Sayfa 162/1001 İlkİlk ... 62112152160161162163164172212262662 ... SonSon
Arama sonucu : 8005 madde; 1,289 - 1,296 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Alıntı Originally Posted by Happy Yazıyı Oku
    bakın try/zar grafiğini verdim. dediğinizi search ettim. paramı yatırıyorum sonuçta. zar, ruble, real de aynı şekilde değer kaybetti. gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı var. bu aralar olur çünkü fonlar pozisyon kapar. olay venezüella ile başladı. dediğiniz etki 27'sinden sonra. onu da takip ediyorum.çünkü paramı yatırıyorum uykumu kaçırıyorum.
    ilk 3.94 hareketini kendileri cekti (bunun degisik nedenleri var, ekonomi cokecek, dis gucler, herif denilen adam girecek, referandum, dolarlari bozun kampanyasi aidiyat hissiyati, vs vs)
    sonra ne oldu dolar.?
    katardan ve herif denilen adamin 8 milyar dolari girdi endekse 75 binden..
    bu arada dolar habire dusuyor degil mi.? cikacaksan 3.50 den cik aha orda diyorlar, 3.50 begenmedin mi o zaman 3.40 tan cik, cikmak icin kolaylik veriyorlar, borsadaki aciga satis gibi..
    3.80 ort ile aciga satip borsayi sisiriyor, akbank tahtasi cizdi adam, sen tahayyul et artik derinligi..
    sonra noldu.?
    onu da bi baska zaman anlatiriz..
    ytd

2. Bizim Venezüella ile şimdiye kadar benzeşen bir tarafımız olduğunu sanmıyorum.

bu son dönemde gelişen piyasalardaki usd karşısında değer kayıplarında öncü olan Türkiyedir.
    diğer gelişmekte olanlar bizi takip ediyor şu kısa aralıkta
    biz bozuyoruz onları da
    bunu görmemek için ne olmak lazım

3. venezüella o saatte ve günde moratoryum ilan etmeseydi belki olurdu. hayal etmek de güzel şey.
    hakikaten memleket batsa çok oynayacak insan var, yazıklar olsun onlara.
    halbuki çoğumuz maaşımızı TL ile alıyoruz.
    stoğu kurtaracaksınız ama ya flow?
    olan yine bize olacak. (yatırım tavsiyesi değildir.)

Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Alıntı Originally Posted by savasC Yazıyı Oku
    guzel bi laf var; tepenin tasi atarsa ekime, atmazsa kasima diye, gule gule..
    Sana yazdığımın sadece bu kadarcık kısmına cevap verdiğine göre üslubunun çirkinliğinin ve kendini bir halt zannettiğinin farkındasın demek ki. Hani bir veri gelir grafiğin bir kısmı çöp olur o üslubunu düzeltmezsen eğer gururlandığın bilgin küçümsediğin insanların gözünde çöp olur. Tepkim insanların küçümsenmesinedir.

Happy çelik gibi sağlam sinirlerinden dolayı tebrik ediyorum seni.

6. Bizim Venezüella ile şimdiye kadar benzeşen bir tarafımız olduğunu sanmıyorum.
    demek benden kötümserler de var..memleketim için
    ağlanacak hale gülerler..

bi aksam ustu kapanis seansinda (kapali oda) ,17.14 den galiba 3 milyon lot kozal aldi bu herif denilen adam , yatirim finans kullanir kendisi, sonra kozalin o meshur hareketi oldu, 37 tl tepe noktasini gordugu..
    her girdigi tahtayi x2 yaptirdi, bi galip bi bu , galipte de 1 milyar dolara yakin para var..
    adam tek basina tahta cizmeye tek basina endeks tasimaya basladi ve 114 bine kadar getirdiler fakat mali yikamadilar..
    ve halen mal yikilamadi cunku kim alir 114 binden endeksi , insanin aklinin cikmasi lazim hele hele soyle bi ortamda..
    joleli nin kafa calisiyor, olmayan paradan fon yaratmak guzel bi fikir ve fakat adamlar bu sirketler sayesinde gelmeye basladi en son asamada..
    ne demek bu.?
    ne demek oldugunu sayin ekonomi bakani daha iyi bilir..yazilacak soylenecek cok sey var ama bazen susup olaylarin konusmasi daha iyidir..
    izleyip gorecegiz, hadin ben kactim..

teknik kullanarak "dolarda yükseliş kaçınılmaz" demek veya bunun karşısında analizler yapmak sadece konjonktüreldir.

burada sayısız analiz yapıldı, çoğunluğu ülkenin abd ye karşı (try vs usd) karşılaştırmalı analizinde zayıf taraf olduğunu görerek ve ülkedeki rasyonel olmayan yönetimin sonucu olarak teknik analiz yerine sosyo-politik ve ekonomi-politik analizine dayanır. klasik "teknik vs temel" mücaelesinde "temel analize" karşılık gelir.

teknik analize bakarak özellikle uzun vade pozisyon alacak arkadaşlar üzülerek söylüyorum kaybetmeye mahkumdur, zira dolar/tl de sayısız faktör vardır ve bunların ekseriyeti yukarı yönlü risk barındırır. mesela sen enflasyon verisini takip edersin bazı kararlarında ancak son dönemde bu verinin doğruluğu oldukça şüphelidir. mesela bu nedenle bankaların verdiği faizi enflasyona göre avantajlı görürsün , "ben zaten bankadan iyi faiz alıyorum" dersin ancak gerçeği bilenler için o seviyeler toplama seviyeleridir ve dolar gene beklemediğin anda atak yapar yukarı, zira esasen referans aldığın enflasyon seviyesi düşük iilan edilmiştir. en bariz örneklerden birisi mesela son aylarda ekim ayı için baz etkisi ile düşük enflasyon olur dediler, uyuttular insanları ancak gerçekte oldukça yüksek çıktı eğer gecen hafta takip ettiyseniz. ayrıca bu ilan edilen rakam dahi gerçekte olan enflasyondan hala düşük ilan ediliyor, baskılanıyor.

ez cümle: durum bir çok faktör barındırıyor, temel kural ilan edilen ve kararlarında kullandığın ekonomik veriler gerçekçi mi? diye sorgulamak. diğer bir noktada cari açık ve dış borç meselesi. bu ikisi bile aslında oldukça kritik. daha bizdeki eğitim sisteminden dolayı veya toplumca rasyonel olmayan yapımızdan dolayı uzun vadede doların yükselmesinin kaçınılmaz olduğu gibi noktalara gelmedim bile, bunlar zaten zaman zaman tartışılıyor.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Sayfa 162/1001 İlkİlk ... 62112152160161162163164172212262662 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •