Sayfa 311/637 İlkİlk ... 211261301309310311312313321361411 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 2,481 - 2,488 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Malesef bunlari kazandiranlar da az.
    Gecenlerde Celal SENGOR'un bir programini izlemistim.
    Egitim kimsenin umurunda degil, toplumun da umurunda degil isin kotusu..
    Bizim millet diploma ister, onu da ise girmek icin ister, masa basi is ister, maas gelsin diye demisti.

https://www.youtube.com/watch?v=iBCt5oZCCr8

4. dakikadan itibaren...

Syg,
    aynen abi maalesef %100 doğru..
    sonu bu şekilde oluyor. Kuzuloğlu çok güzel anlatmış;

Çalışma hayatına dair; Sevdiğimiz işi mi yapıyoruz?
    https://www.youtube.com/watch?v=lUEVQ6eq5xM

Gençlerin ruh hali?
    https://www.youtube.com/watch?v=YUFn-fos12s

iyi seyirler.
    syg...
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

2. daha öncede bahsetmiştim ben borsa konusunda yeniyim. merak ettim şey ise okuduğum bir çok yazıda yatırım yapacağımız şirketleri yakından takip etmekten, teknik analizlerden vs. bahsediyor. 4-5 firmaya yatırım yapsam bir beyaz yaka olarak yakından takip edecek kadar vaktim yok benim. Üstatlar nasıl yapıyorsunuz? Bu borsa resmen tam zamanlı iş gibi geldi bana.

3. arkadaşlar para biriktirmenin ilk koşulu ,aldığınız maaş yada gelirnizi kafadan bir kısmını kenara koymak .Geri kalanı ile bütçe yapmak.Misal 5,000 tl mi maaş alınıyor 1,000 lirasını ayırıp ben 4,000 tl maaş alıyorumu realiteye geçirmek.Mümkünse ev bile 4 bilecek maaşı .Ne demişler : zengin önceden tasarruf eder ,fakir kalırsa tasarruf eder diye .Yine en önemlisi bu rasarruf işini alışkanlık haline getirmek ....Hayatın her döneminde.Sucuk mu alıcam 60 lık iyi sucuk 45 e düştüğünde alırım.Evden somon istiyorlar kaç haftadır kilosu 50 lira ben onun yerine hamsi istavrit alıyorum o da balık ..Geçen gün migrosta Norveç somon 35 tl ye düşmüştü 2 pişirmelik aldım .15 tl fark demeyin .İnsan ömrü çok uzun 15 lira oradan 10 lira tuvalet kağıdından 5 lira çaydan derken 1000 kalemde 30 yılda 100 binler eder ...Misal ben çayı kendim yaparım müşteriyede kendimede çay 75 kuruş ,günde 10 çay 7,5 ,ayda 225 ,10 senede 2.250 ,30 senede 6,750 tl sadece çaydan ...dışarda yemek yemem evden hallederim .dışarda yemek 20 lira ayda 400 ,sende 6,000 ,30 senede 180.000 ,..korkunç değil mi bir passat parası ....Bu kalemler alt alta yazıldığı zaman büyük meblağlar çıkıyor .

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,103
     Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    arkadaşlar para biriktirmenin ilk koşulu ,aldığınız maaş yada gelirnizi kafadan bir kısmını kenara koymak .Geri kalanı ile bütçe yapmak.Misal 5,000 tl mi maaş alınıyor 1,000 lirasını ayırıp ben 4,000 tl maaş alıyorumu realiteye geçirmek.Mümkünse ev bile 4 bilecek maaşı .Ne demişler : zengin önceden tasarruf eder ,fakir kalırsa tasarruf eder diye .Yine en önemlisi bu rasarruf işini alışkanlık haline getirmek ....Hayatın her döneminde.Sucuk mu alıcam 60 lık iyi sucuk 45 e düştüğünde alırım.Evden somon istiyorlar kaç haftadır kilosu 50 lira ben onun yerine hamsi istavrit alıyorum o da balık ..Geçen gün migrosta Norveç somon 35 tl ye düşmüştü 2 pişirmelik aldım .15 tl fark demeyin .İnsan ömrü çok uzun 15 lira oradan 10 lira tuvalet kağıdından 5 lira çaydan derken 1000 kalemde 30 yılda 100 binler eder ...Misal ben çayı kendim yaparım müşteriyede kendimede çay 75 kuruş ,günde 10 çay 7,5 ,ayda 225 ,10 senede 2.250 ,30 senede 6,750 tl sadece çaydan ...dışarda yemek yemem evden hallederim .dışarda yemek 20 lira ayda 400 ,sende 6,000 ,30 senede 180.000 ,..korkunç değil mi bir passat parası ....Bu kalemler alt alta yazıldığı zaman büyük meblağlar çıkıyor .
    Nereden tasarruf edilebilecegini anlamanin en guzel yolu tum harcamalari en kucuk detayina kadar yazmaktir.
    Ben bunu 20 senedir son 10 senedir de google budget template ile yapiyorum.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Nereden tasarruf edilebilecegini anlamanin en guzel yolu tum harcamalari en kucuk detayina kadar yazmaktir.
    Ben bunu 20 senedir son 10 senedir de google budget template ile yapiyorum.
    Syg,
    Yazma işi en iyisi gerçekten ,bende birkaç kere denedim kuruşu kuruşuna yazınca öyle bir rakam çıkıyor ki giderler toplamında .İnsan şaşırıyor ve gereksiz harcamalar hemen sırıtıyor .

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,103
     Alıntı Originally Posted by r.lucas Yazıyı Oku
    arkadaşlar para biriktirmenin ilk koşulu ,aldığınız maaş yada gelirnizi kafadan bir kısmını kenara koymak .Geri kalanı ile bütçe yapmak.Misal 5,000 tl mi maaş alınıyor 1,000 lirasını ayırıp ben 4,000 tl maaş alıyorumu realiteye geçirmek.Mümkünse ev bile 4 bilecek maaşı .Ne demişler : zengin önceden tasarruf eder ,fakir kalırsa tasarruf eder diye .Yine en önemlisi bu rasarruf işini alışkanlık haline getirmek ....Hayatın her döneminde.Sucuk mu alıcam 60 lık iyi sucuk 45 e düştüğünde alırım.Evden somon istiyorlar kaç haftadır kilosu 50 lira ben onun yerine hamsi istavrit alıyorum o da balık ..Geçen gün migrosta Norveç somon 35 tl ye düşmüştü 2 pişirmelik aldım .15 tl fark demeyin .İnsan ömrü çok uzun 15 lira oradan 10 lira tuvalet kağıdından 5 lira çaydan derken 1000 kalemde 30 yılda 100 binler eder ...Misal ben çayı kendim yaparım müşteriyede kendimede çay 75 kuruş ,günde 10 çay 7,5 ,ayda 225 ,10 senede 2.250 ,30 senede 6,750 tl sadece çaydan ...dışarda yemek yemem evden hallederim .dışarda yemek 20 lira ayda 400 ,sende 6,000 ,30 senede 180.000 ,..korkunç değil mi bir passat parası ....Bu kalemler alt alta yazıldığı zaman büyük meblağlar çıkıyor .
    Bugun yapilan ufacik bir davranis/harcama degisikligi uzun vadede hayal bile edemeyeceginiz seylere ulasmanizi saglayabilir.
    Sigarayi birakmak.
    Disarida daha az yemek yemek.
    Disarida kahve icmemek.
    Migros yerine BIM gibi ucuzluk marketlerinden alisveris..
    Erken rez kullanmak
    Toplu tasima..
    Araci az kullanmak...
    Orta sinif ve dusuk motor hacimli araclari tercih etmek
    Kredi kartilarinin puanlarini, kampanyalarini takip etmek.
    Evdeki ampulleri led ile degistirmek
    Giyim alisverilerini sezon sonu yapmak
    Outlet magazalari bilmek v.s v.s
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

8.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bugun yapilan ufacik bir davranis/harcama degisikligi uzun vadede hayal bile edemeyeceginiz seylere ulasmanizi saglayabilir.
    Sigarayi birakmak.
    Disarida daha az yemek yemek.
    Disarida kahve icmemek.
    Migros yerine BIM gibi ucuzluk marketlerinden alisveris..
    Erken rez kullanmak
    Toplu tasima..
    Araci az kullanmak...
    Orta sinif ve dusuk motor hacimli araclari tercih etmek
    Kredi kartilarinin puanlarini, kampanyalarini takip etmek.
    Evdeki ampulleri led ile degistirmek
    Giyim alisverilerini sezon sonu yapmak
    Outlet magazalari bilmek v.s v.s
    Syg,
    Sigara hiç içmedim

Diğer maddelerin hepsini uyguluyorum....Başka uyguladıklarım da var tabi Mesela sebze-meyve işini genelde semt pazarından hallederim...alış verişlerimi 2-3 markete bölerim, aynı mal nerede ucuzsa o marketten alırım.

En önemlisi de, önce kaliteyi belirlerim, sonra kalitetli ürünü ucuza almaya çalışırım...mesela carrefour un app i var, kampanyalı ürünler, indiirmler oradan daha güzel takip ediliyor.

uzatmak mümkün...herkes kendi harcama kalemlerine göre optimizasyona gitmeli...ayrıca harcamaları optimum noktaya getirmek, kalitesiz ürün almak, ya da her şeyden kısmak değil.

daha önce de belirtmiştim...aile bireylerinin "şımarma" bütçesi olmalı...ben araba için bu bütçeyi kullanırım, eşim akıllı tel için...çocuklar için de böyle bir bütçe yapıyoruz...toplamda aylık ortalalama kişi başı x tl gibi bir miktar belirlenir...ve her yıl şımarma bütçesi içinde kalınmaya çalışılır.

önemli olan ödediğime değer mi sorgulamasını hakkıyla yapmak...bu bilinçte olunduktan sonra şımarma bütçesi de güzel noktalarda kullanılmış olur.

Sayfa 311/637 İlkİlk ... 211261301309310311312313321361411 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •