Kendim de bir beyaz yaka olarak, işe yeni başlayan genç arkadaşlar için üzülüyorum. Yıllarca dirsek çürüt, sabahlara kadar ders çalış, yokluk içinde en gözde üniversitelerden birini bitir. Sonra iyi bir şirkette bile işe başlasan, aylık 3000 tl civarı bir paraya, sıfırdan hayatını kurmaya çalış. Evlen, yuva kur, çocukları yetiştir, iyi bir okula gönder vs. Emeklilik ise 65 yaşında, hayal edilemiyecek kadar uzakta.

Öte yandan, liseyi zor bitirmiş gencimiz, hasbel kader ailesinin, ya da siyasi ortamlarda bulunmanın getirdiği avantajla iş yapmaya başlamış...senin 40 senede kazanamayacağın parayı belki 4-5 senede kazanacak.

Açıkçası, adaletsiz bir durum var.Hayat mühendis, işletme, iktisat vs mezunları için çok daha zor olacak artık. Bu nedenle özellikle yeni yeni iş hayatına atılmış, 20 li yaşlardaki genç arkadaşlara yatırım-portföy stratejileri aktarmak, bir nevi abilik yapmak amacıyla bu başlığı açtım.

Başlık kapsamında, günlük hayatımızda nasıl tasarruf yapabiliriz. BES'e para yatırmalı mıyız, hisse senedi, döviz, arsa-tarla, konut vs gibi yatırım enstrümanlarını nasıl değerlendirmelyiz gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Amacımız, 50 yaşına geldiğinizde, kalmalı mı-emeklilik hayatı yaşamaya başlamalı mı kararınızı sadece sizin özgür iradenizle verebilmeniz...Maddi imkansızlıklar, zorunluluklar nedeniyle 50 den sonra da çalışmaya mecbur olmak çok acı..işten atılma korkusunu her performans döneminde yaşayıp, acaba sıra bana mı geldi diye beklemek hiç hoş bir deneyim değil.

Yterli tasarruf ve doğru yatırım stratejileriyle 50 yaşında emekli olmak mümkün, işler yolunda giderse emklilik yaşı 40 a bile çekilebilir. Bu biraz kısmet, biraz da sizin başarınıza bağlı olacak.

Hadi başlayalınm.