Sayfa 310/688 İlkİlk ... 210260300308309310311312320360410 ... SonSon
Arama sonucu : 5501 madde; 2,473 - 2,480 arası.

Konu: ESEMS - Esem Spor Giyim Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

1. ESEM de 0,99 hareketi sonrası oluşan işlem hacimleri bu tahta için oldukça agresif. Çok uzun yıllar 3-5-10-100 ADETLİ İŞLEM HACİMLERİ İLE YILLAR GEÇTİ. Şimdiki hacimler bana göre oldukça yüksek. Bu kadar rahatlıkla bu lotların alınıp satılmasının bir nedeni olmalı. Bu hisseyi kontrol edenlerin olduğu kesin. İsteseler taban taban 0,24 ve aşağılarına çok rahatlıkla getirebilirler. Yüklü satışları Tahtanın sahibinden başka karşılayacak kimseyi görmüyorum şahsen. Buradaki amaç elinde hisse tutanları bir nokta da satışa zorlamak..

2. Sözüm diğer köydeki Econumut beye. Aha genel kurul toplantısı haberi geldi. Kılıcı keskin olan Cenk mi bu durumda. O kazanmış gibi görünüyor. Mahsun kocaman bir balonmuş. De bakalım bundan sonra ne olur? Söz sırası sende. Yoksa bir anlaşma falan var mı?

Bugün mobil imza başvurusunda bulundum... Forumda fiziki olarak katılacak olan olursa vekalet verebilirim... aksi halde bir faydası olmayacak ama tek başıma muhalefet edicem...
    YERYÜZÜNDE BÖBÜRLENEREK YÜRÜME!! ÇÜNKÜ SEN NE YERİ YARABİLİR NE DE BOYCA DAĞLARA ERİŞEBİLİRSİN...

4. sn legenda yıllardır beraberiz forumda diğer forumda nick değişikti 6 yıldır esemleyiz kan kusturdu bize sorulacak o kadar soru hesap var ki hangi birini soracaksınız acaba ...verelim mahkemeye...

Alıntı Originally Posted by spiderman Yazıyı Oku
    sn legenda yıllardır beraberiz forumda diğer forumda nick değişikti 6 yıldır esemleyiz kan kusturdu bize sorulacak o kadar soru hesap var ki hangi birini soracaksınız acaba ...verelim mahkemeye...
    boş konuşmamak gerek
    icraaatt gerek

toplanın oy oranını bulun

bende size oy bulayım
    hatırı sayılır oranda

bay cenge parmak atma zamanı geldi
    genel kurulda parmaklayın bay cengi

Hade yol açık parmaklar kalkık olsun

7. Bay kanki bence de bos konusmamak lazim.siz kendi basiniza surpriz yapacaktiniz.oy bulmaniza ihtiyac yok.surpriz yapin gorelim.ama sonuna dermisim deyince lafimi cevirmesi kolay oluyor dimi.
    Ayrica gerekli oyu toplayip kurulu toplariz zaten problem yok.bu kurulda bisey cikmaz birisini sececez artik yapacak bisey yok.ben istanbulda olsam ilgilenirim ama malesef.kuruldan sonra artik biseyler yapmak lazim

LG-K430 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by spiderman Yazıyı Oku
    sn legenda yıllardır beraberiz forumda diğer forumda nick değişikti 6 yıldır esemleyiz kan kusturdu bize sorulacak o kadar soru hesap var ki hangi birini soracaksınız acaba ...verelim mahkemeye...
    Üstadım soru sormaya gerek yok..en basitinden %5’lik pay sahibi aşağıdaki haklara sahip... Özet olarak buldum, her birinin ciddi hukuki sonuçları var.. Özellikle yönetim kurulunun ibrasında olumsuz oy kullanıldığında..

1- Yönetim kurulunda temsil hakkı

Azınlık pay sahiplerine YTTK kapsamında tanınan en önemli ve yeni haklardan ilki ETTK'da düzenlenmiş olmayıp YTTK ile getirilen anonim şirketlerde azınlık pay sahibinin yönetim kurulunda temsil hakkıdır. İlgili düzenlemeye göre, esas sözleşmede öngörülmek şartı ile azlığa yönetim kurulunda temsil edilme hakkı verilmektedir.

2- Aday önerme hakkı

Esas sözleşme ile azlığa aynı zamanda aday önerme hakkı da tanınabilir. Azınlık pay sahipleri tarafından aday olarak gösterilen kişinin, haklı bir sebep yoksa genel kurul tarafından üye olarak seçilmesi zorunludur. YTTK'nın gerekçesinde bu hakkın tanınması, "toplumsal politika ve yarar açısından ihmal edilemeyecek bir katkı" olarak değerlendirilmiştir .

3- Feshi talep etme hakkı

YTTK ile azınlık pay sahiplerine hem halka açık anonim şirketlerde hem de kapalı tip anonim şirketlerde, şirketin haklı sebeple feshini talep etme hakkı vermiştir. Bu hak ETTK'da karşılığı olmayan yeni bir düzenlemedir. İlgili düzenlemeye göre, haklı sebeplerin varlığı halinde, azınlık pay sahipleri, şirketin merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesinden şirketin feshine karar verilmesini talep edebileceklerdir. Haklı sebep kavramı YTTK'da tanımlanmamış; ancak azınlık hakları ile bireysel hakların devamlı ihlali, özellikle bilgi alma ve inceleme hakkının ihlali "haklı sebep" sayılmıştır. İleri sürülen sebeplerin haklı olup olmadığına karar verecek olan mahkemedir .

4- Özel denetim isteme hakkı

YTTK'da ETTK'dan farklı olarak, azınlık pay sahiplerine özel denetim isteme hakkı vermiştir. İlgili düzenlemeye göre, genel kurul pay sahipleri tarafından yapılan özel denetim talebini reddederse, azınlık pay sahipleri üç ay içinde şirket merkezinin bulunduğu yer asliye ticaret mahkemesinden özel denetçi atanmasını isteyebilir. Başka bir deyişle, pay sahibi özel denetim talebinde bulunmuş, ancak talep genel kurul tarafından reddedilmişse, sadece azınlık pay sahipleri mahkemeden özel denetçi tayin etmesini isteyebilir.

5- nama yazılı hisselerin bastırılmasını talep etme

YTTK ile birlikte, nama yazılı pay senetlerinin bastırılması için azlığın talepte bulunmuş olması aranmaktadır. Bu itibarla, kapalı anonim şirketlerde azınlık pay sahiplerinin talebi üzerine, nama yazılı pay senetleri bastırılacak ve bütün nama yazılı pay sahiplerine dağıtılacaktır. Böylece, kapalı anonim şirketlerde, özellikle aile şirketlerinde pay senedinin bastırılmaması ve dağıtılmaması yoluyla baskı yapılması, pay sahiplerinin bu sıfatlarını ispattan yoksun bırakılmaları, devir olanaklarının sınırlandırılması gibi hukuka aykırı yöntemlerin önüne geçilmiştir. Azlığın böyle bir talepte bulunmaması durumunda ise, hisse senedi bastırma zorunluluğu doğmayacaktır .

6- Genel kurulu olağanüstü toplantıya davet hakkı

Yukarıda açıklanan yeniliklerin yanında, ETTK'da yer alan ve aynı zamanda YTTK ile de korunan birtakım azınlık hakları da bulunmaktadır. Bunlardan biri, genel kurulu olağanüstü toplantıya davet etme ve gündeme madde ekletme hakkıdır. Azınlık pay sahipleri, yönetim kurulundan, geciktirici sebepleri ve gündemi belirterek, genel kurulu toplantıya çağırmasını veya genel kurul zaten toplanacak ise, karara bağlanmasını istedikleri konuları gündeme koymasını yazılı olarak isteyebilirler.

7- Kurucuların, ilk yönetim ve denetim kurulunun ibrasında anahtar rolü

YTTK'da da azınlık pay sahiplerine kurucuların, ilk yönetim ve denetim kurulu üyelerinin sulh ve ibrası hususunda olumsuz oy kullanma hakkı verilmiştir. İlgili düzenlemeye göre, bu kişilerin sulh ve ibrası azınlığın bu konuda olumsuz oy kullanmama şartına bağlıdır. Bahsi geçen 1/10 ve %5 oranlarının esas sözleşme ile yükseltilmesi mümkün değil ise de indirilmesi mümkündür. İlgili düzenlemeyi içeren hüküm, ETTK'daki hükmün tekrarıdır.

8- finansal tabloların müzakerelerini erteleme hakkı

ETTK'da düzenlenmiş olup da YTTK'da da düzenlenen bir diğer azınlık hakkı da finansal tabloların müzakeresinin ertelenmesi talebidir. İlgili hüküm uyarınca, azınlık finansal tabloların ve buna bağlı konulara ilişkin müzakerenin 1 ay sonraya ertelenmesini genel kuruldan talep edebilir. Bu durumda genel kurulun bir karar almasına gerek olmaksızın, toplantı başkanının kararıyla bir ay sonraya ertelenir. Finansal tabloların müzakeresinin bir ay sonraya ertelenmesine ilişkin azınlık talebi yeterli olup, ayrıca gerek
    YERYÜZÜNDE BÖBÜRLENEREK YÜRÜME!! ÇÜNKÜ SEN NE YERİ YARABİLİR NE DE BOYCA DAĞLARA ERİŞEBİLİRSİN...

Sayfa 310/688 İlkİlk ... 210260300308309310311312320360410 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •