Sayfa 142/1000 İlkİlk ... 4292132140141142143144152192242642 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,129 - 1,136 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. Dolar cinsinden Nisan 2029 vadeli tahvilin artırımında ihraç miktarı 1 milyar Doları olarak gerçekleşti

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

2019 yılı dış finansman programı çerçevesinde Dolar cinsinden Nisan 2029 vadeli tahvilin artırımı (reopening) için 19 Mart 2019 tarihinde Goldman Sachs, J.P.Morgan ve Standard Chartered'a yetki verilmişti. Söz konusu ihraç aynı gün sonuçlanmış ve ihraç miktarı 1 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. İhraç tutarı 26 Mart 2019 tarihinde hesaplarımıza girecektir.

Tahvile toplamda 100'den fazla yatırımcı, ihraç tutarının 3 katına yakın talep göstermiştir. Tahvilin %39'u ABD, %34'ü İngiltere, %17'si Türkiye, %7'si diğer Avrupa ülkeleri ve %3'ü diğer ülkelerdeki yatırımcılara satılmıştır. Kupon oranı %7,625 olan söz konusu tahvilin yatırımcıya getirisi %7,15 olmuştur. Söz konusu Dolar tahvili ihraç tutarının tamamı Avro cinsi yükümlülüğe dönüştürülmüştür. Gerçekleştirilen takas işlemi sonucu borçlanma işleminin kupon oranının Avro cinsinden karşılığı %4,859, yatırımcıya getirisi ise %4,381 olmuştur.

Bu tahvil ihracıyla birlikte 2019 yılında uluslararası sermaye piyasalarından tahvil ihracı yoluyla 8 milyar dolar tutarına kadar gerçekleştirilmesi planlanan dış finansman programının 6,4 milyar dolarlık kısmı tamamlanmıştır.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

2.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Gerekiyor. Bahsedilen getiriler fiyat henüz belli olmadığı için sanki fiyat 100'müş gibi hesaplanıyor.

Getirinin kupondan düşük olmasının sebebi ihraç gününden değil 1 ay sonrasından başlaması (ihraç 26.03 ,itfa 26.04) olabilir.
    ve/veya garantinin satış fiyatının üstüne koyacağı komisyon/kar dan dolayı olabilir mi?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,035
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Dolar cinsinden Nisan 2029 vadeli tahvilin artırımında ihraç miktarı 1 milyar Doları olarak gerçekleşti

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

2019 yılı dış finansman programı çerçevesinde Dolar cinsinden Nisan 2029 vadeli tahvilin artırımı (reopening) için 19 Mart 2019 tarihinde Goldman Sachs, J.P.Morgan ve Standard Chartered'a yetki verilmişti. Söz konusu ihraç aynı gün sonuçlanmış ve ihraç miktarı 1 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. İhraç tutarı 26 Mart 2019 tarihinde hesaplarımıza girecektir.

Tahvile toplamda 100'den fazla yatırımcı, ihraç tutarının 3 katına yakın talep göstermiştir. Tahvilin %39'u ABD, %34'ü İngiltere, %17'si Türkiye, %7'si diğer Avrupa ülkeleri ve %3'ü diğer ülkelerdeki yatırımcılara satılmıştır. Kupon oranı %7,625 olan söz konusu tahvilin yatırımcıya getirisi %7,15 olmuştur. Söz konusu Dolar tahvili ihraç tutarının tamamı Avro cinsi yükümlülüğe dönüştürülmüştür. Gerçekleştirilen takas işlemi sonucu borçlanma işleminin kupon oranının Avro cinsinden karşılığı %4,859, yatırımcıya getirisi ise %4,381 olmuştur.

Bu tahvil ihracıyla birlikte 2019 yılında uluslararası sermaye piyasalarından tahvil ihracı yoluyla 8 milyar dolar tutarına kadar gerçekleştirilmesi planlanan dış finansman programının 6,4 milyar dolarlık kısmı tamamlanmıştır.
    Yani 100 dolarlik nominali biraz primli satmislar..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

4. Eurobond geliri için beyanname verilirken dikkate alacağımız 34.000 tl sınırını hesaplarken sadece eurobond gelirinin 34.000 tlyi geçmesi mi gerekiyor, yoksa tüm gelirler (kira vs) 34. 000 tlyi geçtiğinden eurobond gelirini de beyannameye katacak mıyız arkadaşlar?

5.  Alıntı Originally Posted by ihsanaktas Yazıyı Oku
    Eurobond geliri için beyanname verilirken dikkate alacağımız 34.000 tl sınırını hesaplarken sadece eurobond gelirinin 34.000 tlyi geçmesi mi gerekiyor, yoksa tüm gelirler (kira vs) 34. 000 tlyi geçtiğinden eurobond gelirini de beyannameye katacak mıyız arkadaşlar?
    ben yazayım üstadlar hatam varsa düzeltsin. evet kira vs gelirlerine katacaksınız. bu arada 2018 için soruyorsunuz sanırım. 2019 için 40bin oldu diye biliyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    ve/veya garantinin satış fiyatının üstüne koyacağı komisyon/kar dan dolayı olabilir mi?
    Sanmıyorum, böyle bir şey söz konusu ise bilgi notunda hangi fiyattan size satacağını yazması gerekir. En azında ihraç fiyatı + 1.00 gibi bilgi vermeliydi.

https://tr.investing.com/news/econom...15-oldu-561304

Satışta da benzer bir fark var demek ki Garanti ile ilgisi yok.
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,035
     Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    ben yazayım üstadlar hatam varsa düzeltsin. evet kira vs gelirlerine katacaksınız. bu arada 2018 için soruyorsunuz sanırım. 2019 için 40bin oldu diye biliyorum.
    Hata yok.
    Diger gelirlere eklenir, bu sekilde daha cabuk %35 lik dilime (80K bu sene) ulasilir.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    Evet 2018 için, sonuçta bu ay beyanname vereceğiz. Tüm toplam gelirimiz 34000 Tl'yi geçmezse beyan vermiyoruz, anladım arkadaşım sağolasın teşekkürler.

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 142/1000 İlkİlk ... 4292132140141142143144152192242642 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •