Special Days Image
Sayfa 3/637 İlkİlk 123451353103503 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 17 - 24 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. Hayırlı olsun topic çok faydalı 45 yaşındayım kamuda muh.olarak çalışıyorum hedefim 5 -10 yıl içinde emekli olabilmek

Neffos C5 Max cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    @Ahmetg

erken emekliliğe gelince...modern kölelik, amerikanın tüm dünayaya dayattığı, bizim gibi bazı az gelişmiş ülkelerde sorgusuz sualsiz kabul edilen sistemin adıdor..ne de olsa adamların genlerinde kölelik sistemi vardır.

bekarları, 40 yaşında emekli olursam sıkılırım, ortam fian da bulamam, bunalıma girerim kokusuyla çalıştırmaya devam ederler 8özellikle kadınlar)..evli ve çocukjlu olanları da çocukların geleceği, okulu-üniversitesi vs ile korkuturlar...amaç, köle oarak sitemde kalman, mortagage-çocuğun özel okulu vs gibi kaygılarla kendini bu kısır döngüden çıkamaz gibi hissetmeni sağlamaktır.

bugün beyaz yaka tabir edilen, mevcut birikimi ile aslında emeklilik yaşına kadar id9are edebilecekken, sırf bu korkular nedeniyle kölelil düzeninde kalmaya mecbur hisseden önemli bir kesim var..belki oran olarak %60-70 dir...yoksa ben güzel güzel işime gidiyorum, yaptığım iş beni heyecanlandırıyor, sabahları neşe içinde kalkıp işime gidiyorum...merakla yeni projeleri, gelecek yeni işleri bekliyorum diyenler...konu dışıdır...onlar mucizeyi, hatta cenneti bu dünyada bulmuş şanslılardır.

ama benim çevremde hemen herkes işe küfür ede ede gelir...iş ortamından gına gelmiştir...hele 50 den sonra kendisini zavallı gibi hisseder bu ortamda...derdim, bu duruma düşmemek için gerekli birikim için şimdiden plan yapmasıdır genç arkadaşların...bir de tabii ki cesaret.

mesela ahmetg arkadaşımız, gerek kendi birikimleri, gerekse ailesinden kalanlarla ömrünün kalan kısmını mutlu mesut bir emekli olarak ailesiyle birlikte geçirebilir...ama her ay hesaba yatan tatlı maaş(uyuşturucu), acaba eş-dost-arkadaş paramı iç eder, beni sömürür mü korkusu, bu adımı atmasına engel oluyor...ayrıca sistem ölene dek çalışmayı telkin ettiği, bunu bilinçaltına sürekli işlediği için(özellikle amerikada), bu cesur adımı atacak bilinç düzeyine, cesarete bir türlü ulaşamıyor.

muhtemelen, 60 yaşına kadar emeklilik hayali ile yaşayacak...çalışma masasında kalp krizi sonucu vefat edecek...ailesinden kalan ve kendi biriktirdiklerini eşi-çoluk çocuğu bi güzel yiyecek...kendisini hayırla yad ederler mi, ondan da emin değilim...Ben şimdiden söyliyim, Allah rahmet eylesin!!!
    Aynen oyle cok guzel aciklamissin

Bazen hanima diyorum ya hanim bu iste bir tuhaflik var herseyimizi satsak gidip ozderede 2-3 ikiz villa alsam birinde biz otursak gerisini kiraya aylik sezonluk ne bilim airbnb yapsak kralin babasi gibi yasariz ee neden yapmiyoruz?

Oda amerikayi hic sevmiyor ama bu soruya soyle cevap veriyor "cocugun okulu ne olacak birde o adam ulkenin basinda ya seriat gelirse vs vs vs vs "

Kendimi uyusturucu muptelasi gibi hissediyorum biliyorum esrar kotu bir sey ama hergun iciyorum.

Bunun caresi nedir? Bu esrar mi eroin mi neyse nasil kurtulucam bu para biriktirme hastaligindan? Bildigin psikolojik vaka bu.

3. Bu dünya politikalarına yön verenlerden bir tanesi,gelecekte birkaç spesifik iş dışında beyaz yakanın kalmayacağını açıklamıştı.Otomasyon,teknolojinin ve maaş,sosyal haklar,iş pozisyonlarının yavaş yavaş buna göre şekillendirildiğini söylemek de yanlış olmaz.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Biraz da kendimden bahsedeyim. Hariçten gazel okumadığımız belli olsun.

Lisansım mühendislik, işletme master ı ve ekonomi doktorası yaptım. 18 sene kadar büyük bir şirkette stratejik planlama bölümünde çalıştım. Ve bu yıl kuurmsal iş hayatımı sonlandırma kararı aldım, yaşım 40...Umarım bir daha kurumsal bir firmada çalışmak zorunda kalmam ve yarı zamnalı işlerde çalışarak, kendimi işimi yaparak ayakta durabilirim

Şu an herşey yolunda, olduğu gibi devam ediyor her şey, iki çocuğum da özel okula gitmeye devam ediyor. Bu yaşa kadar ki birikimlerim, ve bundan sonrası için kendime olan güvenim var...Öyle aileden maddi bir şey de kalmadı, ne yaptımsa kendim alın terimi akıtarak, tasarruf ederek yaptım.

Bizim nesil için bahsettiğim hedefe ulaşmak daha kolaydı. Bizden önce 50 yaşında emekli oldu büyüklerimiz, 2000 öncesi çalışmaya başlayan ben de 57 yaşında emekli olacağım (günü tamamladım, yaşı bekleyeceğim artık). Ama yeni başlayan arkadaşlar 65 de emekli olacak. Ve yeni arkadaşların para biriktirmesi de çok daha zor olacak..Ben bekarken kazandığım 3 liranın ikisini, evlendikten sonra da bir lirasını biriktirebildim. Ama artık ne ücretler bu kadar yüksek, ne de hayat eskisi kadar ucuz...Yani işiniz çok daha zor artık.

Bir de şunu akıldan çıkarmasın genç arkadaşlar...10 yıl sonra, şu an uzman olan abinizin yaptığı işi siz yaparken, şu anda onun aldığı ücretin belki yarısını ancak alacaksınız(usd olarak)...Eskiden büyük bir firmada 5 yıllıık çalışma ardından, ortalama bir memur maaşının iki katını alabiliyordu beyaz yaka, artık 1,5 katını bile almak çok zor.

Yani, 50 li yaşlarda çok zorda kalmamak için, 20 li yaşlardan itibaren iyi tasarruf etmek, tasarruf edilen rakamları da çok yi yönetmek gerekiyor.
    Sayın cautionary öncelikle durumu harika bir şekilde tespit etmişsiniz, tebrikler. Bunu görebilmek için ancak sizin gibi uzun süre kurumsal bir şirkette çalışmış olmak lazım. Dediklerinizin eksiği var fazlası yok, maalesef yeni başlayanlar için durum bu. Hatta 50 yaşından sonra katlanılması zor demişsiniz ama 50 yaşından sonra fırsat bulabilirlerse tabi. 40 yaşından sonra zaten doğal tasfiye sürecine giriyorsunuz, uzatmaları oynuyorsunuz herhangi bir t anında da işten çıkarılmanız oldukça olası. Bu sürecin yarattığı stres de cabası.

Sizin iyi niyetli yardımsever yaklaşınız taktire şayan. Benim önerim imkanı olanın genç yaşta girişimciliği denemesi. Şirketler de tam bu yaşlarda eleman istiyorlar, tesadüfen bakın. Sonrasında girişimcilik için de geç olabiliyor.

Yaş bekleme için de epey süreniz varmış, bu sürede kendi işinizi mi kurmayı düşünüyorsunuz, yoksa borsa mı alternatif kazanç kapısı olacak?

Benim de naçizane tavsiyem gençlerin sigara gibi iphone gibi kötü alışkanlık veya boş harcama yerine uzun vadeli yatırım yapması yönünde. Fakat şöyle bir gerçek var, ben de çok uzun vadeli borsa senetleri aldım elimde 20 yıllık senetler var. Sonuç ne yazık ki benim açımdan beklentime göre tam bir fiyasko. Ha diyorlar ki ford oto alsaydın şöyle olurdu, iyi de o zaman da bunu alırsan 20 yıl sonra şöyle olur diyorlardı. Geleceği öngörmemiz mümkün değil ama bizim borsa uzun vadede fena çuvalladı, 2007'de bu borsa 5,1 cent idi bugün neredeyse yarısında, doların da enflasyonu var.

Borsa yatırımı kesinlikle mantıklı ama hangi ülkenin borsasına yatırım yaptığına göre değişir. Gelişmekte olan piyasalar geri kalmış ülkelerin yeni adı, bir ülke onlarca yıl gelişmekte olan ülke olabilir mi, neden hiç gelişmiş olamıyor bir düşünelim değil mi? Geri kalmış ülkelerde up ve down trendleri takip etmeden hiçbirşey olmuyor maalesef.

Şimdi düşünüyorum 80'lerde 90'larda nasdaq'dan alsaydım bu senetleri, gerçekten çok hatırı sayılır zengin olmuştum, bizim borsada ise bir numara olamadı. İşin tuhaf tarafı borsa bir yere gidemezken nüfus ne kadar arttı, araba ne kadar arttı, bazı şirketler kaç katı büyüdü ama borsaya gelince yok, nasıl oluyorsa artık.

Benim de tecrübem bu, uzun vadeye yatırım yapacak nereye yatırım yaptığını bir değil bin defa düşünsün derim.

5. sn. cautionary,
    topiğiniz hayırlı olsun inşallah bu onemli (hatta hayati) konuda çok kişiye ulaşır ve gelecekleri için önemli birşeyler yapmalarını katkı veririsiniz.
    bu konu gavur illerinde genellikle early retirement olarak geçiyor, bir aralar konuya ilgi duymuş ve baya okumuştum.

aklımda kalan en önemli husus ne kadar erken başlarsan o kadar yol alırsın konusuydu.

nispeten konuya bilinçli olarak başlasamda bir kere evlilik bir kere de çocuğa bakmak için eşimin işten ayrılması sebebiyle baya gerilere düştüm.

bu süreçte ne kadar küfretsekte yine elimizde kalan en önemli kaynak BES oldu, özellikle kadınlara zorla BES yaptırılmalı diyorum, getirileri düşük olsa da bugün eşimle beraber 25k civarı BES var ki buna benim şirket katkıları dahil değil ve her ay üstüne 400 tl daha koyuyoruz.

damlaya damlaya göl olur, gölünüz büyük olsun...

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    sn Ahmetg; Portföy çeşitlendirmesi için yapılacak bir arsa&tarla yatırımını neden dışlıyorsunuz merak ettim..ki elinizde değişik türde emlak yatırımları olduğunu belirtmenize rağmen..

Uygun yerden uygun zamanda yapılacak araştırmayla alım yapılan bir tarla yada arsa nın getirisi borsanın getirisinden çok daha fazla olamaz mı? ne gibi sakıncaları olabilir?(bilgi amaçlı soruyorum)
    size katiliyorum ancak

ben yurtdisindayim ne zaman nereyi arastiricaz. TR de yasasam sizin dediginizi yapardim

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    sn. cautionary,
    topiğiniz hayırlı olsun inşallah bu onemli (hatta hayati) konuda çok kişiye ulaşır ve gelecekleri için önemli birşeyler yapmalarını katkı veririsiniz.
    bu konu gavur illerinde genellikle early retirement olarak geçiyor, bir aralar konuya ilgi duymuş ve baya okumuştum.

aklımda kalan en önemli husus ne kadar erken başlarsan o kadar yol alırsın konusuydu.

nispeten konuya bilinçli olarak başlasamda bir kere evlilik bir kere de çocuğa bakmak için eşimin işten ayrılması sebebiyle baya gerilere düştüm.

bu süreçte ne kadar küfretsekte yine elimizde kalan en önemli kaynak BES oldu, özellikle kadınlara zorla BES yaptırılmalı diyorum, getirileri düşük olsa da bugün eşimle beraber 25k civarı BES var ki buna benim şirket katkıları dahil değil ve her ay üstüne 400 tl daha koyuyoruz.

thron bey

kiminle konussam BES ten uzak dur diyor. Rxpu bu konu hakkinda uzun uzun yazmisti

8.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    sn. cautionary,

2005 de şirket katkılı BES e başladığımda burun kıvırdım..şirket katkısı olmasa zaten başlamazdım...12 sene sonunda gördüm ki, ev-arsa-tarla vs yatırımlarımız olsa da, nakit olarak kenarda sadeec BES kalmış.

Bu nedenle ne kadar beğenmesek de, finans piyasaları içinde olan kişiler olarak ben paramı çok daha iyi yönetirim desek de, BES çoğu zaman gerçek manada tek uzun vadeli yatırım olarak kalabiliyor..Dahası senin de belirttiğin gibi mecburi tasarruf gibi düşünülmesi gerekiyor, tasarruf etme zorlıuğu yaşayanlar için biçilmiş kaftan.

Şimdi dönüp geriye baktığımda, keşke maaşımın %5 i değil, %10 u ile BES yapsaydım diyorum...kendim yönettim, ve sağlamcı hareket ettim...ortlama %15 civarı da riski az bir şekilde getiri elde etmişim...birikim de fena olmamış.

Bir de BES i son çare, sığınılacak son liman gibi düşünmek gerekiyor...riske atmamalı bu parayı...zaten ben bu işi biliyorum diyen, BES dışı birikimlerini yöneterek, çok daha iyi getiriler hedefleyebilir.

Sayfa 3/637 İlkİlk 123451353103503 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •