Sayfa 729/777 İlkİlk ... 229629679719727728729730731739 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 5,825 - 5,832 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

1. Nasrullah Ayan 90 ların borsacısı IMF I iyi bilir herhalde..
    Şaka bir yana üstteki yazıda 200 Milyar dolar istemişiz güya..
    Bana saçmalık geldi bu rakam
    IMF para basabilen bir organizasyon değil..
    Belli bir bütçesi var ve 150Milyar dolar falandı sanırsam..
    Yanılıyorsam düzeltin..
    60 civarı arjantine verildi sanırım..

Yalnız IMF evet anlaşma olursa dolar da once düşüş ardından yükselme beklerim..
    Bunun nedeni de IMF kemer sıkma ile gelir..
    + verdiği doları 4.50 den bozması yerine 9 dan bozması ekonomideki TRY etkisi olarak IMF in işine gelecektir..
    Zaman faktörü de işin içinde olması gereken in yüzde 50 üzerinde dolar kuru ile 2 sene sabit tutabilsek doları falan filan..
    Hepsi hesap kitap işi..

2.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Nasrullah Ayan 90 ların borsacısı IMF I iyi bilir herhalde..
    Şaka bir yana üstteki yazıda 200 Milyar dolar istemişiz güya..
    Bana saçmalık geldi bu rakam
    IMF para basabilen bir organizasyon değil..
    Belli bir bütçesi var ve 150Milyar dolar falandı sanırsam..
    Yanılıyorsam düzeltin..
    60 civarı arjantine verildi sanırım..

Yalnız IMF evet anlaşma olursa dolar da once düşüş ardından yükselme beklerim..
    Bunun nedeni de IMF kemer sıkma ile gelir..
    + verdiği doları 4.50 den bozması yerine 9 dan bozması ekonomideki TRY etkisi olarak IMF in işine gelecektir..
    Zaman faktörü de işin içinde olması gereken in yüzde 50 üzerinde dolar kuru ile 2 sene sabit tutabilsek doları falan filan..
    Hepsi hesap kitap işi..
    Dolarda ani ve büyük her hareket traderların iştahını kabartıyor ve ters yönde bir dalganın yapısını hazırlıyor.
    Doları kalıcı ve şiddetli düşürebilecek tek haber benim için AB'nin açıklama yapıp Türkiye'yi AB'ye kabul ettik demesidir. Bu olursa dolar korkunç düşer, analizler hesaplar falan çöp olur.
    Bunun dışındaki haberler geçici indi çıktı nedenidir.

3. Sayın enki merhabalar,

Forumu çok uzun süredir takip etmekle birlikte ilk mesajımı size seslenmek için atıyorum
    Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim.
    Ekonomi biliminden anlamamakla birlikte birikimlerimi değerlendirme konusunda siz ve sizin gibi kendi içerisinde tutarlı yorum yapanlardan, bilgi aktaranlardan faydalanmak adına buradaki yazılanları takip ediyorum.

Açıkçası yaşadıklarım-gözlemlerim nedeniyle geleceğe karamsar bakmamın yanı sıra sizin ile aynı beklentiler içerisindeyim.

Sizin ara sıra sunduğunuz ekonomik verileri bazen bütün içerisinde nereye koymam ve nasıl yorumlamam gerektiğini bilemiyorum.

Sizden ricam, şu anki koşulları göz önüne aldığınızda (tcmb, fed, trump, suriye, seçim... vs.) geleceğe dair beklentinizi bir bütün halinde özet geçebilirseniz çok sevinirim.

Sağlıcakla Kalın.

4. Nasrullah Ayan'ın aşağıdaki mesajını okuyunca, bir süre düşündüm. Sonra, Rönesans Kapital'in derin abisinin geçen sene attığı bir tiviti buldum. Taşlar yerine oturmaya başladı. Dış mihraklar, dolar bazında asgari ücretin, dolar bazında kişi başı milli gelirle uyumlu olmasını talep ediyorlar gibi görünmeye başladı. Bu "uyum"un ne olduğu konusunda güvenilir bir bilgi bulamadım ama yaklaşık olarak asgari ücretin, dolar bazında kişi başı milli gelirin %40'ı ile %50'si arasında olması gerektiği yolunda, bir dedikodu dolaşıyor.

IMF'nin tahminine göre 2019 sonunda kişi başı milli gelir, yıllık, 7620 dolar olacak. Aylık 635 dolar eder. IMF pazarlığı %40'tan açsa, asgari ücret, 635*0.4=254 dolar olur. Brüt asgari ücret 2.558,40TL olduğuna göre, IMF'nin dolar-tl kurunu 10 lira istemesi, yukarıdaki çerçeveye göre, mümkün görünüyor.

Hassas bir konuya temas ettiğimin farkındayım. Sadece IMF'nin düşünce sistematiğini kavramaya çalışıyorum. Politika tavsiyesi yapmıyorum. Politika tavsiyesi için, geçenlerde linkini verdiğim, Bartu Soral'ın videosunu öneririm.

https://twitter.com/nasrullahayan/st...87273090957313

5.  Alıntı Originally Posted by Occhiali Yazıyı Oku
    Nasrullah Ayan'ın aşağıdaki mesajını okuyunca, bir süre düşündüm. Sonra, Rönesans Kapital'in derin abisinin geçen sene attığı bir tiviti buldum. Taşlar yerine oturmaya başladı. Dış mihraklar, dolar bazında asgari ücretin, dolar bazında kişi başı milli gelirle uyumlu olmasını talep ediyorlar gibi görünmeye başladı. Bu "uyum"un ne olduğu konusunda güvenilir bir bilgi bulamadım ama yaklaşık olarak asgari ücretin, dolar bazında kişi başı milli gelirin %40'ı ile %50'si arasında olması gerektiği yolunda, bir dedikodu dolaşıyor.

IMF'nin tahminine göre 2019 sonunda kişi başı milli gelir, yıllık, 7620 dolar olacak. Aylık 635 dolar eder. IMF pazarlığı %40'tan açsa, asgari ücret, 635*0.4=254 dolar olur. Brüt asgari ücret 2.558,40TL olduğuna göre, IMF'nin dolar-tl kurunu 10 lira istemesi, yukarıdaki çerçeveye göre, mümkün görünüyor.

Hassas bir konuya temas ettiğimin farkındayım. Sadece IMF'nin düşünce sistematiğini kavramaya çalışıyorum. Politika tavsiyesi yapmıyorum. Politika tavsiyesi için, geçenlerde linkini verdiğim, Bartu Soral'ın videosunu öneririm.

https://twitter.com/nasrullahayan/st...87273090957313
    Enteresan bir görüş ancak bence küçük bir detayı kaçırıyor olabilirsiniz. Her nekadar literatürdeki adı Ortalama kişi başı milli gelir olsa bilede, bizim ülkemizdeki pratikte hanehalkı geliri olarak yorumlamak lazım milli gelir rakamını..eğer ortalama hane halkı sayısını 4 kişi alırsak, o bulduğunuz tahmini kur rakamını 4 ile çarpmak icab eder 🙂
    ytd..

Alıntı Originally Posted by DaraL Yazıyı Oku
    Sayın enki merhabalar,

Forumu çok uzun süredir takip etmekle birlikte ilk mesajımı size seslenmek için atıyorum
    Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim.
    Ekonomi biliminden anlamamakla birlikte birikimlerimi değerlendirme konusunda siz ve sizin gibi kendi içerisinde tutarlı yorum yapanlardan, bilgi aktaranlardan faydalanmak adına buradaki yazılanları takip ediyorum.

Açıkçası yaşadıklarım-gözlemlerim nedeniyle geleceğe karamsar bakmamın yanı sıra sizin ile aynı beklentiler içerisindeyim.

Sizin ara sıra sunduğunuz ekonomik verileri bazen bütün içerisinde nereye koymam ve nasıl yorumlamam gerektiğini bilemiyorum.

Sizden ricam, şu anki koşulları göz önüne aldığınızda (tcmb, fed, trump, suriye, seçim... vs.) geleceğe dair beklentinizi bir bütün halinde özet geçebilirseniz çok sevinirim.

Sağlıcakla Kalın.
    Sn. Daral teveccüh göstermişsiniz..normalde başlıkta oluşan kalitesizliğe bir son vermek için kendi adıma uzun süre yazmama hatta izlememe kararı almıştım..ancak yazınızı da göz ardı edemeyip, bir kaç şey karalayıp gideyim istedim..belki fikir vermesi açısından faydalı olur..

Öncelikle ekonomi bir bilim dalı değil..kesin yargılara ulaşmak, şu şöyle bu böyle sonuçlanır demek zor..sadece öngürüde bulunabiliriz..yanılırız yada yanılmayız, bilinmez..konuya dediğiniz gibi bir bütün halde tcmb, fed, trump, suriye, seçim... vs. ile girsek herhalde bu işin içinden çıkamayız..

Benim bu başlıkta az önce baktım 1600 üzerinde yazım var..bunların büyük çoğunluğu ise uluslararası piyasalarda doların geleceği ile ilgili..çünkü ortam öyle bir hal aldı ki dolarsız(ucuz) kalan şirketlerin/toplumların hayat damarlarından birinin kopabileceği gerçeği (beğenelim yada beğenmeyelim) benim açımdan artık göz ardı edilecek bir şey değildi..

Diğer konular, içteki olaylar, Suriye, ABD ile yaşanan polemikler vs. benim için ikincil konular..bunlarda doları etkilemez mi etkiler tabi ki, süreci yavaşlatır yada hızlandırır mutlaka ama benim açımdan esas konu dolar açısından yada genel anlamda diyeyim, fiat para sisteminin geldiği durum..

Bu başlıkta yazdıklarımın ışığında genelde FED in faiz artışları, QT, özellikle ÇİN le alakalı ticaret kısıtlamaları, Trump’ın vergi indirimlerinden doğacak geri çekilmeler, global küçülme vs burada incelemeye çalıştım..bunların her biri yada toplamı piyasalarda methadon eksikliği yada daha doğrusu histeriler nöbetler yaratacak konulardı..yarattı da..

2017 yılı boyunca her ay ortaya çıkan 200 milyar dolardan fazla para 2018 Ocak ayında pik değerine ulaşmıştı..bundan sonra malum bu çoğaltılan para azalmaya başladı..oluşan balonlar sönmeye başladı..örneğin bitcoin e bakanlar, fazla, balon yaratan paranın nasıl ortadan yok olduğunu görebilirler..benzerini geçen Aralık ayı itibarıyla 2017-2018 borsalara bakarakta anlamak mümkün..

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku

Para yoksa huzurda yok..

Trend devam ediyor mu?..trendi nasıl karşılıyoruz?..bedeli nedir?

Konuyu daha iyi anlayabilmek için bilineni kısa bir özet daha yapayım..fazla detaya girmeden malum 2008 krizinden sonra FED BOJ vs.. piyasaları sakinleştirmek için bankaların ellerindeki tahvilleri alarak bu bankalara taze bastıklarıparaları verdiler..Eee ABD de, Japonya da vs.. faizler sıfır yada negatif olunca bu kadar para nereye gidecekti..öncelikle getiri için EM’lere ve riskli varlıklara gidecekti..tabiki borsalara vs onlarıda belirtelim..

Eski krizlerde olduğu gibi FED in uzun süre düşük faizde(parasal gevşemede) durması balonlar oluşturmakta yeterli olmuştu..gelinen noktada büyük MB larının katılımıyla 10 yıldır süren parasal gevşemenin ne tür bir balon/balonlar oluşturduğunu kavramak için kahin olmaya gerek yok sanırım..bu ucuz ve bol paranın gittiği şirketler, bankalar ve hatta ekonomilerin çoğunluğu hasta şu an..ciddi bir sıklaştırmayı kaldıramaz durumdalar..bizi ilgilendiren kısmıyla EM’leri ele alalım..dedik ya atıl para önce faizi yüksek olan EM lere ve riskli varlıklara gidecekti, dolayısıyla finansal bir çalkantıda yada rahatlamada aşağıdaki gibi first in-first out olacaktı..

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Neydi EM'ler ve yüksek riskli varlıklar önden gidecekti..aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi EM'ler ''first in, first out'' olmuş..

Ha bazı arkadaşlar dediler ki nasıl bir sıkılaşma bu, sadece Türkiye yi (tabi ki sadece Türkiyeyi etkilemesi söz konusu değil) etkiliyor da Brezilya’ yı felan etkilemiyor..Evet Brezilya borçlu bir ülke ama borçları daha çok iç borç, Türkiye ve bazı ülkeler kadar dış finansmana ihtiyaç duymuyor..artık belirtmeye gerek var mı bilmiyorum, bol ve ucuz para devrinde dış finansmanı verimsiz yatırımlara gömenler, har vurup harman savuranlar bu işlerden en çok etkilenecek olanlar..

Neyse güncele gelelim, konu çok uzadı..Gund hatırlar çok önceden kendisi ile birkaç sefer QEforever konusunu yazışmıştık..burada işin özü esasında ABD doları nezninde fiat para sisteminin tehlikede olması..BOJ dan sonra ECB nin QEforever konusuna gireceği apaçık belli bence(fakat dolar şortcuları sıkı çalışıyor, hissetirmiyorlar)..çok önceleri bahsettiğim gibi FED i bu konudan alıkoyan Trump ın mali tedbirleri sadece..tabii onunda bir ömrü var, henüz değil kanımca..zaten FED inde faiz arttırırken yada QT yaparken temel amacı kaçınılmaz olan ilk resesyona cephane biriktirebilmekti..yoksa burada daha öncede konuşulduğu gibi FED in faizlerin eskisi gibi 5-6 lara çıkartması mümkün değildi..benim beklediğim zaten 3 ler civarına ulaşmasıydı..kaldı ki bol ve ucuz paranın yarattığı etkiler karşısında bunların bile ilk resesyonda belli başlı bir katkısının olacağı şüpheli..

Daha güncele gelirsek Powell ın geri adım atması genelde sözel, özellikle QT konusunda..borsalar düştüğünde şişen varlık fiyatlarında neler olabileceğini gayet iyi biliyor..ancak faiz artışlarında ve QT konusunda planladığı gibi gidemezse de neler olabileceğini biliyor..aşağıdaki grafiğe bakınca FED in yanık kokusunu aldığında 2008 krizine kadar faizleri apar topar indirdiği görülür..dolayısıyla FED fiili adım attığında kısa vadede sevinmek yerine orta ve uzun vadede işlerin boka sarmakta olduğunu bilmekte ve ona göre hareket etmekte fayda var..

Ha bu arada hemen belirtelim fiili adım atıldığında dedik ya (diğerleri de dahil), QT yi kesmek yada parasal genişlemeler yapmak gibi..bunların etkileri her geçen gün azalıyor..özellikle büyüme konusunda..evet büyüme konusunda ve bu kadar borçla..

Diğer taraftan FED, BOJ, ECB vs. nin tahvil karşılığı verdiği paraların sahibi uluslararası bankalar ve onların kuyruğuna takılanlar(dolar sortcuları)..dolayısıyla sistemi gizliden yada alenen korumak öncelikle onların görevi..örneğin anlaşamazlar demiyorum ama 145 inci defa çıkartılan ABD-ÇİN anlaşma haberleri..WSJ da çıkarılan sonradan yalanlanan ÇİN anlaşmaya yakın, 1 trilyon dolar ABD den mal alacak haberi yada FED, QT yi erken bitirecek haberleri konunun hassasiyetini anlatmaya yeter sanırım..

Ha son olarak zamanı kestirmek mümkün değil bu ortamda, resesyon demek kriz demektir..bu yüzden FED den BOJ dan , ECB den, ABD hazine bakanından, Wall Street e kadar herkesin dilinde ‘’resesyon yok’’ açıklaması var..bu bir gerçeği terennüm edilmesi sanki..

Bir dahaki resesyonda/krizde MB ları çok çaresiz kalacaklar, artık belli..o tarihlerde ortalıklarda yada en azından yanlış yerde olmamakta fayda var..

Kusuruma bakmayın biraz uzattım..okuduklarım, çıkartımlarım bunlar..dolayısıyla asla yatırım tavsiyesi değildir..hoşçakalın..
    Son düzenleme : enki; 01-02-2019 saat: 13:19.

7. Değerli dostum enki
    pek girmiyorum son zamanlarda siteye. Senin gibi hem bilgisi derin hem de karakterli biri kolay bulunmaz.
    Bilgi ve yorumlarını paylaşmayı devam etmen dileğiyle...

8. https://www.bloomberght.com/haberler...iz-artirmamali

https://www.bloomberght.com/haberler...p-gorme-zamani

Ben bunları temmuz ağustos gibi yazdım idi felaket senaryoları çizilirken 2019 için..
    FED in bir süre izlemesi gerekeceğini faiz lerin 2.5 enflasyon o civarlarda nereye kadar demiş idik..
    Ben hakkaten de bir süre izleyeceğini fakat ekonomide yavaşlama değil tersine hızlanma görmesi üzerine yeniden artışa geçeceğini düşünüyorum..
    2019 son baharında olabilir..
    Nerede ise her toplantıda çeyrek puan artırımı ragmen direnen ve hala büyüyen , istihdam piyasası gelişen bir ekonomide daralma yada kriz beklemek biraz abes olur..
    En azından ABD kaynaklı..

Brexit çok fazla büyütülüyor..
    Çin-ABD ticaret savaşıda bir şekilde buzhaneye atılacak diye düşünüyorum..

Geriye kalıyor TR olarak bizim kendi dertlerimize..
    Kasım başında bize 6 ay süre verildi idi İRAN ile ilişkilerimizi kesmek için sanırsam..
    Mayıs da doluyor..
    Nisan Mayıs yüklü döviz ödememiz var sanırsam..
    Seçimler 31 mart..
    IMF söylentisini hükümet yayıyor gibime geliyor..
    Doları baskılamak amacındalar..Halbuki IMF 5 dolar kuru istemez..Daha yüksek cari kur , yüksek faiz enflasyon altı zam oranları ve bütçe kısıntıları ister..Bunlar seçim öncesi RTE nin asla işine gelmez..
    Böylece 1 taşla 2 kuş vurulacak..IMF söylentisi ile dolar baskılanırken RTE çıkıp ne IMF diyerek diklenecek seçmen gözünde vatan kurtaran aslan moduna sokulacak..
    Bir yandan da ekonomik düzenlemeler , siz buna makyaj da diyebilirsiniz..
    İşte biz kendi kendimize de herşeyin üstesinden geliriz söylemleri..

Seçimlerin göstermelik olacağını düşünüyorum açık söylim..
    Sonuç belli..

Venezuela tarafında bişiler oluyor iyi izlemek lazım..
    Trump yeniden TR yi hedef tahtasına koyabilir..

Bu durum da dolar da yeniden canlanma görebiliriz..
    Daha evvelden ocağın 3. haftası ocak sonu yön belli etme açısından önemli demiştik..
    Çok büyük bir tuzak değilse yabancı girişi söz konusu borsaya..

4-5 ay 2019 çok felaket geçecek sözlerini dinlemekten gına geldiği bir ortamda ocak ayın böyle yüklü alımlar ilgi çekici..

Sayfa 729/777 İlkİlk ... 229629679719727728729730731739 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •