şu kadar para basıldı, o zaman altın 160bin dolar olmalı, şu kadar borç oldu gümüş 1250 dolar olmalı.

Unutulan şey 1985-2021 arası üretilen evler, barajlar, köprüler, gemiler, arabalar, uçaklar, şirket değerleri, uydular, marsa gidiş çalışmaları, cern projesi, alüminyumlar, bakırlar, demirler, paladyumlar, platinler, yiyip tüketilen şeyler, her şey ama her şey bu borçların bu basıların paraların karşılığıdır.

Yani bunu sadece gümüşe yormak, sadece altına yormak böyle hatalı ve imkansız rakamları ortaya çıkarmaya sebep olur.

Eğer para olarak dünyada sadece altın kullanılsaydı, o zaman ben hiç bir şey almaz altında beklerdim ve dünyada ne kadar şey üretilirse üretilsin dünyadaki büyüme kadar elimdeki altın değer kazanırdı.

1985 yılında 100 kg altın ile tüm dünyadaki mal ve hizmetlerin milyonda birini alabiliyorsam, 2021 yılında da milyonda birini alabilmeliydim. O zaman ne diye mal mülk alayım altın alır üstüne oturur her yıl müthiş bir şekilde değerlenmesiyle dünyanın milyonda birine sahip olamaya devam ederdim, marsa yapılan yatırımların dahi milyonda biri benim olurdu. 1985 yılında altın stoğumla bir ilçe satın alabiliyorsam 2021 yılında bir il satın alacak kadar alım gücüm olurdu.
    şu an o malların hepsi dolar karşılığı euro karşılığı değerleniyor. ama dolar ile euro'nun arkasında ne var? hiç birşey sadece güvene dayalı. ee bu durumda o güven ortadan kalkarsa tekrar güveni sağlamak için yeni para birimini mutlaka gerçek para olan altın ve gümüşe endeksleyecekler. asıl soru şu % kaç oranında endekslenecek %100 mü %50 mi %25 mi. her türlü güven ortadan kalktığında kimse alış veriş yapmayacak ev almayacak araba almayacak ve talep azalaacak. altına ve gümüşe talep artacak. o zaman altın ve gümüş görece diğer varlıklara karşı değer kazanacak. işte o zaman o altın ve gümüşle yatırımları yapma zamanı gelecek. benim düşüncem bu. belki hiç olmayacak kim bilir? yaşayıp göreceğiz.

8. 1 ons altın 1 ons gümüş olabilir mi? bana göre olabilir imkansız değil. zaten kesin olacak desek şu an piyasada gümüş bulamazdık. olmadan önce hayal kurup yatırım yapmak önemli olan. olduktan sonra olmaya yakın ah keşke vah tüh keşke alsaydık demenin bir anlamı yok. hayal kur yatırımını yap inanıyorsan bekle. olur olmaz ama portföyünün %10 kısmını %5 kısmını bağlarsın bir bakarsın o %5 portföyünün %90 bölümü olmuş hiç olmasa %10 olur
    1 iphone bu sene almayıp 2 kilo gümüş alsan kenara koysan kaybedeceğin tek şey sar değeri tepelerde olan seni kanser yapan bir alet alıp başkalarına hava atma ayrıcalığından yoksun kalmak olabilir.

Sayfa 58/122 İlkİlk ... 848565758596068108 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •