Sayfa 141/1000 İlkİlk ... 4191131139140141142143151191241641 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,121 - 1,128 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Komisyonu ilk yılın matrahından düşebilirsiniz, yani 1. şık doğru.
    Teşekkürler.

2. Dün , komşum mali müşavirin bir mükellefi için 200.000 USD nominallik eurobond için hazırladığı gv beyannamesini gördüm.

5/2018 6.000 usd kupon ...........25bin tl
    11/2018 6.000usd kupon ..........35bin tl

toplam yaklaşık 60bin tl lik kupon faizi için

15bin tl gv çıktı.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

3. Ek:

TEB Portföy Yönetim'den alınmış eurobond faiz gelirleri raporu vardı.

2022 vadeli bir eurobond idi.

Getiri %5.60 idi.(muhtemelen 100.000 birim fiyatın daha üstünden maliyetlenmiş)

Kupon ödemelerinin karşısında o günkü kurdan Tl cinsi kupon geliri yazılı idi.

İnternet vergicilği üzerinden beyanname verildi.

Vergi rakkamı otomotatik olarak çıktı.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

4.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Aynisi bana da geldi..

Ben de yurtdisinda hesap actigim bankaya mail atip ne yapmam gerektigini sordum.

Biz seni bildirdik bu ulkede vergi mukellefi degilsin diye ve dikkate alma bu yaziyi dediler..

Yani orada ikametgahim olmadigini vergi mukellefi olmadigimi biliyorlar ama buraya da bilgi paylasimi yapacaklari konusunda da uyariyorlar.

Mali musavirim ise orada kazandigini buraya getirmedigin surece sorun olmaz, beyan etmene gerek yok diyor.

Benim mali musavirimi degistirmem lazim diye dusunuyorum.

Syg,
    Bildiğim kadarıyla CRS (common reporting standard) kapsamına göre Türkiye de anlaşmalı ülkeler arasında, yani burada yaşayanların yurtdışındaki tüm menkul varlıkları ve vergiye tabi olan gelirleri Türkiye ye ve tam tersi olanlar da ikamet ettikleri ülkeye Türkiye tarafından bildirecekler. Kısaca yurtdışındaki kazanımlarınızı mutlaka buraya bildirmelisiniz aksi takdirde ciddi vergi cezaları ile karşılaşabilirsiniz.
    Hatta bunun için faydalanabileceğiniz varlık barışı diye bir yasa var fakat o konuda yeterli bilgiye sahip değilim, araştırmanızı öneririm.

5. bugün garanti'den şöyle bir mail geldi..

"Merhaba,
    Hazine 2019 dış borçlanma programı çerçevesinde Nisan 2029 vadeli USD Eurobond ’unun yeniden ihracını yapıyor.

İtfa tarihi : 26.04.2029
    Takas tarihi : 26.03.2019
    İhraç Fiyatı : Bilinmiyor
    Kupon : 7,625%
    Getiri : ~7,25%
    Toplam ihraç tutarı : (Beklenti)

Talep toplama sürecinin bugün bitiş saati 17:00

Alt limit 10,000 USD olup, talep tutarı 10,000 USD katları şeklinde olmalıdır.
    Taleplerin karşılanacak kısımları konusunda tarafımızca bir garanti verilememektedir.

Beklenen getiri oranı yaklaşık olup, belirlenmesi Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı insiyatifindedir, sapmalar olabilir."

anlamadığım.. fiyat bilinmiyor dolayısıyla getiri bilinmiyor. diyelim talep ettin ama getiri bir baktın atıyorum 6,90 çıktı. beğenmedin.. vazgeçebiliyor musun? vazgeçemiyorsan neye güvenip talep ediyorsun. daha önceki örneklere göre yapılan kaba bir hesaba mı?

6.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    bugün garanti'den şöyle bir mail geldi..

"Merhaba,
    Hazine 2019 dış borçlanma programı çerçevesinde Nisan 2029 vadeli USD Eurobond �unun yeniden ihracını yapıyor.

İtfa tarihi : 26.04.2029
    Takas tarihi : 26.03.2019
    İhraç Fiyatı : Bilinmiyor
    Kupon : 7,625%
    Getiri : ~7,25%
    Toplam ihraç tutarı : (Beklenti)

Talep toplama sürecinin bugün bitiş saati 17:00

Alt limit 10,000 USD olup, talep tutarı 10,000 USD katları şeklinde olmalıdır.
    Taleplerin karşılanacak kısımları konusunda tarafımızca bir garanti verilememektedir.

Beklenen getiri oranı yaklaşık olup, belirlenmesi Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı insiyatifindedir, sapmalar olabilir."

anlamadığım.. fiyat bilinmiyor dolayısıyla getiri bilinmiyor. diyelim talep ettin ama getiri bir baktın atıyorum 6,90 çıktı. beğenmedin.. vazgeçebiliyor musun? vazgeçemiyorsan neye güvenip talep ediyorsun. daha önceki örneklere göre yapılan kaba bir hesaba mı?
    Bildiğim kadarıyla ihraç fiyatı Hazinenin takdirinde 99,50 veya 99,00 olabiliyor, getirinin azalması diye bir şey mümkün değil. Sadece onların takdir ettiği kadar artacak. Eskiden bankalar bu farkı cebe indirirdi şimdi nasıl bilmiyorum.

Saygılar.
    Son düzenleme : Epicurist; 19-03-2019 saat: 20:59.
    Saygılar.

7.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Bildiğim kadarıyla ihraç fiyatı Hazinenin takdirinde 99,50 veya 99,00 olabiliyor, getirinin azalması diye bir şey mümkün değil. Sadece onların takdir ettiği kadar artacak. Eskiden bankalar bu farkı cebe indirirdi şimdi nasıl bilmiyorum.
    kupon 7,625 iken fiyat 100 ün altında olursa getirinin 7,625 ten de yüksek olması gerekmiyor mu?

8.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    kupon 7,625 iken fiyat 100 ün altında olursa getirinin 7,625 ten de yüksek olması gerekmiyor mu?
    Gerekiyor. Bahsedilen getiriler fiyat henüz belli olmadığı için sanki fiyat 100'müş gibi hesaplanıyor.

Getirinin kupondan düşük olmasının sebebi ihraç gününden değil 1 ay sonrasından başlaması (ihraç 26.03 ,itfa 26.04) olabilir.

Sene başında yapılan ihraçtan bir örnek fiyat 100 değil 99,555 olarak belirlenmiş.
    Saygılar.

Sayfa 141/1000 İlkİlk ... 4191131139140141142143151191241641 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •