Sayfa 872/1001 İlkİlk ... 372772822862870871872873874882922972 ... SonSon
Arama sonucu : 8005 madde; 6,969 - 6,976 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Alıntı Originally Posted by epikurus Yazıyı Oku
    Rusların izin vermediği bir suriye oraya giremez
    abd ile flörtün bedeli mi bu acaba?
    yani bize bir fatura mı geliyor?

dilerim öyle değildir ama sanırım bizim için sıkıntılı bir süreç başlıyor.
    Gayri resmi kaynaklara göre Türkiye'nin ABD'ye Munbiç'te kendisi gibi Türkiye'nin de üs kurması ve YPG'nin oradan Fırat'ın doğusuna çekilmesi teklifini getirdiği söyleniyor..Doğruysa ABD bu teklifi değerlendirme aşamasındaymış..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Gayri resmi kaynaklara göre Türkiye'nin ABD'ye Munbiç'te kendisi gibi Türkiye'nin de üs kurması ve YPG'nin oradan Fırat'ın doğusuna çekilmesi teklifini getirdiği söyleniyor..Doğruysa ABD bu teklifi değerlendirme aşamasındaymış..
    Nihai plana bakarsak, Menbiç yetmiyor...

Fırat'ın doğusunda 500-600 KM daha var Kürtlerden boşaltılacak.

Zurnanın iyicene zırtladığı yer orası.

ABD nin (Pentagon) orası hakkında stratejik planları var.

Boşuna 750 milyon dolarla oturmadılar masaya...

Kürtlerden 30.000 sınır nöbetçisi (!) koydular...

DEAŞ'a karşı.

Şimdi dillendirilen, Türkiye'nin anlaşma ile denetim noktası kuracağı (ilk gün sevkiyatta şehit verdik) noktalarına El Nusra cephesinden Tahrir El Şam güçlerinin yardımıyla ulaşmaları. Bunu sanki bir yakınlık gibi pazarlıyorlar.

Bir diğeri ise Türkiye Afrin'e girince DEAŞ'ın yeniden hayat bulma iddiaları.

Dün gazetelerde DEAŞ ın Şam'ın bir bölümünü ele geçirdikleri üzerine haberler vardı.

Bekir Bozdağ bir kaç gün önce bu konuyu ve birilerinin DEAŞ TSK yakınlaşma iddialarını ortaya atabileceği hususunda herkesin hazırlıklı olmasını söyledi...

Ortadoğu'ya bulaşmak aynen kan davası gibi...Bir başladın mı çıkamazsın...

3. TSK - Rusya oyunu ile Türkiye harekat başlatır. sıkışan pyd Rusya'nın kucağına düşer. Esad da bir araç olmuş olur burada.
    ABD'nin PYD kartı elinden alınır.

komplo teorisi tabii.

hesaplar, oyunlar nedir bilemeyiz fakat sonu bizim için hayırlı olsun

Alıntı Originally Posted by epikurus Yazıyı Oku
    Rusların izin vermediği bir suriye oraya giremez
    abd ile flörtün bedeli mi bu acaba?
    yani bize bir fatura mı geliyor?

dilerim öyle değildir ama sanırım bizim için sıkıntılı bir süreç başlıyor.
    Küçük insanlar dengini, büyük insanlar kendini arar.

gerek gazetelerde gerekse forumda zaman zaman "Allah ülkemize zeval vermesin" tarzı yazılar okuyoruz..

bu yazıların iyi niyetli olduğuna inanırım ve içeriğine ben de katılırım..

ancakk..akılsızca işler yapan ve bunları uzun süre sürdüren uluslar bunların karşılığında acı çekiyorlar..

ilk olarak anlamamız gereken mevcut zihniyetin esasen ümmetçi bir yapıda olması..kesinlikle milliyetçi/vatansever çizgide değilller. bu duyguları kullanıyorlar ama değiller.. ülke çıkarları ile ümmet çıkarları arasında derin bir çizgi olması gerekirken bu zihniyet yıllardır bu çizginin muğlaklaşması için elinden geleni yaptı..

esas amaç neo-osmanlıcı bir gelecek tasavvuru. 2000 li yıllarda abd nin uygulamay koyduğu BOP projesinde malum zihniyetin "eş başkanlığı" sahiplenmesi ve osmanlı topraklarında tekrar nufuz kullanma ihtimali belirmesi (havuç !!) nedeniyle abd nin milli çıkarlarına uygun BOP projesini siyasal islamcı zihniyet destekledi.. son 10 yılda abdulhamit hayranlığı, fesli komik tarihçi gibilerin öne çıkarılmasından zaten anlaşılabiliyor bazı şeyler..

bu insanların temel özelliği "eski topraklara tekrar kavuşmak".. mili sınırlarımız yerine içinde çorba gibi aslında bizi hiç de sevmeyen arapların tekrar "birliğe" katılması.. böyle bir durum gerçekleşirse esasen yine batının işine yarayacak TR de iç çatışma çıkarma potansiyelini görmezden geliyor mevcut zihniyet...zira bizden olmayan unsurlar uzun vadede yabancıların kaşıyacağı sorunlar haline dönüşüyor.. defalarca yaşandı tarihte..

zaten recep erdoğan çeşitli konuşmalarında osmanlının geniş topraklarının cumhuriyet dönemi ile kaybedildiğini halka inandırmaya çalışiyor.. elbette bu bilgiler yalan, zira osmanlı birinci dunya savaşı öncesinde zaten ciddi oranda toprak kaybetmişti, hatta sevr ile dayatılan iç anadoludaki Turk devleti 300 bin km2 mertebesindeydi..

velhasıl, bu tür romantik hayaller peşinde koşan bir kadronun mantıklı politikalar üreteceğini bekleyemeyiz.. zaten son 15 yılda bunu beceremediler.. peki ne yaptılar: önce problemleri yarattılar sonra da bunları çözmeye çalıştılar..her konuda bunu görmek mümkün..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

5.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    son dönemde dolarda borsa ile döviz cephesinde algıları bozmaya çalışıyorlar.. izlenimim o ki özellikle daha çaresiz biçimde doları mümkün olan en düşük seviyeye getirmeye çalışarak borsa tarafında usd cinsinden karlarını maksimize etme endişesi var..

bu belli bant aralığında gidp gelmeler elbette maliyetli dolar tutanlar açısından.. bu maliyetin bir kısmını dolar faizi karşılıyor olsa da tam olarak yeterli değil kısa vadede (uzun vadede ciddi bir zıplama zaten yeterli karlı hale geçmek için) .. bu nedenle dolar da 15-20 kuruş yukarıdan call opsiyon satarak biraz maliyeti düşürmeye çalışıyorum. ancak bunun için temkinli olmak lazım, bilmeden yapmamak lazım.. ve tüm dolar portföyünü korumak için değil, zira o zaman dolardan alma ihtimaliniz olan tüm faydayı alamayabilirsiniz..
    hiç kasmana gerek yok bu TL sömürü bazlı yapıda döviz her zaman artar. bence önemli olan uygun zamanlarda usd-eur-gbp geçişlerini yapmak. sadece usd olarak beklemekte sorun yaratmaz,dolar değerini bulur.

son dönemde dolarda borsa ile döviz cephesinde algıları bozmaya çalışıyorlar.. izlenimim o ki özellikle daha çaresiz biçimde doları mümkün olan en düşük seviyeye getirmeye çalışarak borsa tarafında usd cinsinden karlarını maksimize etme endişesi var..

bu belli bant aralığında gidp gelmeler elbette maliyetli dolar tutanlar açısından.. bu maliyetin bir kısmını dolar faizi karşılıyor olsa da tam olarak yeterli değil kısa vadede (uzun vadede ciddi bir zıplama zaten yeterli karlı hale geçmek için) .. bu nedenle dolar da 15-20 kuruş yukarıdan call opsiyon satarak biraz maliyeti düşürmeye çalışıyorum. ancak bunun için temkinli olmak lazım, bilmeden yapmamak lazım.. ve tüm dolar portföyünü korumak için değil, zira o zaman dolardan alma ihtimaliniz olan tüm faydayı alamayabilirsiniz..

p.s: edit ederken sıra kaydı mesajlarda..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    evet, geçişleri yapıyorum, sadece eur/gbp/usd arasında. hedef fonksiyonum esasen gbp ve usd çoğaltmak , euro politik olarak risk içerebiliyor.. baktığım ana unsurlar eur/usd, eur/gbp, gbp/usd.. banka internet şubesinde tl ye çevirmeden arbitraj seçeneği var. zaman zaman kullanıyorum. ancak fx 'e göre spread daha yuksek.. o yuzden daha yuksek volatilitede ve marjda kullanıyorum artık. mesela gbp/usd 1.30 dan 1.35 e çıktığında biraz gbp satarak dolar almak gibi..o zaman banka arbitraj mekanizması çok göze batmıyor maliyet açısından.. ayrıca bir faydalı yanı var, kaldıraç kullanmıyorum artık. daha huzurlu oldu.
    PEKİ dolar direnci ve desteği nedir şu sıralarda

evet, geçişleri yapıyorum, sadece eur/gbp/usd arasında. hedef fonksiyonum esasen gbp ve usd çoğaltmak, euro politik olarak risk içerebiliyor.. baktığım ana unsurlar eur/usd, eur/gbp, gbp/usd.. banka internet şubesinde tl ye çevirmeden arbitraj seçeneği var. zaman zaman kullanıyorum. ancak fx 'e göre spread daha yuksek.. o yuzden daha yuksek volatilitede ve marjda kullanıyorum artık. mesela gbp/usd 1.30 dan 1.35 e çıktığında biraz gbp satarak dolar almak gibi..o zaman banka arbitraj mekanizması çok göze batmıyor maliyet açısından.. ayrıca bir faydalı yanı var, kaldıraç kullanmıyorum artık. daha huzurlu oldu.

p.s: yine benzer bir kayma oldu mesajlarda..
    Son düzenleme : discretus; 19-02-2018 saat: 16:28.

Sayfa 872/1001 İlkİlk ... 372772822862870871872873874882922972 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •