Sayfa 343/637 İlkİlk ... 243293333341342343344345353393443 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 2,737 - 2,744 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    hesap güzel. güle güle oturun ancak şuan durum sanki daha farklı 10 yıl kiraya ödenen rakam 100 bin küsür tamam ama 10 yıllık vadeli kredi faizi de aşağı yukarı 80 bin var herhalde 100 bin için ? 120 aylık vadeli ? buna ne diyeceksiniz hocam. saygılar.
    evet yaklaşık 100k ya 80k. hesap aynı.

ben bankaya diyorumki ben kirayı size ödeyeyim siz bana peşin alamadığım evi alın. Bir nevi banka evin gerçek sahibi oluyor borç bitene kadar (ipotek koyuyor borcuna karşılık). Ben kirayı ev sahibi yerine bankaya ödüyorum .Başlarda zorluyor sabit taksitli kredi olunca. Yaklaşık 3-4 sene sonra normal kira değerine düşüyor ödemeler. Yaklaşık 2 sene sonra normal kira bedelinin altındaki ödemeleriniz, iyiki yapmışım duygusunu yaşatmaya başlıyor. Benim mantık bu, belki yanlışım ama eğrisi doğrusuna denk geldi benim açımdan.

Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Herkesin önceliği farklı tabi. Ev alma işi konforuna düşkün biri için hisse senedine göre çok daha iyi bir tercihtir.

Ev almaya karar verdiyseniz bugün kira gideriniz olmayacagını belirteyim.
    Kirası 1000tl ise, evin fiyatı 20yıllık kiraya eşit diyelim 240bin tl 100K faiz çekiyorsak öncelikle 140K nakitiniz olmalıdır

140bin demek risksiz bir getiri aylık 1400tl faiz demek günde 60 ay için de 5 yıllık kiranız 1000,1100,1200,1350,1500 olacak şekilde de artsın. Ve kiranızı bu getiriden düserek ödemis olun 60. Ayda 140bin tl 157tl olmus olur enflasyon olarak erimis olursunuz ama 1000 lira kira gideriniz olmamıs olur.

Neyse konforu ve riski sevmeyen biri bankaya aylık 491 tl faiz ödeyerek bu lükse ulaşabilir
    Öncelik birikimden ziyade ev sahibi olmaksa doğru bir tercihtir YTD.

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app
    kaba bir hesap yaptım sizin yazıyı görünce. 100k kredi 50k faiz olsa. Akbank 100k ya 60 ay şu an 2.378 lira taksit . 140k(peşin) + 150k (kredi+faiz)=290k ya ev almış olacaksınız.

verdiğiniz kira bedellerinden hesapladığım kadarıyla toplamda 73.800TL kira ödemeyeceksiniz.
    Yine kira bedellerinden çıkardığım en son 1500TL kira bedelini 20 yıllık kira ile çarptığımızda evin bedeli olarak 360k lık bir ev sahibi olmuş olacaksınız.

Hesaplar hızlıca yapıldığı için yanlış hesaplamam veya gözden kaçırdıklarım olabilir ancak ev daha mantıklı geliyor bana, sizin verdiğiniz örnekten yola çıkarak.

3. ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

Alıntı Originally Posted by ertan Yazıyı Oku
    kaba bir hesap yaptım sizin yazıyı görünce. 100k kredi 50k faiz olsa. Akbank 100k ya 60 ay şu an 2.378 lira taksit . 140k(peşin) + 150k (kredi+faiz)=290k ya ev almış olacaksınız.

verdiğiniz kira bedellerinden hesapladığım kadarıyla toplamda 73.800TL kira ödemeyeceksiniz.
    Yine kira bedellerinden çıkardığım en son 1500TL kira bedelini 20 yıllık kira ile çarptığımızda evin bedeli olarak 360k lık bir ev sahibi olmuş olacaksınız.

Hesaplar hızlıca yapıldığı için yanlış hesaplamam veya gözden kaçırdıklarım olabilir ancak ev daha mantıklı geliyor bana, sizin verdiğiniz örnekten yola çıkarak.
    Eğer bu arkadaş kredi çekmeyip bankaya ödeyeceği aylık tutarı %0 getiri sağlayan domuzcuk kumbarasına koyarak 5 yıl sonra bakayım ev fiyatı ne olmuş diye düşünüyorsa. Dediğiniz gibi ev almak mantıklı. :D

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Güzel toparlama olmuş...Genç arkadaşlar burada yazılanlardan kendilerine uygun bir yol belirleyebilir...sadece bir noktada küçük bir düzeltme yapmak isterim...imkanlarınızın çok altında yasamak değil de, sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemek lazım. İmkanlar iyiyken bol keseden harcamak, işsiz vs kalınca tüm harcamaları kısmak doğru bir yöntem değil..olumsuz gelişmeler olduğunda en az 1-2 sene mevcut yaşam tarzı devam ettirilmeli...bazı kısıtlamalar yapılacaksa zamanla ve yavaş yavaş yapılmalı.

Yaşam tarzı harcama-tasarruf iliskisi bu gerçeğe göre şekillendirilmeli.
    Gözlemlediğim bir ilaveyi yapayım. İş hayatında kariyer basamakları sınırlı dolayısıyla kariyerin bir noktasında tıkanabilirsiniz. Gelir artışınız azalabilir hatta enflasyona göre durabilir.
    Ancak evlenip bir aile kuracaksanız zaman içinde giderleriniz artarken keyif için harcayabileceğiniz miktar düşecektir. Bunun sizi mutsuzluğa itmemesi için ilk dönemde tasarrufa önem vermek gerekmektedir
    Bu tasarruflar ileriki dönemde ister erken emekli olun ister çalışın size yarattığı ekstra gelirle hayatınızı kolaylaştıracaktır.

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

5.  Alıntı Originally Posted by burak13 Yazıyı Oku
    Merhaba,

Kendimce alıntılar yaparak bir özet hazırladım. Çeşitli örnekler içeriyor. Tek doğru budur diyemem. Dikkatimi çekenleri seçtim. Alıntılar karıştığı için isimlerini yazamadım, şimdiden özür dilerim. Aslında bir el kitabı gibi toparlasak çok güzel olmaz mı?

Beyaz Yaka Yatırım Koçluğu Özet
    Amaç: 65 yaş SGK emekliliğini beklemeden 50 li, hatta 40 lı yaşlarda emekli olabilmek veya finansal özgürlüğü yakalamak
    Nasıl: Birikim yaparak ve birikimlerimizi uzun vadeli yatırımlara yönlendirerek.
    1. Çok çalış gelirini artır.
    2. Çok agresif bir şekilde tasarruf et yani imkanlarının çok çok altında yaşa.
    3. Tasarruflarını çok iyi yatırımlara yönlendir.
    Not: Aylık harcamalarımızı not ederek birikim yapabileceğimiz miktarı hedefleyip sonraki aylarda öncelikle birikimimizi ayırıp kalan meblağ ile ihtiyaçlarımızı giderebiliriz. (tasarruf elindekini harcadıktan sonar kalan para değildir, önce tasarruf yapılır sonra kalan para ona göre harcanır.)
    1.Biriktirmeye erken başlamak,
    2.Ara vermeden büyük bir disiplinle bu işi sürdürmek
    3.Her yıl ortalama %6 getiri sağlamak... Dolar bazlı %6 getiri çok kolay gibi gözükse de, az ama istikrarlı getiri uzun vadeli yatırım için çok önemli.
    Yatırım Araçları: BES, Vadeli Hesaplar, Döviz, Gayrimenkul, Eurobond, Likit fon, Bono-Devlet Tahvili, Hisse Yatırımı vs.
    Yumurtaları tek sepete koyma (Yatırımları çeşitlendirme)

1-) %20 konut(oturulan ev, ya da yazlık vs.)
    2-) %25 arsa-tarla vs.
    3-) %20 sabit getirili enstrümanlar (mevduat, tahvil-bono, euro bond)...bunun yarısı dövize endeskli, yarısı tl bazlı olabilir... BES de bu başlık altında değerlendirilebilir... Sonuçta BES te ağırlıklı olarak risksiz ve çok uzun vadeli yatırımları tutma taraftarıyım... Ve bu madde son liman gibi düşünülmeli, batmadıkça buradaki varlığa dokunmayacaksın.
    4-) %10 gram altın,
    5-) %5 binek araç
    6-) %15 hisse senedi
    7-) %5 likit fon
    Hisse Senedi
    Hisse senedi yatırımını ikiye ayırabiliriz,

1-) Uzun vadeli, aylık gelirin %1-5 i ya da tasarrufların %10-30 u ile düzenli aylık olarak belirlenen hisselerde alım yapılması... Burada alım zamanı ay sonlarıdır ve satış yapılmaz... hedef 10-15 sene sonra ciddi bir temettü geliri ve hisse fiyat atışı ile portföy büyümesidir... Önemli olan alınacak hisselerin seçimi ve performansı zayıf kalan hisselerin elden çıkartılıp yenilerinin eklenmesidir... Yani alım ya da satım mekaniktir, zamanı bellidir. Sadece yılda 1-2 kez portföydeki hisseler değerlendirilir ve kalacak ve gideceklere karar verilir. Hisse seçimi kritik konudur.

2-) Hisse senedine ayırabileceğiniz belli bir birikiminiz var. 50-250K arası diyelim... Şimdi birinci yöntem burada işe yaramaz. Çünkü bir anda yüklü bir giriş yapacaksınız. Bu parayı borsa tepede iken girmiş olursanız, uzun yıllar zararınızı çıkarmanız mümkün olmayabilir. Birinci yöntemde sıfırdan ve her ay 100-500 tl gibi bir rakam sokarak yatırım yapacağınız için giriş zamanı ÇOK önemli değildir... Ama bu maddede giriş rakamı-zamanlama çok önemli hatta HAYATİ dir.

Bu nedenle her iki yatırım türünde de hisse seçimi önemli olmasına rağmen, ikinci madde de hataya toleransınız daha az olacağı için hisse seçimi hayati önemdedir.
    Hisse Senedi alırken dikkat edilmesi gerekenler
    Kendinize en az 4-5 hisse secin.
    Sahibi kim?
    Temettü veriyor mu?
    Kriterlerinden geçsin.
    Sonra aylık gelirinizin en az %10 u ile her ay ucuz pahalı demeden bu hisselerden 20 sene boyunca biriktirin.
    Kriz durumlarında ise olanakları zorlayarak gelirinizin %20-30'u ile hisse alin.
    20 sene boyunca aldığınız temettüleri de yeni hisse alımında kullanın.
    Önce ilk iki olmazsa olmaz kritere bakarım. (Sahibi kim ve temettü veriyor mu?)
    Buradan 20 yıllık aylık log grafiğine bakarım, belirgin bir trend var mı?
    Varsa 45 dereceye yakın mı?
    Sonra 200 haftalık ve 200 günlük EMA ne yöndeler?
    Kendi fiyat nereden nereye gelmiş?
    Son 2 yılda yatırım vs. var mı?
    Son çeyrekler nasıl bilançolarda?
    Tüm bunlardan sonra ilk giriş mi olacak?
    Blok alım mı olacak?
    Ekleme mi olacak? Karar veririm.

Ben ne kadar yazsam da bu isleri belli bir tecrübe ışığında okumadan bir şey anlayamazsınız.
    Her şey zamanla olur..
    Bu zamanı bos geçirmeyeceksiniz, sürekli merak edip okuyacaksınız.
    Para biriktirdiğiniz gibi bilgi ve tecrübe de biriktireceksiniz.
    i-) Ortak olunan firmanın sahibi kişi, aile, grup iş ahlakı, mazisi, dürüst-güvenilir olması
    ii-) Öz sermaye karlılığında istikrar
    iii-) Zarar etmemesi, az çok kar edebilmesi
    iv-) Uzun dönemli kar trendi
    v-) Esas faaliyet karındaki düzenli artış
    vi-) Temettü verimliliği
    vii-) fk
    viii-) Gördüğü son tepeden %50 kadar geri çekilmiş olması
    Benim teorim şu, bir hisse, yukarıda bahsettiğim gibi özel koşullara sahip istisnai bir hisse değilse... Üstün performansı sayesinde her yıl ortalama enflasyon üzerinde %20 ve daha fazla getiri getirirse... 4 yıl sonra "grafik pahalı" hale gelir. Nedir grafik pahalı,

i-) fk, pd/dd, ina vs. pek çok değerleme yöntemi ile ilgilenmez. Sadece geçmiş yıllardaki fiyat artış performansına bakar ve belirlenen kriter üzerinde bir artış yaşamışsa... Bu hisse için grafik pahalı denir. İsminin, cisminin, diğer tüm parametrelerinin bir önemi yoktur... Bu hisse pahalıdır ve uzun vadeli olarak portföye alınmamalıdır.

ii-) teknik analiz ile ilgilenmez, bir hisse tepeden yarı fiyatına inmiş bile olsa hala grafik pahalı olabilir.

iii-) basit bir hesapla hisse son 4 yılda ortalama yıllık %19 artmışsa 4 yılda 2 katına çıkmıştır... Ve bu getiri enflasyon hariç %8 lik bir getiri olduğu için makul bir artıştır...8 yılda 4 e katlaması da makuldür bu şekilde.

Ama hisse 8 yılda 7-8 katına çıkmışsa... Bu hissenin bu performansı rekabet koşulları ve piyasaya girecek yeni oyuncular, ya da diğer oyuncuların yapacakları hamleler nedeniyle sürdürebilmesi imkânsızdır.

Ben bu kriteri 1. kriter olarak şöyle uyguluyorum: hisseleri pek çok kriter ile eledikten sonra finale kalan hisselerin en az 4 yıllık, eğer mazisi daha eskiyse 8 yıllık grafiklerine bakıyorum...(hatta bazı durumlarda 20 sene kadar geri gitmemiz gerekebilir...örneğin gübre fabrikaları)..bu iki parametreden birinde grafik olarak pahalı çıkıyorsa ALMIYORUM.

Benim içim 1. sıra koşul bu. Aslında bu koşulu 1 ya da 0 koşulu gibi kullanıyorum... Bu koşul sağlanmıyorsa... Hisse diğer tüm koşulları sağlamış olsa bile almıyorum.

Ne demiştik her 4 yıl için 2 kat, 8 yıl için 4 kat getiriler makul... Zira ilgilendiğimiz hisseler zaten başarılı, performansı iyi hisseler... Ama bu getiriler 4 yıl için 4 kat, 8 yıl için 8 kat sınırlarını aşıyorsa kesinlikle ilgilenmiyorum.

Anlatmak istediğimi 1-2 hisse üzerinden örneklerle anlatacağım.
    Merhaba sayın burak 13. Samimi olarak soruyorum. Bende uzun vade yatırım yapmak istiyorum. Bunun için calisip öncelikle bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bahsettiğiniz Gubrf icin karariniz nedir pahali mi ucuz mu bende son 7-8 ayda ciddi zarar ettim. Gubrf ten cunku kendime şunu dedim Thyao aselsan eregl krdmd yi erken satip arkadan baktım. Tüm hisseler neredeyse 2.3 e katladi cikmayan bir bu kaldi bunu alayim en az yüzde 50 kazanayım yeter dedim 5.30 aldifim hisse maliyeti düşürerek 5.08 geldi ben 4 civarinda ciktim10.000 civari zararla bununla ılgili (hisse) değerlendirme nizi soylerseniz memnun olurum.

LG-D802TR cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Sizinkisi tam klasik KY davranışı olmuş. (Zirveden alıp dipte satmak). Kısa vadede ihtiyacınız olan bir parayla mı almıştınız bilmiyorum ama (böyle ise hatalı bir yatırım olmuş) sanırım hisseden en dipte çıkmışsınız. Bir süre bekleyip en azından maliyetinize satabilirdiniz diye düşünüyorum.

Alıntı Originally Posted by velibaba25 Yazıyı Oku
    Merhaba sayın burak 13. Samimi olarak soruyorum. Bende uzun vade yatırım yapmak istiyorum. Bunun için calisip öncelikle bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bahsettiğiniz Gubrf icin karariniz nedir pahali mi ucuz mu bende son 7-8 ayda ciddi zarar ettim. Gubrf ten cunku kendime şunu dedim Thyao aselsan eregl krdmd yi erken satip arkadan baktım. Tüm hisseler neredeyse 2.3 e katladi cikmayan bir bu kaldi bunu alayim en az yüzde 50 kazanayım yeter dedim 5.30 aldifim hisse maliyeti düşürerek 5.08 geldi ben 4 civarinda ciktim10.000 civari zararla bununla ılgili (hisse) değerlendirme nizi soylerseniz memnun olurum.

Yazdığım mesajlar şahsi görüşlerim olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by faruko Yazıyı Oku
    Sizinkisi tam klasik KY davranışı olmuş. (Zirveden alıp dipte satmak). Kısa vadede ihtiyacınız olan bir parayla mı almıştınız bilmiyorum ama (böyle ise hatalı bir yatırım olmuş) sanırım hisseden en dipte çıkmışsınız. Bir süre bekleyip en azından maliyetinize satabilirdiniz diye düşünüyorum.
    Bence hatayı düşükten satarken değil, hisseyi alırken yapmış.

Gubrf genel müdürü açıkça dedi ki çiftçimizin ucuza gübre kullanması öncelikli hedefimiz, kar etmek ikinci planda kalır dedi.

Üre fiyatları da düşük olduğu için İrandaki fabrikadan eskisi gibi kar da gelmeyince hisse kalakaldı.

8.  Alıntı Originally Posted by velibaba25 Yazıyı Oku

Merhaba, öncelikle gubrf ile ilgili yazı bana ait değil, alıntı yaptığımı yazının başında belirtmiştim. Hisse ile ilgili bir bilgim de bulunmuyor. Genel olarak da bu bilgiye sahip değilim. Ancak ben de benzer bir durum yaşadım diyebilirim. Ve kendime çıkardığım ders okuyup öğrenerek en iyi şekilde zararımı göz ardı edip uzun vadeli yatırıma yönelmek oldu.

Sayfa 343/637 İlkİlk ... 243293333341342343344345353393443 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •