Sayfa 15/1000 İlkİlk ... 513141516172565115515 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 113 - 120 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Jon Dowes Hocam

Kısa bir sorum olacak Eurobond kupon geliri mesela ortak hesap üzerinde ise ve 16160$ ise öncelikle 16160$ ne zamanki kurdan TL ye çevireceğiz Ve her bir ortak için 8080$ yıllık faiz geliri düşüyor. Örneğin Mart 2018 yılındaki kurdanmı bu 8080$ ı TL ye çevirip sonra 2018 için örneğin bildirim matrahı 31000 TL olsun ve bizde Mart 2018 $ kuru 3,9 olsun dolayısıyla bir hesap ortağı için yıllık faiz kazancı 8080*3,9=31512TL eder şimdi 31512-31000 = 512 TL yimi vergi olarak bildirecek yoksa 31000 TL yi geçtiği için 31512 TL yi tamamenmi bildirecek

Saygılar
    Genel getiri bakış açısından çıkıp tamamen vergiye odaklanmışsınız, benim ilgi ve bilgi alanımın sınırları da oralarda Bildiğim kadarıyla, faizi tahsil ettiğiniz gün bu bir gelir olarak TL'ye çevrilmeli. Kesin bilgi için bir muhasebeciye veya SMM'ye danışmanızı öneririm.

Sadece istisna tutarını aşan kısım beyan edilir, tamamı değil.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

ORNEK EUROBOND hesabi

11-03-2019 eurobond %3.5 donemsel kupon odeme

kuponlar
    11/03/2018 35usd
    11/09/2018 35usd
    11/03/2019 35usd

odenecek deger
    banka satis 1073usd

elde edilecek
    1000+35+35+35=1105usd

net 1105-1073=32 usd

getirisi %2.95

NOT banka faizi en az %3.35 faiz olursa eurobond un getirisini karsiliyor..
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

3.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    ORNEK EUROBOND hesabi

11-03-2019 eurobond %3.5 donemsel kupon odeme

kuponlar
    11/03/2018 35usd
    11/09/2018 35usd
    11/03/2019 35usd

odenecek deger
    banka satis 1073usd

elde edilecek
    1000+35+35+35=1105usd

net 1105-1073=32 usd

getirisi %2.95

NOT banka faizi en az %3.35 faiz olursa eurobond un getirisini karsiliyor..
    DTH şu an net 3,4 getiriyor o halde eurobond'a bulaşmaya gerek yok.

4.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    DTH şu an net 3,4 getiriyor o halde eurobond'a bulaşmaya gerek yok.
    Eurobond vadesi ile DTH vadesi aynı mı?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Genel getiri bakış açısından çıkıp tamamen vergiye odaklanmışsınız, benim ilgi ve bilgi alanımın sınırları da oralarda Bildiğim kadarıyla, faizi tahsil ettiğiniz gün bu bir gelir olarak TL'ye çevrilmeli. Kesin bilgi için bir muhasebeciye veya SMM'ye danışmanızı öneririm.

Sadece istisna tutarını aşan kısım beyan edilir, tamamı değil.
    Sayın Bayrak & Jon Dowes

Kupon ödeme tarihindeki kurdan TL' ye çevrilir.

Sizin örneğinizde kuponlarınızın değeri 16.160 USD, hangi tarihlerde alındı ise o tarihlerden TL 'ye çevirin.

Kurun 3,90 olduğunu varsayalım.

16.160 usd X 3,90 = 63.024 TL faiz geliriniz var.

Eurobondun alındığı hesap 2 ortaklı ise her bir ortağın 31.512 TL faiz geliri olacak.

30.000 TL' lik sınır aşıldığından her iki hesap ortağı kendi paylarına düşen faiz geliri için beyanname verecek.

Vergi matrahı 31.512 TL olacaktır, 512 TL değil.

6. Sayın Jon Dowes üstadım,

Türk banka eurobondu almak istiyorum, düşündüğüm eurobond XS0861979440

Müşteri temsilci kanalıyla emir vererek işlemi yapacağım minimum işlem limiti nominal 200k usd.

Bildiğim kadarıyla BİST teki tahvil pazarında bu eurobondlar alınıp satılmıyor.

Banka müşteri temsilcine verilen eurobond alım emri aşağıdaki sıraladığım yöntemlerden hangisi ile gerçekleşir.

1) Banka menkul kıymet cüzdanından ilgili eurobondu üzerine kendi marjını koyarak bana satar.
    2) İlgili menkul kıymet bankanın menkul kıymet cüzdanında bulunmaması durumunda ilgili kıymeti yabancı borsalardan alır üzerine kendi marjını koyar ve satar.
    3) Organize piyasalarda olduğu gibi banka sadece eurobondun alım satımına aracılık eder, alım satım komisyonu alır eş zamanlı olarak eurobondu satan başka bir yatırımcıdan alınır.

Türk özel sektör banka eurobondunu almak isteyen bireysel yatırımcı için piyasa organize piyasamıdır, tezgahüstü piyasa mıdır?

7.  Alıntı Originally Posted by samadhi Yazıyı Oku
    Sayın Jon Dowes üstadım,

Türk banka eurobondu almak istiyorum, düşündüğüm eurobond XS0861979440

Müşteri temsilci kanalıyla emir vererek işlemi yapacağım minimum işlem limiti nominal 200k usd.

Bildiğim kadarıyla BİST teki tahvil pazarında bu eurobondlar alınıp satılmıyor.

Banka müşteri temsilcine verilen eurobond alım emri aşağıdaki sıraladığım yöntemlerden hangisi ile gerçekleşir.

1) Banka menkul kıymet cüzdanından ilgili eurobondu üzerine kendi marjını koyarak bana satar.
    2) İlgili menkul kıymet bankanın menkul kıymet cüzdanında bulunmaması durumunda ilgili kıymeti yabancı borsalardan alır üzerine kendi marjını koyar ve satar.
    3) Organize piyasalarda olduğu gibi banka sadece eurobondun alım satımına aracılık eder, alım satım komisyonu alır eş zamanlı olarak eurobondu satan başka bir yatırımcıdan alınır.

Türk özel sektör banka eurobondunu almak isteyen bireysel yatırımcı için piyasa organize piyasamıdır, tezgahüstü piyasa mıdır?
    Önce 1. olur. Bankanın elinde yoksa da 2. olur (ama bu daha pahalı olur). 3. Türkiye'de olmaz.

Tahvili nereden aldığınıza bağlı: Yurtdışı borsadan alırsanız, organize piyasadır. Türkiye'de bankadan direkt alırsanız da tezgahüstü.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

8. Sayın JonDoves, bu sorunun cevabı şu anda Fed başkanında bile olmayabilir biliyorum ama sizin görüşünüze değer verdiğim için sormak istiyorum. Bizim Eurobondlar şu an alım için cazip görünmüyor mu?
    Her ne kadar son günlerde aşırı şatış olsa da özellikle 2040 ve sonrası için %6 üzeri bir faiz oranı makro ekonomik verilerdeki belirsizliklerde göz önüne alındığında iyi bir oranmış gibi geliyor. Amerika 3+4 faiz artıracak deniyor ama aslolan verilerdeki iyileşmeyi dikkate alarak bu adımları atacak olmaları. İşler şu an göründüğü gibi devam edecek diye yaklaşım sergilemek ne kadar akılcı sizce?

Sayfa 15/1000 İlkİlk ... 513141516172565115515 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •