Sayfa 78/250 İlkİlk ... 2868767778798088128178 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 617 - 624 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. Slzln okullar yuksek Lise. Üniversite değil maalesef.

Gercek universitelerden mezun olanlar asgari 1500$ maaşla çok rahat iş bulabiliyorlar.

Avrupa Birliğine RAKAM açısından (kalite açısından değil) uyumlu olmak için bir sürü uyduruk üniversite ve bölüm açıldı.

Kaliteli Meslek Liseleri ve Meslek Fakülteleri açacaklarına Kalitesiz içi boş 4 yıllık bölümleri olan Üniversiteler açtılar. Anneler babalar ve çocuklar kandırıldı! Aptal olanlar kolay kandırılırlar!

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Bu arada yeni mezun mühendise 3000 lira maaş yine iyi yazmışsınız, ben mühendislik fakültesinde öğretim üyesiyim, elbette alana göre değişir ama genellikle mezunlarımıza ne yazık ki 1600-2200 arası maaş öneriliyor çoğunlukla, üç bin ve üzerini veren istisnai bir kaç iyi şirket. Hatta maaşsız gel işi öğrenene kadar seni sömürelim diyen de çok. Bunlar iş bulup maaş teklifi alabilen şanslılar, aylarca yıllarca iş arayıp bulamayıp geri gelip yüksek lisansa başlayanların yüzlerindeki umutsuzluğu/mutsuzluğu görseniz içiniz parçalanır. Geçen yılki bölüm birincimiz hala işe giremedi, önceki birincimiz bir yıldan fazla açıkta kalmıştı.

2.  Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Sn Selka; BES sistemi hakkında düşüncelerinizi paylaşmış mıydınız? Sürdürülebilirlik endeksine yatırım yapar bir fon ile altın fonundan bir portföy oluşturmak hakkında ne düşünürsünüz?

Ayrıca şu anda portföyündüzde bir miktar hisse senedi de olsa bu miktarı satar mısınız yoksa altın veya dolarda birikime devam edip fırsat mı kollardınız?
    Sn.Miriel BES e olumlu bakmıyorum. Bu ülke bu tip olayları çok gördü. Memurlar için KEY adı altında milyonlarca TL topladılar. Bir tane memur bu KEY fonundan ev sahibi olmuş ise; işte buraya internete daha da yazmam...

Bu tip şeyler kısa sürede milleti söğüşlemek, fon yaratmak, bu kaynağı krizlerde kullanılmak üzere maliye politikalarında değerlendirilir...

Lakin BES sistemi 45 yaşından sonra katılımcı almıyormuş diye duydum... Eğer öyle ise bunu araştırmak gerekir. Demek ki FİYAT/FAYDA oranında BES te belki de 45 yaşında yani son anda trene binmek bir nebze daha araştırma koşulu ile mantıklı olabilir...

Ama %100 emin değilim.. Benim ki sadece RASYONEL GERÇEKCİ yaklaşım.. Etrafınıza bir bakın sorun.. 10,000 emekliye sorun.. Nerden nasıl emekli olmuşlar... Eğer içlerinde 1/10000 oranında BES emekli yoksa düşünmek gerekir...

3.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Sn. Selka,
    Uzun ve güzel yazıyorsunuz ama ufak eklemeler/düzeltmeler yapmak isterim yazdıklarınıza okuyanlar için:
    BIST veya hisseleri enflasyona göre düzeltilmiş grafiklerden/verilerden takip ederseniz #605 yazınızdaki sorunlar ortadan kalkar. Yüksek enflasyon böyle bir bela ne yazık ki, sadece borsa değil her alanda nüfusun çoğuna hesabını şaşırtır, insanlar doğru hesap yapamaz zarar ettiğinin farkına bile varamaz.
    250 bin liranın aylık 2500 faiz getirisiyle aylık 2500 emekli maaşı aynı şey değil. Maaş düzenli enflasyon kadar artar ve ölene kadar alırsınız, o 2500 lira faiz ise reel faiz değil, hatta neredeyse reel getirisi yok, sürekli eriyip yok olur ya da 250k nın üzerine koyarsanız anapara erimez size de faiz kalmaz.
    Yazdıklarınıza katılıyorum, eğitimli nüfusun geleceği hiç iyi görünmüyor maddi açıdan, çocuklarım için çok endişeleniyorum.
    Sn.Pilavlı katkınız için çok teşekkür ederim... TL mevduat faizinin REEL bir kazanç olmadığının enflasyon karşısına karşı bir kazanç olduğunun farkındayım...

Lakin şunu kafamın bir yerinden asla atamıyorum...

Şöyle ki;

Bugün asgari ücret ile çalışan bir kişi düşünün... 1603 TL alıyor.. Ve elinde ufakta olsa bir sermayesi yok. Maaşını alıyor olduğu gibi diğer elden gittiğini düşünün....
    Zamlar karşısında durumunu da....

Bir de yine 1603 TL maaş alan ama bankada 100,000 TL nakit olanı... Enflasyon meflasyon, faiz maiz; yeterli veya değil; ne dersek diyelim eline yine de vergi stopaj düştükten sonra 1500 TL para geçiyor...

Diğerinin eline hiçbirşey...

Elbette, o parayı alıp harcarsan enflasyon sermayeni eritir ama zamlar, vergiler ve yaşam koşullarını göğüsleme, karşılama karşısında FAİZ her durumda sermayenin DOSTU oluyor...

Yani yine de daha fazla ezilen, itilen, kakılan SABİT MAAŞLI, sermayesi olmayan insanlar oluyor...

Bol kazançlar....

4.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.Miriel BES e olumlu bakmıyorum. Bu ülke bu tip olayları çok gördü. Memurlar için KEY adı altında milyonlarca TL topladılar. Bir tane memur bu KEY fonundan ev sahibi olmuş ise; işte buraya internete daha da yazmam...

Bu tip şeyler kısa sürede milleti söğüşlemek, fon yaratmak, bu kaynağı krizlerde kullanılmak üzere maliye politikalarında değerlendirilir...

Lakin BES sistemi 45 yaşından sonra katılımcı almıyormuş diye duydum... Eğer öyle ise bunu araştırmak gerekir. Demek ki FİYAT/FAYDA oranında BES te belki de 45 yaşında yani son anda trene binmek bir nebze daha araştırma koşulu ile mantıklı olabilir...

Ama %100 emin değilim.. Benim ki sadece RASYONEL GERÇEKCİ yaklaşım.. Etrafınıza bir bakın sorun.. 10,000 emekliye sorun.. Nerden nasıl emekli olmuşlar... Eğer içlerinde 1/10000 oranında BES emekli yoksa düşünmek gerekir...
    Sayın Selka isteğe bes'te 45 yaş sınırı yok zorunnlu bes'te var sadece.

5.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Bu arada yeni mezun mühendise 3000 lira maaş yine iyi yazmışsınız, ben mühendislik fakültesinde öğretim üyesiyim, elbette alana göre değişir ama genellikle mezunlarımıza ne yazık ki 1600-2200 arası maaş öneriliyor çoğunlukla, üç bin ve üzerini veren istisnai bir kaç iyi şirket. Hatta maaşsız gel işi öğrenene kadar seni sömürelim diyen de çok. Bunlar iş bulup maaş teklifi alabilen şanslılar, aylarca yıllarca iş arayıp bulamayıp geri gelip yüksek lisansa başlayanların yüzlerindeki umutsuzluğu/mutsuzluğu görseniz içiniz parçalanır. Geçen yılki bölüm birincimiz hala işe giremedi, önceki birincimiz bir yıldan fazla açıkta kalmıştı.
    SN.Pilavlı Türkiye'de her tartışma programında KLİŞE olarak kullanılan; düşünülmeden sarf edilen, cahilce bir laf vardır...

"Eğitim Şart..."

"Ülke eğitimsiz insanlar ile dolu..."

Bilakis;

Bizim ülkemizde eğitimli insan sorunu vardır... Bakınız kalitesini tartışabilirsiniz lakin rakamlar yalan söylemez.. Bugün ABD de bildiğim kadarı ile 80,000 dr mezunu insan var.. Nüfus 375,000,000 kişi..

Türkiye'de Dr ünvanı taşıyan insan sayısı sanırım 50,000 üzerinde.. Nufus 80 milyon...

Yrd.Doç yaklaşık 45,000 kişi...

Profesör enflasyonu ve akademisyen patlaması ve üniversite mezunu enflasyonu var...

Ortada sistem yok...

Bakınız Sn.Pilavlı.. Dedim ya kafaları özgür bırakamıyor KLİŞE lere teslim oluyoruz...

"Türkiye Zor Bir Dönemeçte..." "Dış Mihraklar...." Millet Cahil.."

Yok yahu... Bu ülkeyi sen iyi yönetemez isen her zaman zor viraj dönemeç alır....

Sen ev ödevlerini zamanında yapmazsan Dış Mihraklarda üzerine düşeni yapar... ABD bugün en nefret edilen ülke olmasına rağmen; eğitim almak, yerleşmek, yaşamak ve çalışmak içinde en çok tercih edilen ülke olmasını düşünmek gerekir...

Sn. Pilavlı

Bu ülkede asla eğitim sorunu yoktur. 7,000,000 lisans öğrencisi her yıl 1,500,000 çocuk lisans derecesi ile mezun oluyor.. Bence gelişmiş ülke normlarında bile bu denli Üniversite mezunu yoktur...

1996 yılında Artvin Hopa da Bakır Ocaklarında Maden Saha Mühendisi idim...

HOPA tamamen Rus Kadın işgali altında ve FUHUŞ için gelen Bayanlar ile dolu idi...

Hepsi Avukat, İnşaat Mühendisi, Müzik Öğretmeni, Doktor idiler...

İnanın bana sorun eğitim sorunu değil...

Sorun;

Toplumdaki hem o taraftan hem bu taraftan CAHİL, RADİKAL ve UÇ Kesimlerin SİYASETÇİ olmaları ve onların SERT, UÇ ve KESKİN politikaları ile TOPLUM un yönetilme çabasıdır....

Türkiye de ATATÜRK hariç; ortalama bir insan SİYASETÇİ olarak çıkmamıştır...

Bol Kazançlar...

6.  Alıntı Originally Posted by TARIK Yazıyı Oku
    Sayın Selka isteğe bes'te 45 yaş sınırı yok zorunnlu bes'te var sadece.
    Öyle mi?

Allah allah... Neden zorunlu BES te 45 yaş sınırı varken; isteğe bağlı da yok...

O BES , bu BES nesi farklı ki? BU şartlar gelmiş...

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Öyle mi?

Allah allah... Neden zorunlu BES te 45 yaş sınırı varken; isteğe bağlı da yok...

Bes işveren katkısı varsa mantıklı bedavadan para artı devlet katkısı mevcut.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Öyle mi?

45 yaşında sisteme giren 10 yıl kalıp 56 yaş koşulunu da tamamlamış olunca ,devlet katkısını da alarak emekli oluyor.Bu da hükümet için cazip gelmemiştir zannımca.

Sayfa 78/250 İlkİlk ... 2868767778798088128178 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •