Sayfa 56/777 İlkİlk ... 646545556575866106156556 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 441 - 448 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

Sn.Power haklısın, vaziyet kel görünüyor..

Ancak zaman önemli..sonsuza kadar doları güçsüz tutamazlar ama güçlerinin büyük olduğunu da unutmamak lazım..

Birde dediğinden farklı olarak sentral bankerler buna göz yumarlar mı?..olayın boyutu çok büyük, maazallah sonuçları global depresyona götürür..Artık rakamlar 2008'den çok farklı..

Hele TL'yi düşününce:

Stockman FED'i ve merkez bankalarını hisse senetleri ve kripto para piyasalarını kuşatan bir heyecan yarattığı için suçlarken, 2008 global finansal krizle baş etmek adına piyasalara çok fazla para pompalandığını söyledi. Mevcut durumun bir regülasyon problemi olmaktan öte parasal bir problem olduğunun altını çizen Stockman, "Asla şimdiye kadar görmediğimiz kadar mantıksız ve aşırı ısınmış bir piyasa ile karşı karşıyayız" dedi.

http://www.bloomberght.com/haberler/...aketle-bitecek

Mehmet Şimşek:

- Aslında Türkiye yüksek borçlu bir ülke değildir. Bunun için toplam borca bakmak lazımdır. Türkiye’de tüm kesimlerin yani hanehalkı, finans sektörü, reel sektör ve kamunun toplam bocunun milli gelire oranı yüzde 144 seviyesindedir. Bizim gibi gelişmekte olan ülkeler ortalaması ise yüzde 219’dur. Biz bu ortalamanın üçte ikisi civarındayız ve düşüğüz.

- Bir başka gösterge de faiz ödemesidir. Türkiye’nin toplam dış borç faiz ödemesinin milli gelire oranı 15 yıl önce yüzde 1.9 iken, 2017’nin üçüncü çeyreği itibarıyla yüzde 0.7’ye indi ve yaklaşık yarı yarıya düştü.

- Sorun olan özel sektörün Dövizle borçlanmasıdır. Bu konuda da bir makro ihtiyati çerçeve hazırladık, onlar da bundan sonra Döviz riskini daha iyi yönetecekler.
    Peki o zaman sorun ne?..bu işte bir bit yeniği var..

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Hele TL'yi düşününce:

FED 2008 krizinden sonra QE'lerle bilançoyu 4.5 triyon dolara çıkarttı..bu bilanço buraya gelene kadar altın iyi arttı..Onsu 1900 dolarları buldu..ancak FED'in kesmesine rağmen diğerleri, ECB ve BOJ vb.. para çoğaltmaya devam ettiler..örneğin geçen sene bu sentral bankerler aylık 200 milyar dolara yakın Euro, Yen, Chf vb. parayı gün yüzüne çıkarttılar..Bu Euro ve Yen'ler paradan sayılmadı ki, altın bu sürede pek kıpırdayamadı..oysa yine trilyon dolarlardan bahsediyoruz ha..

Diğer taraftan bu dolar görünümlü Euro ve Yen'ler dünyayı tavaf ettiği gibi, bir kısmı ABD borsalarına ve hazine bonolarına girerek şişkinlik yarattı..Malum kaldıraçlı kağıt altın sayesinde bu tür bir şişkinlik altın piyasasında bir türlü oluşamadı..

Eh ne oldu sonuçta, engellemeler vb.. ; bol parayı yalnız bırakınca, para davulcuya yada zurnacıya kaçmaya başladı..burada davulcu veya zurnacı ''coin'' ler oluyor ha..

Gelinen noktada davulcu ve zurnacılara da bir çeki düzen vermek gerekmektedir artık..yani altının biraz ipini koyvermek..

Malum dolar güçsüz, altın yükselecek tabiki..ama son zamanlarda altındaki güçlülük bana yukarıdakileri çağrıştırıyor..saygılar..

5. enki
    2yr hazine bonolarına bir giriş gözükmüyor..
    Tam tersine feci bir çıkış var..
    Elinde tutanlar fena zarar yazıyorlar..

1.90 ları gördü 2 yr ların faizi

2.40 10yr lar düşün..

FED faiz artırdığı sürecede bu yükseliş sürecek gibi duruyor..

10yr ile 2 yr lar birleşince ortalardan tüymek gerekir diye düşünüyorum..

6. ABD tahvilleri uçuşa geçti, DXY tam tersi. global kumarbazlar iyice sapıttı. GUND bu ******** kumarbazların peşinden gitme,sonları kötü. şu an DXY'nin 95+, EM lerinde büyük devallere kucak açması gerekiyordu. sürekli erteliyor şerro kumarbazlar.nereye kadar gücünüz ne kadar pis herifler.

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    enki
    2yr hazine bonolarına bir giriş gözükmüyor..
    Tam tersine feci bir çıkış var..
    Elinde tutanlar fena zarar yazıyorlar..

1.90 ları gördü 2 yr ların faizi

2.40 10yr lar düşün..

FED faiz artırdığı sürecede bu yükseliş sürecek gibi duruyor..

10yr ile 2 yr lar birleşince ortalardan tüymek gerekir diye düşünüyorum..
    Walla ne diyeyim..yaptığın gibi yakınen izlemekte fayda var..

İki şık var bence; ya FED'in faiz arttıramayacağı fiyatlanıyordur..yada resesyon fiyatlanır gitgide..sn. Power'in dediği global kumarbazlar olayını hariç tutuyorum şimdilik..

Şu an FED'in faiz arttıramayacağı fiyatlanıyorsa ki daha yakın bir olasılık..bu durumda pisti bırakmak olmaz..çünki doların zayıflığı globalde çarkları daha fazla yağlıyor..karları arttırıyor demektir..

İkinci olasılık resesyon fiyatlamaya başlanmış olsa öncelikle borsalar, özelliklede ABD borsaları önce pati çekmeye başlar, sonra da yavaş yavaş düşmeye..çünki ABD büyüyemezse kimse büyüyemez..zaten sonrada riskleri gören piyasalar yavaş yavaş (belkide hızlı) dolarlarını geri almaya başlar ve dolar güçlenir..şimdilik böyle bir durumda gözükmüyor..

Yukarıdakiler bir senaryo tabiki..kanaatim eğer getiri eğrisi daha da yataylaşacaksa pozisyonların birinciden ikinciye evrilmesi gerekir şeklinde düşünüyorum..

Kısaca piyasalar şimdilik dansa devam modundalarmış gibi geliyor bana..fakat ben pistte olmadığım için benim için sorun yok..seni bilemeyeceğim..

Az önce baktım 10 yıllıklar bugün %2,41 artmış..2 yıllıklar ise %1,92..

Birde bu ay altyapı yatırımları kanunu söz konusu olursa durumlar değişebilir..izleyelim bakalım..

8. enki

power dolar için Mayıs 2013 diyor ama grafiğe bakarsan kalkışın 2008 lehman brothers krizi ile birlikte 1.15 lerden başladığını görürsün

Peki FED bunca dolar basarken neden bizde dolar 1.15 den 4 tl ye geldi..

Diğer yandan borsa ya dolar bazlı bakıldığında yerinde saydığı hatta sağlam gerilediği görülür..(5 dolardan 2 dolarla düştü)

Yani (şu anda tamamen beyin fırtınası yapıyorum) FED in QE leri sayesinde ABD de hem 2yr lar hemde 10yr lar 4.5 lardan 0 a yaklaştı..

Yani ne oldu..

Doları verip tahvil aldılar..

Bütün ekonomi kanallarına bakarsak dolar bolluğu vardı oysaki dünyada..
    (yukarıda 1.15 4 tl dolar hareketi ve borsanın dolar bazlı hareketlerine dikkat)

2008 2017 EM ler için dolar kıtlığı olan yıllar oldu bence..Dolar bazlı maliyetlerimiz yükseldi..

Şimdi ise FED faiz artıracak da dolar kıtlığı olacak deniyor..

FED faiz artıracak ise (artırıyorda) sen elinde tahvil tutmaya devam eder misin..???

Sayfa 56/777 İlkİlk ... 646545556575866106156556 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •