Sayfa 342/924 İlkİlk ... 242292332340341342343344352392442842 ... SonSon
Arama sonucu : 7391 madde; 2,729 - 2,736 arası.

Konu: GUBRF - Gübre Fabrikaları

1.  Alıntı Originally Posted by xxtrader Yazıyı Oku
    bizde yarı beyaz yaka yarı çifti sayılırız fındık işi ile uğraşıyoruz....bunu hisseye etkisi nasıl olur onu merak ettim...satış arttıkça bu adiler pazarlama ve yönetim giderini artırıyor aşırı derecede en azından bu azalmış olur....
    Vergi indirimi sonrasında ciro da ve Bist kağıtlarında ver çoşkuyu olmuş. Çiftçi gübre giderini kısmayı azaltmış. Gübrf için kötü olacağı kesin. Netice gübre sarfiyatı stabil devam etmesi durumunda da ÖTV kalemi devlete aktarılacak. Haliyle kar anlamında fark olmayacak, ama ithal yerli rekabetinde fiyat kırma veya pazarlama giderlerinde artış olacağı kesin.

Çiftçi kullanımı minimize etti, verim düştü, talep arz nedeniyle domates fiyatı arttı. Çiftçi stabil kullanıma devam etti, gübre gideri fazla domates fiyatına yansıdı, yine domates pahalı. Gubreciler her koşulda kötü etkilenecek, gübrecilerin azınlık halkın çoğunluk olduğu durumda da en kötü milletin cüzdanı en kötü etkilenecek olan. Temel gereksinimlerde Özel Tüketim kalemine sokulması :S. Cari açık ve ekonomi temek direk ise en kolay ve hızlı kapatılabilecek kalem tarım, netice de fabrika kurmaya gerek yok... İthal etmek yerine çiftçinin gübresi, elektriği, suyu, mazotu vergisizlendirilerek, üretim fazlası oluşturulabilirdi. Ama devlet büyükleri daha iyisini bilir.

2.  Alıntı Originally Posted by xxtrader Yazıyı Oku
    ortak kimyasal gübrede ötv den bahsediliyor....bunun bize etkisi nasıl olur.....kdv % 1 oldu ötv gelecek yerine değişen ne fark ne.....zam olarak yansıyacağı kesin...kdv % 1 indirildiği 2016 ve 2017 yılları bilanço anlamında tam bir facia idi belki bize yarar bu olay...
    ortak yeni gördüm yazını kusura bakma ancak cevap yazıyorum.
    ÖTV ile KDV arasındaki fark; İthalat veya imalatta bir kez alınıyor. Alıcılar açısından gider veya maliyet unsuru aynı listedeki mal imalatta kullanılırsa indirim imkanı var. Genelde her mal için farklı oran ve tutarlar uygulanıyor. İstisnaları sınırlı. İthal edilen veya ÖTV mükellefinden alınan malların ihracında ÖTV iade edilebilir. Listeler itibariyle vergilendirme dönemleri, beyan ve ödeme süreleri farklı. Serbest bölgeler ve yolcu beraberi eşya teslimi ihracat sayılmaz. KDV ise; İthalat veya imalattan tüketime kadar her safhada alınıyor. Bazı istisnalar hariç maliyet unsuru oluşturmuyor. Yüklenilen vergilerin hepsi indirim konusu yapılıyor. İki grup mal için indirimli, diğer tüm mal ve hizmetler için genel vergi oranı uygulanıyor. İstisnalar daha çok Her safhada ihracatçı ödediği verginin iadesini alıyor. Bazı mükellefler için 3 aylık dönem dışında vergilendirme dönemi, beyan ve ödeme süresi sabit. Serbest bölgelere ve yolcu beraberi eşya ihracat sayılır.

Bana gore gübre ithal eden şirketler bagfaş hektas gibi şirketler sanırım ithal leri çok bunların aşırı olumsuz yönde etkilenir,

B8ze gelince biz gübre ithal eden değil ihraç eden olduğumuz için daha çok b8ze olumlu yansıması lazim.disardan çok az ithalimiz var fosfat türevi üzerine onuda ihraç çok olduğu için tekrar iade ile geri alacağından bize olumlu yandır,

Olumlu yansıması digerlerinin ithalatci gübreleri n rekabet olayı iyice düşeceğinden olumlu bana göre.

Yani ben bunu gübretas icin olumlu buluyorum.

Umarım faydalı bilgi vermişimdir

3. Secim kararindan önce düşmek için firsat kolluyordu şimdi bu huyunu bırakmış gibi.hayırlısı bakalım.ytd

4.  Alıntı Originally Posted by xxtrader Yazıyı Oku
    xxtrader bey üre fiyatlarını uzun zamandır takip ediyorsunuz galiba fiyatlar geçmiş verilere göre artış yönünde mi? Azalış yönünde mi?

5. Bir kaç gündür izliyorum hisseyi daha önce çok güzel karlar bıraktı bana 2 günlük hareketleri endexten ayrışıyor izlenimi verdi. Teknik olarak da baktığım da 3,93 üstü kapanış 4.40 ve üstünü yükseliş gösteriyor. İlk çeyrekler her zaman gübre firmaları pozitif ayrışır. Belli ki hissede farklı bir baskı mevcut 2018 1ç bilançosu iyi gelirse mevcut fiyatı üzerinden %20 açığını kapatır diye düşünüyorum. Tamamiyle şahsi görüşümdür yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by stron Yazıyı Oku
    xxtrader bey üre fiyatlarını uzun zamandır takip ediyorsunuz galiba fiyatlar geçmiş verilere göre artış yönünde mi? Azalış yönünde mi?
    1 yıllık mı 5 yıllık mı hangi vade için....son 2 ay sürekli düşüyordu durdu...270 dolardan 230 dolara indi.....son 3 yıl dersen 3 yıl önce 350-400 dolardı şuan 230 dolar....genel olarak dolar bazında tatsız ve iran fabrikasını etkiliyor....şuan düşüş trendi sonlandı diyelim üre fiyatları için....ilk çeyrek 220-270 dolar bandında hareket etti.....bol şans...

7. Atatürk’ün çocuklarımıza bayram olarak armağan ettiği bu anlamlı gün, milletimizin gurur ve coşku günüdür. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun.

SM-A310F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 342/924 İlkİlk ... 242292332340341342343344352392442842 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •