Sayfa 91/1000 İlkİlk ... 41818990919293101141191591 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 721 - 728 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Düzelttim.

Sağolun.
    Rica ederim. Buradaki her arkadaş banka hazinesinde çalışanlardan iyi biliyor. Ben itfa gelirinin vergiye tabi olduğunu söylediğimde MT "Ama diğer müşterilerim sadece faizin beyanını veriyor" dedi. Ya vergi dairesi de işi bilmiyor ya da 5. yıl bir süpriz ile kötü bir süpriz ile karşılaşacaklar.

2.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Rica ederim. Buradaki her arkadaş banka hazinesinde çalışanlardan iyi biliyor. Ben itfa gelirinin vergiye tabi olduğunu söylediğimde MT "Ama diğer müşterilerim sadece faizin beyanını veriyor" dedi. Ya vergi dairesi de işi bilmiyor ya da 5. yıl bir süpriz ile kötü bir süpriz ile karşılaşacaklar.
    Ben şundan endişe ediyorum.

TL cinsi kuponlu tahvili satarken, birikmiş faiz + anapara farkını banka %10 olarak kesip adıma maliyeye ödüyor.(beyanname yok)

Eurobondlarda, alıp-sattığınızda anlaşılan hiçbir kesinti yapmadan size ödiyecek, siz de maliyeye beyanname vereceksiniz.

Sorun burda başlıyor.

Genelde; maliye, bankadan veya aracı kurumundan gelirlerinizi gösteren bir belge ister.

Banka, bu raporu nasıl düzenliyecek?

X yılında ;
    örneğin ''11.875 kupon faizi geliriniz var'' mı diyecek?
    yoksa; 11.875'ten, alış maliyetinizin farkını kupon sayısına bölüp çıkartarak mı düzenliyecek ?

Bu konuda tecrübeniz var mı ?
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

3.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Ben şundan endişe ediyorum.

TL cinsi kuponlu tahvili satarken, birikmiş faiz + anapara farkını banka %10 olarak kesip adıma maliyeye ödüyor.(beyanname yok)

Eurobondlarda, alıp-sattığınızda anlaşılan hiçbir kesinti yapmadan size ödiyecek, siz de maliyeye beyanname vereceksiniz.

Sorun burda başlıyor.

Genelde; maliye, bankadan veya aracı kurumundan gelirlerinizi gösteren bir belge ister.

Banka, bu raporu nasıl düzenliyecek?

X yılında ; örneğin ''11.875 kupon faizi geliriniz var'' mı diyecek, yoksa; 11.875'ten alış maliyetinizi kupon sayısına bölüp çıkartarak mı düzenliyecek ?

Bu konuda tecrübeniz var mı ?
    Kaynakları tararken aracı kurumların her Eurobond işlemi için maliye vermeleri gereken matbu bir belge görmüştüm. Sanırım orada sadece temiz-kirli fiyat, nominal kupon faizi var. 257 nolu tebliğdeki hesaplamaları yapmak mükellefe ya da mali müşavirine kalıyor.
    Malesef birebir tecrübem yok.

SM-N950F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Saygılar.

4.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Kaynakları tararken aracı kurumların her Eurobond işlemi için maliye vermeleri gereken matbu bir belge görmüştüm. Sanırım orada sadece temiz-kirli fiyat, nominal kupon faizi var. 257 nolu tebliğdeki hesaplamaları yapmak mükellefe ya da mali müşavirine kalıyor.
    Malesef birebir tecrübem yok.

2000 öncesiydi sanırım...(bir ara, faiz gelirlerini beyan mecburiyeti koymuşlardı)

Beyanname vermek için, geçmiş yılda ne kadar faiz gelirimiz var diye bankalardan bu raporları toplardık.

Mali müşavir de , o raporlara göre beyannameyi düzenlerdi.

Hatta, hisse senedi alım-satım, vs gelirlerini de beyan etmiştik.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

5.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    2000 öncesiydi sanırım...(bir ara, faiz gelirlerini beyan mecburiyeti koymuşlardı)

Beyanname vermek için, geçmiş yılda ne kadar faiz gelirimiz var diye bankalardan bu raporları toplardık.

Mali müşavir de , o raporlara göre beyannameyi düzenlerdi.

Hatta, hisse senedi alım-satım, temettü vs gelirlerini de beyan etmiştik.
    Hatırlıyorum. Temizel enflasyondan arındırmadan mevduat faizlerinden vergi almıştı. Gelir vergisi adı altında servet vergisiydi.
    Benim kira gelirim olduğu için beyanname belasını her yıl yaşıyorum.
    Saygılar.

Saygılar.

6.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Sn Bayrak,

Zararda olan Maliye, yukarıdaki örnekten gidersek; 3 kupon X 8.000$ = 24.000$ doların vergisini verecektiniz oysa itfa zararını gerekçe göstererek vergi vermiyorsunuz. Alım-satım yaptığınız zaman faiz vergilerini ödemekten kurtulmuyorsunuz. Yani sadece alım-satım kazancınını değil arada kupon almışsanız onun da vergisini ödemeniz gerekiyor. Siz 3 yıl vergi ödemediniz sonra da aldığınız fiyattan sattınız. Diyelim ki o dönemde kur değişmedi. Bu durumda siz hiç vergi vermeden 24.000$ kazanmış oldunuz. Maliye bunu engellemek için zararı kupon adedine bölerek zararı kuponlara yediriyor. Size bahsettiğim tebliğe bakarsanız eğer vadesinden önce satarsanız o kesintileri geri istiyor. Sizin yazdığınız üzere kesintiyi tamamını siz satış yaparken de isteyebilir ama o zaman vadeden kaybetmiş olur.

Sizin bahsettiğiniz özelge G.İ.B. sitesinde yer almıyor ya da ben bulamadım. İptal edilmiş olduğunu sanıyorum. Eğer sizi linkini bulabilirseniz paylaşın lütfen. Bir de şunu söyleyeyim; özelgeler nasıl vergi vereceğinizi belirlemiyor. Sadece sizin merak ettiğiniz konuyu vergi kanun,tebliğ vb. bakarak açıklıyor. Yani Eurobond ile ilgili her özelge kanun, tebliğ vb.lerine atıfta bulunarak açıklama yapmalıdır. Özelgenin hiç bir bağlayıcılığı da yok, diyelim bir özelgeye dayanarak vergi verdiniz ama sonradan kanununa aykırı çıktı, özelgeye göre işlemi yapmış olmanız sizi kurtarmıyor. Özelgelerin alt kısmında "İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir." diye yazıyor.

Bir konu var, siz de Sn British de benzer şekilde tanımlıyor, aynı düşünüp farklı ifade ediyor olabiliriz yine de görüşümü belirteyim. Bir Eurobondu nominali olan 100.000 dolardan değil 125.000 dolardan alırsak zarar etmiyor ya da birilerine para kullandırmış olmuyoruz. Zaten alırken baktığımız yield(getiri), itfa gideri kupon faizlerinden arındırıldıktan sonra hesaplanıyor. Sadece itfa gününde anaparamız olan 125.000$ yerine 100.000$ aldığımız için bunun muhabebeleştirilmesi işleminin nasıl yapılacağını konuşuyoruz. Yani burada eksik verilen paranın kuponlardan düşülmesi gerektiğini haklı olarak söylüyoruz. Yoksa gerçekten zarar ediyoruz gibi bir durum yok ya da, bakış açısına göre, Eurobondu alırken o zararı kabul ederek alıyoruz.

Saygılar.
    Epi hocam neden maliye zararda olsun ben zaten kağıdı alırken dövizle alıyorum 124k$ veriyorum ve 100k$ nominal kağıt alıyorum benim ana param 124k$ değilmi 3 yıl sonra 8k$ dan 24k$ a ulaşıp ilk başta verdiğim 124k$ a ulaşıyorum yani ana parama yeni ulaştım bundan sonra net kazanç yazacak üç yıl içinde baştan peşin verdiğimi yani 124k$ kullanıldı ancak satmak farklı vergi doğurur satıştan kazanç varsa kazanç vergisi zarar varsa bir şey yok çok basit net bir durum belirttiğiniz tebliğ bunu söylemiyormu

7.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    beyan altında kalıp (yaklaşık 70k $ lık) düzenli ek gelir olsun ve vade sonuna kadar beklerim diye düşünerek hangisine girerdiniz?

2030 vadeli olan yüksek kupon ödemesi nedeniyle ilgimi çekmişti ama işbank ve ziraat bankın elinde yok alamıyorum (internet sitesi), yapı kredi de şubede müşteri temsilcisi ile görüştüm birşeyden haberleri yok uğraştırmadım, diğer bankaları dolaşamadım.

8.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Epi hocam neden maliye zararda olsun ben zaten kağıdı alırken dövizle alıyorum 124k$ veriyorum ve 100k$ nominal kağıt alıyorum benim ana param 124k$ değilmi 3 yıl sonra 8k$ dan 24k$ a ulaşıp ilk başta verdiğim 124k$ a ulaşıyorum yani ana parama yeni ulaştım bundan sonra net kazanç yazacak üç yıl içinde baştan peşin verdiğimi yani 124k$ kullanıldı ancak satmak farklı vergi doğurur satıştan kazanç varsa kazanç vergisi zarar varsa bir şey yok çok basit net bir durum belirttiğiniz tebliğ bunu söylemiyormu
    Söylediğim üzere ben uzman değilim. Ancak maliyenin sizin gibi düşündüğünü sanmıyorum. 100 liralık malı 124 liraya almanız bana göre maliyeyi ilgilendirmez onu sizin zararınız olarak göreceklerini sanmıyorum. Sonuçta bir malı ederinden fazlaya almışsanız sorumluluk sizindir. Konuyu ben şöyle görüyorum aldığınız faizin bir kısmı aslında sizin getiriniz değil çünkü itfada anaparanızdan daha düşük bir bedel alacaksanız. Siz bunu ilk kuponlara yedirmek istiyorsunuz, maliye tüm kuponlara eşit bölmek istiyor. Bence düşmenize izin verdiğine şükretmek lazım. Hiç düşürmeyebilir ya da son kuponlardan düşürtebilirdi. Sizin açınızdan bakacak olursak bardağın dolu tarafı da var itfa zararını ilk 3 kuponda karşılasanız sonraki kuponlarda daha yüksek vergi dilimine girebilirdiniz.

Saygılar.

Son düzenleme : Epicurist; 22-11-2018 saat: 21:47.
    Saygılar.

Sayfa 91/1000 İlkİlk ... 41818990919293101141191591 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •