Sayfa 114/250 İlkİlk ... 1464104112113114115116124164214 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 905 - 912 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. Sn selka sizce TL paranın dört temel işlevinden kaçını yerine getiriyor.?

2.  Alıntı Originally Posted by hs37 Yazıyı Oku
    Sn selka sizce TL paranın dört temel işlevinden kaçını yerine getiriyor.?
    Sn.HS TL paranın hiçbir işlevini maalesef şu an yerine getiremiyor. 90 lı yıllarda ki gibi..

Para; bir devletin borç senedidir.. Hamilinedir.. Yani kimin elinde ise o devlet o değerde mal ve hizmeti o kişiye sağlamak mecburiyetindedir..

Para; 3.cü bir vasıta gibidir.. A malı alıp B malı vermek yerine para verirsin.. Alıcı neden bu parayı alır; çünkü arkasında devlet güvencesi vardır..

Güven kalkar ise paranın değeri düşer, değeri düşen para için karşılığı olan mal zamlanır, falan filan...

Yani kısaca; Devlet büyümek ister.. 1 para basar karşılığında 1 mal yada hizmet olur.. Ama bire bir olursa fazladan mal veya hizmet üretemez kalırsın.. 1 para=1 mal

Böylece devlet 1 para daha yapar... Yani; 2 para = 1 mal .. Bu durumda +1 para fazlalıktır... İnsan piyasadaki bu fazla parayı kullanarak bir mal daha yapar.

2 para=2 mal enflasyon %0 olur...

Sonra tekrar devlet 1 para daha yapar. 3 para=2 mal ve enflasyon(fazlalık) % 1 para olur... Yani makul enflasyon büyümek ve gelişmek için iyidir...

TR de durum böyle değildir... BU yukarıdaki durum ABD, AB, Avustralya da böyledir...

TR de 10,000 para varken 5000 mal ve hizmet var... Devlet para yapar 20,000 para olur 6500 mal ve hizmet üretilir... Sonra devlet 35,000 para yapar insanlarımız 7500 mal yapar...

Yani %2 enflasyon varsa %2 makul büyümedir.. Ya da %3 enflasyon %2,5.. SÜPER...

Tanıdık geldi mi? ABD ekonomisi...

Ama bizde hedef ne idi? %5 enflasyon %5 büyüme... MÜKEMMEL....

Ama enflasyon %8 oldu büyüme %5,5

Enflasyon %10 oldu büyüme %6

Enflasyon %12 oldu büyüme %7,5 oldu

Şimdi UFE de %21 küsür oldu büyüme %7,5...

Yani piyasada aslında TL dolu... Gırla.. Ama karşılığında mal ve hizmet üretemiyoruz.. Ama ortalıkta dolanan TL lerin %25 nin karşılığı yok...

Devlet ekonomiyi büyütmek için bastığı paraların karşılığını altın, gümüş yada yabancı para olarak tutmalıdır ki; kıymeti olsun...

Örnekleri çoğaltmak mümkün.. Artık bu noktalardan TL paranın 3 mü 5 mi kaç fonksiyonunu yerine getirdiğini varın siz hesap edin...

Hep derim, ben ekonomist değilim.. Ekonomi benim HOBBY im...

Ama ekonominin temelleri bellidir... Gerisi teferruattır...

3. Sayın selka twitter hesabınız varsa takip etmek isterim

SM-G950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by Murat k Yazıyı Oku
    Sayın selka twitter hesabınız varsa takip etmek isterim

SM-G950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Sn.Murat twitter hesabım var. Lakin sosyal medyada çok aktif değilim... Twitter hesabım sadece Bloombeght ye sorulan yığınla ekonomik sorular var.. Yine de özelden yazayım...

5. Değerlendirme için teşekkür ederim sevgili SELKA.
    Bir süre görüşemedik bende ucundan kıyısından USD'de deyim. 😊

6.  Alıntı Originally Posted by bir-esnaf Yazıyı Oku
    Değerlendirme için teşekkür ederim sevgili SELKA.
    Bir süre görüşemedik bende ucundan kıyısından USD'de deyim. ��
    Hayırlı olsun, Sn Esnaf..... TL nin bu denli faiz artışına rağmen; bu denli dayak yiyeceğini tahmin edememiştim... Lakin 2 yıllık faizler an itibarı ile %19,12 dir.. Mevduat faizleri en az %19 olmalıdır... Aksi TL birikiminde erimedir...

Bende Akbank ve Sahol de yim.. Uzun vade...

7. Okuyorum, bazen...

Moldova ya gideceğim... Yok Avusturya'ya gideceğim... Olmadı ABD'ye gideceğim..

Gideceğiniz bu ülkelerde FAİZ yok.. İşçilik inanılmaz pahalı ve Sermayeniz ne denli güçlü olursa olsun, 2 sene de ERİR...

Kısaca; TR'de ki gibi yan gelip yatamazsınız... (Şimdi lütfen TR deki bu ekonomik modeli ben yaratmışım; sorumlu ben mişim gibi cevaplar yazmayınız. Ben sadece bir durum tespiti yapıyorum)

Parasız, işsiz, güçsüz olup yeni bir başlangıç yapacaksanız; cevabım nettir. "GİDİN"

Ama işiniz var.. Gücünüz var... Belli bir birikiminiz var... cevabım yine nettir. "GİDİP REZİL OLMAYIN"

Eşimin geçenlerde yurtdışına gitme durumu vardı.. Durumu değerlendir dik... "I- ıh" Kazın ayağı hiç öyle değil...

ABD de aylık masraf 1250 USD kira en az 1250 USD aylık harcama ( 2çocuk) minimum 2500 USD...

TR de çalış, oraya para gönder... I-ıhh... Belki 1 yada 2 ay.. 3 ay sonrası zorlar...

Buradaki sermayeyi kullan..

ABD de yıllık minimum 50,000 USD para harcamak gerekir ki.. Birkaç senede ABD de çalışmadan yaşarsan TR de ömür boyu kazandığın sermaye sıcak tavaya konulmuş tereyağı gibi erir, biter...

ABD de ÇALIŞMAK ŞARTTTTTTTTT...

ABD de çalışma koşullarını inceledim.. İnanılmaz vahşiler.. DR. da olsan, prof. da, işçi de muslukçuda... Oturduğun yerden para kazanmak (TR gibi) asla mümkün değil...

Dr. hastahaneye gelirken kart basıyor ve saatlik çalışma saati başlıyor, çıkarken kart basıyor ve para kazanma olayı duruyor..

ABD de olay yani kazançlar saatlik, günlük ve haftalık.. En nihayetinde yıllık kazançlar... İstersen doktor ol...
    Aylık diye bir kavram yok...
    Bizde bir aylık kavramı vardır.. Çalışsanda alırsın, çalışmasanda.. O sebeble sürekli ..mış gibi yaparız bizler...

Ne çalıştğımız bellidir, ne de tatil yaptığımız...

Çalışmadığımız için TATİL de yapmayız, evde otururuz.. Çünkü ekonomik düzen fırıldaklık üzerine kurulu olduğu için aldığın MAAŞ ın 1 haftalık otel masrafının yarısı etmez...

Ben hep derim...

Ekonomide FAİZ "insanların birbirlerine attıkları kazıkların bir bütünüdür.." En sonunda bu kazık bu toplumda yaşayan her bir bireye pay edilerek, geçirilir...

Şu an edildiği gibi...

ABD de, Almanyada, Avustralyada bu sebeble faiz yoktur.. Adam çalışmasınıda, eğlenmesinide, tatil yapmasınıda bilirler...

Avustralya Melbourne de akrabamız vardı..

Her yaz TR de Side de Alanya da, Kemer de 5 yıldız lı otellerde ailesi ile geçirirdi.. Yani Avustralya kış iken o burada yazın kendisi ve ailesi tatil yapar, Kışın orada eşşek gibi çalışırlardı...

Ama paranın üzerinde bulunan Kraliçenin resmi TR de herşeyi çözüyordu.. Değer yani..

Konuyu fazla saptırmadan sonuca gelmek isterim... Burada 250,000 USD sermayen olsa %5 faiz ile aylık gelirin 4250 TL dir... Yani köşedeki bankaya 250,000 USD yatır, ömrünün sonuna kadar banka sana 900 USD ödeme yapar sende bu para ile TR de hiç çalışmadan yaşayabilirsin...

Oysa ABD de 4 kişilk bir aile en fazla 2 yada 3 senede bu parayı bitirir...

AMA TR de BİTMEZ....

Dedim ya...

Giderken iyi düşünün... Her nereye giderseniz gidin ama oranın zencisi olmak durumundasınız, ve deliler gibi çalışarak...

8.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    . Burada 250,000 USD sermayen olsa %5 faiz ile aylık gelirin 4250 TL dir... Yani köşedeki bankaya 250,000 USD yatır, ömrünün sonuna kadar banka sana 900 USD ödeme yapar sende bu para ile TR de hiç çalışmadan yaşayabilirsin...
    Abi yurtdışında çalışmadan geçim yok bu konuda eklenecek birşey de yok tamamen haklısın.
    Ama TR'de de verdiğin örnekten yola çıkarak 250 K USD'n bile olsa çalışmadan yaşarsın ama sadece yaşarsın. Yani 250 K USD'lik bir hayat süremezsin. Ancak bir memur maaşı giren aile nasıl kıt kanaat geçiniyorsa öyle yaşarsın.
    Şöyle adam akıllı 1 Mlyn USD olmalı ki keyfini süre süre yaşayasın
    İyi bayramlar dilerim

Sayfa 114/250 İlkİlk ... 1464104112113114115116124164214 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •