Sayfa 127/250 İlkİlk ... 2777117125126127128129137177227 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 1,009 - 1,016 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. elinize, kaleminize, beyninize sağlık...

2.  Alıntı Originally Posted by cemalbb Yazıyı Oku
    elinize, kaleminize, beyninize sağlık...
    Teşekkürler...

3. Konuya katki yapan herkese teşekkürler, keyifli okumalar yapiyorum sayenizde.

Eldeki ekonomik ve siyasi verilere bakarak, 3 ve 6 aylik projeksiyonlarınız nelerdir?

Teşekkür ederim, iyi forumlar.

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. MEMLEKETİN HAL VE GİDİŞATI

Memlekette ekonomide tam bir ikiye bölünmüşlük var. Bir taraf ekonomi eskisinden çok daha güçlü derken diğer taraf ekonomi çok kötü diyor. Lakin, tüm bunları izah ederek herkes kendi politik penceresinden bakmayıda ihmal etmiyor..

Ben ise objektif olacağım, söz...

Türkiye AKP ile 2002 yılından itibaren tam bir kamusal destek alarak iktidara geldi.. Tayyip bey, Emine Hanım ile 2004 yılında Mamak Çöplüğünde ki gecekondularda diz kırarak, zeytin ile iftar açmaları ise hala gözümün önündedir, gitmez.. Keçiören de sıradan bir 3+1 daire de oturarak Köşk'te oturmayı red etmiş böylece halkın gözünde bir o denli daha itibar kazanmıştı..

Tüm bu destek ile eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, altyapıda gerçekten iyi işler yaptılar. Ekonomiyi birazda küresel parasal genişlemeyi de arkalarına alarak özellikle USD ı dar ve alt bantta yıllarca tuttular...

Oysa; Türkiye'de her yıl 1,5 milyon lisans mezunu genç iş gücüne katılıyor. Bu aynı zamanda 1,5 milyon kişi de emekli olup, sağlık harcamalarını artırıyor demektir..

Kısaca TR gibi sürekli büyüyen ekonomilerde durulmaz.. Durduğunuz an da eğitim, sağlık, ulaştırma çöker...

Yukarıda saydığım 3 başlıktan ikisi eğitim ve sağlık TR de yeniden maalesef çökmüştür. Ulaştırma 2010 yılı gelişmişlik düzeyi ile yatayda devam etmektedir...

Yalnız, 2010 yılından itibaren AKP tamamen HALK tan kopmuş, saraylarda, köşklerde, külliyelerde yaşayıp, 25 m çapındaki masalarda 100 lerce zengin itibarlı makam sahibi konuklar ile akşam yemekleri yiyen, bilgi direkt halk ile muhattap olup almak yerine danışmanlarından alan bir teşkilata dönmüştür...

Oysa, Mamak çöplüğünde gecekonduda yaşayan halk hala oradadır... Duruyorlar..

Halk arasına CHP li yöneticiler girince her tür eleştiri yüzlerine yapılabilinirken, AKP li bir yönetici karşısında en muhalif vatandaş bile en ağır tepkisini en fazla sessiz kalmak ile verebiliyor...

AKP, zaten yorgun olan HALK ı Suriye, Fetö, ve 15 Temmuz ile daha da yormuştur..

Tüm bunların üzerine USD şoku ve ekonomik zamlar ve enflasyon patlayınca zaten pamuk ipliğine bağlı düzenler bozulmaya başlamıştır..

Buradan AKP her zaman bina, müteahit, yol, köprü temel esaslı yatrımlara devam etmiştir.. TR her aldığı 3 USD borcun 2 USD ını betona gömmüş.. İstatistiksel veri..

Şimdi borcun geri ödemesi var. Ama alacaklı beton değil; USD istiyor...

Birde 2010 yıllarında ABD de ki parasal genişleme yerine parasal daralma süreci ortaya çıkınca ayıp ortaya çıktı..

USD patlattı.

USD patlayınca bizde faizler patladı.. Faziler patlayınca millet stop etti....

Az önce geçtiğim bulvar üzerinde bir Vakıfbank Şb si vardı, kapanmış.. Denizbank şb si vardı, kapanmış... Hisar Çatal Kaşık Bölge Md lüğü vardı, kapanmış.. Afgan Baba Pide Salonu vardı, kapanmış.. Bafra Pide vardı, kapanmış.. 1 hafta önce geçtiğimde hepsi yerinde idi..

Şİmdi buradan ne yapmalı? Çok yazdık, çok çizdik...

Benim düşüncem bu tip kafa yapısında olan ekonomiler için BETON değil, NAKİT USD yada TL KRAL dır....

Etrafta çok boş boş, löm löm bakıp, avare avare dolaşan tipler var.. Bunların sayısı hiçde yadsınamayacak kadar.. Bu tipler elideki rey in değerini ve cumhuriyetin faziletini anladıkları an olay değişir..

Anlayamaz ise bu fakir fukara garip gurebanın sırtından zenginler geçinir...

Yani;

Bugün bir temizlikçi sabahtan akşama kadar çalışsa 100 TL aldı diyelim.. Aylık 3,000 TL ye gelir.. Onunda o ay ihtiyaçlarına verir..

Bugün 1,000,000 TL si bankada yada 100,000 USD ı bankada olan birisinin çalışmasına ihtiyacı yoktur. %25 faizler yada USD a %5 faziler çalışmadan geçinir..

Bu düzeni değiştirmek için ne yapmalı? Yada bu düzeni kim değiştirebilir?

Mesela;

Düzeni siyaset ve siyasiler değiştirir.. Onlar isterse FAİZ ler artar, istemezler ise inerler...

Bu sadece siyasilerin almış oldukları doğru yada yanış kararlara bağlıdır...

Önümüzdeki 3 ay da ben krizin daha da derinleşeceğini ve bir tür kur, faiz, banka, enflasyon sarmalına gireceğimizi düşünüyorum..

Maalesef bu sıkıntı kafayı imam hatiplere, yada ilahiyat fakültelerini artırmakla, diyanete devasa bütçe ayırmakla çözülmez..

Bilakis; derinleşir....

5. Türkiye ve Kriz....

Türkiye Ağustos 2018'de USD ın 7,20 TL iken bile asla bir krize girmeyeceğini, lakin fakirleşmenin kaçınılmaz olduğunu belirtmiştim.. Müteakip aylarda olaylar fakirleşmenin değil, aşırı ve çok şiddetli bir fakirleşmenin ateşlemesini yaptı..

Soğan, patates gibi sebzelerin ulaştığı rakamlar benim tahminlerimin de üzerinde gerçekleşti.. Şurası kesindir.. ŞİDDETLİ FAKİRLEŞME tam gaz...

Ancak geçen ay TUİK bir konut ve gayrimenkul sektörü için bir veri açıkladı.. Konutta daralma %28,6 denildi.. İnanılmaz büyük bir rakamdır.. Konutta zaten büyük bir sıkıntı çeken müteahhit firmalara çok şiddetli bir darbe demektir...

Üzerine dibe vuran Tüketici Güven Endeksi...

Müteahhit firmalar konut yapıyor ve bunu konutu yaparken en az 50 yan kuruluşa borçlanıyor. Bu konutlar satılmalı ki; müteahhit para kazansın, o da kazancı ile diğer 50 yan kuruluşa borçlarını ödesin ki; çark dönsün...

Türk Ekonomisi için İNŞAAT kilit yerdedir.. İster beğenin ister beğenmeyin.. İnşaat durursa ekonomimiz durur, bu kadar net...

Fakat Tuik verisi sektörün durmasını değil çok şiddetli bir daralmayı işaret etti...

Bunun sebebi yükselen kur ve kuru tutabilmek için 600 baz puan faiz artışı idi.. Bu faiz artışı her şeyi zamlandırdı tek bir şey hariç maaşlarımıza yansımadı...

Kısaca şiddetli fakirleşme artan fiyatlar, azalan alım gücü ile üreticileri kilitlemeye başladı.. EN çarpıcı örnek konut...

TR de konutlar önce orta sınıfa, sonra orta üst kesime ve de onlarıda tüketince üst kesime yönelik 800,000 TL ye 1,000,0000 TL ye ve üzerine konutlar yapılmaya başlandı...

Yalnız bu sıkışıklık üst gelir grubuna da vurunca konut arzı fazlası yaşandı....

Ortalama maaşların 3,000 TL olduğu ülkemizde 1,000,000 TL ve üzerine konut satmaya kalkmak tek kelime ile DELİLİKTİR...

Ortalama maaşlar 3,000 TL ise bir çalışan bunu 7 yıllık maaşı ile alabilmelidir. Yani 3,000*12*7= 252,000 TL dir.. Ortalama konut fiyatının bu ülkede maksimum 252,000 TL olması gerekir...

Oysa normal oturulabilinir sıfır bir daire 500,000 TL den başlıyor üst sınır yok...

Bu sektör bu durumda krizin eşiğine gelir.. O sebeple şiddetli fakirleşme çalışanın sadece temel tüketim maddelerinin alımına iter, diğer tüm ürünleri erteler...

Koskoca LEHMAN BROTHER s bu sebepten battı..

Çünkü Türk Bankalarının vermiş oldukları kredi karşılığı en büyük ipotek GAYRİMENKUL dür.. Ama kredi verdiği anda rehin aldığı konut 700,000 TL den bir anda 250,000 TL ye düşerse kredi mudisi krediyi bankaya ödemek yerine değersiz ipoteği olan konutunu bankaya vermeyi düşünebilir.. Bu zincirleme bir reaksiyon gibi sistemi çökertir...

O sebeple Türkiye'de bir kriz olmamasına karşın; Şiddetli fakirleşmenin son aşaması olan KRİZ EŞİĞİNE gelmiş olduğumuzu düşünüyorum...

Sürekli artan DTH lar, ve ülke CDS leri ekonomiye olan güvensizliği gösterir..

Bugün en büyük Amerikan yatırım bankası olan CITI yada alman yatırım bankası olan DEUSTCHE ye güven bu denli azalsın; iddia ediyorum CITI ve deustche batarlar...

Kritik yerdeyiz. Hazine Maliye ve TCMB popülist olmayan rasyonel makul ve mantıklı kararlar almalıdırlar.. Büyüme filan önemli değildir.. Önemli olan bu son eşiği atlamamamız gerekir.. Çünkü bir adım ötesi KRİZ dir.

Yoksa bu kriz ne 95 krizine; ne de 2001 krizine benzemez...

Sağlıkla kalın...

6. Bizim küçük yatırımcı salak. GRAM ALTIN alacağına gidip USD aldı ve hala alıyor, salak işte. Halbuki ABD dolarının ne olacağı belli değil. ALTIN ise bütün dini kitaplarda var.

ABD şu anda askeri gücü olduğu için doları rezerv para olarak tutturuyor ve doları karşılıksız basıyor.

ABD nin karşısında ÇİN ve RUSYA askeri açıdan dengelendikçe dolar değeri gerçek değerine yani karşılıksız basıldığı için aşağı yöne doğru normalleşecektir.

https://www.cometfi.com/student-loan-debt-statistics

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Türkiye ve Kriz....

Türkiye Ağustos 2018'de USD ın 7,20 TL iken bile asla bir krize girmeyeceğini, lakin fakirleşmenin kaçınılmaz olduğunu belirtmiştim.. Müteakip aylarda olaylar fakirleşmenin değil, aşırı ve çok şiddetli bir fakirleşmenin ateşlemesini yaptı..

Soğan, patates gibi sebzelerin ulaştığı rakamlar benim tahminlerimin de üzerinde gerçekleşti.. Şurası kesindir.. ŞİDDETLİ FAKİRLEŞME tam gaz...

Ancak geçen ay TUİK bir konut ve gayrimenkul sektörü için bir veri açıkladı.. Konutta daralma %28,6 denildi.. İnanılmaz büyük bir rakamdır.. Konutta zaten büyük bir sıkıntı çeken müteahhit firmalara çok şiddetli bir darbe demektir...

Müteahhit firmalar konut yapıyor ve bunu konutu yaparken en az 50 yan kuruluşa borçlanıyor. Bu konutlar satılmalı ki; müteahhit para kazansın, o da kazancı ile diğer 50 yan kuruluşa borçlarını ödesin ki; çark dönsün...

Türk Ekonomisi için İNŞAAT kilit yerdedir.. İster beğenin ister beğenmeyin.. İnşaat durursa ekonomimiz durur, bu kadar net...

Fakat Tuik verisi sektörün durmasını değil çok şiddetli bir daralmayı işaret etti...

Bunun sebebi yükselen kur ve kuru tutabilmek için 600 baz puan faiz artışı idi.. Bu faiz artışı her şeyi zamlandırdı tek bir şey hariç maaşlarımıza yansımadı...

Kısaca şiddetli fakirleşme artan fiyatlar, azalan alım gücü ile üreticileri kilitlemeye başladı.. EN çarpıcı örnek konut...

TR de konutlar önce orta sınıfa, sonra orta üst kesime ve de onlarıda tüketince üst kesime yönelik 800,000 TL ye 1,000,0000 TL ye ve üzerine konutlar yapılmaya başlandı...

Yalnız bu sıkışıklık üst gelir grubuna da vurunca konut arzı fazlası yaşandı....

Ortalama maaşların 3,000 TL olduğu ülkemizde 1,000,000 TL ve üzerine konut satmaya kalkmak tek kelime ile DELİLİKTİR...

Ortalama maaşlar 3,000 TL ise bir çalışan bunu 7 yıllık maaşı ile alabilmelidir. Yani 3,000*12*7= 252,000 TL dir.. Ortalama konut fiyatının bu ülkede maksimum 252,000 TL olması gerekir...

Oysa normal oturulabilinir sıfır bir daire 500,000 TL den başlıyor üst sınır yok...

Bu sektör bu durumda krizin eşiğine gelir.. O sebeple şiddetli fakirleşme çalışanın sadece temel tüketim maddelerinin alımına iter, diğer tüm ürünleri erteler...

Çünkü Türk Bankalarının vermiş oldukları kredi karşılığı en büyük ipotek GAYRİMENKUL dür.. Ama kredi verdiği anda rehin aldığı konut 700,000 TL den bir anda 250,000 TL ye düşerse kredi mudisi krediyi bankaya ödemek yerine değersiz ipoteği olan konutunu bankaya vermeyi düşünebilir.. Bu zincirleme bir reaksiyon gibi sistemi çökertir...

O sebeple Türkiye'de bir kriz olmamasına karşın; Şiddetli fakirleşmenin son aşaması olan KRİZ EŞİĞİNE gelmiş olduğumuzu düşünüyorum...

Bugün en büyük Amerikan yatırım bankası olan CITI yada alman yatırım bankası olan DEUSTCHE ye güven bu denli azalsın; iddia ediyorum CITI ve deustche batarlar...

Kritik yerdeyiz. Hazine Maliye ve TCMB popülist olmayan rasyonel makul ve mantıklı kararlar almalıdırlar.. Büyüme filan önemli değildir.. Önemli olan bu son eşiği atlamamamız gerekir.. Çünkü bir adım ötesi KRİZ dir.

Sağlıkla kalın...

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Türkiye ve Kriz....

Sağlıkla kalın...
    Bu kriz ne çok şeye sahip olduğumu gösterdi. Minimum tüketim maksimum tasarruf yapmaya özen gösteriyorum.
    Bu krizin nedenlerinin yapısal reformlar olduğuna inanıyorum bu alanlarda reformlar yapılmadan düzeleceğine inanmıyorum.
    Yapısal reformlardan kasıt eğitim sistemi, sağlık sistemi, inşaat diyerek üretimin bitirilmesi gibi reformlar

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

8. Sn.egeli eğer bu durumu önceden görmüş ve tedbir almış iseniz bu kriz ortamında da oldukça güzel paralar kazanabilirsiniz.. Ben bu olayı 2015 yılında görmüş, elimdeki gayrimenkullerin 2 tanesini çıkarmış ve nakite geçmiştim...

Gayrimenkul artık maalesef 1980 ler Türkiye'sinde ki gibi altın bir yatırım değildir.. Bilakis, aidatı, vergisi, kirası, kiracısı, tadilatı tamamen sıkıntı. Hele bir de bu kriz ortamında aidat olarak 1,000 TL ödeniyorsa..

Bu aşamada binmek için orta sınıf bir araba oturmak için ne çok kötü ne de çok lüks 3+1 daire, gerisi nakitte (USD veya TL) en iyi olarak düşünüyorum...

İzleyici pozisyonunda ekonomiyi takip etmek en iyisi...

Ankara' ya geçenlerde gitmiştim.. Her yer inanıılmaz beton yığını. Bunların hepsi elektirik, su, doğal gaz ister...

Şu an zaten Türkiye'de herkes fakirleştiğini iliklerine kadar hissediyordur.. Ve maalesef bende sizinle aynı fikirdeyim.. Bu krizden popülist söylemler ile çıkılamaz.. Çünkü FED in "party time" dediği 2008-2012 yıllarında 800 milyar USD olan bilançosunu 8 trilyon usd a çıkarırken o zamanda bollaşan usd ı tamamen betona gömdük...

Ted Bernanke 2012 yılı Mayıs ayında "Party Over" dediği anda ilk USD şokunu 2014 Ocak ayında yemiştik... 2,06 TL den USD 2,38 TL ye çıkmıştı...

2014 ilk sinyaldi.. O zamanki MB başkanı Erdem Başçı, ekonomi bakanları sadece ama sadece Faizi artırıp izlemekle yetindiler..

Ardından 2016 USD şoku ve 2018 USD şoku... (2014-2016-2018)

Bu aşamada durumumuz nedir?

Bırakın yapısal reformlar ile uğraşmayı Patates ve Soğan meselesini konuşuyoruz..

İktidar her seçimi "BEKAA" meselesi olarak görüyor.. "Bekaa" söz konusu olunca bırakın oylarımızı canlarımız fedadır.. Lakin, son 18 seçimin sanırım 14 'ü "Bekaa" meselesi idi...

Bu son 14 seçimi de AKP aldığına göre ve gündemde hala "Bekaa" meselesi var ise; orada durup bir düşünmeli demeli insan...

Kısaca şu an nakiti olan faizden iyi nemalanıyor. Olmayan biriktirmeye çalışıyor. Ancak birikim yapıp faizden nemalanmak için artık çok geç çünkü herşey ateş pahası ve maaşlar zar zor yetiyor...

Durum nerden bakarsan bak, çok parlak değil.. Emlak sektörü paniğe girerse devamı BANKA lar olacaktır. O sebeple banka ve hisselerinden uzak durmak gerektiğini düşünüyorum..

Sayfa 127/250 İlkİlk ... 2777117125126127128129137177227 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •