Sayfa 41/628 İlkİlk ... 3139404142435191141541 ... SonSon
Arama sonucu : 5020 madde; 321 - 328 arası.

Konu: EMKEL - Emek Elektirk

1.  Alıntı Originally Posted by playmaker Yazıyı Oku
    Satış baskısı olduğunu sanmıyorum. Ama bazen işlemleri anlamlandırmak gerçekten imkansız oluyor.

Yataş dan örnek vereyim. Hisse 3.10 a düzeltme yapmış ve benim için çoktandır beklediğim bir fırsat doğmuştu. 3.10 ortalama ile aldım ve temel ine o kadar güveniyordum ama ben aldıktan sonra hisse 3 altını bile gördü. Hatta foruma yazmış sormuştum; Bilmediğimiz kötü bir şey mi var neler oluyor, diye. Endişelenmemiştim desem yalan olur. Bir arkadaş sağolsun Yataş bu hareketleri sürekli yapar yeni bir şey değil diye rahatlatmıştı. Ben 5.20 den çıktım malesef ve bugün 10 larda.

Şimdi Emkel deki hareketi de buna benzetiyorum. Yatırımcıyı endişeye sevketme hareketi. 3 Aylığın kötü gelmesi için bir sebep görünmüyor, aksine olumlu olacağı beklentisi kuvvetli.

Şunun şurasında ne kaldı. Bir kaç hafta. Sabır.
    Sayın Playmaker,bu hisseyi alırken bende bilançosuna bakmıştım öyle almıştım..Yalnız fiyat hareketlerine baktığımızda karı iyi gelen şirketlere bakın hep kar öncesi yukarı yönlü hareketleri göreceksiniz..Bunda ise şu ana kadar böyle bir şey gözlemlenmedi...çıkan bir piyasada aşağı yönlü istekli oluşu gerçekten endişe verici...
    açıkcası bu durumu anlamakta zorluk çekiyorum...Umarım bilmediğimiz bir terslik yoktur işin içinde...

Alıntı Originally Posted by YATIRIMCI-X Yazıyı Oku
    Sayın Playmaker,bu hisseyi alırken bende bilançosuna bakmıştım öyle almıştım..Yalnız fiyat hareketlerine baktığımızda karı iyi gelen şirketlere bakın hep kar öncesi yukarı yönlü hareketleri göreceksiniz..Bunda ise şu ana kadar böyle bir şey gözlemlenmedi...çıkan bir piyasada aşağı yönlü istekli oluşu gerçekten endişe verici...
    açıkcası bu durumu anlamakta zorluk çekiyorum...Umarım bilmediğimiz bir terslik yoktur işin içinde...

Yükseliş trend desteği 1.28 aşağı kırmadıkça sıkıntı yok 1.35 üstü hızlanması gerek benım şahsi stop seviyem 1.26 çünkü bu aralar bazı hisselerde stop seviyesinin patlattıktan sonra yukarı hareket yapıyorlar.

3. Merhaba,
    Geçen sene Kutpo'da da buna benzer bir şey olmuştu, 3 aylık bilanço öncesi 4,35 leri gören kağıt 4,08 i görmüştü; bilanço ile 4,60 sonra 4,08 ler tekrar, 5,60 sonra aşağı süzülme 15 Temmuz sonrası 4,10 görüş 6 aylık ile 9,30'lar.

Emkel'de elimizde olan veriler:

1) 2 m alacak tahsili.
    2) 4 m yatırımın sonlanması.
    3) Yıllık 16 m Euro sipariş alınmış, yıl sonu için 24 m Euro hasılat hedefi. (geçen sene 13 m euro sipariş alınmış, 21 m euro hasılat gerçekleştirilmiş.)
    4) Geri alınan malların satışı ile kasada oluşan 1,6 m.(nisanda satıldı,3 aylık ufrs raporunda dönem sonrası olaylarda yer alacak.)
    5) Amerika'da ürünlerinin satışı için bir çalışma içinde olmaları.
    6) Geri alınan payların Vakıf Yatırıma satılması yaklaşık 500 k malın vakıfta satışta gözükmesi, ortalama işlem hacmi 800 k olan bir hissede 3 günde yapılan (!) satış sonrasında fiyatın aynı kalması. (Endekse hareketine göre -%3,5 reel getiri).Betası 0,34 yani endeks hareketleri ile minimum korelasyon, kendi kafasına göre takılıyor.
    7)Emeklilik fonlarının 1 m alışı, normalde çok ciddi regulasyonları var o fonların; böyle bir alışı bir fon yöneticisi kolay kolay fon yönetimine kabul ettiremez (şirketin neredeyse %5'i).

İlk çeyrek rakamlarının açıklanmasından önce sert düşüş veya yükselişler insider'a işarettir, şimdilik buna ibare şahsi fikrim olarak yoktur. 4 Nisan'da satış tarafında 650 k civarı satışta gözüken Garanti eğer aynı kişi ise son 2 hafta 240 k geri almış gözüküyor.

Bu kadar laf kalabalığından sonra bazı arkadaşların dediği gibi ilk çeyrek hatta bence ilk yarı sonuçlarını beklemek en doğru karar gibi geliyor.
    Yatırım tavsiyesi değildir, yazdıklarım şahsi düşüncelerimdir.

4. off basıor vakıf nezaman bitcek malı

5. Endeks olmuş 93 bin, bizim ki ...

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. Allah belanı vere maho !!!

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by marv Yazıyı Oku
    off basıor vakıf nezaman bitcek malı
    Rahat ol Vakıfın mal bastığı falan yok!Sadece şirketteki mal Vakıfa,Vakıftanda birkaç aracı kuruma dağıtım.Alanlara iyi bakmak lazım.Mal basmış olsa fiyat düşmesi gerek.Aynı kademelerde kankilerine veriyor.Yersen kirşen.

8. Oyak yatırım dün akşam bilgi notu yayınlamış, tavsiyesiz ve defansif.

Emek Elektrik
    Tavsiye Bulunmuyor
    Hisse Kodu: EMKEL TI
    Piyasa Değeri: TL31mn (9mn USD)
    Halka Açıklık: 75%
    Ortalama İşlem Hacmi: TL2.2mn (0.6mn USD)

Emek Elektrik özellikle elektrik ölçü transformatörü üretimi ve pazarlamasına yoğunlaşmış bir elektrik şirketidir. Bu transformatörler yüksek ve orta gerilim elektrik akımını daha düşük gerilimli elektrik akımına dönüştürürken ölçümünü yapmaktadır. Şirketin ayrıca orta gerilim epoksi transformatör ve ayırıcı üretimi de bulunmaktadır.
    Türkiye’de tek çok yüksek gerilim elektrik transformatörü üretimi yapan şirket olan Emek Elektrik yüksek gerilimde yaklaşık %80 pazar payına sahip bulunmaktadır. Sektörde geçtiğimiz dönemde seramik izolatörler yerine silikon izolatör kullanımına geçilmesi önemli gelişmelerden birisidir. Şirket bu konuda gerekli araştırma-geliştirme çalışmalarını tamamlamış ve silikon izolatörlü transformatör üretimine geçmiştir. Silikon izolatörlerin özelliği seramik izolatörler gibi patlayıp kırık parçaların etrafa saçılması riskinin olmamasıdır.
    Türkiye’de şirketin en büyük müşterisi TEİAŞâ€™dır. TEİAŞ geçtiğimiz dönem içerisinde seramik izolatörlü trafo yerine tamamen silikon izolatörlü trafo alımına geçme kararı vermiştir. Bunun sonucunda TEİAŞâ€™ın daha önce aralıklı olarak yaptığı trafo ihalelerini bundan sonra her yıl yenilemesi beklenmektedir. Şirket ayrıca dünyada 116 ülkeye ihracat yapmaktadır. Özellikle Amerika’daki ağırlığını artırmak için bu ülkede bir iştirak kurmuş ve bunun vasıtasıyla satış ve pazarlamasını geliştirmeye çalışmaktadır. Satışların yarısının iç pazara gitmesi ve kalanının da ihraç edilmesi hedeflenmektedir. Şirketin toplam yağlı tip ölçü transformatörü kapasitesi 22 bin seviyesinde bulunurken ayrıca 45 bin adet kuru tip transformatör, 3.6 bin adet ayırıcı ve 5 bin adet kondansatör kapasitesi bulunmaktadır.
    Emek Elektrik’in yaptığı satışların yarısı yurtiçine yapılırken diğer yarısı ise yurtdışına yapılmaktadır. Fiyatlama ise %70 Euro ve %30 Dolar şeklinde olmaktadır. Maliyet tarafına bakıldığında ise %55 civarında bir malzeme alımı bulunmaktadır bunun da %60’ının dolar olduğu düşünülebilir. 2016 yılında 21 milyon Euro civarında gelir yaratan şirketin 2017 için 24 milyon Euroluk bir gelir beklentisi bulunmaktadır. Şirket şimdiden yılsonunda 2017 için 15 milyon Euroluk sipariş alırken 24 milyon Euroluk tahminin yakalanabileceği düşünülebilir. Şirketin işletme sermayesi ihtiyacı ise uzun üretim prosesi nedeniyle yüksek seyretmektedir.
    Şirketin fabrikası Ankara’da havaalanı protokol yolu üzerinde bulunuyor. Toplam 48 bin metrekarelik alan üzerinde konumlanan fabrikanın 48 yıllık uzun üretim süresi de göz önünde bulundurulduğunda şirketin büyümesi için engel oluşturmaktadır. Emek Elektrik ileride değerli bir arazi üzerinde bulunan fabrikayı taşıyarak bu araziyi satmayı gözden geçirebilir. Bu arazinin satılması gizli bir değeri de ortaya çıkarması açısından önemli olacaktır. Fabrikanın ise metrekaresi 80-120TL’ye alınabilecek bir araziye kurulması düşünülebilir.
    Emek Elektrik’ in grup ile ilişkilerine bakıldığında bazı karmaşık işlemler olduğu görülmektedir. Şirketin grup şirketi olan Barış Savunmadan 10 milyon TL’lik alacağı bulunmaktadır. Bu alacağın karşılığında kısmen mal alımı gerçekleştirilebilir. Diğer taraftan şirketin daha önce iflas eden Barmek adlı grup şirketinden alacağı bulunmaktadır. Toplam 4 milyon Euroluk bu borcun ödenmesi için 2023 yılına kadar bir plan sunulmuş bulunuyor. Diğer tarafından grup şirketleri lehine verilmiş bulunan 31 milyon TL’lik rehin ve ipoteğin ise arazi alımından kaynaklandığı ve yaklaşık 0.7 mn TL’lik bir ödeme ile ortadan kalkabileceği görülmektedir.
    Şirketin hissedarlık yapısına bakıldığında Özar Holding’in %25 pay ile en büyük hissedar olduğu görülüyor. Geriye kalan yaklaşık %75’lik payın ise piyasada işlem gördüğü söylenebilir.
    Şirketin 2017 yılında 24 milyon Euro gelir elde etmesi durumunda ve 2016 yılındaki %14 seviyelerinde marj yakalayabileceği varsayımı ile VAFÖK’ünü 2016’daki 10 milyon TL’den %30 artışla 2017 yılında 13 milyon TL seviyesine çıkarması beklenebilir. Net karın ise bu durumda 3 milyon TL’den %60 artışla 5 milyon TL seviyesine çıkarması olası görünüyor. Bu varsayımlar ile Emek Elektrik’in 2017 yılı FD/VAFÖK çarpanı 4x seviyesine işaret ederken F/K çarpanı ise 6.3x seviyesinde bulunuyor.

Saygılarımızla,

OYAK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.
    Yatırım tavsiyesi değildir, yazdıklarım şahsi düşüncelerimdir.

Sayfa 41/628 İlkİlk ... 3139404142435191141541 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •