Sayfa 549/1000 İlkİlk ... 49449499539547548549550551559599649 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,385 - 4,392 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by thugz2gether Yazıyı Oku
    Şöyle bir örnek düşünelim.

6 Ay boyunca eurobond fiyatının ve dolar kurunun sabit kaldığını, Eurobond'un yıllık %12 , 6 ayda bir %6 kupon ödediğini farzedelim.

İlk alıcımız arzdan aldı. Tam 1.000 nominal için 1.000$ ödedi.
    1 Ay sonra 1.000$ + 10$ (1 Aylık faiz) = 1.010 $ sattı. 10$ için vergi ödeyecek.

İlk satıcıdan 1.010$'a alan bir ay sonra 1.000$ + 20$ (2 Aylık faiz) = 1.020 $ sattı. (Satış kirli - Alış temiz hesaplarsak 20$ için vergi ödeyecek.)

İkinci satıcıdan 1.020$'a alan bir ay sonra 1.000$ + 30$ (3 Aylık faiz) = 1.030 $ sattı. (Satış kirli - Alış temiz hesaplarsak 30$ için vergi ödeyecek.)

ilk kupona kadar böyle devam ettiğini düşünürsek bir koyundan kaç post çıkar. Satış kirli - alış kirli hesap ederek alış satış karı hesaplamalıyız diye düşünüyorum.
    Güzel yakalamışsınız. Mantığınız doğru o sebeple kaynaklara tekrar baktım ben yanlış mı hatırlıyorum diye. Doğru hatırlıyormuşum.

Şimdi sizin öneriniz olan kirliden kirli çıkarımını değerlendirelim.
    Eğer durum böyle olsaydı siz kirli-temiz farkını vergiden 2 kere düşmüş olabilirdiniz; bir satarken alış fiyatını kirli olarak aldığınız için, ikincisi ilk kupon faizinden kirli-temiz farkını düşebildiğiniz için. Maliye sizin kupon alıp almadığınızı takip edemeyeceği/etmek istemediği için bir koyundan çok post çıkıyor. Kupon faizinden düşülmesin denilebilir ama bu durumda da satmayıp elinde tutan elde etmediği bir gelirin vergisini vermiş olur.
    Sizin vurguladığınız noktadan şu sonucu çıkartabiliriz; bir eurobondu kupon almadan elden çıkartmak vergisel açıdan dezavantajlı.
    Çıkartılabilecek ikinci nokta ilk vergi döneminde kirli-temiz farkını matrahtan düşmeniz işe yaramıyorsa(mesela her koşulda beyan sınırının altında iseniz) ileride bonoyu satmanız durumunda vergisel açıdan dezavantajlı durumda olursunuz.
    Vergisel strateji açısından bakarsak ilk vergi döneminde eurobonddaki kirli-temiz farkını matrahtan düştüğünüz zaman beyan sınırının altında kalırsanız optimal durum oluşur, çünkü kupon faizi için vereceğiniz vergiden de kurtulmuş olursunuz. Eurobondun alım zamanlaması buna göre yapılabilir.
    Son düzenleme : Epicurist; 17-12-2020 saat: 15:48.
    Saygılar.

2.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    sn pilavcı..

burada bahsettiğiniz vadesi, yaklaşık getirisi baştan belirlenmiş, döviz giriş çıkışlı, erken çıkış cezası olan, kapalı eurobond fonları değilse.. ki bunlar çok nadiren ve az miktarda çıkıyor ve talep toplanıyor benim bildiğim...

klasik tl giriş çıkışlı vadesiz eurobond fonlarından bahsediyorsak..

ismen aynı olsalar da özellikle kupon geliri peşindeyseniz ikisi çok farklı yatırım araçları diye düşünüyorum. birinde ne fiyata almış olsanız olun vade sonunda 100x dolardan satma garantiniz var. yıllık sabit dolar geliriniz var...

diğerinde ise bir nevi piyasa endeksine oynuyorsunuz. satıncaya kadar bir getirisi yok. satarken de fiyat garantisi yok. ancak vergi beyanı yok.
    Eurobond fonundan vazgeçtim, dolar tutmak yerine bu fondan mı tutsam diye niyetleniyordum, dolar getirisine ek olarak yıllık %6 gibi bir getiri daha olur, satması da kolay diye düşündüm ancak uzun vadeli olarak fonlardan birinin fiyatını dolara karşı çizdirdim ve çıkanı hiç beğenmedim, yıllık %6 getiri falan yok ve inişli çıkışlı bir seyir izliyor, ya eurobond getirilerini fon yönetim masrafı diye kesiyorlar ya da yanlış zamanlarda alım satım yapıp zarar ettiriyorlar. Alacaksam eurobond alırım ya da boş dolar olarak tutarım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,116
     Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Eurobond fonundan vazgeçtim, dolar tutmak yerine bu fondan mı tutsam diye niyetleniyordum, dolar getirisine ek olarak yıllık %6 gibi bir getiri daha olur, satması da kolay diye düşündüm ancak uzun vadeli olarak fonlardan birinin fiyatını dolara karşı çizdirdim ve çıkanı hiç beğenmedim, yıllık %6 getiri falan yok ve inişli çıkışlı bir seyir izliyor, ya eurobond getirilerini fon yönetim masrafı diye kesiyorlar ya da yanlış zamanlarda alım satım yapıp zarar ettiriyorlar. Alacaksam eurobond alırım ya da boş dolar olarak tutarım.
    Isabet olmus..

Ben de ayni sekilde yapardim..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Benim anladığım eurobond fonunda tek kazanç cdsten dolayısıyla faizden geliyor.

Dolar yükselince fon yükseliyor ama cdsten eurobond değeri düşüyor. Dolayısıyla dolar kadar yükselmiyor.

Dolar düşünce fon düşüyor ama cdste düşürse dolar bazında getiri imkanı oluyor.

Ama oturup hesap yapmadım. Belki bu getiri bile yoktur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

5. Bu eurobond işi nedir hocam vadeli dolar vs 3.5-4 puan faiz veriyor ben bu eurobondu bir türlü anlayamadım vallahi biri anlatabilir mi acaba?

6.  Alıntı Originally Posted by HRS Yazıyı Oku
    Bu eurobond işi nedir hocam vadeli dolar vs 3.5-4 puan faiz veriyor ben bu eurobondu bir türlü anlayamadım vallahi biri anlatabilir mi acaba?
    Başlıktaki yazıları okuyabilirsin.

7.  Alıntı Originally Posted by HRS Yazıyı Oku
    Bu eurobond işi nedir hocam vadeli dolar vs 3.5-4 puan faiz veriyor ben bu eurobondu bir türlü anlayamadım vallahi biri anlatabilir mi acaba?
    çok kısa şekilde anlatırsam

eurobond'u 100'den yakaladın diyelim, (birçok seçenek var ben aradan seçtim)

2038 vedeli %7.25 kupon faizi. 18 yıl bu oranı kabul etmiş oluyorsun.

(yıllık belli bir kazanç limiti üstüne geçersen vergi dilimine göre vergi ödeyeceksin altında isen başka gelirin yoksa hepsi sana kalacak)

en iyi ihtimalle %7.25,

vergi dilimine girdin diyelim 1/3'ü gidecek %5.15 sana kalacak.

8.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    bence de isabetli bir karar olmuş.

Sayfa 549/1000 İlkİlk ... 49449499539547548549550551559599649 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •