Sayfa 316/442 İlkİlk ... 216266306314315316317318326366416 ... SonSon
Arama sonucu : 3536 madde; 2,521 - 2,528 arası.

Konu: İçelim, güzelleşelim!

"Hayatta silgim hep kalemimden önce bitti. Çünkü kendi doğrularımı yazacağım yere, tuttum başkalarının yanlışlarını sildim. Beklenen hep geç geliyor; geldiği zaman da insan başka yerlerde oluyor. Kimseye göstermem üzüntümü. Gündüz gülerim, geceleri yalnız ağlarım."

Oğuz ATAY

2. 2019 bütçesi onaylandı.

Buna göre yurttaşlar

2019 yılı boyunca

toplam 756,5 milyar TL vergi ödeyecek.

Yurttaşların en çok ödeyeceği vergi KDV olurken,

KDV’yi gelir vergisi ve özel tüketim vergisi takip edecek

♦Katma değer vergisi: 318 milyar TL

♦ Gelir Vergisi: 176,7 milyar TL

♦ Özel Tüketim Vergisi : 164 milyar TL

♦ Kurumlar Vergisi : 81 Milyar TL

İşte önümüzdeki yıl yurttaşların ödeyeceği ÖTV kalemleri;

♦ Petrol ve doğalgaz ürünleri: 68,7 milyar TL

♦ Motorlu taşıtlar : 24 milyar TL

♦ Alkollü içkiler : 15 milyar TL

♦ Tütün mamülleri: 46,6 milyar TL

♦ Gazlı içecekler : 0,9 milyar TL

♦ Elektrikli ev eşyaları: 9,3 milyar TL

GİZLİCE ALINAN VERGİ: GELİR VERGİSİ

Dünyanın her yerinde beyana dayalı bir vergi olan gelir vergisi

Türkiye’de kaynaktan kesinti yoluyla mükellefe hissettirmeden tahsil ediliyor.

2019’da 176,5 milyar TL gelir vergisi toplayacak olan hükümet bunun yalnızca 7,6 milyar TL’sini beyanname ile toplayacakken,

165 milyar TL’si gelir elde edenlerin gelirlerinden kesilerek tahsil edilecek.

Kaynaktan kesinti ya da stopaj adı verilen bu yöntem nedeniyle mükellefler vergi verdiğinin farkına varmıyor, bu sebeple kamu giderlerine mali güçleri oranında yüklendiklerini düşünmüyorlar.

2010’da 52, 4 milyar TL olan ÖTV

hasılatı 9 yılda 3 katına çıktı. 2019

yılında halkın cebinden 164 milyar TL

ÖTV olarak hazinenin kasasına girecek.

Sadece alkol ve sigaradan alınan ÖTV 60 milyarı aşarken, bu tutar çoğu Bakanlığın gider toplamına eşit.

3. Huzur islamda ama: Dünyanın en huzurlu en mutlu ülkeleri hristiyan ülkeler.
    2018 Dünya Mutluluk Raporu'na göre Finlandiya bu yıl en mutlu ülke bayrağını Norveç'ten devralarak birinci sırada yer aldı. İkinci sırada yer alan Norveç'i Danimarka, İzlanda ve İsviçre takip etti.
    Dünyanın en mutsuz ülkeleri ise islam ülkeleri.

4. MÜKEMMEL BİR FIKRA 😁😁😁 Cezayir'de kıt kanaat geçinen
    bir cami hocasının hanımı hasta olur. Doktor doktor gezip çare ararlar.Tek çare vardır, ameliyat ! Onun için de çok para lazımdır.
    Ama hocada hiç para yoktur.
    Son çare Cuma Namazı'dır.
    Toplanan cemaate ağlayarak durumu anlatır ve yardım talep eder.
    *
    Bakar ki,
    hocanın derdi kimsenin umurunda değildir.
    Namazı kılan, arkasını döner gider.
    Hoca üzgün,
    hoca kırgın,
    hoca bitaptır.
    *
    Dalgın bir halde bir meyhanenin yanından geçerken, sarhoşlardan biri hocayı tanır,
    meyhaneden dışarı çıkıp elini öper, halini hatrını sorar.
    Hoca derdini ona da anlatır umutsuzca.
    *
    Sarhoş "beni burada bekle hocam" der ve tekrar meyhaneye girer.
    Durumu içerdekilere anlatır ve 5 dakika içinde ameliyat parası toplanır.
    Parayı hocaya takdim eder.
    hoca şaşkın, hoca sevinçli..
    O sevinçle meyhaneden içeri girip,
    "Allah hepinizden razı olsun. Benim de sizler için yapabileceğim bir şey varsa söyleyin.." der..
    *
    Birkaç sarhoş :
    "Hocam namazlarda bizim için de dua et,
    Allah bize doğru yolu ihsan etsin bir an önce " deyince,
    hoca heyecanla bağırır ;
    " Yok, yok ! ALLAH sizi bu yoldan ayırmasın inşaallah

Yarın sensiz ilk karne günü.
    Kardeşim, bebeğim, öğretmenim...

https://youtu.be/n7KkKq_8Bmg

6. "Sene 1942.. Babam, başbakan. Aynı zamanda, Fenerbahçe başkanı. Ankara'dayız. Fenerbahçe'nin maçı var. Kardeşim ve dayımla birlikte maça gitmek istiyoruz. Ama, havamız olsun diye, bizi babamın götürmesini istiyoruz. Babamdan çekindiğimiz için söyleyemiyoruz, anneme söylüyoruz. Annem, babama aktarıyor, çocukları maça götür diyor. Babam, peki diyor. Hep birlikte başbakanlık makam aracına biniyoruz, stada geliyoruz. Şeref tribününe oturup, sahayı en güzel yerden seyredeceğimizi düşünürken.. Babam şoföre sesleniyor, şurada dur diyor. Cüzdanından para çıkartıyor, dayıma veriyor ; haydi bakalım çocuklar, gişenin önüne geldik, gidin biletinizi alın diyor !."

Oğlu anlatıyor bunu.. Şükrü Saracoğlu'nun oğlu..
    Başbakan, Fenerbahçe başkanı..
    "Avanta almayacaksın" diyor..
    Alt tarafı bilet..
    Evladına bile ayarlamıyor..
    "Her ne almak istiyorsan, mutlaka parasını ödeyeceksin" diyor... "Suistimalin büyüğü küçüğü olmaz" diyor..

Ve seneler geçiyor.. Başbakanlar değişiyor.. Fenerbahçe başkanları değişiyor..

Kadıköy'de maç var. Sonradan Fenerbahçe başkanlığı koltuğuna oturacak olan Faruk Ilgaz, stada giriş yapmak üzere geliyor. O sırada gözü takılıyor, bilet kuyruğunda bekleyen, yaşı hayli ilerlemiş, bastonlu bir beyefendi görüyor. Dikkatlice bakıyor, o da ne ? Bilet kuyruğunda bekleyen beyefendi, Şükrü Saracoğlu !..
    Çünkü, seneler geçiyor ama, evladına bile avanta vermeyen başbakanın, zihniyeti aynı kalıyor ; her ne almak istiyorsan, mutlaka parasını ödeyeceksin...

Çünkü, ateşten gömleği giymiş, milli mücadelede kanla-barutla yoğrulmuş, boğazından tek kuruş haram lokma geçmemiş, milletin çıkarlarını ailesinden, evladından, kendisinden önce tutmuş adamlardı onlar ; adam gibi adamlardı..

YILMAZ ÖZDİL

Sayfa 316/442 İlkİlk ... 216266306314315316317318326366416 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •