Sayfa 446/637 İlkİlk ... 346396436444445446447448456496546 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 3,561 - 3,568 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

Yok ya ne küsmesi pusudayım ben gününü bekliyorum.Borsaya küsülür mü, en fazla para borsadan kazanılır her zaman.

Ha en fazla para da borsada batırılır o da ayrı tabi )))))))

3. Kriz zamanı baz almak ne kadar doğru 2009 da 1 lira olan Tofaş

2007 de 5 liranın üstündeydi .

Hangisini almak doğru endeks bakarak 5 lira almak daha doğru değil mi

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,971
     Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Kriz zamanı baz almak ne kadar doğru 2009 da 1 lira olan Tofaş

2007 de 5 liranın üstündeydi .

Hangisini almak doğru endeks bakarak 5 lira almak daha doğru değil mi

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Bu sorunun gelecegini tahmin etmistim.
    Mart 2008 krizin dibi degil
    Froto grafiginde goreceksiniz ki kriz fiyata daha sonra yansimis buyuk olcude.
    Ayrica 2013-2017 arasindaki rezil donemde de endeksimiz 5 centten 2 cente kadar geldi.. o da bir kriz idi hem de kronik bir kriz.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    İyi niyetli yaklaşımlarla bu hesaplara girildiğini biliyorum. Ancak en büyük tehlike, artık imkansıza yakın getiriler üzerinden beklentiye girmek, sonrası hayal kırıklığı, hüsran...borsaya, hatta uzun vadeli yatırıma veda. Neden,

i-) Tarihin en büyük krizlerini baz alarak hesap kitap yakmak doğru değil, başlangıç yılını iyi seçmek lazım....üçüncü çeyrekte %11 büyüdük, uçtuk kaçtık nidaları...halbuki önceki yılın aynı döneminde normal büyüme trendi %5 iken, darbe girişimi nedeniyle az da olsa küçülmüştük...büyüme trendi son 1,5 yıldır %5-6 arasında...önemli olan trenddir.

ii-) 2010 öncesi bankaların dönemiydi...2010 sonrası ise sanayi hisselerinin, dolayısıyla temettü hisselerinin dönemi oldu...önceden bu hisseler olması gerekenden ucuz fiyatlanırken, şimdi ise hep primli fiyatlanıyor...bu nedenle geçmiş yıllarda el geçen fırsat geçti gitti...artık 5 fk dan froto ya da toaso alma şansınız olmayacak...ülke batarsa belki olur, o zaman da borsa kapanır büyük ihtimal.

iii-) yani yatırımcı algısı aynı değil...artık ucuz, kelepir temettü hissesi bulmak imkansıza yakın. bu nedenle hayallere dalmamak lazım.

bir analiz yapılacaksa, bu nedenle son 5 yıldaki getirilere bakılabilir...temettü yatırımcılığı işinin öncülerinden sayılan ve takip ettiği hisselerin getirisini an be an yayınlayan arkadaşlar var...gördüğüm kadarıyla onların portföy getirisi de xtm25 denen temettü endeksinin getirisi civarında...o da endeks getirisinden az yukarıda...öyle uçuk kaçık getiriler yok.

son 5 yılda xtm25 in cagr değerine bakılabilir...bu son 5 yılda gerçekten başarı hikayesi sayılabilecek örnekler var...ama onlar da 300 hisse içinde bir elin parmaklarını geçmez...onları bulmak için de sarraf gibi işin ehli olmak lazım.

yani hisse 3-5 kat yaptıktan sonra, temeli sağlam, geleceği sağlam diyip portföye almak çözüm olmuyor...genelde pahalı hale geldikten sonra portföye alınan hisseler de endeks kadar ancak getiriyor.
    Harika yazmışsınız, bu kadar katıldığım yazı nadir çıkıyor forumda.
    2008 krizinin dibinde ne aldıysanız parayı katlamışsınızdır, bu tür hesaplar çok yanıltır.

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Bu sorunun gelecegini tahmin etmistim.
    Mart 2008 krizin dibi degil
    Froto grafiginde goreceksiniz ki kriz fiyata daha sonra yansimis buyuk olcude.
    Ayrica 2013-2017 arasindaki rezil donemde de endeksimiz 5 centten 2 cente kadar geldi.. o da bir kriz idi hem de kronik bir kriz.
    Syg,
    2008 krizi, 2008'in sonlarına doğru ortaya çıkıyor, Mart 2008'deki fiyatın kriz öncesi coşku dönemine denk geliyor olması bile muhtemel.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,971
    Froto en dusuk gordugu yer Ekim 2008 ayi aciilisi ve 2.06 TL

Bu da burada bulunsun.

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,971
     Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    2008 krizi, 2008'in sonlarına doğru ortaya çıkıyor, Mart 2008'deki fiyatın kriz öncesi coşku dönemine denk geliyor olması bile muhtemel.
    Aynen dediginiz gibi sn Miriel.

Millet grafiklere bakmadan "ha 2008 tamam ya kriz" diyor geciyor isine.

Syg,

Sayfa 446/637 İlkİlk ... 346396436444445446447448456496546 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •