Sayfa 313/637 İlkİlk ... 213263303311312313314315323363413 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 2,497 - 2,504 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by taysan Yazıyı Oku
    Sn. Cautionary bu topiği şimdi gördüm ve ilgimi çekti. Okumaya başladım. Lakin 313 sayfa olmuş .Belki soracağım sorunun cevabını vermişsinizdir bir sayfada ama ben gözden kaçırabilirim.

40 Yaşında kurumsal çalışma hayatınızı bitirmişsiniz. Prim gününüzü bitirmişsiniz. Ve yaşı bekliyorsunuz Emekli olmak için.

Sizin muhtemelen ssk'nın hep tavandan yatmıştır .Bu sene için bu 13.344 tl idi sanırım. Şimdi artık çalışma hayatınız bittiği için ve yarı zamanlı çalışmaya başladığınız için ask priminizi nasıl ödüyorsunuz ? Hala tavandan mı yatırıyorsunuz ? Böyle yapmaz iseniz ,56-58 yaşınıza geldiğinizde muhtemelen emekli maaşınız oldukça düşük olacak ve kurumsal hayatta onca tavandan yatırılmış primler boşa gidecektir.

Asıl sorum şu; Diyelim ki tam özgür olmak istiyor ve yarı zamanlı dahi çalışmamaya karar verirsek. Yaşımızı beklerken bu emekli maaşımızın düşmemesi konusunda bir bilginiz var mı ?

Umarım anlatabilmişimdir derdimi,sorumu.

teşekkürler
    Öncelikle topiğe hoş geldiniz...Sayfa sayısı gözünüzü korkutmasın, şiir gibi, sıkılmadan okursunuz hepsini. Zaten katkı veren arkadaşlar sağ olsun, gereksiz polemik ve laf kalabalıklığı yok gönderilerde...10 gönderinin 9 u faydalı bilgiler içeriyor.

Reklam kısmından sonra sorunuza gelelim Emeklilik sistemi, BES vs konuştuk daha önce, ama spesifik olarak sorunuzu tartışmadık. Bu yüzden bu konuyla ilgili hem forum sayfalarını okumanız, hem de emeklilik sistemi ile ilgili nette araştırma yapmanız faydanıza olur.

Bildiklerimi yazayım, detaylı bilgiye ben de sahip değilim. SGK nın şöyle bir hizmeti var, sicil bilgilerini girdiğiniz de ne zaman emekli olacağınızı ve bugünkü gün sayınızla emekli olsaydınız ne kdar emekli maaşı alabileceğinizi öğreniyorsunuz. Evet, çalışma hayatım botunca sigorta primim tavandan yattı (çalışma hayatımızın ilk yıllarında tavan çok yüksek değildi, bu nedenle iyi bir şirkette işe başladığınızda, ilk yıllarınızda bile sigortanız tavandan yatmış oluyordu)...Ve emeklilik sistemi, çalışmadığınız süre boyunca hak edeceğiniz emekli maaşını düşürmüyor...ilave çalışırsanız, hak edeceğiniz emekli maaşı az da olsa artıyor, ama günü doldurduktan sonra hak edeceğiniz emekli maaşı çalışmadığınız süre için düşmüyor.

Eğer düşük maaşla çalışmaya devam ederseniz, tavandan yatmayacağı için maaşta düşüş olur ama. Bu nedenle yarı zamanlı çalışma derken, kurumsal bir işi kastetmedim...Bağ bahçe işleri, kendi portföyümü yönetmek gibi işlerden bahsediyorum. Yarı hobi, yarı iş gibi.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Öncelikle topiğe hoş geldiniz...Sayfa sayısı gözünüzü korkutmasın, şiir gibi, sıkılmadan okursunuz hepsini. Zaten katkı veren arkadaşlar sağ olsun, gereksiz polemik ve laf kalabalıklığı yok gönderilerde...10 gönderinin 9 u faydalı bilgiler içeriyor.

Reklam kısmından sonra sorunuza gelelim Emeklilik sistemi, BES vs konuştuk daha önce, ama spesifik olarak sorunuzu tartışmadık. Bu yüzden bu konuyla ilgili hem forum sayfalarını okumanız, hem de emeklilik sistemi ile ilgili nette araştırma yapmanız faydanıza olur.

Bildiklerimi yazayım, detaylı bilgiye ben de sahip değilim. SGK nın şöyle bir hizmeti var, sicil bilgilerini girdiğiniz de ne zaman emekli olacağınızı ve bugünkü gün sayınızla emekli olsaydınız ne kdar emekli maaşı alabileceğinizi öğreniyorsunuz. Evet, çalışma hayatım botunca sigorta primim tavandan yattı (çalışma hayatımızın ilk yıllarında tavan çok yüksek değildi, bu nedenle iyi bir şirkette işe başladığınızda, ilk yıllarınızda bile sigortanız tavandan yatmış oluyordu)...Ve emeklilik sistemi, çalışmadığınız süre boyunca hak edeceğiniz emekli maaşını düşürmüyor...ilave çalışırsanız, hak edeceğiniz emekli maaşı az da olsa artıyor, ama günü doldurduktan sonra hak edeceğiniz emekli maaşı çalışmadığınız süre için düşmüyor.

Eğer düşük maaşla çalışmaya devam ederseniz, tavandan yatmayacağı için maaşta düşüş olur ama. Bu nedenle yarı zamanlı çalışma derken, kurumsal bir işi kastetmedim...Bağ bahçe işleri, kendi portföyümü yönetmek gibi işlerden bahsediyorum. Yarı hobi, yarı iş gibi.
    Hoşbulduk. Dediğiniz gibi son derece güzel bilgiler var.

Sorduğum soru biraz karışık. Bir ara bende bu konuya yoğunlaştım ama devlette çalışmış olan dahil kimseden tam doğruyu öğrenemedim. Bilgi kirliliği vardı. En son vardığım sonuç şu şekilde idi. Kesin doğru hala diyemiyorum ama sizi de ilgilendirdiği için paylaşıyorum. Belki sizde zamanla daha farklı bilgiler elde eder, ve burada paylaşırsınız.

Benim de yaşım 43. Beyaz Yakalıyım 1994 yılında tesadüfen 23 iş günü prim yatırılmış, ve aktif olarak 2000 yılında başladığım tam zamanlı iş hayatımda bu 23 iş günü prim yatırılma hayatımı önemli ölçüde etkilemiş. Olumlu yönde tabii. En azından 56 yaşında emekli olabilme şansı sağlamış bana .

Şu an itibari ile prim gün sayımı doldurmuş gibi bilgi edindim. Ki bu 5750 iş günü imiş. Yani şu an işi bıraksam 56 yaşında emekli olabilirim (hiç prim ödemesem) dahi diye biliyorum.

Lakin kafa karıştıran kısım şu oldu. Evet çalışmasam emekli maaşı alabileceğim ama , aradan geçecek yıllar nedeni ile emekli maaşımda önemli bir düşüş riski varmış.

Bugün 56 yaşında olup emekli olsam 4500 TL civarı maaş sözkonusu.Ki şirketimizde yeni emekli olanlar bu maaşı almaya başladılar.

Lakin senaryoda ,yani ben 43 yaşında iş hayatını bıraksam. Ve 56 yaşında emekli aylığına bağlansam bu maaş daha düşük oluyor diye duydum. Sebebi de emeklik maaşı hesaplanırken 3 dönem halinde bakıyorlarmış. 3 dönem içinde ortalama ne kadar prim yatırdın diye. 43 yaşında bırakırsam son dönem haliyle sıfır prim olacağından maaş da o oranda düşüyormuş. (prim gün sayımı doldurduğumu tekrar belirtiyorum )

Sizin bildiğiniz ise emekli olduğunuzda kayıp olmayacağı yönünde sanırım. Yani yaşınızı doldurduğunuzda 4.500 tl mi alacaksınız yoksa o yılki değerlemeden mi alacaksınız ? farzı misal 7000 TL. Yok yinede 4500 tl alacaksanız bu kayıptır sonuçta. Yok benim dediğim yani üçüncü dönemi boş geçtiğinizden dolayı 3500 tl alacaksanız zaten daha büyük kayıp.

Buraları karışık işte Dediğim gibi kimse tam bilmiyor . Ama sizinde aklınızda olsun. Sizde birşey öğrenirseniz ve paylaşırsanız sevinirim.

güzel topiğin devamını dilerim.

3. Bu işi Ali Tezel iyi biliyor ama o da danışma ücreti olarak 1.000 Törkiş Liras alıyor.

4.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Bu işi Ali Tezel iyi biliyor ama o da danışma ücreti olarak 1.000 Törkiş Liras alıyor.
    20 kişi bir araya gelsek ve birimiz alsa hizmeti ve diğerlerine anlatsa sanırım daha güzel olur

5. ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

Tavanı bilmiyorum ama tamamı asgariden ödenen ve prim günü dolan ve yaşı bekleyen için 560 tl civarı idi belirtilen maaş .

Arkadaş tüm çalışma hayatı boyunca asgariden yatmış maaşı

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by taysan Yazıyı Oku

Sizin bildiğiniz ise emekli olduğunuzda kayıp olmayacağı yönünde sanırım. Yani yaşınızı doldurduğunuzda 4.500 tl mi alacaksınız yoksa o yılki değerlemeden mi alacaksınız ? farzı misal 7000 TL. Yok yinede 4500 tl alacaksanız bu kayıptır sonuçta. Yok benim dediğim yani üçüncü dönemi boş geçtiğinizden dolayı 3500 tl alacaksanız zaten daha büyük kayıp.

Buraları karışık işte Dediğim gibi kimse tam bilmiyor . Ama sizinde aklınızda olsun. Sizde birşey öğrenirseniz ve paylaşırsanız sevinirim.

güzel topiğin devamını dilerim.
    o günkü değerleme ile 7000 alacaksanız...bahsettiğiniz kadar karışık değil bu konu...1-2 kritik konu ve tarih var...kulaktan dolma bilgiyle hareket etmeye gerek yok, konu net yani...amca oğlum sgk da bir ilde emeklilik işlerinde yönetici, tüm detaylara vakıf...ondan da teyit ettim öğrendiklerimi.

sizin kafanızın netleşmesi için de şunu yapabilirsiniz...belirttiğim sgk programı ile bugünkü emekli maaş hakedişinizi hesaplatın...1 yıl sonra tekrar hesaplattığınızda emekli maaş atışı oranında, şu anki değerlerle %10 civarı arttığını görecekseniz.

7.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Tavanı bilmiyorum ama tamamı asgariden ödenen ve prim günü dolan ve yaşı bekleyen için 560 tl civarı idi belirtilen maaş .

Arkadaş tüm çalışma hayatı boyunca asgariden yatmış maaşı

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
    evet...pek çok yeni emekli gerçekle maaşı alınca karşılaşacak...asgariden yatan primler nedeniyle çok insan şok geçirecek...ama tavandan yatıranlar için emeklilik hayatı çok daha avantajlı olacak.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    o günkü değerleme ile 7000 alacaksanız...bahsettiğiniz kadar karışık değil bu konu...1-2 kritik konu ve tarih var...kulaktan dolma bilgiyle hareket etmeye gerek yok, konu net yani...amca oğlum sgk da bir ilde emeklilik işlerinde yönetici, tüm detaylara vakıf...ondan da teyit ettim öğrendiklerimi.

sizin kafanızın netleşmesi için de şunu yapabilirsiniz...belirttiğim sgk programı ile bugünkü emekli maaş hakedişinizi hesaplatın...1 yıl sonra tekrar hesaplattığınızda emekli maaş atışı oranında, şu anki değerlerle %10 civarı arttığını görecekseniz.
    harika o halde inşallah dediğiniz gibidir .

Sayfa 313/637 İlkİlk ... 213263303311312313314315323363413 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •