Sayfa 445/637 İlkİlk ... 345395435443444445446447455495545 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 3,553 - 3,560 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    TL bazında %49,55
    USD bazında %28.

Anlamı; 10 yıllık süreçte Froto hissesi TL bazında yatırımcısına %49,55 yıllık kazanç sağlamış.

Kaynak : https://www.investopedia.com/terms/c/cagr.asp

Buradaki verilere göre hesapladım.
     Alıntı Originally Posted by jacksparrow Yazıyı Oku
    Eger hesap dogruysa froto cok ekstrim bir ornek gibi.
    TL bazinda son 11 yil icin bu orana en yakin Egeen(%41,4) ve Soda(%32,3) yi gordum.
    Kaynak: Tuncay Tursucu

ONEPLUS A5010 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    doğru hesap:
    USD bazında yıllık %14.25
    TL bazında yıllık %28
    çok çok iyi değerlenme

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,070
     Alıntı Originally Posted by jacksparrow Yazıyı Oku
    Eger hesap dogruysa froto cok ekstrim bir ornek gibi.
    TL bazinda son 11 yil icin bu orana en yakin Egeen(%41,4) ve Soda(%32,3) yi gordum.
    Kaynak: Tuncay Tursucu

Froto tabii ki tam bir bluechip. En iyilerinden birisi ama biraz arastirirsaniz bence Froto performansinin yarisi da olsa bize yeter en
    az 15 tane hisse cikar..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,070
     Alıntı Originally Posted by Serkan74 Yazıyı Oku
    doğru hesap:
    USD bazında yıllık %14.25
    TL bazında yıllık %28
    çok çok iyi değerlenme
    Ben de hesaplattirdim.

TL olarak 10 yil boyunca her yil %28.09 ile nemalandirirsak toplam getiri %1088.71 cikiyor..

USD olarak 10 yil boyunca her yil %13.98 ile ise toplam getiri %270 cikiyor.

1997 den beri S&P500 endeksinin CAGR'si bu arada 9.7%

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Cok tesekkurler Sn Oralet Osman..

Simdi bir de o gunden Mart 2008 bugune Mart 2018 aciklanan resmi TUIK endekslerinden enflasyonu bulabilir misiniz?

Iki endeks degerini biribirine bolersek enflasyonu da bulabiliyoruz sanirim.

Syg,
    2003=100 bazlı endeks değerine göre mart 2008 değeri 150, en son 2018 şubat açıklanmış endeks değeri 333. o tarihten itibaren enflasyon %122 artmış.

abi froto için kriz dibini referans almışsın. bence doğru değil. son 5 yıllık verilerle değerlendirme yapmak daha doğru bence.

saygılar.

Son 10 yilin iyi bir sonuc verecegine bende inanmiyorum, zaten bu nedenle Tuncay bey 11 yil baz almis.
    11 yila gore Froto nun yillik ortalama favok buyume orani %6,3 cikmis.
    Bu da demek oluyor ki Froto 2008 krizinde bayagi dip yapmis.

6. İyi niyetli yaklaşımlarla bu hesaplara girildiğini biliyorum. Ancak en büyük tehlike, artık imkansıza yakın getiriler üzerinden beklentiye girmek, sonrası hayal kırıklığı, hüsran...borsaya, hatta uzun vadeli yatırıma veda. Neden,

i-) Tarihin en büyük krizlerini baz alarak hesap kitap yakmak doğru değil, başlangıç yılını iyi seçmek lazım....üçüncü çeyrekte %11 büyüdük, uçtuk kaçtık nidaları...halbuki önceki yılın aynı döneminde normal büyüme trendi %5 iken, darbe girişimi nedeniyle az da olsa küçülmüştük...büyüme trendi son 1,5 yıldır %5-6 arasında...önemli olan trenddir.

ii-) 2010 öncesi bankaların dönemiydi...2010 sonrası ise sanayi hisselerinin, dolayısıyla temettü hisselerinin dönemi oldu...önceden bu hisseler olması gerekenden ucuz fiyatlanırken, şimdi ise hep primli fiyatlanıyor...bu nedenle geçmiş yıllarda el geçen fırsat geçti gitti...artık 5 fk dan froto ya da toaso alma şansınız olmayacak...ülke batarsa belki olur, o zaman da borsa kapanır büyük ihtimal.

iii-) yani yatırımcı algısı aynı değil...artık ucuz, kelepir temettü hissesi bulmak imkansıza yakın. bu nedenle hayallere dalmamak lazım.

bir analiz yapılacaksa, bu nedenle son 5 yıldaki getirilere bakılabilir...temettü yatırımcılığı işinin öncülerinden sayılan ve takip ettiği hisselerin getirisini an be an yayınlayan arkadaşlar var...gördüğüm kadarıyla onların portföy getirisi de xtm25 denen temettü endeksinin getirisi civarında...o da endeks getirisinden az yukarıda...öyle uçuk kaçık getiriler yok.

son 5 yılda xtm25 in cagr değerine bakılabilir...bu son 5 yılda gerçekten başarı hikayesi sayılabilecek örnekler var...ama onlar da 300 hisse içinde bir elin parmaklarını geçmez...onları bulmak için de sarraf gibi işin ehli olmak lazım.

yani hisse 3-5 kat yaptıktan sonra, temeli sağlam, geleceği sağlam diyip portföye almak çözüm olmuyor...genelde pahalı hale geldikten sonra portföye alınan hisseler de endeks kadar ancak getiriyor.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    İyi niyetli yaklaşımlarla bu hesaplara girildiğini biliyorum. Ancak en büyük tehlike, artık imkansıza yakın getiriler üzerinden beklentiye girmek, sonrası hayal kırıklığı, hüsran...borsaya, hatta uzun vadeli yatırıma veda. Neden,

i-) Tarihin en büyük krizlerini baz alarak hesap kitap yakmak doğru değil, başlangıç yılını iyi seçmek lazım....üçüncü çeyrekte %11 büyüdük, uçtuk kaçtık nidaları...halbuki önceki yılın aynı döneminde normal büyüme trendi %5 iken, darbe girişimi nedeniyle az da olsa küçülmüştük...büyüme trendi son 1,5 yıldır %5-6 arasında...önemli olan trenddir.

ii-) 2010 öncesi bankaların dönemiydi...2010 sonrası ise sanayi hisselerinin, dolayısıyla temettü hisselerinin dönemi oldu...önceden bu hisseler olması gerekenden ucuz fiyatlanırken, şimdi ise hep primli fiyatlanıyor...bu nedenle geçmiş yıllarda el geçen fırsat geçti gitti...artık 5 fk dan froto ya da toaso alma şansınız olmayacak...ülke batarsa belki olur, o zaman da borsa kapanır büyük ihtimal.

iii-) yani yatırımcı algısı aynı değil...artık ucuz, kelepir temettü hissesi bulmak imkansıza yakın. bu nedenle hayallere dalmamak lazım.

bir analiz yapılacaksa, bu nedenle son 5 yıldaki getirilere bakılabilir...temettü yatırımcılığı işinin öncülerinden sayılan ve takip ettiği hisselerin getirisini an be an yayınlayan arkadaşlar var...gördüğüm kadarıyla onların portföy getirisi de xtm25 denen temettü endeksinin getirisi civarında...o da endeks getirisinden az yukarıda...öyle uçuk kaçık getiriler yok.

son 5 yılda xtm25 in cagr değerine bakılabilir...bu son 5 yılda gerçekten başarı hikayesi sayılabilecek örnekler var...ama onlar da 300 hisse içinde bir elin parmaklarını geçmez...onu bulmak için sarraf gibi olmak lazım.

yani hisse 3-5 kat yaptıktan sonra, temeli sağlam, geleceği sağlam diyip portföye almak çözüm olmuyor...genelde pahalı hale geldikten sonra portföye alınan hisseler de endeks kadar ancak getiriyor.
    Sayın cautıonary bu mesajı ben yazsam yemiştim fırçayı.Ama analiziniz tamamen doğru saygılar.
    Not Şaka yaptım tabi ciddiye alıp cevap yazmanıza gerek yok sayın cautıonary.

8.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Sayın cautıonary bu mesajı ben yazsam yemiştim fırçayı.Ama analiziniz tamamen doğru saygılar.
    Not Şaka yaptım tabi ciddiye alıp cevap yazmanıza gerek yok sayın cautıonary.
    sizi her zaman ciddiye alıyorum sevgili hakem...amacım genç arkadaşların yanlış bir fundemental ile ileride sizin gibi küskün yatırımcılara dönüşmemesi

Sayfa 445/637 İlkİlk ... 345395435443444445446447455495545 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •