Sayfa 52/637 İlkİlk ... 242505152535462102152552 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 409 - 416 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

1. Grafik Pahalı konusuna katılmamakla birlikte, beyaz yakalının yaşadığı sorunlar ve yatırım koçluğu konuları için çok faydalı bir topik cautionary ye teşekkürler...

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    bugünkü gelire güvenip yan gelip yatmak yok işte...bu vergiler daha da artabilir 1-2 yıl sonra...devlet beyaz yakayı eziyorsa biz de kafamızı kullanarak yeni tasarruf alanları oluşturacağız...bu arada %35 olan en üst vergi dilimi de 1 sene içinde %40 a çıkabilir...o dilime giren fazla bir çalışan olmadığı için değmez diye düşünmüşlerdir, ya da ucu kendi yandaş tayfalarına dokunmuştur.

2 sene önce sırf şu araç vergisi yüzünden 2.0 aracımı satıp, 1,6 ya dönmüştüm...biz kaçtıkça devlet peşimizden geliyor...bordrolu orta-üst gelir elde eden kesimden intikam alınıyor belki..mevcut yönetime en az oy verek kesim bu kesim.
    Sayın cautionary ben bir polis memuru olarak beyaz yakalı olabilir miyim. Beyaz yaka nedir. ''tuzu kuru kalburüstü sınıf" mıdır tabiri caizse

3.  Alıntı Originally Posted by MrLogic Yazıyı Oku
    Slm, ağır ağbiler toplaşmış.. ben de beyaz yakalıyım, halen çalışıyorum, uzun yıllar sonra foruma tekrar yorum yazayım..

Bir şirketin değeri "GELECEKTE YARATACAĞI NAKİT AKIMLARININ BELİRLENEN BİR İSKONTO ORANIYLA GÜNÜMÜZE İNDİRGENMESİNDEN İBARETTİR." geri kalan tüm hususlar detaydır ve bu işin nasıl yapılacağına dair ayrıntıları içerir.

GRAFİK PAHALI: ?? Dünya finans literatöründe böyle bir kavram yok malesef.. son 4 yılda 4 kat artmış bir şirket pekala gelecek 4 yılda 8 kat artabilir.çok örnekleri var dünyada...: amazon, apple, berkshire.. vs

GRAFİK PAHALI gibi konuların kabul görebilmesi için geçmiş verilelerle bunu ispatlamanız lazım, gavurlar buna "empirical study" diyorlar, mesela 1950-2000 yılları arasındaki ABD borsalarında GRAFİK PAHALI konseptine göre seçilmiş/elenmiş 500 şirketin endeksten daha fazla kazandırdığı/kaybettirdiğini göstermek lazım..

BİSTte de yapılabilir benzer çalışma, XU100 arasındaki şirketlerden seçelrek son 10, 20 yıl için vs... yani işin ispatı bu..

ama sonuç değiştirmeyecektir çünkü DEĞER (VALUE) gelecekle ilgilidir geçmişle değil...

Saygılar...
    Çok güzel öneriler, o zaman veri analiz işine hakim arkadaslardan rica edelim..,2010 ve sonrasında 4 yılda 8 kat ve üzeri artmış, daha sonraki yıllarda da endeksin üzerinde getiri getirmiş örnekler bulalım...

Bakalım kaç tanesi bunu becermis, kac tanesi becerememiş...becerebilen her kağıt icin ben becerememiş iki kağıt bulacağım( hektas ı konuştuk ve aselsan da kapsam dışı dedik...bu iki örnek hariç)

Hodri meydan!!!

4. Sadece geçmiş grafiğe bakarak karar vermek yeterli olmaz. Hisse büyüme trendinde ve karını artırıyorsa, gelecekte de yeni pazarlar yaratarak büyümesini devam ettirebilir ve önümüzdeki senelerde de grafiği yükseltebilir. Bunu anlamak için de 3 ayda bir bilançoları ve gelecek haberleri takip etmek gerekir. Yani, uzun vadeli bir hisse alayım 10 sene bekleyeyim bir kaç kat artsın iyi bir strateji değil. Portföy yönetimi aktif olarak yapılmalı ve haftalık, aylık, 3 aylık periyotlarla gerekli kontroller yapılmalıdır.

5.  Alıntı Originally Posted by ankarali_omer Yazıyı Oku
    Sayın cautionary ben bir polis memuru olarak beyaz yakalı olabilir miyim. Beyaz yaka nedir. ''tuzu kuru kalburüstü sınıf" mıdır tabiri caizse
    İnternette beyaz yaka, mavi yaka kavramları var..oradan bakabilirsin.

Ama şu kadarını söyliyeyim...devlet üst bürokrasisinin tümü beyaz yaka kabul edilebilir.

Uni mezunu devletteki Yoneticiler de bir nevi beyaz yaka kabul edilebilir...emniyet amiri ve üzeri de beyaz yaka sayılabilir.

6. Kavram karmaşası var...grafik pahalı kavramını son kontrol noktası olarak düşünün...satım kriteri ile alakası yok...alım icin de pek çok kriter olabilir...bu kurali, fail etmeyen bir adayın son noktada yes-no kararı olarak düşünün.

Ben burada fail eden hisseyi almam diyorum, 1 ı sonradan performans ini sürdürse de 2 si sürdüremez diyorum.. deneyimlerim bunu bana söyletiyor...ayrıca serbest piyasa ekonomilerinin temel kuralı beni destekliyor.

Türkiye'de Bir apple, bir Google bulma hayalindeki arkadaşlara da başarılar diliyorum.

7.  Alıntı Originally Posted by Mann Yazıyı Oku
    Sadece geçmiş grafiğe bakarak karar vermek yeterli olmaz. Hisse büyüme trendinde ve karını artırıyorsa, gelecekte de yeni pazarlar yaratarak büyümesini devam ettirebilir ve önümüzdeki senelerde de grafiği yükseltebilir. Bunu anlamak için de 3 ayda bir bilançoları ve gelecek haberleri takip etmek gerekir. Yani, uzun vadeli bir hisse alayım 10 sene bekleyeyim bir kaç kat artsın iyi bir strateji değil. Portföy yönetimi aktif olarak yapılmalı ve haftalık, aylık, 3 aylık periyotlarla gerekli kontroller yapılmalıdır.
    Grafik pahalı kavramının pasif portföy yönetimi ile alakası ne? Bir de ben imkansız demiyorum, sadece ihtimali dusuk, ve ben ilk giriş olarak tercih etmem diyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Çok güzel öneriler, o zaman veri analiz işine hakim arkadaslardan rica edelim..,2010 ve sonrasında 4 yılda 8 kat ve üzeri artmış, daha sonraki yıllarda da endeksin üzerinde getiri getirmiş örnekler bulalım...

Bakalım kaç tanesi bunu becermis, kac tanesi becerememiş...becerebilen her kağıt icin ben becerememiş iki kağıt bulacağım( hektas ı konuştuk ve aselsan da kapsam dışı dedik...bu iki örnek hariç)

Hodri meydan!!!
    hocam bu bana Nasreddin hoca fıkrasını hatırlattı:
    - Nasreddin hocaya sormuşlar: Dünyanın merkezi neresidir hocam?
    - O da bastonunu yere vurmuş, burasıdır demiş.

Malesef bu ispatı sizin yapmanız gerekiyor hocam, bi iddia atmışsınız ortaya.. hadi dünyaya gitmeyelim o zaman, BİST te kalalım, XU100 içindeki 20 tane sanayi hissesini 2000 yılından bu güne (aslında yetmez bilimsel olması için 40-50 sene ve daha çok örnek gerekiyor o nedenle ABD borsası örneği vermiştim) bu kritere göre değerlendirmeniz lazım...

Sayfa 52/637 İlkİlk ... 242505152535462102152552 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •