Sayfa 2/637 İlkİlk 12341252102502 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 9 - 16 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by mebes Yazıyı Oku
    Beyaz yakalı ve/ veya mavi yakalı bahsettiğiniz bireyler için maaş katsayısı varmı örneğin 5000 tl ile 10000 tl gibi. Birde siz nekadar maaş ile ne kadar birikim yaptınız? Bunların getirisi ne kadar. Birde örneğin 40 ve 50 yaşlarına kadar hiç birikim yapamamış veya çok az birikimleri olanlara ne önerirsiniz? Teşekkürler...

SM-A720F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    5000 ve üzeri diyelim...bunu hane geliri olarak düşünün, tek ya da iki maaş toplamı 5000 üzeri olmalı ki tasaruftan, yatırımdan bahsedelim...daha şağısı da tasarruf yapabilir, ama kayda değer bir birikim oluşmaz (çolul çocuklu aillerden bahsediyorum).

40 lı yaşlara gelmiş ve hiç birikim yapamamış olanlara tavsiyem, yanlıştan geç de olsa dönülmesi yönündedir...ama bu topiğin konusuna girmez bu kesim...zira ben mesela bes diyeceğim, o yaştan sonra bes in bir anlamı yok...ayda 200 tl uzun vadeli hisse diyeceğim, 50 den sonra bu önerilerin pek bir anlamı yok.

tasarruf her yaşta yapılmalı, emekli olduktan sonra da tasarruf yapılabilir...ama tasarruf edilenle, uzun vadeli yatırımdan bahsedeceksek, hedef kitler 40 lı yaşların altındakiler oluyor...ideali 20-30 yaş arasıdır tabii ki.

2. Cevabınız tarafım için moral bozukluğu oldu😣 fakat yapacak bir şey yok. Bu sistemde zaten herkesin ıyi kazanma şans ı da yok. Kendi adıma kırk ı 'ndan sonra da birikim az yapmış olanlar içind e yapacak bir şey yok . Fakat açtınız başlık bence güzel ve yararlı olacak diye düşünüyorum 😊 ozaman " çirkin kadın yok az votka var " 😊

SM-A720F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Temel prensiple başlayalım.

Tasarruf edilen miktara, toplam birikime portföy diyelim. Stratejimizin birinci kuralı portföyde diversification denen, çeşitlendirme kuralına uymak olacak..Hani basitçe yumurtaları tek sepete koymama durumu...Ama konu bu kadar basit değil, bu çeşitlendirmeyi nasıl yapmalıyız.

i-) Likidite açısından: Portföydeki enstrümanların hızlıca nakite dönüştürülebilmesi, ihtiyaç durumunda hemen çekilebilmesi olarak açıklayabiliriz kikiditeyi. Mesela tüm varlığın bir eve, bir arsaya yatırılması çok yanlıştır. Aynı şekilde tüm varlığın, nakit olarak tutulması da yanlıştır. Nakit harcanması kolay ve hızlı olduğu için tüketimi artırır. Borç vermesi kolaydır, dolayısıyla geri alabilme sorun olabilir.

Benzer şekilde tüm birikimin hisse senedine yatırılması da sorun oluşturur likidite açısından. genel olarak en likitten illikite doğru bir sıralama yaparsak. nakit, likit fon, döviz, aylık mevduat, tahvil, hisse senedi, konut, arsa, tarla gibi.

ii-) Para nın cinsi açısından: varlıkları tl cinsi ve döviz cinsi olarak ikiye ayırabiliriz. tüm birikimin mevduat, tahvil, hisse senedi gibi tümüyle tl bazlı enstrümanlarda tutulması da doğru değil...%60 tl cinsi, %20 gram altın, %10 dolar, %10 euro iyi bir dağılım olabilir (şu an için).

iii-) sabit ve değişken getiri açısından: paranın tümünü mevduat, likit fon, tahvil gibi sabit getirili enstrümanlarda tutmak da yanlış...tümünü hisse senedi gibi değişken ve riskli enstrümanlarda da tutmak sakıncalı...bu açıdan da portföyde çeşitlendirme yapılmalı.

iv-) vade yapısı açısından: kısa-orta-uzun vadeli yatırımlar: Mesela BES tam bir uzun vadeli yatırımdır, hedef emekliliktir..Yani 20-25 sene sonrası. Hisse senedi için hedef durumu göre 1 yıl, duruma göre 5-10 sene olmalıdır. mevduatın vadesi bellidir, 1 ay, ya da 6 ay. Portföyümüz vade yapısı açısından da dengeli ve çeşitliliğe uygun olmalıdır.

Yukarıdaki gibi, temel açıdan portföy çeşitlenidrmesi yanında, spesifik başlıklarda da çeşitlendirme yapılmalı, örneğin;

i-) hisse senedi: mesela portföye alıncak 10 hisse senedinin(hisse sayısının 5-10 arası tutulması da önemli bir risk dağıtma unsurudur); aynı grup-holding e ait olmaması, aynı sektörde olmaması, kamu-özel çeşitliliği, döviz duyarlılığı, siyasi olarak hükümete-muhalefete yakınlık gibi faktörler göz önünde bulundurularak seçilmesi gerekir...seçilen 10 hissenin, 6 sının çimento firması olması, yarısının koç holdinge ait olması, hepsinin döviz açık pozşsyonu olması portföy oluşturma hatalarına örnek verilebilir.

ii-) emlak: örneğin tüm emlak yatırımının konuta yapılması yanlıştır...iki konut yatırımı yapılacaksa ikisinin de istanbula, hatta aynı semte yapılması yanlıştır...iyi bir portföy çeşitlemesi için, konut yanında, arsa, hatta tarla yatırımı da yapılmalı emlak yatırımı olarak.

bir gün bir arkadaşımın tüm birikimini 3 adet konuttan oluştuğunu öğrendim..üçü de istanbul da...şok oldum...1. kural olan portföy çeşitliliği ilkesi açısından intihar gibi bir şey...büyük bir ist depremi olduğunda ne yapacaksın dediğimde, üçüne de dask yapıyorum dedi...peki dask ile paranı alman aylar, belki de yıllar sürebilir...hem dask ile evinin tümünü değil %20 değerini sigortalıyorsun, poliçende yazan miktarı biliyor musun dediğimde, rengi gitti geldi arkadaşın...yaptığı yanlışın farkına vardı.

Örnekler daha da arttıtrılabilir. Ama ana mantık anlaşılömıştır sanırım. İyi bir portföy oluşturmak için uyulması gereken birinci kural çeşitliliktir, bunu hiç bir zaman akıldan çıkarmamak gerekir.

Ahmetg Guest
    yazmak istedigim bir iki sey var

Mesela bazen karsiniza bir adam cikiyor bu adam genelde akraba oluyor. "Suradan arsa aldik simdi 5 katina cikti arsa alanhicbir zaman zararli cikmaz" der durur

Adamin ne zaman arsa aldigini ve dolar karsiligini hesapliyorum sonra simdikini fiyatini dolara cevirip annual return hesapliyorum yilda %3 belki

O kadar risk tapu masrafi alis satis emlakci komisyonu emlak vergisi falan filan sonucta elde edilen bu

Akrabamiz 5 katina cikmasindan cok mutlu olabilir ama bu bence cehaletten

Butun yatirimlar eninde sonunda dolara cevrilmek zorundadir. Dunyada butun yatirimlar karsilastirilirken dolar ve yillik getiri uzerinden karsilastirilir

Dollar based annual return

Simdi olay boyle olunca benim gibi 47 yasinda emeklilik hayali kuran bir adam da hep Burgan Bank taki neredeyse riski sifir %4.2 dolar faizini yada SP500 index fonunun neredeyse her sene getirdigi %4 ten fazla getiriyi aklima getirmeden edemiyorum

Munferit arsadan koseyi donme yada ucubik ornekler yerine saglam ve riski dusuk uzun vadeli yatirimlar konusulmali diyorum.

Ornegin BES konusunu cok arastirdim aklima yatmadi

Hatiri sayilir bir arkadas saygi duydugum bir arkadas bu forumda ISYAT i onerdi, arastiriyorum su anda ama %12.5 temettu getirisi ile dolari ve enflasyonu ayri karsilastirinca hic cazip gelmiyor

Kafalar karisik insan ne kadar cok sey bilirse o kadar karisik oluyor kafasi.

Sahsen elimde bir suru ev arsa tarla hatta kirada aileden kalmis dukkanlar falan var. Benim sahsen kazandiklarim ise ABD de bir ev ve geri kalan hersey S&P 500 endeks fonunda. 9-5 kole gibi calismak ve aksamlari ikinci isimden biraz para kazanmaktan baska birsey yapmiyoruz. devamli para biriktiriyoruz ama istiyorumki ben degil yatirimlarim calissin

Su ana kadar ABD de borsa super gitti ama bu hep boyle olmayacak. Buda beni korkutuyor. Resmen deli bir piyasasi. Borsa inanilmaz pahali ama hala artiyor. Seytan diyor cik tamamen nakite don ama donemiyorsun.

67 yasimda ABD den emekli olacagiz TR den ise 5 ay sonra emekli oluyorum yurtdisindan borclanarak emekli oldum. Ilk giris 85 dogum 69 olunca 48 yasinda emeklilik hakki verdi sistem

Burada sizlerin fikirlerini duymak istiyorum lutfen cekinmeyin yazin. Cautionary arkadasima cok cok tesekkurler bu arada.

Çok faydalı bir topic, teşekkürler. Takipteyiz.

6. Madem konusu geçmiş BES ile başlayalım.

BES, BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ, aslında bireysel tasarruf sitemi demek gerekir. Dünyada farklı uygulamaları olabilir, ama TR deki tam manasuyla tasarruf sistemdir.

Ve, özellikle beyaz yaka bir çalışan için şiddetle tavsiyue ediyorum. Neden beyaz yaka için? Çünkü pek çok büyük firma, BES i çalışanına bir bonus gibi sunuyor, brüt maaşın %2 si %3 kadar şirket katkı sağlıyor, tek koşun senin de aynı oranda katılım sağlaman..Yani sen %3 veriyorsun, şirkette o kadar veriyor...1. dakikada %100 getiri var. Üstüne senin %3 üne, devlet de 1/4 oranında katkı sağlıyor.

Paranın maaştan kesilmesi, yani kaynakta mecburi tasarruf etme açısından çok önemli. Parayı kolayca çekememek de önemli bir artı. Böylece basit ihtiyaçlar için tasarruf edilen bu para harcanmamış oluyor. Bir süre sonra sen kesintili maaşını aldığın için bu tasarruf otomatik ve can acıtmadan yapılmış oluyor.

Senin kendi birikimlerini hisse senedi, gram altın ve döviz bazlı fonlarda değerlendirme fırsatın var...yılda 6 kez fon değiştirme hakkın olduğu için parayı batırma ve çarçur etme ihtimalin de az...Yani normalde dezavantaj gibi gözüken pek çok konu, burada avantaj haline gelebiliyor.

Özetle, şirket katkılı BES, mutlaka katılım sağlanmalı. 15-20 sene sonra hatrı sayılı birikimler olası...hele benim gibi, finansal açıdan rahat olduğunuz dönemlerde kendinize ait kesintiyi %10 lara çıkarırsanız ciddi paraların birikmesi mümkün (şirket katkısı yine %3 lerde kalıyor..olsun, az da olsa katkı devam ediyor).

peki çalışına şirkette böyle bir olanak, yani şirket katkılı BES yoksa...bu durumda kişinin özel durmuna bakmak lazım...kişi kolay para biriktiremeyen, biriktirse de kolayca harcıyabilen bir yapıya, aile yapısına sahipse yine de BES öneririm...artmasa bile, zorunlu tasarruf gibi olacağı için, yine de faydalı olacaktır.

7. @Ahmetg

erken emekliliğe gelince...modern kölelik, amerikanın tüm dünayaya dayattığı, bizim gibi bazı az gelişmiş ülkelerde sorgusuz sualsiz kabul edilen sistemin adıdor..ne de olsa adamların genlerinde kölelik sistemi vardır.

bekarları, 40 yaşında emekli olursam sıkılırım, ortam fian da bulamam, bunalıma girerim kokusuyla çalıştırmaya devam ederler 8özellikle kadınlar)..evli ve çocukjlu olanları da çocukların geleceği, okulu-üniversitesi vs ile korkuturlar...amaç, köle oarak sitemde kalman, mortagage-çocuğun özel okulu vs gibi kaygılarla kendini bu kısır döngüden çıkamaz gibi hissetmeni sağlamaktır.

bugün beyaz yaka tabir edilen, mevcut birikimi ile aslında emeklilik yaşına kadar id9are edebilecekken, sırf bu korkular nedeniyle kölelil düzeninde kalmaya mecbur hisseden önemli bir kesim var..belki oran olarak %60-70 dir...yoksa ben güzel güzel işime gidiyorum, yaptığım iş beni heyecanlandırıyor, sabahları neşe içinde kalkıp işime gidiyorum...merakla yeni projeleri, gelecek yeni işleri bekliyorum diyenler...konu dışıdır...onlar mucizeyi, hatta cenneti bu dünyada bulmuş şanslılardır.

ama benim çevremde hemen herkes işe küfür ede ede gelir...iş ortamından gına gelmiştir...hele 50 den sonra kendisini zavallı gibi hisseder bu ortamda...derdim, bu duruma düşmemek için gerekli birikim için şimdiden plan yapmasıdır genç arkadaşların...bir de tabii ki cesaret.

mesela ahmetg arkadaşımız, gerek kendi birikimleri, gerekse ailesinden kalanlarla ömrünün kalan kısmını mutlu mesut bir emekli olarak ailesiyle birlikte geçirebilir...ama her ay hesaba yatan tatlı maaş(uyuşturucu), acaba eş-dost-arkadaş paramı iç eder, beni sömürür mü korkusu, bu adımı atmasına engel oluyor...ayrıca sistem ölene dek çalışmayı telkin ettiği, bunu bilinçaltına sürekli işlediği için(özellikle amerikada), bu cesur adımı atacak bilinç düzeyine, cesarete bir türlü ulaşamıyor.

muhtemelen, 60 yaşına kadar emeklilik hayali ile yaşayacak...çalışma masasında kalp krizi sonucu vefat edecek...ailesinden kalan ve kendi biriktirdiklerini eşi-çoluk çocuğu bi güzel yiyecek...kendisini hayırla yad ederler mi, ondan da emin değilim...Ben şimdiden söyliyim, Allah rahmet eylesin!!!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,702
     Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    yazmak istedigim bir iki sey var

...................

Simdi olay boyle olunca benim gibi 47 yasinda emeklilik hayali kuran bir adam da hep Burgan Bank taki neredeyse riski sifir %4.2 dolar faizini yada SP500 index fonunun neredeyse her sene getirdigi %4 ten fazla getiriyi aklima getirmeden edemiyorum

Munferit arsadan koseyi donme yada ucubik ornekler yerine saglam ve riski dusuk uzun vadeli yatirimlar konusulmali diyorum.
    sn Ahmetg; Portföy çeşitlendirmesi için yapılacak bir arsa&tarla yatırımını neden dışlıyorsunuz merak ettim..ki elinizde değişik türde emlak yatırımları olduğunu belirtmenize rağmen..

Uygun yerden uygun zamanda yapılacak araştırmayla alım yapılan bir tarla yada arsa nın getirisi borsanın getirisinden çok daha fazla olamaz mı? ne gibi sakıncaları olabilir?(bilgi amaçlı soruyorum)

Sayfa 2/637 İlkİlk 12341252102502 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •